Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
LN35VE би рекол јас. Ако е навистина одлично изолирана идеална би била оваа заради ултра високиот SCOP, и сетинзите што ги има за тајмер.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Aj edno prasanje. Vo odlicno izolirana dnevna od 45m2 (so greeni spalni sobi) poise ke trosi i podobro ke se snajde fh35ve ili sf50ve? Ili na kratko, podobro poddimenzioniran (na granica) flegship ili predimenzionirana sredna klasa
Bate, jas ke ti kazam samo ova, od zena mi nejzinite 50m2 stan great so Tundra 3,5ka. Stanot e na prizemje, dva nadvoreshni zida, super izolacija, podrum dolu, neizoliran im e tavanot od podrumot. 45m2 ima so zabi da gi izede FHto ako ti e stvarno odlichno izoliran stanot.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aj edno prasanje. Vo odlicno izolirana dnevna od 45m2 (so greeni spalni sobi) poise ke trosi i podobro ke se snajde fh35ve ili sf50ve? Ili na kratko, podobro poddimenzioniran (na granica) flegship ili predimenzionirana sredna klasa
Idealna.bi bila 16ka ili.42ka

Potprocitaj..tuka.
Za kolku m2 sto.stavaat lugeto.

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/61999-избор-на-климатик-2019-a-9.html


http://www.city-clima.com/subpage/daikin.html
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
LN35VE би рекол јас. Ако е навистина одлично изолирана идеална би била оваа заради ултра високиот SCOP, и сетинзите што ги има за тајмер.
Не ги мафтај луѓето да платат клима за поскапо а послаба што и самиот си го напишал....провиден си и лесно се фаќаш во лажгите твои дилерски-процентуални-математики со лобирање за една марка.
Башка и двајцата и Ти, и Влавот, тоа од мене го имате прочитано а го имам напишано ихаааа 2017год овде кај Србите....

LN4.jpg
па ти малце подоле со својот слаб српски-Шатровачки сленг имаш на истата страница на Српскиот форум напишано:
LN2.jpg

А на другиот Форум @vlavot убаво си закључил дека LN невреди за парите и ти си се сложил со тоа. Чуму сега мењаш мислење ? Сега за други е добар i LN а за тебе бил слаб па си побрзал да земеш FH.....Вистината е братче дека сеgа веќе нема да се купи FH па мораш да нудиш послаб модел - LN и тоа за поскапо нели :D
ЛН имал и помал компресор, па тој и небил твин, и бил појше оптеретен од оној на ФХ ....само е 500евра и поскап.....по чему да е поскап освен дазaјнот кога пократко и ке трае ?
Ебати Дилерот !
https://forum.it.mk/threads/izbor-na-klima-ured-link-so-rezultati-od-merenja-ima-vo-prviot-post.17093/page-149#post-1091140
LN5.jpg
LN1.jpg
LN3.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
I dvajcata gresite @Strelec i @mdeni
Za izoliran prostor 45 m2 samo Toshiba suzumi 16 :D
И подобар СЦОП ке извади таа него ли FH.
Само да бидеме јасни и да не манипулираш и ти....Сузуми 16 АМА онаа старата верзија на R410 што веке не се произведува можеби беше подобра од FH исто на R410A фреон.
А новата Сузуми на R32 фреон е исто слаба како LN....сингл ротари, штедено е кај новото Сузуми16 до максимум исто како кај LN.
Сеа ни ти не би купил за 60к од новото, исто како што ни Мдени не би земал LN.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Или LN35VE, бидејќи FH35 и SF50VE ќе се прејаки за одлично изолирани 45м2.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Или LN35VE, бидејќи FH35 и SF50VE ќе се прејаки за одлично изолирани 45м2.
Тхундрата ја заборави!
А таа ги јаде сите 3 овие по твојо Јеровент "квалитет" и сертификат за неквалитет :)
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Aj edno prasanje. Vo odlicno izolirana dnevna od 45m2 (so greeni spalni sobi) poise ke trosi i podobro ke se snajde fh35ve ili sf50ve? Ili na kratko, podobro poddimenzioniran (na granica) flegship ili predimenzionirana sredna klasa
Dobro e da se pojasni dali e vo stan ili kujka I kolku e toa odlicno izolirana. Za 45m2 pravilno dimenzionirana bi bila 5.5ka klima. Vo vrska so dvete predlozeni jas bi tipuval na sf50ve I pokraj toa sto fh35ve e ekonomicna I jaka 3.5ka. Na jaki minusi ne sum bash siguren deka dobro bi se nosela vo takov prostor. Bi trebalo da raboti so pogolem kapacitet a poentata na inverter klima ne e toa. Kako sho e bitna rabota izolacijata pravilno dimenzionirana klima e uste pobitno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Abe malce ja pretera sega.
За кое претерав ? Proveri na Eurovent податоци за Тхундра18 FH35VE и SF50....после спореди цена на сите па пиши пак.
По Еуровент Тхундрата е појака од FH35 и многу блиска со SF50, а дали та клима вреди како FH ili SF е друг муабет, но тука муабетот е капацитет за 45м2 добро изолирани.
А првично му понуди LN35, а таа мења цена од 80.000 до 90.000den во зависност од бојата а не нешто друго, најефтина 80.000ден е белата.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Или LN35VE, бидејќи FH35 и SF50VE ќе се прејаки за одлично изолирани 45м2.
Nemoj da si do tolku siguren zosto ne znajme kolku e toa odlicno izoliran. Ovde na firumov po kazuvanjevo dal eden ili dvajca imaat odlicna izolacija. Jas iako imam pvc I fasada so stiropol ne smetam deka imam odlicna izolacija.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Или LN35VE, бидејќи FH35 и SF50VE ќе се прејаки за одлично изолирани 45м2.
Не баш, SF50VE кај мене се справува со 45 м2, во куќа со нормална изолација ама не е супермен, за 45 м2 добро изолиран простор е баш, како што треба!
Ќе има добра резерва, да потегне во нужни моменти, е сега може е крута на модулација ама не до толку како тундрата да речеме, така FH35 и SF50VE треба да се земат во предвид.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
За кое претерав ? Proveri na Eurovent податоци за Тхундра18 FH35VE и SF50....после спореди цена на сите па пиши пак.
По Еуровент Тхундрата е појака од FH35 и многу блиска со SF50, а дали та клима вреди како FH ili SF е друг муабет, но тука муабетот е капацитет за 45м2 добро изолирани.
А првично му понуди LN35, а таа мења цена од 80.000 до 90.000den во зависност од бојата а не нешто друго, најефтина 80.000ден е белата.
Epa chovekot si go znae budzetot. Sigurno nema da kupi klima od 80000 ako gi nema. Nemoj ti da se plashish za tugjite pari. :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Nemoj da si do tolku siguren zosto ne znajme kolku e toa odlicno izoliran. Ovde na firumov po kazuvanjevo dal eden ili dvajca imaat odlicna izolacija. Jas iako imam pvc I fasada so stiropol ne smetam deka imam odlicna izolacija.
Точно, и јас мојата изолација ја рачунав за ок, додека не грмнаа овие -10-15!
Исто се слагам со твојата констатација од поранешниот пост, димензионирање на климата е многу важно! Од мое искуство, не се водете по карактеристики само на папир. Многу фактори влијаат колку проценти од својата моќ ќе даде климата. Пред се димензионирање према простор, према неговите топлински загуби. После иде начин на монтажа т.е. избор на место на надворешната, после на внатрешната единица и на крај режимот на работа.
Една иста клима кога беше над оптимумот оптоварена и со надворешна монтирана на земја, ми се идеше да ја џитнам. Кога ја сменив надворешната на друго место, на место со провев и во помала просторија, чиниш 100 години ќе преде без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom