Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нешто читам на српски форум дека инверторите имале „попријатно„ ладење, што сакаат да кажат со тоа -не знам... Ваљда нешто од аспект на тоа дека обичните сплит системи се со фиксна јачина/брзина на дување воздух на внатрешната единица?
Инверторите се уреди со кои се врши промена на бројот на вртежи на компресорот а со тоа се менува капацитетот на компресорот.
Електричната струја има непромелива фреквенција која изнесува 50 Hz. Во компресорите се вградени асинхрони електро мотори кај кој бројот на вртежи на мотороѕ зависи исклучиво од фреквенцијата на струјата. Од друга страна капацитетот на компресорите зависи исклучиво од бројот на вртежи на моторот.
Инверторите претставуваат електронски уреди со кои може да се менува фреквенцијата на струјата, а со тоа се менува бројот на вртежи на моторот, односно капацитетот на компресорот.
Разликата во работење е следна:
Ако термостатот на климата, во која не е вграден инвертор, наместиш, на пример, на 25 степени, во режимот на затоплување. Термостатот ќе го вклучи компресорот на 24 степени, а ќе го исклучи штом ќе се постигне температура од 26 степени. Значи температурата ќе се одржува помеѓу 24 и 26 степени.
Кај климите во кој е вграден инвертор, термостатот исто ќе вклучи климата на 24 степени. Кога температурата на воздухот ќе почне да се приближува кон 25 степени, инверторот почнува да ја намалува фреквенцијата, а со тоа го намалува и капацитетот на компресорот. И на тој начин ја одржува температурата приближно на 25 степени.
Или кратко кај климите без инвертор температурата ќе биде помеѓу 24 и 26 степени, а кој климите со инвертор ќе биде околу 25 степени плус, минус дел од степен.
Поради тоа климите со инвертор не престануваа да дуваат,
Тоа значи „попријатно ладење и затоплување “
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Ја разбирав разликата во пракса, фала што ја објасни и теоријата и технологијата. :)


Туку, знае ли некој дали ги носат кај нас GREE климатизерите?
На српскиот форум ги фалат како добар избор од средна кон ниска класа...
Пример:
GREE GWC 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 1YC23AEXD Daikin
GREE GWH 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 5RS102ZJA21 Matsushita
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.603
Поени од реакции
7.402
Ја разбирав разликата во пракса, фала што ја објасни и теоријата и технологијата. :)


Туку, знае ли некој дали ги носат кај нас GREE климатизерите?
На српскиот форум ги фалат како добар избор од средна кон ниска класа...
Пример:
GREE GWC 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 1YC23AEXD Daikin
GREE GWH 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 5RS102ZJA21 Matsushita
Ги носат... види овде http://www.gree.com.mk
Еве уште едни што ги нудат Gree покрај Fujitsu i Daikin http://www.technicool.mk/ladenje.html
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Фала, требаше да погуглам... некако чудно ми дојде имево на фирмава, никогаш не сум слушнал за нив пред да прочитам на српскиот форум.

Некој тука да има конкретни искуства со GREЕ?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kolku sto jas sum zapoznaen, plazma filteot e elektricen procistuvac koj koga raboti ima tendencija na filtriranje na najsitnite cestici sto ne e mozno so konvencionalnite filtri, taka da so pomos na elektrostatski kelii odstranuva golem procent na stetni materii.So elektricitet se nabivaat cesticite na prasina i kako takvi ostanuvaat na kolektorot i so perenje se odstranuvaat od tamu.
Ag plaazma filtri imaat nekoe podobro dezinfekcioni procistuvanje.
Plazma -ion filtri ima joniziracko deluvanje na vozduhot vo samata prostorija.

Mislam za doma ova e golem luksuz koga ke zememe vo obzir da tolku mnogu platime za zdrav vozduh, a jademe hamburgeri i konzervirana hrana.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Gree Change GWH12KF-K3DNA5B 530 Eura - Tehnoklima

Inaku onie prvite gree.com.mk ke ti kazat deka uste nemaat ceni, bar mene taka mi kazaaa pred 10 dena, a onie technicool nemaat ni telefon ni butur.
Na nivnata veb strana ima e-mail adresa i im pisav edno 5-6 pati i nisto, telefon nema, gi ima se reklamiraat na reklama5 i na mestoto na telefon stoi samo 078 i tolku, pa si rekov ima adresa i ke odam tamu, i otidov vo kisela voda ni firma ni butur, nitu pak komsiite slusnale za takvo nesto.

Begajte od vakvi firmi, kupete od negde kade ke imate podrska i ponatamu, servis itn.

Inaku gree e "edinstvena" spored mene dobra kineska firma, mislam sega se fuziraa so Daikin, odnosno oni rabotat za Daikin.
Najdobrata nivna serija Hansol e identicna so Vivax Gexi odnosno Geyi serijata i po lik se identicni mozes da gi vidis na internet, so taa razlika sto gexi serijata ima dva grejaci za razlika od hansol sto gi nema.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Mislam za doma ova e golem luksuz koga ke zememe vo obzir da tolku mnogu platime za zdrav vozduh, a jademe hamburgeri i konzervirana hrana.
^^ Баш така.


Begajte od vakvi firmi, kupete od negde kade ke imate podrska i ponatamu, servis itn.

Inaku gree e "edinstvena" spored mene dobra kineska firma, mislam sega se fuziraa so Daikin, odnosno oni rabotat za Daikin.
Najdobrata nivna serija Hansol e identicna so Vivax Gexi
Дап за новите евтини модели на Даикин велат дека Gree им ги прави.


Иначе немам намера да купувам клима од било која фирма која ќе ме условува со непознат сервис за монтажа и гаранција.
За LG монтажата ја изведува Видеодата. Има некој искуства со нив? Дали прават монтажа по „правила„, со вакумирање на внтарешната единица и цревата, гумички за намалување на вибрациите на надворешната единица, итн итн... ?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Туку, знае ли некој дали ги носат кај нас GREE климатизерите?
На српскиот форум ги фалат како добар избор од средна кон ниска класа...
Пример:
GREE GWC 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 1YC23AEXD Daikin
GREE GWH 12 UB-K3DNA1A/0 kompresor 5RS102ZJA21 Matsushita
GREE go nudat vo Krusel. I jas kolku sto pratam dosta od programata na Vivax poteknuva od GREE, na pr. Vivax GECI... i site se vo cenoven rang od 30.000+ denari so identicni perfomansi. Izgleda zamena za ovaa godina na GECI e GEEI. Imaat li bar Vivax dobra servisna mreza vo MK?
http://www.krusel.com.mk/default.aspx?product=d465605c-e05b-40da-b95a-bdd9539f37db&ln=3&prcat=00ade2b5-cea4-4862-8d04-5e23abef79f9
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pakom se generalni zastapnici, pa neznam ama mislam deka se ok vo odnos da ti presretnat koga bi imal problem, za razlika od nekoi monteri po oglas ako gi najdes, ednas i nikad vise.
Edini Vivax koj e so Eurovent certifikat e Gexi serijata, kako sto napomenav gore Gree hansol serija so mali izmeni
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
GREE go nudat vo Krusel. I jas kolku sto pratam dosta od programata na Vivax poteknuva od GREE, na pr. Vivax GECI...
Експресно добив одговор на маил од gree.com.mk сеа тоа не мора ништо да значи, ама и сајтот им е направен озбилно -што исто не мора ништо да значи, ама остава впечаток дека озбилно се спремаат за бизнис. Иначе изгледа се само представништво и ќе работат само со дилери/продавници.
Крусел колку што гледам имаат само еден модел од GREE, CHANGE 12 000 BTU INVERTER.


Момци кажете какви се искуствата со монтажерите на клими. Дали прават монтажа по „правила„, со вакумирање на внтарешната единица и цревата, гумички за намалување на вибрациите на надворешната единица, итн итн... ?
Ова е се по спецификација на произведувачот, особено е лошо ако не ги вакумираат внтарешната единица и цревата - влагата во воздухот сериозно го намалува животниот век а и перформансите на климатизерот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Toa e теоријата, ама во пракса скоро никој монтажер не ја вакумира на внатрешната единица и цревата. :-/
Барем така беше со предходните клими инсталирани кај мене дома (кога не знаев за ова) и кај сите други што сум ги прашал за ова.

Еве нека напишат форумџииве какви се нивните искуства.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kaj mene toshiba - energija mi ja vakumiraa. Pred da ja kupis dogovori se za uslovite za montaza, ako ne ti ja vakumiraat ne ja kupuvaj od tamu.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
770
Поени од реакции
372
Дечки, дали може препорака за клима уред за соба од 15м2 (40м3)?
Ќе се користи најмногу за ладење (за греење многу ретко).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom