Најекономично греење и ладење

Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
kako be bez cevki? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cevki majstorot ke ti namesti pri montaza :)[DOUBLEPOST=1545593682][/DOUBLEPOST]
Што е битно? За тие пари не мења ствар кој е производител. Едноставно толку заире има во неа.
Za tie pari se odlicni neka gi namalat uste malce uste podobro zasto da plakas 30 ili 40 posto povekje za Gree ili Midea
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Eve go tvojot komentar, deka imas 10KW zagubi, sto ne go kaza istoto koga barase klima , tuku samo 25m2. Ednas kazav, korisnicite ne si gi kazuvaat relanite sostojbi koga kupuvaat klima ured.
Tebe klima ured ke te stopli, ama i ke vlece. Ti sakas so 500W da grees prostor so 10KW zagubi. Takvo nesto dosega nikoj ne izmislil.
Zemi soberi sredstva i izoliraj si go objektot, em drva nema da cepis, em ke se stoplis so klima.
Druze greska si. Prodavacite si gi nadcenuvaat klimite.

Eve i samiot javno priznavas deka jas si gi kazuvam vistinskite toplotni baranja na prostorot. Bas i kazav koga me ubeduvaa da mi ubutaat edna 24 za na mojot sprat/dneven prestoj da bidam stoplen za bez pari. Koga gi prasav dali moze da dadat 10KW na -7, muabetite zavrsuvaa. Ete vrati se na postovite ponazad koga Aleksandar bese da go proveruva defektniot Hansol (by the way, sto se sluci so nego? Sigurno tople nekoj za bez pari so debela izolacija, koj ne drze otvoreni prozori), dodeka cekavme da se postigne temperaturata i so nego go razgledavme mestoto.

Dobro e sto citas loso e sto ne docituvas. A eve jas uste ednas ke ti kazam. Jas na mojot sprat, kaj mojot dneven prestoj imam 10KW zagubi. Pod mene ima dukan koj ne se gree, imam poveke prozori na severna strana so kutii za roletni, imam tri nadvoresni zida i nad mene imam samo armiran beton za tavan koj vo eden del e erker odnosno terasa za tavanskite sobi i na kraj neizolirano potkovje.

Seto ova go nema kaj prostorijata koja treba da ja zagreva klimata. Pod nejze ima vizba so konstantna temperatura od 17-18 stepeni, nad nea e detska soba koja se zagreva i nikogas temperaturata ne e -7 tuku okolku 14-15 stepeni. Ima dva nadvoresni zida.
BTW, Dosega barem eden od VASITE monteri i serviseri ke kazese deka prostorot ne moze da se zagree bideki ima golemi toplotni zagubi, nad kapacitetot na klimata, namesto da me ubeduvaat deka ke se great ne samo ednata prostorija no i malata spalna so najmnogu 2000 denari mesecno.

I za toa imam pisano predhodno, deka ako gi slusav ovie pikaski, deka trebase da bidam nezadovolen.

A eve i za tebe eden HINT. Gore desno imas opcija za prebaruvanje na postari postovi. A i za poslesno da ti bide, nemam mnogu postovi pa lesno ke se snajdes.
 
L

lleeoo

Гостин
Ми текна сега имам во детска беко он офф 12 год стара со сменет компресор пред две год ама не ја користам откако ја купив FH35 со неа го греам цел стан колку можам да го продадам бекото?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ако имаш 10кв загуби најдобронамерен совет е да се среди просторот. Ти може да ставиш и 32јка клима ама зошто?

Со дихт гуми и силикон за 50 еур ќе се среди голем дел од тие 10кв. А тие 50еур ќе се вратат за еден месец.

Згора на тоа уште 50еур за изолација 5мм за под тепих за да е попријатно и уште повеќе намалување.

Не зборам за да хејтам клими или дека твојата нечини или чини. 10кв е многу во пари пресметано. Затоа вреди некоја основна инвестиција во просторот и прозорите да се направи.

Пак ќе кажам, најдобронамерно зборувам.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ако веќе одиш по таа линија,чисто да знаеш дека во Русија статистички рачунаат дошљаци/придојденци до трето колено назад! Така да московјанин можеш да бидеш само ако баба ти и дедо ти се родени во Москва,инаку си дојденец и имаш посебно знакче(ознака) во лична карта.
Рачунајте сега “скопјани” ;)
I toj kriterium go pominuvam
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.796
Druze greska si. Prodavacite si gi nadcenuvaat klimite.

Eve i samiot javno priznavas deka jas si gi kazuvam vistinskite toplotni baranja na prostorot. Bas i kazav koga me ubeduvaa da mi ubutaat edna 24 za na mojot sprat/dneven prestoj da bidam stoplen za bez pari. Koga gi prasav dali moze da dadat 10KW na -7, muabetite zavrsuvaa. Ete vrati se na postovite ponazad koga Aleksandar bese da go proveruva defektniot Hansol (by the way, sto se sluci so nego? Sigurno tople nekoj za bez pari so debela izolacija, koj ne drze otvoreni prozori), dodeka cekavme da se postigne temperaturata i so nego go razgledavme mestoto.

Dobro e sto citas loso e sto ne docituvas. A eve jas uste ednas ke ti kazam. Jas na mojot sprat, kaj mojot dneven prestoj imam 10KW zagubi. Pod mene ima dukan koj ne se gree, imam poveke prozori na severna strana so kutii za roletni, imam tri nadvoresni zida i nad mene imam samo armiran beton za tavan koj vo eden del e erker odnosno terasa za tavanskite sobi i na kraj neizolirano potkovje.

Seto ova go nema kaj prostorijata koja treba da ja zagreva klimata. Pod nejze ima vizba so konstantna temperatura od 17-18 stepeni, nad nea e detska soba koja se zagreva i nikogas temperaturata ne e -7 tuku okolku 14-15 stepeni. Ima dva nadvoresni zida.
BTW, Dosega barem eden od VASITE monteri i serviseri ke kazese deka prostorot ne moze da se zagree bideki ima golemi toplotni zagubi, nad kapacitetot na klimata, namesto da me ubeduvaat deka ke se great ne samo ednata prostorija no i malata spalna so najmnogu 2000 denari mesecno.

I za toa imam pisano predhodno, deka ako gi slusav ovie pikaski, deka trebase da bidam nezadovolen.

A eve i za tebe eden HINT. Gore desno imas opcija za prebaruvanje na postari postovi. A i za poslesno da ti bide, nemam mnogu postovi pa lesno ke se snajdes.
Mene so sigurnost ne si me prasal, zatoa ne mi nametnuvaj na mene deka jas sum te ubedil.
Ti ako si sakal 24k da stavis, posto gledam razbiras, ne si neuk covek...zosto ne stavi. Znaes da citas specifikacii i da prebaruvas info nasekade.
Ne e problemot kaj tebe deka ne si stoplen, PROBLEMOT E STO TI IMAS GOLEMI ZAGUBI I POTROSUVACKATA E NORMALNO GOLEMA. So 24K ke bese uste pogolema, zatoa ne kazuvaj kontradiktorni raboti. Uste ednas, so 500W nema klima sto moze da dava 10KW......Koga ke najdes pisi.[DOUBLEPOST=1545596837][/DOUBLEPOST]
Ovaa e ista lomo eco samo bez wi fi.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Greska, ne e Lomo Eco.[DOUBLEPOST=1545597063][/DOUBLEPOST]
Kaj vide deka pisuva Gree???
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Mene so sigurnost ne si me prasal, zatoa ne mi nametnuvaj na mene deka jas sum te ubedil.
Ti ako si sakal 24k da stavis, posto gledam razbiras, ne si neuk covek...zosto ne stavi. Znaes da citas specifikacii i da prebaruvas info nasekade.
Ne e problemot kaj tebe deka ne si stoplen, PROBLEMOT E STO TI IMAS GOLEMI ZAGUBI I POTROSUVACKATA E NORMALNO GOLEMA. So 24K ke bese uste pogolema, zatoa ne kazuvaj kontradiktorni raboti. Uste ednas, so 500W nema klima sto moze da dava 10KW......Koga ke najdes pisi.[DOUBLEPOST=1545596837][/DOUBLEPOST]

Greska, ne e Lomo Eco.[DOUBLEPOST=1545597063][/DOUBLEPOST]
Kaj vide deka pisuva Gree???
Налик на Gree Bora е моделот од СЕТЕК https://www.emag.bg/invertoren-klimatik-gree-bora-eco-gwh18aad-600004001618/pd/DXGX7SBBM/
Башка пишува дека има LANDA КОМПРЕСОР те компресор на Gree.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Druze greska si. Prodavacite si gi nadcenuvaat klimite.

Eve i samiot javno priznavas deka jas si gi kazuvam vistinskite toplotni baranja na prostorot. Bas i kazav koga me ubeduvaa da mi ubutaat edna 24 za na mojot sprat/dneven prestoj da bidam stoplen za bez pari. Koga gi prasav dali moze da dadat 10KW na -7, muabetite zavrsuvaa. Ete vrati se na postovite ponazad koga Aleksandar bese da go proveruva defektniot Hansol (by the way, sto se sluci so nego? Sigurno tople nekoj za bez pari so debela izolacija, koj ne drze otvoreni prozori), dodeka cekavme da se postigne temperaturata i so nego go razgledavme mestoto.

Dobro e sto citas loso e sto ne docituvas. A eve jas uste ednas ke ti kazam. Jas na mojot sprat, kaj mojot dneven prestoj imam 10KW zagubi. Pod mene ima dukan koj ne se gree, imam poveke prozori na severna strana so kutii za roletni, imam tri nadvoresni zida i nad mene imam samo armiran beton za tavan koj vo eden del e erker odnosno terasa za tavanskite sobi i na kraj neizolirano potkovje.

Seto ova go nema kaj prostorijata koja treba da ja zagreva klimata. Pod nejze ima vizba so konstantna temperatura od 17-18 stepeni, nad nea e detska soba koja se zagreva i nikogas temperaturata ne e -7 tuku okolku 14-15 stepeni. Ima dva nadvoresni zida.
BTW, Dosega barem eden od VASITE monteri i serviseri ke kazese deka prostorot ne moze da se zagree bideki ima golemi toplotni zagubi, nad kapacitetot na klimata, namesto da me ubeduvaat deka ke se great ne samo ednata prostorija no i malata spalna so najmnogu 2000 denari mesecno.

I za toa imam pisano predhodno, deka ako gi slusav ovie pikaski, deka trebase da bidam nezadovolen.

A eve i za tebe eden HINT. Gore desno imas opcija za prebaruvanje na postari postovi. A i za poslesno da ti bide, nemam mnogu postovi pa lesno ke se snajdes.
Друже јас како што разбрав,ти имаш сличен проблем како мојата куќа?
Ако е така,тогаш не е проблемот во климите туку во просторот.Веќе пишав,има објекти кои едноставно не се за клима.На горниот спрат две сузуми 18ки неможеа да стоплат убаво.Т.е. топлеа ама влечеа како термо печки,и пак небеше убаво(рамномерно) стоплен просторот.
Ако ти е ваква ситуацијата,џабе Грее или даисекаи,пиши крст на клима.
П.С.
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.Немислев да пишувам за ова тука ај еден рант ми тежи
.На спрат над мене(не се на Климе комшивките :P) живее сестра ми.90м2 неизолирани-ужас,цигла малтарена со дрвена дограма и дупло(обично) стакло,над тоа плоча со поткровје-исто 0 изолација,под нив јас греам само 60м2.Вовлечени 3 балкони(поголема надворешна површина!!),плус издаден дел од дневна.Убаво наизглед,инаку ужас за греење.Мало дете,секој ден машина за алишта,садови,бојлер,сушара,шпорет.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети плус бојлер со топловодна инсталација.
Прелиминарни резултати 1.5 вреќи на ден,си работи со тајмер,сабота-недела нон-стоп ако се дома.Уште е рано,ама сметките за пелети+струја треба негде исто да дојдат.
Е ама знаете што викаат? Барем сме стоплени сега!Сабајле се бричиш и (со извинение) какиш на топло,детенцето кај и да отиде-иста температура,топла вода и во кујна и купатило без да палиш бојлер.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.

Дисклајмер:знам дека темава е и за еколошко греење,ама морав да споделам искуство исто како мое(надмене живеат).И да,клима може да стопли,ама кога имаш вакви губитоци по која цена и конфор?!
Овер енд аут
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Стави распоред на собите со м2, висина, и кат на кој е станот. И обавезно буџет за дневната и за другите соби
Распоред катастрофа,испресецкано.Спрат втори од укупно три.Буџет докај 60-70.000.Дневна 30м2,спална 16м2 и 8м2 купатило.Висина стандардна.Една прсторија не греам
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Дечки едно прашање.
На еден другар му кажував како кај мене мајсторот ја вакумираше климата, чекаше барометарот да падне на -1bar па ја остави околу 25/30 минути да стои да провери дали стрелката ќе се покачи.
Тој намести клима пред една недела и ми кажа дека кај него ова мајсторот не го направил, дошол со компресор од фрижидер немало ни барометар, го уклучил 6/7 минути и ја пуштил во употреба.
Сега мисли дека нешто не е во ред.
Дали може климата да ја вакумира повторно иако е пуштена во употреба??
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Топ изолација има,нова зграда по пропис.Можеби не се рехау прозорците со 4 сезони стакла ама се доста солидни.Собите се со конвектори сега за сега,со клима грееме само дневната околу 30м2.Прашањето ми која е најјака клима инвертер и дали например ако ставам штознам 9ка ке можам да ги греам и собите.Укупно 80м2.Радо би ги фрлил тие гадови од конвектори.Што сум слушал од пријатели и некои шизици,сите велат панасоник дека биле 10 класи погоре од сите останати
ti ke se prerodis so inverteri ako stavis. Kolku klimi ke ti trebaat zavisi od rasporedot na sobite i dali ti trebaat site sobi da gi grees sega. Slikaj nekoja skica od stanot.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
ti ke se prerodis so inverteri ako stavis. Kolku klimi ke ti trebaat zavisi od rasporedot na sobite i dali ti trebaat site sobi da gi grees sega. Slikaj nekoja skica od stanot.
Неможе ли со една па макар да е поскупа?Немора којзнае колку да бидат топли другите простории,да стојат врати отворени колку да се смлачат а да не ја ладат дневната
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Неможе ли со една па макар да е поскупа?Немора којзнае колку да бидат топли другите простории,да стојат врати отворени колку да се смлачат а да не ја ладат дневната
So edna cek stan, teshko, ke moras da stavis vo dnevna nekoja pojaka a toa moze i da ne ti odgovara radi jakiot izduv, ama najdobro e da stavis edna skica tuka od stankt, makar i rachno nacrtana pa povekje taka ke moze da ti se pomogne. Inache, teoretski, kako shto ti e stanot taka izoliran i niva gradba, mozes so nekoja podobra klima da turkas toplina nakaj sobite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom