Најекономично греење и ладење

Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Помалиов брат од корпорацијава грее изгледа е ретардиран.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Еве кратко видео од тестот. Се гледа дека сетпоинт е 30, температура на IFeel е 20, надворешна е 5, на издув е 47, троши 1440W.


Дополнително кратко видео, кај што сменив од IFeel на Indoor temperature, да се види дека е 27 на усис


Како што реков не успеав да постигнам максимална температура, ќе оди температурата уште нагоре, само треба да го убедам хансолов да не ја намалува потрошувачката, но цело време да тера на 1870W. Денес со IFeel не успеав во тоа, но ќе успеам ваљда после неколку проби.
Сега ме интересира што мислите за ефикасноста на уредот, имаме сега конкретни резултати: воздухот се загрева за +20 степени со 1440W на 5 степени надорешна. Кој може да најде некоја референца дали тоа е добар резултат?

Иначе ставив нови AAA Varta батерии, даљинсково уште полошо ги прима командиве?

@gigovit , јас веќе посочив во тоа дека се сомневам во јачината на компресорот, дека е слаб за климава. Тоа се виде со дефростите на 0 степени. Исто така, ако не успеам да го форсирам уредов да работи на максимална потрошувачка барем 15 минути и да измерам максимална температура на издув, тоа исто така би значело дека компресорчето прегрева и намалува струја за да се заштити од прегревање.
Мерачот не ти е во ред, мислам дека климата ти е во ред но дека премногу очекуваш од неа.
Не си прв што се има пожалено.
Земи термометар со сонда
https://www.brannan.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/2/22_420_twin_reading_digital_1.jpg


Мислам дека се е во ред, и ти кажав отвори прозор за да ја залажеш климата дека е поладно и кје го напне компресорот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Мерачот го имам повеќе од 1 година, спореден со живин термометар идентично покажува. Ги чекам мерачите со сонда, како и да е. Мислам дека и резултат е донегде очекуван бидејќи климава работи само со 1440W.
Чекам анализа на резултатот од постручни лица, дали 1440W се добро потрошени за +20 степени загреан воздух на надворешна температура од 5.
Ќе најдам начин да ја излажам климава да работи на 1870W некои си 15 минути, ако тоа е можно.[DOUBLEPOST=1514055932][/DOUBLEPOST]Дали имаме web страна со статистика за запишана дневна и ноќна температура на ниво на македонија за изминативе xx години/месеци?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas ne bi potcenuval kineski brendovi, doprva ke go prevzemat primatot. A i onaka sve se proizveduva i sklopuva vo kina, isto i top brendovite. Eve sum smenil 5-6 kineski telefoni do sega, huawei, xiaomi, zte i sega meizu, site upola do tri pati poeftini od renomiranite samsung,lg,apple itn a rabotele perfekno ako ne i podobro nego falenite.
Generalno pogolemiot del od narodov so kupil klimi od gree e zadovolen, midea npr isto taka ima ekstra klimi, nisto poslabi od japancite. I japancite ne se toa so bile na vremeto, na sve se stedi i pokraj relativno naduvanite ceni so gi imaat.[DOUBLEPOST=1514056332][/DOUBLEPOST]
Мерачот го имам повеќе од 1 година, спореден со живин термометар идентично покажува. Ги чекам мерачите со сонда, како и да е. Мислам дека и резултат е донегде очекуван бидејќи климава работи само со 1440W.
Чекам анализа на резултатот од постручни лица, дали 1440W се добро потрошени за +20 степени загреан воздух на надворешна температура од 5.
Ќе најдам начин да ја излажам климава да работи на 1870W некои си 15 минути, ако тоа е можно.[DOUBLEPOST=1514055932][/DOUBLEPOST]Дали имаме web страна со статистика за запишана дневна и ноќна температура на ниво на македонија за изминативе xx години/месеци?
Da ne imas slucajno kocan laden podrum pod sobata so klimata? I ovakvi slucaevi ima, kocan podrumi so direkna promaja od nadvor patosot ladi kako frizider i nisto ne moze da zagree ko so treba.[DOUBLEPOST=1514056641][/DOUBLEPOST]
Serviserite imaat praksa da merat so manometar pritisok na potisnata strana, ama koga e na ladenje vo leto i na nekakva +32-33C ako mrzne na tenkoto cevce ima premalku freon vo sistemot, a ako ima premnogu togas mrzne na usisot, podebeloto cevce, doturaat/odzemaat freon so mali cekori i ja pratat situacijata ( plus znaat kolku treba da pokaze manometarot vo ovie uslovi) Ova e tolku proizvolno sto se granici so fantazija da nabodat kolku tocno treba da se stavi ili izvadi freon. Mnogu poopasno e ako stavi premnogu freon so sto mnogu lesno se ostetuva kompresorot so tk nareceno "potopuvanje", koga e pomalku djabe trosi struja kompresorot no ce vrti nekako...... Vaka proverka na freon e gore-dole mozna kaj frizideri i zamrznuvaci, no klimite se epten poslozeni napravi. Za da tocno ustanovi kolku ima freon vo sistemot, serviserot treba da ima prilkluceno na nekolku mesta manometri i termometri ( mu trebaat i suvi i tkn mokri termometri) nadvor i vnatre, treba da znae kolku e vlaznosta na vozduhot nadvor i vnatre, ta tek togas da uporedi od tabeli za vlezno /izleznite parametri da cita na manometrite dali reba da stavi ili vadi freon. Dobrite serviseri imaat specijalni digitalni instrumenti so merni sondi koi se priklucuvaat na definirani mesta na klimata pa mozat mnogu polesno i potocno da diagnosticiraat defekti i kolicina na freon......
E toa mu e izgleda glavnata finta, da napuni tolku pa dvete cefki da se potat onaka ljudski kazano i da ne mrznat. Jas primetuvav deka cefkite mrznea, si mislev deka e toa ok dobro ke ladi, a vidi ne bilo taka.
:)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Долу има просторија која не се користи и загрева и пола е во земја (го имам и тоа објаснето, меѓу двата спрата има плоча). Но тоа е сосема друга приказна за топлинските загуби, сега зборуваме за ефикасност, измерени температури на усис и издув и потрошувачка на струја, загубите во конкретново мерење не играат никаква улога.

Инаку за тие што ги интересира загубите од долниот спрат, бидејќи не се грее долниот спрат е ладен, но бидејќи пола е во земја, доста потопол е од горниот доколку двата не се загреваат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Долу има плоча и просторија која не се користи и загрева и пола е во земја, го имам и тоа објаснето. Но тоа е сосема друга приказна за топлинските загуби, сега зборуваме за ефикасност, измерени температури на усис и издуб и потрошувачка на струја, загубите во конкретново мерење не играат никаква улога.
Tuka ke da ti e makata. Treba izolacija na tavanot da stavis na podrumot dole. Sigurno nemas nisto samo gol giter ploca ili beton. Veke videna rabota. Zalepi barem 3cm stiropor na tavanot odozdole i jas sum siguren deka ke se podobri situacijata. Nema so da izgubis moze samo da dobies.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Еве кратко видео од тестот. Се гледа дека сетпоинт е 30, температура на IFeel е 20, надворешна е 5, на издув е 47, троши 1440W.


Дополнително кратко видео, кај што сменив од IFeel на Indoor temperature, да се види дека е 27 на усис


Како што реков не успеав да постигнам максимална температура, ќе оди температурата уште нагоре, само треба да го убедам хансолов да не ја намалува потрошувачката, но цело време да тера на 1870W. Денес со IFeel не успеав во тоа, но ќе успеам ваљда после неколку проби.
Сега ме интересира што мислите за ефикасноста на уредот, имаме сега конкретни резултати: воздухот се загрева за +20 степени со 1440W на 5 степени надорешна. Кој може да најде некоја референца дали тоа е добар резултат?

Иначе ставив нови AAA Varta батерии, даљинсково уште полошо ги прима командиве?

@gigovit , јас веќе посочив во тоа дека се сомневам во јачината на компресорот, дека е слаб за климава. Тоа се виде со дефростите на 0 степени. Исто така, ако не успеам да го форсирам уредов да работи на максимална потрошувачка барем 15 минути и да измерам максимална температура на издув, тоа исто така би значело дека компресорчето прегрева и намалува струја за да се заштити од прегревање.



Sa tvojim podacima koje si napisao(izmerio) klima ti je max.dala 4,33kw toplote(kratkotrajno),uz COP 3.

Mislim da to mora mnogo,mnogo bolje od ovoga,na spoljašnjoj 5c.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Jas ne bi potcenuval kineski brendovi, doprva ke go prevzemat primatot. A i onaka sve se proizveduva i sklopuva vo kina, isto i top brendovite. Eve sum smenil 5-6 kineski telefoni do sega, huawei, xiaomi, zte i sega meizu, site upola do tri pati poeftini od renomiranite samsung,lg,apple itn a rabotele perfekno ako ne i podobro nego falenite.
Generalno pogolemiot del od narodov so kupil klimi od gree e zadovolen, midea npr isto taka ima ekstra klimi, nisto poslabi od japancite. I japancite ne se toa so bile na vremeto, na sve se stedi i pokraj relativno naduvanite ceni so gi imaat.[DOUBLEPOST=1514056332][/DOUBLEPOST]
Da ne imas slucajno kocan laden podrum pod sobata so klimata? I ovakvi slucaevi ima, kocan podrumi so direkna promaja od nadvor patosot ladi kako frizider i nisto ne moze da zagree ko so treba.[DOUBLEPOST=1514056641][/DOUBLEPOST]
E toa mu e izgleda glavnata finta, da napuni tolku pa dvete cefki da se potat onaka ljudski kazano i da ne mrznat. Jas primetuvav deka cefkite mrznea, si mislev deka e toa ok dobro ke ladi, a vidi ne bilo taka.
:)
Друже да завршиме веќе со едначење дека се е произведен у Кина и се е исто веќе.

Произведено и дизајнирано и инженирано и тестирано во Кина не е исто со дизајнирано и инженирано и тестирано во Јапонија или Шведска а произведен во Кина. Iphone е произведен во Кина, и Dodge телефон е произведен во Кина. Си видел како работи Dodge телефонот?

Дали имаш слушнато за Geely https://www.reuters.com/article/us-geely/chinas-geely-completes-volvo-buy-idUSTRE66S1TC20100802

Geely кинеска гадно богата компанија инвестираа 1.3 милјарда долари во Волво. Ги откупија.

Еве што произведува Geely

Еве што Volvo


Претпоставувам овие две возила се исти?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
So termometar BEZ sonda koj rotira kako vrteleska sto ustanovivte?
Ovde treba da go zemete i brojot na rotacii i deka 50% go gree displejot a 50% od vremeto opacinata na Termometarot kaj sto mu e sondata ili netreba ?
Da merese vaka na SELOTEJP i Eurovent sto ke izmereva za Japancite se prasuvam
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Serviserot sto go imam go najde malku potesko ama go kajde so se rabotna raka ispadna 9000 se mislev dali voopsto da kupuvam ili da ja frlam ama zadovilen bev od nea taka da kupiv kompresor i sega e vo detska banja ja pravi.
P.s. klimata e beko a kmpresoro so rikna bese lg a noviot e tosiba na r22 zatoa tesko go najde ama movio e na 12950 btu malku pojaknod stariot
јас за тие 9К зедов комплет и внатрешна и надворешна единица Самсунг со р22 гас, еве ја овие денови кога беше под нулата грее како луда, и што е најважно и работи дефростот. Таква слична како мојата имаше еден Горан од Тетово, и тој се фалеше од неа многу ама не му работеше дефростот. Зборот ми беше дека убаво те суредиле за компресорот, да не се радуваш дека те грее до 0с.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
јас за тие 9К зедов комплет и внатрешна и надворешна единица Самсунг со р22 гас, еве ја овие денови кога беше под нулата грее како луда, и што е најважно и работи дефростот. Таква слична како мојата имаше еден Горан од Тетово, и тој се фалеше од неа многу ама не му работеше дефростот. Зборот ми беше дека убаво те суредиле за компресорот, да не се радуваш дека те грее до 0с.
Slikni go samsung-ot ako mozes
Sto kompresor ima ?
I kako mislis raboti ili ne defrostot toa ako mozes da go objasnis.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
OnOFF klima vo Nordic verzija, ke gree 10m2 ko luda i do -20C...malce pojse ke buci ama...
Hint....ima i dodatna izlolacija na cevki :)
OnOFFnaopacke.jpg
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
So termometar BEZ sonda koj rotira kako vrteleska sto ustanovivte?
Ovde treba da go zemete i brojot na rotacii i deka 50% go gree displejot a 50% od vremeto opacinata na Termometarot kaj sto mu e sondata ili netreba ?
Da merese vaka na SELOTEJP i Eurovent sto ke izmereva za Japancite se prasuvam


Ma ćuti,dodao sam mu 10% na selotejp!

Sramota je da jedan twin rotary ne može da dođe ni do 50c.
Bolje pomozi čoveku,da se utvrdi zbog čega je to. Zamenite mu klimu,možda je konkretan primerak feleričan.
Mnoge on-off klime daju bolje rezultate,a ovo je čuveni GREE HANSOL +5C
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Sa tvojim podacima koje si napisao(izmerio) klima ti je max.dala 4,33kw toplote(kratkotrajno),uz COP 3.

Mislim da to mora mnogo,mnogo bolje od ovoga,na spoljašnjoj 5c.
Здраво @Panebg , фала за информацијата. Може да ни кажеш како ја пресмета ефикасноста, според која формула. Фала.


@Strelec,
Како што реков, ова е импровизиран тест затоа што многу задоцнија сондите од алиекспресс и не можам да ги чекам, стварно ме интересира што имам дома. Штом дојдат ќе направам пак мерење. Но немам причина да се сомневам во резултативе. Температурата градуално растеше до 47 и престана, чекав неколку минути, потрошувачката и температурата не се менуваа. Резултатот +-1 степен треба да е тој.
Дај некој совет како да ја натерам климава да работи на максимум барем 20 минути?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom