Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Дали имаш претстава дека внатрешната единица има само вентилатор и филтри и не игра никаква улога во перформансите на климата. Него му продале верзија Б на надворешна единица за која нема ни еуровент, ни бог знае каде се продава и какви перформанси има, каков компресор и слично.
bash sabajlevo razmisluvav neshto i sakav da prasham...... Shto bi se sluchilo da ja smenam nadvoreshnata od WNot so na primer SF 3,5ka, a povrzana na vnatreshnata od wN? Cisto onaka se zaprashav. Ili da rechime ima nekoj Hansol i ja smeni nadvoredhnata i stavi Amber, recimo?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.312
Поени од реакции
15.547
bash sabajlevo razmisluvav neshto i sakav da prasham...... Shto bi se sluchilo da ja smenam nadvoreshnata od WNot so na primer SF 3,5ka, a povrzana na vnatreshnata od wN? Cisto onaka se zaprashav. Ili da rechime ima nekoj Hansol i ja smeni nadvoredhnata i stavi Amber, recimo?
Ти шитнам надворешна од Хансол за 40к да ја смениш твојата?
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Се јавив во ics group 30 минути разговор, по што се заклучи дека тие го имаат истиот модел rxf50b2v1b. Ми рекоја дека тој е моделот што се увезува во Македонија. На моето прашање зошто го немаат rxf50a2v1b не добив одговор. Цената била иста тие биле ист модел.
Им реков дека ако цената е иста јас би сакал да си порачам rxf50a2v1b, на што ми одговорија дека незнаеле дали можи да се порача требало да се праша-незнам каде.
Значи на официјалната страница од на ics group според димензиите и тежината што е напишана за надворешната единица тие го објавуваат rxf50a2v1b , но го продаваат rxf50b2v1b.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.355
Поени од реакции
11.228
Се јавив во ics group 30 минути разговор, по што се заклучи дека тие го имаат истиот модел rxf50b2v1b. Ми рекоја дека тој е моделот што се увезува во Македонија. На моето прашање зошто го немаат rxf50a2v1b не добив одговор. Цената била иста тие биле ист модел.
Им реков дека ако цената е иста јас би сакал да си порачам rxf50a2v1b, на што ми одговорија дека незнаеле дали можи да се порача требало да се праша-незнам каде.
Значи на официјалната страница од на ics group според димензиите и тежината што е напишана за надворешната единица тие го објавуваат rxf50a2v1b , но го продаваат rxf50b2v1b.
значи врати им ја, превара е ова
ако нема разлика кој курац се разликува?
ама очигледно има разлика
ете ти викаат нема еуровент за б, којзнае колку е поефтина па си користат да ќарат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
значи врати им ја, превара е ова
ако нема разлика кој курац се разликува?
ама очигледно има разлика
ете ти викаат нема еуровент за б, којзнае колку е поефтина па си користат да ќарат


Sent from my iPhone using Tapatalk
isto i so Haier Tundrata na Klimi. mk. Ima razlichna oznaka nego taa na eurovent shto ja ima. Dali e pechatna greshka ili me, ne znam, ama ne e fer da se pravat takvi raboti. Pa Daikin kupuvas, toa e kako edna kola da kupis na staro. Mameto nivno prevarantsko.[DOUBLEPOST=1544699641][/DOUBLEPOST]
Се јавив во ics group 30 минути разговор, по што се заклучи дека тие го имаат истиот модел rxf50b2v1b. Ми рекоја дека тој е моделот што се увезува во Македонија. На моето прашање зошто го немаат rxf50a2v1b не добив одговор. Цената била иста тие биле ист модел.
Им реков дека ако цената е иста јас би сакал да си порачам rxf50a2v1b, на што ми одговорија дека незнаеле дали можи да се порача требало да се праша-незнам каде.
Значи на официјалната страница од на ics group според димензиите и тежината што е напишана за надворешната единица тие го објавуваат rxf50a2v1b , но го продаваат rxf50b2v1b.
vrati im ja, i kupi si druga nekoja. Koga vekje gi imas sredstvata i sprrmen si malku poskapa klima da kupis, ke najdes od drugive pojaki brendovi klima.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
isto i so Haier Tundrata na Klimi. mk. Ima razlichna oznaka nego taa na eurovent shto ja ima. Dali e pechatna greshka ili me, ne znam, ama ne e fer da se pravat takvi raboti. Pa Daikin kupuvas, toa e kako edna kola da kupis na staro. Mameto nivno prevarantsko.[DOUBLEPOST=1544699641][/DOUBLEPOST]
vrati im ja, i kupi si druga nekoja. Koga vekje gi imas sredstvata i sprrmen si malku poskapa klima da kupis, ke najdes od drugive pojaki brendovi klima.
Aha da pecatna greska sekako, ama nekako mn pecatni greski se pravat. Seto e svesno napraveno zasto ne e ova germanija ili nekoja dr normalna drzava, zasto ne smetaat kako zemjite sho se I sesto se shitka, zasto nema kontroli zasto ne funkcioniraat ni zakoni zasto nema ni zastita na potrosuvachi. Koja podla rabota e nekoj da ti deklarira edno a da ti prodati nesto drugo. Nedozvolivo e toaa...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.355
Поени од реакции
11.228
isto i so Haier Tundrata na Klimi. mk. Ima razlichna oznaka nego taa na eurovent shto ja ima. Dali e pechatna greshka ili me, ne znam, ama ne e fer da se pravat takvi raboti. Pa Daikin kupuvas, toa e kako edna kola da kupis na staro. Mameto nivno prevarantsko.[DOUBLEPOST=1544699641][/DOUBLEPOST]
vrati im ja, i kupi si druga nekoja. Koga vekje gi imas sredstvata i sprrmen si malku poskapa klima da kupis, ke najdes od drugive pojaki brendovi klima.
има начин да се дознае
ако засегнатиот сака да дознае што купил или па некој ако сака да се замара со проблемов нека им пише мејл на даикин
па ке кажат дали е коректно вака и дали има еуровент оваа надворешна со ознака б


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.096
Се јавив во ics group 30 минути разговор, по што се заклучи дека тие го имаат истиот модел rxf50b2v1b. Ми рекоја дека тој е моделот што се увезува во Македонија. На моето прашање зошто го немаат rxf50a2v1b не добив одговор. Цената била иста тие биле ист модел.
Им реков дека ако цената е иста јас би сакал да си порачам rxf50a2v1b, на што ми одговорија дека незнаеле дали можи да се порача требало да се праша-незнам каде.
Значи на официјалната страница од на ics group според димензиите и тежината што е напишана за надворешната единица тие го објавуваат rxf50a2v1b , но го продаваат rxf50b2v1b.
Македонска превара пријателе, бог знае каде му е склопувана оваа клима
https://www.daikin.eu/en_us/products/RXF-A.table.html
https://www.daikin.eu/en_us/products/RXF-B.table.html

А верзијата има полнеж од 1.4кг гас, а Б верзијата 0.90кг

Јас да сум на твое место би им ја вратил климата затоа што пишуваат едно, а продаваат друго, притоа манипулираат што има врска една буква исто е, ама не е исто. Ова ќе дојде како да купиш кола со 1.4 мотор и да ти шитнат 1.0, притоа да ти речат исто е и едното има тркала и другото...
Нормално кај неук народ ко нашиот ова ќе помине, но кога веќе си тука и знаеш со што си се соочил, треба да реагираш!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.431
Поени од реакции
5.446
Едно прашање.
Клима VIVAX AERI 3.5kw

1. При зададена температура 24'C со Autofan и директено насочување на перка.
и
2. При зададена температура 24'C со Fan speed на пола и Wave mode да шета перката горе долу...

Температурата ми е 2-3'C разлика.!!!!

Прашањето ми е колку е поголема потрошњата во вториот случај ако земеме во предвид дека просторијата ми е подобро затоплена а температурата и во двата случаи е иста.

Со Аутофан не сум стоплен
Со Фан на пола сум стоплен
АМА колку тоа ќе качи на сметка за струја? +500ден.? +1000ден. ?!?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Prijavi vo agencija za zastita na potrosuvaci,i da vidis kako ke ti najdat A varijanta
@ZigZag1115 I ova ne ti e losh sovet brat. Cisto da ne si kako povekjeto, da naorajs neshto razlichno. Odi im dokraj, skini gi. Se shto ni se slucuva vo drzavava e poradi toa shto kjutime i izdrzvime, strav ni e ili ne mrzi da bideme i nie bezobrwzni koga nekoj se dupi so nas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom