Најекономично греење и ладење

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Дечки, дали може препорака за клима уред за соба од 15м2 (40м3)?
Ќе се користи најмногу за ладење (за греење многу ретко).
Пенџерињата на која страна ти гледаат? Ако е север или исток земи 9-ка, ако е југ или запад 12-ка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Дечки, дали може препорака за клима уред за соба од 15м2 (40м3)?
Ќе се користи најмногу за ладење (за греење многу ретко).
Од она што научив читајќи разни форуми, можам да те посоветувам да земеш обичен сплит систем, не инвертор. За ладење било која клима ќе ти заврши работа.

Потребната јачина зависи многу фактори, како квалитетот на изолацијата и на фактот на која страна ти гледа собата (дали е изложена на директно на сонце). За твојата квадратура не би смеело да не заврши работа било која клима од 9000BTU, но можни се проблеми со лошо изолирани соби кои гледаат на југ... Од тој аспект и како што и напишаа погоре 12000BTU e посигурен избор во тој случај.

За конкретен модел, нешто ми ги фалеа BEKO обичните клими, за парите добри биле. Лошо е што 3те години гаранција ги врзуваат со 2 редовни годишни сервиси кои сервисот ти ги наплаќа по 10евра секој. Цената на 12000BTU 3.5 киловатната варијанта е 17500ден (9000BTU 2.5 киловатната варијанта не е ни 1500ден поевтина и затоа неисплатлива).
Сигурен сум дека има и други опции, па нека ме поправат другите.


Иначе кога сме кај обични сплит систем клими со фиксна брзина, да не знае некој за фирма/модел која декларирано работи и на пониска температура (греење)?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Od bulevar srbija koga se vrti levo prema lisice, na kosot imase edna firma koja prodavaa mitsibushi, tuka imaa na promocija fix-speed mitsibushi okolu 30000den, mislam dobra ponuda.
A do koj budzet imas za davanje?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Od bulevar srbija koga se vrti levo prema lisice, na kosot imase edna firma koja prodavaa mitsibushi, tuka imaa na promocija fix-speed mitsibushi okolu 30000den, mislam dobra ponuda.
A do koj budzet imas za davanje?
Буџетот е растеглив, но сакам да направам паметен избор.
Привршувам доградба, купувам повеќе работи и ако ставам повеќе на климата ќе треба подскратам на друго. Работата е да се направи паметен избор и добар компромис, дури не е невозможна опција да зеам и нешто во рангот на твојот Сузуми плус... но не сум сигурен дека прајс/перформансот ќе биде на тоа ниво што го сакам (за да жртвувам на друга техника/потреби). Како што кажа и ти, голем дел од сумата оди на работи како скапи филтри и слични луксузи, а мене првенствено (и малтене единствено) ме интересира греење (и ладење). Не се ни брзам, имам најкасно до есен или нешто порано да се одлучам.


Ова со Митсибушито е интересна опција за 500е, претпоставувам дека е барем 12к BTU. Ако ти текне на името на фирмата, кажи.
Од она што читам по балканскиве форуми фикс-спид наспроти инвертор, заштедата во потрошувачка на струја е со разлика од некои 10%. Нормално не е се во разликата во потрошувачка, има разлика и во комфорот... ама Митсибуши (ако работи со добар СОР до накај -15) е многу подобар избор во однос на еден LG (кој засега ми е фаворит), oнака како име. Нормално ќе треба внимателно да се размотрат моделот и спецификациите на Митсибуши климата.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
370
Од она што научив читајќи разни форуми, можам да те посоветувам да земеш обичен сплит систем, не инвертор. За ладење било која клима ќе ти заврши работа.

Потребната јачина зависи многу фактори, како квалитетот на изолацијата и на фактот на која страна ти гледа собата (дали е изложена на директно на сонце). За твојата квадратура не би смеело да не заврши работа било која клима од 9000BTU, но можни се проблеми со лошо изолирани соби кои гледаат на југ... Од тој аспект и како што и напишаа погоре 12000BTU e посигурен избор во тој случај.

За конкретен модел, нешто ми ги фалеа BEKO обичните клими, за парите добри биле. Лошо е што 3те години гаранција ги врзуваат со 2 редовни годишни сервиси кои сервисот ти ги наплаќа по 10евра секој. Цената на 12000BTU 3.5 киловатната варијанта е 17500ден (9000BTU 2.5 киловатната варијанта не е ни 1500ден поевтина и затоа неисплатлива).
Сигурен сум дека има и други опции, па нека ме поправат другите.


Иначе кога сме кај обични сплит систем клими со фиксна брзина, да не знае некој за фирма/модел која декларирано работи и на пониска температура (греење)?
Благодарам за одговорот. А ако ми треба и за греење кој модел го препорачувате?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Fiks-speed, hmmmm, ako nesto ti znaci ete jas pred 3 dena ja prodadov fuegoto na rabota (servis 13m2 so visok plafon) koja rabotese kako saat i bese od prvite fuego, AMA me utepa vo proslite 4 leta, ukljuci ladno previse, iskljuci odma se topli, pa naodjav blesav kompromis klimata da duva nonstop so otvorena vrata. Vo zima ne vrsese nikakva rabota. E sega ja prodadov i imam namera ili da zastedam so nekoj vivax inverter za 30.000 den. ili da ne se igram i da ja kupam Fujitsu 12lec vo hidroset za 45.000 so profi montaza nivna.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Jaс би рекол разбирливо за 13m2, тоа му доаѓа 4х3 или така нешто. Нема кај да се скриеш од дувањето. Мене тоа нема да ми биде некој проблем, собата е 32,4м2 и местоположбата ќе биде таква да климата нема да дува директно на местата каде ќе се седи во 90% од случаите.
Ама не спорам тука, комфорот секако е на страна на инверторите а и исклучително се ретки фикс-спид климите со можност на греење на јаки минус темп. (а притоа да се со добар СОР на тие ниски темп.)


...imam namera ili da zastedam so nekoj vivax inverter za 30.000 den. ili da ne se igram i da ja kupam Fujitsu 12lec vo hidroset za 45.000 so profi montaza nivna.
45.800ден ми го понудија мене пред некој ден, ама не напишаа точно кој ASYG12 модел е. Ако одам на Фуџитсу (не ми е баш фаворит) секако ќе барам LT (ако е со нормална доплата. LEC мислам дека беше специфициран до -7с?
Да не знаеш колку им е гаранцијата во Хидросет? Нешто као Фуџитсу давале одделна на електроника (1-2 год слушнав) и одделна гаранција на компресорот...
Плус мислам дека најскапа монтажа од сите имаат Хидросет, 5000+ден.


Туку, за 13м2 што ќе ти е 12000BTU... нека ме поправат поискусните ако грешам, ама нели 9000BTU би биле и повеќе од доволно за 13м2, посебно пошто е Фуџитсу?



Благодарам за одговорот. А ако ми треба и за греење кој модел го препорачувате?
Тука веќе работите стануваат посложени. Многу зависи од изолацијата и тоа дали климата ќе биде единствено грејно средство, поточно дали само таа ќе се користи за греење.

Сигурен одговор би бил некоја инвертор 9ка (9000бту) од попознато име, Фуџитсу можеби. Или некој LG, зошто не и Panasonic. Samsung за инвертори не ги сакаат по форумите, наводно имало причина но дали има проблеми и со новите модели -не знам (и не би ни ризикувал, иако баш Самсунг можам да го зеам со попуст). Има и поевтини инвертори, и ќе вршат работа најверојатно -ако во најладните денови/месеци има можност за догревање со нешто друго.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Туку, за 13м2 што ќе ти е 12000BTU... нека ме поправат поискусните ако грешам, ама нели 9000BTU би биле и повеќе од доволно за 13м2, посебно пошто е Фуџитсу?
Сигурен одговор би бил некоја инвертор 9ка (9000бту) од попознато име, Фуџитсу можеби. Или некој LG, зошто не и Panasonic. Samsung за инвертори не ги сакаат по форумите, наводно имало причина но дали има проблеми и со новите модели -не знам (и не би ни ризикувал, иако баш Самсунг можам да го зеам со попуст). Има и поевтини инвертори, и ќе вршат работа најверојатно -ако во најладните денови/месеци има можност за догревање со нешто друго.
9ka mi bese fuegoto i kako sto rekov ne greese voopsto bidejci imam visok tavan vo servisot, drugo sekoja 9ka dise zad vrat so cena na sekoja 12ka, neka bide pojaka, pobrzo ce postignuva temperatura, taka da i doma koga ce gi menjavam, sekade kade sto treba 9ka ce stavam 12ka i kade sto mi treba 12ka ce stavam 18ka

Samsung go bije los glas ama jas imam doma samsung obicna 12ka i eve vece 5ta godina ja koristam i mozam da kazam deka i ladi i gree kako treba. Negledam razlog frizider od 100.000 denari da e OK a klimite ne im cinat. Pa pogledajte i ce vidite deka samsung vodi vo sekoj segmenta na domasna elektronika, zarem ne go dokaza toa i so galaxy s4 iako sum ljubitel na iphone. Na kraj cii kompresori koristi fujitsu? nekolku youtube videa vidov deka koristat panasonic a ovde nikoj ni zbor da kaze za panasonic, nego samo toshiba pa fujitsu i nisto drugo. Suzumi+, Suzumi+ pa ako site mozeme da kupuvame Suzumi+ togas makedonija e najbogata zemja :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Samsung нешто со инверторите имале проблеми, ама не ми текнува точно што пишуваа на српските и бугарските форуми (а ме мрзи да барам). Брендот е топ, иам неколку нивни други производи ама ете инверторите им се на лош глас и не ми се ризикува. Клима не се менува ни често ни лесно.


За Panasonic инверторите не знам што да кажам, малку ги коментираат а за воља на вистината се утепав од барање ама на нетов ништо не можам да најдам од коментари или подетални спецификации за овој модел Panasonic Инвертер клима CU/CS 12 GXE
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&sort=rating&order=DESC&manufacturer_id=8918&product_id=63031

Брендот не е лош Panasonic, ама без препораки не ми се зема мачка во вреќа... Плус дури и со попуст цената не му е многу далеку од Фуџитсуто. Но ти еве кажуваш дека 12ка моделот во Хидросет им е LEC a jaс обавезно би земал LT koj за разлика од LEC е специфицран да работи до -15 со добра СОР вредност.
Во овој случај мене (а зошто не и тебе) ми е подобар избор LG-to (LG CS12AF Hero)
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=197768

На српскиов форум го коментираат LG-во, баш некој нашинец mkdklima има позитивни искуства со истиот модел и тоа и во денови со екстремно ниски температури (под -20).
http://www.elitemadzone.org/p3254675

Плус Винд од форумов го има и некој пост погоре го фали LG-во. Мене вакви препораки многу ми значат.



9ka mi bese fuegoto i kako sto rekov ne greese voopsto bidejci imam visok tavan vo servisot, drugo sekoja 9ka dise zad vrat so cena na sekoja 12ka, neka bide pojaka, pobrzo ce postignuva temperatura, taka da i doma koga ce gi menjavam, sekade kade sto treba 9ka ce stavam 12ka i kade sto mi treba 12ka ce stavam 18ka
Сосема си во право, и за разликата на цените од 9ка до 12ка секако се исплати да се земе 12ка (но разликата до 18ка е веќе доста поголема).
Инаку мислам дека проблемот на Фуегото не е твојот висок плафон (кака да свртиш квадратурата ти е мала), туку фактот дека тој Фуего најверојатно е специфициран ефикасно да грее до некои +5с. Едноставно не дува доволно загреан воздух, поточно воопшто не успева да грее на ниски температури. Дури и да бил 12ка модел пак немало да загрева добро.

Поентата ми е дека Фуџитсу 9ка би требало да постигне кај тебе да загрее, и ќе биде поштедлива од 12ката на така мал простор. Освен ако баш немаш проблеми со изолацијата, или ако плафонот ти е висок 4-5 метри.... :)
Ама јас сум почетник на темава, па ете нека кажат и другите.


edit:
...еве што пишува предходно спомнатиот тип за компарацијата Фуџитсу наспроти LG, иначе баш моделите за кои збориме:
Fujitsu LEC (made in china) na -15 daje 2.90 kw mocnost dok najslabija LG-aka Goldstar NHO serija V inverter daje 2,98kw(zadatom 22stepena) ali stom razlikom da Fujitsu je merenje pri 66% vlaznost vazduha, a LG pri 85% vlaznost vazduha. Sto je drasticna razlika, interesanto bi bilo da se izmeri Fujitsu LEC na -15 ali pri 85% vlaznost(koliko je realna svaki dan u toku zime) da vidimo dali ce opalit bar 2.45 kw toliko daje RAS 16 Av ant serija Toshiba.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Vanlok
Bugarite vikaat begaj od samsunga kato od djavola :)
Fujitsu ASYG 12LEC e isto deklariran greenje do -15 i ima predobar COP taka da i da go imaat vo hidorset toj model sto ti go spomenuvas, ce ti go skrsat merakot so uste +10.000ki http://www.fujitsu-general.de/air-conditioners/residential-use/wall-types/asyg-12-lec.html
Jas ne znam izgleda sme totalno nikakov pazar, kolku samo modeli na LG vo tehnomarket.bg se nudat a kaj nas samo 2
Za Lg-to hero sto go spomenuvas jas pre bi dodal uste 5000-7000 za Fujitsu 12LEC bar ce dobiem kvalitetna montaza ili bi odel na vivax inv. 12GECI (pogledaj post pod broj #5 http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?127844-Vivax-klima-multisistem-inverter)

Za servisot/ducanot ne mi e nadvor na ulica ama kako i da e holot e laden a od cela desna strana mi e staklo po dolzina zatoa bi odel na 12ka isklucivo. A sto mislis ti imaat Fujitsu 9ka vo hidroset? ma jok, rekov nikakov pazar ne sme
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
goran0505, не кажа за гаранцијата на Фуџитсу во Хидросет каква им е, ако знаеш.

Давајте некои дилерски цени или попусти од Хидросет, ако имате... или па да се собереме неколкумина и да побараме попуст на поголема количина! ;)


Иначе LG-то уште ми се допаѓа, перформансите треба да му се добри а има и поквалитетни филтри. Fujitsu 12LEC нема такви филтри и е кинеско производство (што не значи и дека е лош, само нагласувам дека не е made in Japan како Тошибите).
Ама за монтажата ако тврдиш дека е квалитетна од Хидросет, за тоа се согласувам дека е исклучително важна работа. Ако се решам за LG ќе треба да смислувам како да ги врбувам тие монтажерите од Видеодата да изведат соодветна монтажа (ако воопшто носат пумпа за вакумирање на монтажите).
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Primarno e da se iznese namenata na klimatizerot (ladenje, greenje ili samo dogrevanje za vo prolet i leto), da se iznese okvirniot budzet pa da se diskutira so fakti i argumenti.
Kako sto gi spomenavte hidroset, tie (od posleden pat koga prasav) na lager go imaat samo LEC modelot (koj e vo dolniot del po kvalitet vo Fujitsu serijata), a 12LT koj spored mene e najdobar za parite klimatizer vo svetot ama ne kaj nas(vo srbija, bugarija i grcija cini oklu 1000 Evra), i e certificiran do -20C, i na -20C dava 3.63KW i e rame do rame so vrhunskite Mitsubishi VEHZ i Panasonic VE12NKE, kaj nas e bezobrazno skap koj so prethodna naracka ke ve cini 1560Evra + ugradnja = 1650Evra.
E pa ne mislam nekogo da bogatam, od princip ne mi paga na pamet na kupam vakvo nesto.
Za 100evra poveke ke kupam Mitsubishi 35VEHZ koj e vrv za niski temperaturi.

Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Sass, веќе реков дека се работи за греење а во врска за буџетот дека е растеглив. Можам да земам и Сузуми плус но не ми се допаѓа односот цена перформанси. Проблемот е што поголеми пари за клима ќе значат и помалку пари за друга бела техника... не ми се даваат огромни пари за некакви филтри и 20% повеќе заштеда во најладните 20-30 дена кога можам да догревам и со конвектор. Затоа и реков сакам да направам паметен избор. :)


12LT koj spored mene e najdobar za parite klimatizer vo svetot ama ne kaj nas(vo srbija, bugarija i grcija cini oklu 1000 Evra), i e certificiran do -20C, i na -20C dava 3.63KW i e rame do rame so vrhunskite Mitsubishi VEHZ i Panasonic VE12NKE
Имаш некои сознанија за Panasonic CU/CS 12 GXE?
Наводно е со BLDC компресор, ти го фалиш само тој модел што го напиша горе или воопшто и Панасоник? Пошто еве што пишуваат за Панасоник (и поевтините Фуџитсу) на форумиве:
Za bldc u panasonic fujitsu i sve drugde za te stvari mrzi me pricat,oprosti ali su to glupost,zna se tacno koji modeli imaju i koji su oni kompresore pozajmljivali(panasonic) kada im je otprilike 25% prodate klime vraceno u servis. Jos dan danas najnovija MK3 serija panasonic inverter pise da aparat ne smije duze vremena radit na temperaturi od -5 ili vise.To pise u prospekat 2011 pod * gde se opisuje da klima radi na -15.

Фуџитсу не е доволно евтин за таа електроника (затоа и кај нас давале само 1год гаранција на електрониката) и тие делови што ги ставаат во моделите од пониската нивна класа. Компресорите од тие модели им се од Панасоник, има и други евтини неквалитетни делови како вентили, електролити и слично...
Јас кажувам само што прочитав, вие поискусните кажете дели е така. Ѕирни го видеово со расклопување на надворешна единица од моделот ASTA24LCC (2010год. производство)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Dali sakas so klimatizerot da se zagrevas kompletno bez nikakvo dogrevanje ili vo januari i februari planiras da vklucuvas dr el. telo, konvektor ili sl.
Ako sakas kompletno da se grees tuka nema kompromis, ke si go odvrzes kesiceto.
Ne e problemot dali ke raboti klimata na -15C ili ne, tuku kolku toplina ke dava na taa temperatura.
Ima niza na parametri koi se vlijaat na rabotata na klimatizerot za niski temperaturi (kompresor, defrost, procesor avtomatika, dodatni grejaci, povrsina na topl. izmenuvac i dr), zatoa prasav za dogrevanje ili za kompletno greenje bez nikakvi dopolnitelni el. uredi
Za panasonikot, Etherea econavi serijata odi od mke, pa narednata godina 2012 nke, pa sega vo 2013 treba da izleze pke, odnosno nke-3, pke-3 (koi imaat nekoi izmeni koi se vo korist na koristenje vo postudeni denovi) E12nke-3 koristi kapilarka (koja e specificna samo za panasonic, bar taka mislam) i r2 kompresor, za razlika so novite pke-3 koi se bez kapilarka (neznam i ima mnogu mislenja sto e podobro a sto ne).
Treba dae na pazarot (neznam za kaj nas) i E12PKEA koj e nesto podobar od ovie spomenative ama pretpostavuvam i so cena ke e posolen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom