Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Успат да ви ги решам маките во поглед на тоа кој ги произведува вивакс , гледав уназад дека има многу препукувања. Во прилог : вивакс аеки , вивакс аеми и спецификација од надворешната(mоже да проверите на било која страна каде што се продава вивакс и да споредите) . Поздрав и секое добро. :) kanion aemi.jpg vivax aemi.jpg kanion aeqi.jpg vivax aeqi.jpeg kanion daljinsko.png specs.jpg
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Od 14ti Oktomvri do denes vo 18i30h potroseni 1808 kwh pomnozeno so 5,54den/kw prosek = 10 016 denari. Za 1/2 od 10ti mesec 11ti 2018ta 12ti 2018ta, 01vi 2019, 02ri 2019 prosekot po meseci e 2225den.
Povrsinata sto ja gream e 77m2 vo Oktomvri i Noemvri, 65m2 vo Dekemvri i Januari (zatvorena vrata od detska soba 12m2).
Sega povtorno gream 77m2.
DAIKIN FTXF50A SENSIRA
P.S: Dogradbata kaj sto e klimata e odlicno izolirana.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Успат да ви ги решам маките во поглед на тоа кој ги произведува вивакс , гледав уназад дека има многу препукувања. Во прилог : вивакс аеки , вивакс аеми и спецификација од надворешната(mоже да проверите на било која страна каде што се продава вивакс и да споредите) . Поздрав и секое добро. :) Прегледај го приврзокот 205298 Прегледај го приврзокот 205299 Прегледај го приврзокот 205300 Прегледај го приврзокот 205301 Прегледај го приврзокот 205302 Прегледај го приврзокот 205303
Сите овие чудни имина на клими се Ребредирани ... Пример : Виваксот е ребредирана Мидеа ... Coоper Hunter е Gree за да ти биде појасно пиши на google Vivax Aevi Midea Vertu ќе видеш исти се ... во Светот на бизнисот сее можно мислам и Carrier беше ребредиран од некоја голема киненска фирма не сум сигурен која беше
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Успат да ви ги решам маките во поглед на тоа кој ги произведува вивакс , гледав уназад дека има многу препукувања. Во прилог : вивакс аеки , вивакс аеми и спецификација од надворешната(mоже да проверите на било која страна каде што се продава вивакс и да споредите) . Поздрав и секое добро. :) Прегледај го приврзокот 205298 Прегледај го приврзокот 205299 Прегледај го приврзокот 205300 Прегледај го приврзокот 205301 Прегледај го приврзокот 205302 Прегледај го приврзокот 205303
Use mnogu imas za citanje...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
АЈДЕ ИЗВОЛТЕ.... ЈОШ ДАНАС У ВАШЕМ ГРАДУ
Преземено сд Фокус
Навалица од луѓе во Град Скопје кои сакаат субвенции за инвертер клими
01/03/2019

Шалтерите на Град Скопје од утринава се отворени за прием на барањата од граѓаните кои сакаат да ја искористат мерката за субвенционирање на инвертер клима уред, или други современи уреди за затоплување на домаќинствата.

Навалица од луѓе во една од бараките на Град Скопје. Стотици граѓани побрзаа да аплицираат за мерката со која се субвенционира половина од вкупната вредност на уредот, но не повеќе од 15.000 денари.




-Со оваа мерка повеќе од 1.300 домаќинства од годинава ќе добијат можност евтино да ги затоплуваат своите домови водејќи грижа за намалување на аерозагадувањето. Убеден сум дека оваа мерка заедно со другите мерки кои досега ги презедовме во рамките на нашите надлежности ќе значи уште еден чекор напред во борбата против загадувањето на воздухот во Скопје– изјави претходно градоначалникот Петре Шилегов.

https://fokus.mk/ertnavalitsa-od-luge-vo-grad-skopje-koi-sakaat-subventsii-za-inverter-klima/?fbclid=IwAR02CqWzvCiwZdlSY1EeSw9zL2cDCdzI4hDmUejDT4ChwTJKv8WzQn2c1W4


Така е кога се носат половични реченија и кога граѓанинот нема доверба во власта...
НЕ НЀ БИВА.... ПА ТОА ТИ Е!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Одлично, нека се греат на инвертери и помалку да не трујат.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Имам Panasonic CS-E12BKP (indoor) со CU-E12BKP5 (outdoor).
После 17 тина години верно служење, (греење секоја сезона) пред некој ден откажа со код H11. Според упатството, се работи за: indoor/outdoor abnormal communication, а во препораката стои : check internal/external cable connections, check indoor/outdoor PCB.

Беше мајстор и констатира дека веројатно се работи за електрониката.

Прашањето до вас ми е - дали можеби некој има исправна електроника за овој модел?
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
27
Који гарантира дека нема да запалат кумбе ако слаб е инвертерот? Ке им ги земат кумбињата? Климите ги зедоа за во лето и есен!
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Имам Panasonic CS-E12BKP (indoor) со CU-E12BKP5 (outdoor).
После 17 тина години верно служење, (греење секоја сезона) пред некој ден откажа со код H11. Според упатството, се работи за: indoor/outdoor abnormal communication, а во препораката стои : check internal/external cable connections, check indoor/outdoor PCB.

Беше мајстор и констатира дека веројатно се работи за електрониката.

Прашањето до вас ми е - дали можеби некој има исправна електроника за овој модел?
H11 и кај мене (Z12-SKE), проблем со електроника. Само најди си асален сервисер (бегај од контакт 2000), ако мајсторот ти кажал ВЕРОЈАТНО се рањботи за електрониката, барај си друг што ќе ти каже пто точно е проблемот. Барем за мојава има упатство како да се тестираат електрониките (која е проблемот).
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
H11 и кај мене (Z12-SKE), проблем со електроника. Само најди си асален сервисер (бегај од контакт 2000), ако мајсторот ти кажал ВЕРОЈАТНО се рањботи за електрониката, барај си друг што ќе ти каже пто точно е проблемот. Барем за мојава има упатство како да се тестираат електрониките (која е проблемот).
Имаш да препорачаш некој добар мајстор можеби?
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
28
Поени од реакции
1
Здраво.Имам Gree Fairy инвертер клима.На подесена температура од 25-30 степени дува понекогаш млак воздух и од постигнати 23 степени почнува да паѓа на 22 степени.Исто така ако ја намалам на 21 степен понекогаш дува млак воздух при што троши отприлика 700W и во тој случај работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и прави вклучи исклучи и тогаш троши многу помалку околу 300-400W.Климата е 3.5KW,просторијата е околу 28 квадрати.Поздрав.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Здраво.Имам Gree Fairy инвертер клима.На подесена температура од 25-30 степени дува понекогаш млак воздух и од постигнати 23 степени почнува да паѓа на 22 степени.Исто така ако ја намалам на 21 степен понекогаш дува млак воздух при што троши отприлика 700W и во тој случај работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и прави вклучи исклучи и тогаш троши многу помалку околу 300-400W.Климата е 3.5KW,просторијата е околу 28 квадрати.Поздрав.
Јас имам ломо еко истото го прави, лоша модулација тоа е. Не знам за потрошувачката немам мерач.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
Здраво.Имам Gree Fairy инвертер клима.На подесена температура од 25-30 степени дува понекогаш млак воздух и од постигнати 23 степени почнува да паѓа на 22 степени.Исто така ако ја намалам на 21 степен понекогаш дува млак воздух при што троши отприлика 700W и во тој случај работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и прави вклучи исклучи и тогаш троши многу помалку околу 300-400W.Климата е 3.5KW,просторијата е околу 28 квадрати.Поздрав.
Што има потреба де на 22, де 21 де на 25-30Ц да ја работите?
Сакате внатре да ви е 30 или што имате потреба од таква зададена ?
А најмалку ке ви троши ако не ја чепкате подолго време и ке стабилизира амбиенталната температура.
Најдобро работат со IFeel, задај некоја 22 до 23 со IFeel и остави ја 2-3дена...штом и задаваш 25~30 значи дека и многу си играте па ја гасите и палите по потреба...
Иначе сосем нормално си работи..дувала поладно (понекогаш) ...нормално дека ке дува и поладно, инвертер е, модулира се вика тоа де поладно де потопло, на поладно дување и помалку трошат, ама досега никој несмрзнал. Ако сакаш да дува жешко цело време, и цело време да троши 300W или помалку, такво нешто не е измислено досега.
Баш таа клима Фаирито кога е на АутоФан и со постигната зададена Т, дува со Фан брзина која е послаба од првата брзина, и издувот не би рекол дека е ладен. Баш таман е, слаб издув топличко дува...одлично е подесена.
Ова време пуштена на ладење спушта и до 130W.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.924
Поени од реакции
8.079
и остави ја 2-3дена...штом и задаваш 25~30 значи дека и многу си играте па ја гасите и палите по потреба...
Почекајте да заврши зимата, во лето ќе е подобро, особено кога се користи топлината од сонцето.
Вака во зима додека да се стабилизира за 2-3 дена може да преседите кај комшии или роднини. На наредната смена од 24 на 25 степени на далечински управувач најдете некој да ве тепа по рака за да не сменувате.

Пожелно е никако да не отворате прозор затоа што ладниот ветар од надвор може да го поремети работењето на климата, па да треба да чекате нови неколку денови додека да се стабилизира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom