Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Cenata koja e na tvojata ? Inache panasonicot sto bese pusten kako predlog od deckoto e so scop od 5.1 I klasa A+++ , a tvojata e so scop 3.81 I klasa A. Pojaka e tvojata so podobar Pdesignh od 3.8 za razlika od predlozenata no poneefikasna otkolku panasonikot.
Неможете 3.5ка со петка да споредувате!Дури и ист модел да биде,нормално помалата ќе е поефикасна.
А Панасоникот за 52000ден е одличен.Барем јас незнам за клима за тие пари со таков еуровент.Плус нов модел со триста тракаташки е!
Штета што нема корисници на Панасоник баш тука на овој форум :/
П.С.мислам 1000+€ е Митсу Хеви
Заостанува, немаат r32.


Sent from my iPhone using Tapatalk
@vlavot немој бе човек вакви работи :)
SRK50ZSXA
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Неможете 3.5ка со петка да споредувате!Дури и ист модел да биде,нормално помалата ќе е поефикасна.
А Панасоникот за 52000ден е одличен.Барем јас незнам за клима за тие пари со таков еуровент.Плус нов модел со триста тракаташки е!
Штета што нема корисници на Панасоник баш тука на овој форум :/
Не е дека нема, изгледа нема што да кажат :).
Јас на работа имам Панасоник и баш некни во компарација го оценив најдобар во конкуренција на Даикин и Митцу. Веќе седмо зимо тера, двапати селен, надворешното саќе му е веќе црно али тера братот нема гајле, да не го заречам. 2012 кога го купував, беше најскапа 3,5 ка на пазар али си ги одработи сите пари!
И следната клима ќе ми биде Панасоник, само нема да идам на влезни модели!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.936
Поени од реакции
8.099
сакаш да кажеш дека на 30C нормално е да дува ладно??


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се дури не измериш не можеме да знаеме колку е тоа ладно... Ако ти е на макс фан пуштена, тогаш и 60 степени да е температурата ќе се чувствува како ладен ветер. Доколку имаш најобичен топломер измери да видиме дали надминува 42 степени.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Не е дека нема, изгледа нема што да кажат :).
Јас на работа имам Панасоник и баш некни во компарација го оценив најдобар во конкуренција на Даикин и Митцу. Веќе седмо зимо тера, двапати селен, надворешното саќе му е веќе црно али тера братот нема гајле, да не го заречам. 2012 кога го купував, беше најскапа 3,5 ка на пазар али си ги одработи сите пари!
И следната клима ќе ми биде Панасоник, само нема да идам на влезни модели!
Јас имам панасоник Z12SKE

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
877
Поени од реакции
1.512
И колку простор загреваш со него?Како си работи? Може имаш уназад пишано сорри :rolleyes:


@vlavot МХИ воопшто не заостануваат со технологијата.Проблемот е што не ги носат тука,а и тие условно “постари” модели се изгор скапи.Истата ситуација како и со фуџитсу во МК.

Баш на МХИ мислев ;)
Zagrevam okolu 40 m2 so visina na tavan 2,7, nova gradba so izloacija na zidovi i na polca od 5 cm a sto se odnesuva do prozorite ne sum zadovolen kako e toa izvedeno...okolu cenata iskoci negde okolu 55 000 so montaza ...
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Неможете 3.5ка со петка да споредувате!Дури и ист модел да биде,нормално помалата ќе е поефикасна.
А Панасоникот за 52000ден е одличен.Барем јас незнам за клима за тие пари со таков еуровент.Плус нов модел со триста тракаташки е!
Штета што нема корисници на Панасоник баш тука на овој форум :/
П.С.мислам 1000+€ е Митсу Хеви

@vlavot немој бе човек вакви работи :)
SRK50ZSXA
Pojke bi bilo nesto kako izmegu I samata oznaka kazuva toa. Ili pak jaka 3.5ka ili pak poslaba 5.5ka. Nazalost nema tolku korisnicki iskustva posledno vreme, a porano smetam deka panasonik snacese stvarno super kvalitet bez nekoja mana I tie so ja imale bar go znaat toa.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
877
Поени од реакции
1.512
Не е дека нема, изгледа нема што да кажат :).
Јас на работа имам Панасоник и баш некни во компарација го оценив најдобар во конкуренција на Даикин и Митцу. Веќе седмо зимо тера, двапати селен, надворешното саќе му е веќе црно али тера братот нема гајле, да не го заречам. 2012 кога го купував, беше најскапа 3,5 ка на пазар али си ги одработи сите пари!
И следната клима ќе ми биде Панасоник, само нема да идам на влезни модели!
Normalno ako si zadovolen od pansonikot nema sila sto ke te natera nesto dr da kupis, steta sto foruvo se pretvori vo merenje na dolzinata na dva klana edeni za dr protiv
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
15
Во дуќан имам хаиер 7.2 киловатна
клима, просторијата е 32 м2 со 4 м висина од две страни има излог односно стакло а од другите две се ѕидови кои не се греат, одоздола се подруми, дали е нормално да климата троши 2.5-3 киловати/ час инаку просторијата ја загрева на 21 степен ретко оди на 22 инаку се работи за бутик каде вратата постојано се отвара и затвара, меѓутоа си постигнува пријатна температура само што потрошувачката е висока за 8 часа 20 киловати односно 500 киловати цел месец или сметка 5900 ден.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Spodeli iskustvo? Kolku grees? Ova ona? :)
16м. земена е за 32м. (Две соби 16х2) во куќа без изолација. Проблемот се огромните топлински загуби и другата соба моментално не се грее. На температури не под 1-2 степени немаше проблем со греење и на другата соба со зададена 24 во другата соба беше 20.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
877
Поени од реакции
1.512
@Dr Zmigo mislam deka ti ednas sponma za tem razlika od gp so drugite naselbi vo SK, epa taka e prijatele mn poladno e gp od site dr Vardar i Treska +Saraj ja pravat razlikata 20190103_205514.jpg
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Во дуќан имам хаиер 7.2 киловатна
клима, просторијата е 32 м2 со 4 м висина од две страни има излог односно стакло а од другите две се ѕидови кои не се греат, одоздола се подруми, дали е нормално да климата троши 2.5-3 киловати/ час инаку просторијата ја загрева на 21 степен ретко оди на 22 инаку се работи за бутик каде вратата постојано се отвара и затвара, меѓутоа си постигнува пријатна температура само што потрошувачката е висока за 8 часа 20 киловати односно 500 киловати цел месец или сметка 5900 ден.
Друже 130 м3, скоро па неизолирани со речиси отворена врата, не е чудо! Многу е висока просторијата, над вториот метар е можда и 25 и више ама таква е просторијата, што и да ставиш само поскапо ќе биде!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
16м. земена е за 32м. (Две соби 16х2) во куќа без изолација. Проблемот се огромните топлински загуби и другата соба моментално не се грее. На температури не под 1-2 степени немаше проблем со греење и на другата соба со зададена 24 во другата соба беше 20.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
ahhh, taa izolacija, mameto da i go e**m. 2019 se sho mozam ke napram za izolacija da stavam.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
ahhh, taa izolacija, mameto da i go e**m. 2019 se sho mozam ke napram za izolacija da stavam.
Плус подрум од доле ...
Наредниве недели ќе средам подрумот со стиропор па пролет/лето имам план да ставам изолација комплет.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom