Најекономично греење и ладење

Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Volku gluposti vo eden post nemam procitano na temava a skoro cela ja imam procitano.
Jas sum vinoven sto plativ firma da mi montiraa klima a tie jako zaebaa rabota, vazi.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Volku gluposti vo eden post nemam procitano na temava a skoro cela ja imam procitano.
Jas sum vinoven sto plativ firma da mi montiraa klima a tie jako zaebaa rabota, vazi.
Kako usrale taka i ke si sredat trpenie samo i resitelnost da isteras do kraj..za razlika od porano si funkcioniraat sluzbite strav im e da ne gi pisuvaat po fejsbuci i elektronski novini ako nisto drugo, imas dovolno sluzbi i nivni telefoni koi se diskutirani na forumov i na koi mozes da im se obratis.. Solidno platena montaza a nikakva realizacija ne treba da ima progja veke u mk. Dosta vise od priuceni nedokvakani izgubeni vo profesijata "monteri'!! Za nekoja idna montaza iskoristi gi pozitivnite korisnicki iskustva na temava i pobaraj go Primarius Dr. @kodus za da bides siguren vo profesionalna i odgovorna montaza..

@Forza Milan!!! druze na sekoj moze i ponekoj detalj sigurno ke mu promakne na montaza a osobeno ako si dzivana i ti e prva klima sto ti ja montiraat.. Ke vlezat ke pocnat cekaj ova cekaj ona busat vlecat tebe nov stan da ne ti se izgrebe nesto ili osteti gleas, plus zena ako drnda ili dete ako te vlece na sto poprvo da mislis, za edno ke im kazes vaka sakam oni 10 teorii ke ti vadat pa posle na slednoto vikas jok neka stanat neka namontiraat i da ne gi gleam vise. Taka bese kaj mene za Daikinot iako imav dovolno znaenje sto da baram i pazam pak nekoi sitnici ne se sredija pa otposle najdov razbiranje od Ics koe e za pozdrav sekako i vtorata montaza od spomenatiot Dr pogore zamisli morav da izlezam hitno a tolku bev "naostren" da pazam na detalji i ko sto imam pisano dur se vrativ za pola saat oni zavrsile skoro sve ama fala Bog profesionalci i mirna backa..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Друго е некоја ситница, а друго е ова.
Мора да бидете упорни. Значи ако тие кажат дека е ок и 1см од плафон а има простор за многу повеќе да се спушти и само за да не ви вртат теории и да ви се откачат, тогаш ќе дозволите така да ја наместат???

Абе на глава ќе им се качам и ќе биде најмалку 15см од плафон и од страна.
Или ви вакумираат 5 минути затоа што само тие имале некој таков инструмент. Абе 5 пати подолго ќе биде, па каков сака нека е нивниот инструмент.
Затоа сами сте си виновни за монтажата после други глупости ви пишувале. Дозволувате да ве излажат и предомислат иако знаете дека не треба така да биде монтирана. Ај да не знаете ок е.
Ако монтерите не сакаат да соработуваат и прво не бараат мислење од корисникот, тогаш нека си соберат алатот и нека си заминат, ќе се најдат други.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Jas ne znaev NISTO za i okolu klimi (uste ne znam mnogu raboti, primer zosto nekogas pravi pssssss i na nadvoreanata edinica se kreva nekojsi oblak od prasina/parea). Ova mi e prva klima. Vsusnost, mislam deka nikogas porano nemam fateno daljinsko za klima vo raka.
Vo momentot koga dojdoa i montiraa znaci jas ne znaev nisto za klimi, pokasno nauciv i so testiranje go najdov samiot problemot kaj bil. Znaci montiraa, do plafon, okej ako taka treba da bide...
Posle koga ne rabotese ko sto treba se pozaliv i dojdoa od servis, i tie mi rekoa okej e bidejki duva 50 stepeni (a ne izmerija protok... Kaj mene znaci ne e problemot sto ne zagreva, tuku sto ne moze da go izduva zagreaniot vozduh).
I na kraj, koga veke se otkazav i razocarav, citajki po forumi (tocno ovde naidov na idejata: https://forum.setcombg.com/в'проси-св'рзани-с-монтажа/58554-проблемен-монтаж.html predposledniot post) go najdov lekot: otkako go otvoriv kapakot klimata pocna da dise i sega se ima smisla: ne raboti koga ke se zatvori kapakot zatoasto nema od kade da dise bidejki e zalepena za plafon. Imam dva grama pamet, mi teknuva, kako od Kavadarci da sum (sto bi rekol Cacko od K-15).
Znaci mojov problem ne e naucna fantastika (kako sto e ovaa rabota za dobar del od forumdziive, vakumiranje, kompresii, itn...), mojot problem e mnogu ednostaven: daj i na klimata da dise.
Sekoj montazer so dva grama pamet treba da go znae toa, e kaj mene zosto ne im tekna na problemov i na dvajcata sto ja montiraa, i na drugite dvajca od servis sto dojdoa - stvarno ne znam za da recam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314

@Ljesh Njeri
Moze da vidime slika kako e izmontirana vnatresnata?
Edna slika ke kaze koja e vistinata
Klimata spored oblelezuvanjeto so crveno ti e namontirana nad dvokrilna vrata kon terasa.
Kolku sto razbrav od tvoite pisuvanja samiot si bil licno prisuten na montazata koja sto zavrsila kako sto zavrsila.
Mene za da ja razberam vistinata me zanima ova....kolku prostor ima nad vratata i koja dolzina/visina ima vnatresnata?? dali klimata bi smetala na otvaranjeto na vratata koga bi bila namontirana ponisko, odnosno dali pri montazata prioritetot bilo da vratata(levoto krilo) se otvara ili klimta pravilno da funkcionira.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Друго е некоја ситница, а друго е ова.
Мора да бидете упорни. Значи ако тие кажат дека е ок и 1см од плафон а има простор за многу повеќе да се спушти и само за да не ви вртат теории и да ви се откачат, тогаш ќе дозволите така да ја наместат???

Абе на глава ќе им се качам и ќе биде најмалку 15см од плафон и од страна.
Или ви вакумираат 5 минути затоа што само тие имале некој таков инструмент. Абе 5 пати подолго ќе биде, па каков сака нека е нивниот инструмент.
Затоа сами сте си виновни за монтажата после други глупости ви пишувале. Дозволувате да ве излажат и предомислат иако знаете дека не треба така да биде монтирана. Ај да не знаете ок е.
Ако монтерите не сакаат да соработуваат и прво не бараат мислење од корисникот, тогаш нека си соберат алатот и нека си заминат, ќе се најдат други.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ne mi ja sfati poentata i ne rekov deka zalepena za plafon e sitnica ama kako i da e.. A so vakumiranjeto primer posto go spomna ako mu e skart ili slaba pumpata moze i pola den da vakumira pak nema da go postigne potrebniot moment taka da nisto ne e tolku pasulj prosto crno-belo ko sto go zalaufa ti...
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Vistinata e taa sto ja pisav. Nemam potreba da lazam, ne obvinuvam nikogo konkretno (zatoa i ne objaviv slika dosega nitu ja imenuvav firmata) nitu pak ocekuvam vie da mi go resite problemot :)
Mojot prvicen post bese so prasanje: dali ima steta ako kapakot stoi postojano otvoren dodeka dojdat da ja remontiraat, i dali bi se podobrila rabotata na klimata kolku-tolku otkako ke se spusti na 15cm od plafon. Tolku bese muabeto i posle se razvrza nepotrebno... :)

Kako i da e.
Tocno, klimata e montirana nad dvokrilna vrata kon balkon. Od nad vratata do plafon ima tocno 42cm. Bidejki uredot e visok (spored specifikacii) 28cm, mozel da se montira na najniskata tocka nad vrata i da ima prostor od vnatresnata edinica do plafon ni pomalku ni poveke tuku tocno 14cm. Sto e super, sovrseno. Sega imam pod klimata 14cm sto mi se beskorisni, pa pocnuva vratata.
Arno ama, montazerite ja postavija kako sto ja postavija zatoasto nad vratata ima nekoi 15cm treger (ili kako i da se vika... Ne sum ni gradeznik ni montazer na klimi, programer sum po profesija), pa do krov ima cigla 28cm ili kolku i da se visoki.
E sega, za da ne go busat tregerot, ja napravija dupkata kon nadvor nad tregerot i ja montiraa tuka klimata, do plafon.
Sega ke dojdat da ja montiraat nad tregerot, pa ke busat pod nego na strana, cevkite ke izlevuvaat od vnatresnata edinica, i dolu levo ke izleguvaat prema nadvor. Nema da bide moze ubavo, ama ke funkcionira. Kosmodisk demokratija.

Morav da go izmenam postot za da doobjasnam nesto za da nema pak nedorazbiranje: koga dojdoa da ja montiraat jas samo im kazav kade sakam, posle tie si rabotea. Ne se konsultiraa so mene, si shepkaa nesto tainstveno... Ova pogore sto go pisuvam e moja interpretacija na rabotite sto i kako se slucilo od ova sto se sluci potoa. Da greese klimata dobro nikogas nemase da "doznaam" deka e preblisku do plafon i zosto e taka. Duri edno vreme mislev deka 3.5 kw e premala za mojot prostor pa poracav i 5.5 kw (ja otkazav posle).
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Vistinata e taa sto ja pisav. Nemam potreba da lazam, ne obvinuvam nikogo konkretno (zatoa i ne objaviv slika dosega nitu ja imenuvav firmata) nitu pak ocekuvam vie da mi go resite problemot :)
Mojot prvicen post bese so prasanje: dali ima steta ako kapakot stoi postojano otvoren dodeka dojdat da ja remontiraat, i dali bi se podobrila rabotata na klimata kolku-tolku otkako ke se spusti na 15cm od plafon. Tolku bese muabeto i posle se razvrza nepotrebno... :)

Kako i da e.
Tocno, klimata e montirana nad dvokrilna vrata kon balkon. Od nad vratata do plafon ima tocno 42cm. Bidejki uredot e visok (spored specifikacii) 28cm, mozel da se montira na najniskata tocka nad vrata i da ima prostor od vnatresnata edinica do plafon ni pomalku ni poveke tuku tocno 14cm. Sto e super, sovrseno.
Arno ama, montazerite ja postavija kako sto ja postavija zatoasto nad vratata ima nekoi 15cm treger (ili kako i da se vika... Ne sum ni gradeznik ni montazer na klimi, programer sum po profesija), pa do krov ima cigla 28cm ili kolku i da se visoki.
E sega, za da ne go busat tregerot, ja napravija dupkata kon nadvor nad tregerot i ja montiraa tuka klimata, do plafon.
Sega ke dojdat da ja montiraat nad tregerot, pa ke busat pod nego na strana, cevkite ke izlevuvaat od vnatresnata edinica, i dolu levo ke izleguvaat prema nadvor. Nema da bide moze ubavo, ama ke funkcionira. Kosmodisk demokratija.
Aham....treger imalo, znaci i toa e diskutirano so monterite....ako dobro logicki ramisluvam, tregerot e beton koj gi drzi ciglite nad vratata koj bez tregerot bi padnale.
Sepak tregerot ne e armiran beton pa namesto 5minuti bi busele mozda 10min sto ne e gledam deka bi bilo problem za monterite
Ja sepak povekje ke veruvam na edna slika, a dimenzijata od 42cm slobodni nad vratata ke ja zemam kako tocna samo ako na slikata (sto ne ja vidovme) nema plus i nekoj korniz so zavesa.....zavesata od 1000den za zal e mnogu pobitna rabota za poedini klienti by the way, duri i pobitna od pravilnoto funkcioniranje na ured platen mnogu poskapo 30~40.000den ;)
Za mene montazata bi bila bezbolna i od prva pravilno izvedena koga namesto na mestoto obelezana so crvenata boja bi bila namestena kako na slikava obelezana so zeleno.....nit treger ke se busi nit nisto.
20180101_192056-2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
1. Tregerot prodolzuva po cela horizontala, i tamu kaj sto ti sakas da montiras, taka da ili pak ke go busese tregerot ili pak ke mi ja zalepese do plafon.
2. Ako se spustis pod tregerot, nema dovolno mesto vo horizontala (nekoi 50cm e prostorot a uredot e 80tina). Ke mi ja blokirase vratata od balkonot da ne mi se otvara.
3. Nemas ic prostor levo ostaveno. Pak nekoja dalavera mi pravis, dodaj ovde skrati tamu.
4. Da ne rabotis kaj moive montazeri, poznat ti e slucajov? Prasuvam spored tvoive resenija za problemot sto mi go napravija montazerive. Zemi go edniot tresni go od drugiot.

Kako i da e, jas se povlekuvam od temava. Dobiv odgovori na moite prasanja a problemov utre/zadutre ke se resi so premontiranjeto. Se citame :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
1. Tregerot prodolzuva po cela horizontala, i tamu kaj sto ti sakas da montiras, taka da ili pak ke go busese tregerot ili pak ke mi ja zalepese do plafon.
2. Ako se spustis pod tregerot, nema dovolno mesto vo horizontala (nekoi 50cm e prostorot a uredot e 80tina). Ke mi ja blokirase vratata od balkonot da ne mi se otvara.
3. Nemas ic prostor levo ostaveno. Pak nekoja dalavera mi pravis, dodaj ovde skrati tamu.
4. Da ne rabotis kaj moive montazeri, poznat ti e slucajov? Prasuvam spored tvoive resenija za problemot sto mi go napravija montazerive. Zemi go edniot tresni go od drugiot.

Kako i da e, jas se povlekuvam od temava. Dobiv odgovori na moite prasanja a problemov utre/zadutre ke se resi so premontiranjeto. Se citame :)
Ne mislam da se raspravam so tebe....
Usput i mojata e zalepena u kosh....i na 5cm od plafon.....no ima golema shkrga i ne i smeta da usisa vazduh so 5cm od plafon......verovatno 10cm bi bile podobro....no jas taka sum sakal i taka e namontirana (inaku vratata nemase da mi se otvara ;) )
No praksata pokazuva deka na montaza poprvo se udovoluva na baranjata na klientot odkolku sto pravilata na montaza go baraat sprotivnoto.
Vo tvojov slucaj ja nemozam da znam, dali ti si im rekol zalepi ja do tavan i ne mi go busi tregerot oti ke mi padnat ciglite neli ?
NO....bidejki si bil na montazata prisaten....toa e isto kako da si ja odobril taa montaza a si znael deka zalepena do plafon necini, ili ne si znael ?...sea ili treba da veruvame deka ne si znael, a 5min posle montazata pisuvas tuka na forum odednas naucen deka zalepena za plafon necini...
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Среќна нова година да сте ми живи,здрави и к'сметлии.К'сметот важи и за нашите љубимци што не греат и ладат :D
Прегледај го приврзокот 182896
Ме изнасмеа со честитката. :LOL:
За тие што не го знаат јазикот на иднината, еве како изгледа здраво прасе што нема к'смет (више комада)
nrymN.jpg
Не сум многу оф топик (сликава е од хрватскиот форум за клими), а и празници се. :)

Druze,
Toyotomi Hiro Eco = Gree Cozy

Прегледај го приврзокот 182910
*Servisnoto za Lomo Eco e od slovackiot sajt i kaj prasalnicinjata za rabotnata T izgleda e pecatna greska pretpostavuvam -15 treba da stoi..
Апсолутно си во право.
Како што кажав, немав многу време да листам сервисни, но тоа е тоа.
Toyotomi како јапонски бренд под капата на Toyota, на крај се сведува на препродавач на Гри клими. Но, @gigovit конечно ја спозна вистината: како што во Македонија најпродавана клима е Ломо ЛЦЛХ, така и во таа државичката јужно од Македонија. Одличните критики таму и овде се само потврда на тоа.

@Ljesh Njeri
Сам си го кажа проблемот и сам си го кажа одговорот.
Си налетал на тотални дунстери што ги мрзело да бушат во бетонот над вратата, па го одбрале подоброто за нив (полошото за тебе) и ти ја залепиле внатрешната до плафон.
И јас имав слична ситуација со местоположба на внатрешната (над двокрилен прозор), но си го одбрав маестро @kodus за монтажа. Тој немаше проблем да буши во бетон со дијамантски бургии и што ти ја знам друго (не се разбирам до толку), додека неговиот колега го всисуваше ѓубрето со правосмукалка, а за секој случај имаа поставено и голема најлонска кеса под местото за монтажа за собирање на крупното ѓубре ... им фалеа уште бели ракавици за да бидат вистински доктори. Е, така изгледаат вистински мајстори. За се те консултираат, твоето е секогаш последно и сето тоа по стандардна цена.

За воља на вистината, немам сретнато многу такви мајстори, можеби затоа и ги фалам, ама овие навистина го заслужуваат тоа. ;)

Инаку моделот што си го одбрал (Haier Tundra) е едвај доволен за просторот што го грееш (32м2). Да си дал 50 - 100 евра повеќе, ќе си зел Ломо ЛЦЛХ или Вивакс АЕРИ и ќе си имал многу подобра клима, со можност да грееш поголем дел од станот и на пониски температури. Но и вака ќе тераш добро, само да ти ја симнат внатрешната колку е можно пониско.

И еден апел, не се откажувај од темава, ни фалат кориснички искуства за Haier Tundra, а и секој нов член е добре дојден. ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@yamaha10 ,

имаш давано изјави за голема топлинска моќ на обична нео он-оф клима.






Moже да наснимаш видео како неото вакви темепратури на издув? Исто важи и за другите, дајте да ја направиме темава голема пак. Да снимаме видеа и да се направи некој online документ со сите записи.
важи, ќе снимам, сега е 3,6 надвор, страв ми е да мерам на вакви Т, имам живин термометар Intos-zagreb кој мери до 50с, па може живата да испадне од него, нека падне Т под нула, ќе снимам
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Kako i da e, jas se povlekuvam od temava. Dobiv odgovori na moite prasanja a problemov utre/zadutre ke se resi so premontiranjeto. Se citame
Ne gi dobi bas SITE odgovori, ako si tuka procitaj go i ova.
Sega najverojatno ti sleduva slednovo scenario: vadenje na vn. edinica, za busenje otvori za tipli nema da zboruvam, vracanje na uredot na poniska pozicija,vo koj vece pak se vovlekol VLAZEN vozduh i mozebi prasina od busenjeto (ako ne gi zatvorat cevkite i vn. edinica) i nesto mnogu povazno sto ako ne se napravi sega ce gi vikas pak na leto- busenje na NOV otvor za snopot so cevki i kabli prema nadvoresnata edinica. Ako nema dovolno pad od 5-6 procenti kondenzatot vo leto ce ti tece po parket.
Znaci moj sovet e zatvoranje na site otvori, povtorno vakumiranje i pravenje NOV otvor ako nema dovolen pad.
Inace ako imas od gore 15-20 mm so spustanje na 100 mm ce dobies zgolemen protok za 20-30 procenti, nesto kako od 2-ra vo 3-ta brzina, so drugi zborovi ne ocekuvaj nekoj ne znam kakov preporod vo greenjeto.[DOUBLEPOST=1514881738][/DOUBLEPOST]Poradi gore navedenoto okolu celata igranka so spustanje i tregerot koj e i na zidot so pendjerot, prasalnik e kako ce ti bide resen odvodot, osven samo cevceto za odliv na kondenz bide pomesteno na ponisko nivo pod tregerot.....
Inace ne razbiram za kakov kapak stanuva zbor, ako toj se stavi kako sto kazuvas nema nikakov protok a ako se izvadi kako kabriolet togas ima, pa sekoja klima od gornata strana ima otvori na krovot. Plus site klimi sto gi zanam ne se so pravoagolen i site se spustaat kon napred so sto se otvora sosema dovolno prostor za usis. Ako tvojata e bas pravoagolna togas ce MORAS da ja pomestis vo sprotivno i ne e bas neophodno zemajci vo obzir prethodno navedenoto.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Чисто како едно трето мислење немора со глава во ѕид да се оди, ако очигледно нема место над вратата и околу вратата согласно бетоните може и на соседниот ѕид да се постави а цевката да излегува кај што е погодно испод трегерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom