Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Разлика помеѓу евтина и скапа клима нема да се види на 12+ или 15 + односно разликата ке биди мала педесетина вати на час разликата ќе се види на минусни т. Што појаки минуси то поголема разлика во однос на потрошувачката .На мака јунаците се гледаат во лесно сите се јунаци :)
Ај пак врати се и прочитај што напишав…
Или ај да се повторам по милионити пат. Ако исполнува Пдизајн болдирано!
Нема врска дали е скапа дали е кинеска или тајландска! Нема врска ништо од тоа!
Дај те бе луѓе информирајте се што им значи тоа Пдизајн на сите производители и зошто го има на сите налепници…
Какви црни јунаци, каков бој на косовско поле…
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Многу едноставно…
Во простор со реални потреби од 6kw или скоро дупло повеќе од кај тебе…
Не поминува дување со 40c на 700 кубика!
Ќе треба да се помачи климата. Ќе треба да зголеми и издув, а посебно Т на издув.
Може не изгледа многу, ама смени ги варијаблите во формулата и види што се случува! Рачунај и усисот ќе падне, и издувот ќе се покачи… пет степена ваму, пет степена таму.. Плус 200-300 кубика, оп.. ќе отиде потрошњата нагоре, ќе падне копот.

И тоа пак ќе бидат нормални параметри за работа на таа клима! За тоа е у старт проектирана! Супер ќе работи и ќе грее и во тој случај, на границата на оптимизација.
Само што нема да има коп од 5.3 на +4 туку коп 4.нешто
И нема да троши 600w ќе троши 800-900w
Уствари ги имаш и табелите од Тошиба, па поарно здравје од тоа да си видиш како ќе работи и како ќе троши.
Ima nesto tka tocno,ama ne se sovpaga seto kako pod konec.
1.Imav v istiot prostor i pomala i nisto ne bese ponesteliva,iako makcimu izduv i bese 735m3.Ama na ovie islovi aj rabotev so medium ili 600m3,i tuka bese so potrosuvackata i ako bese R410.
2.Neli so pogolem izduv maksimalen COP e pogolem,a kaj mene so 1/5.
3.Prema tvoevo kazano ispaga deka posnaznive klimi za odreden prostor se poekonomicni,a ako se zosto,a neli nema vrska modulacijata i sve ostanato.
Mene mnogu ubo mi e jasno zosto.
Dalitoa znaci deka sum stavil predimenzionirana klima,dali sum stavil knap,ili poddimenzionirana.
Zar ke bese podobro da stavam 13btu da mi bidi knap do 2c ili 18 so knap do -7c,ili 24 so knap do -15c.
Znaci li toa deka Vivaks Aeri 7mica,e poekonomicna od Mitsibusi LN 35 a i dvete staveni vo isti prostor od 40m2.
Dali Vivakso ke bide poekonomicen eve na 3c
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ај пак врати се и прочитај што напишав…
Или ај да се повторам по милионити пат. Ако исполнува Пдизајн болдирано!
Нема врска дали е скапа дали е кинеска или тајландска! Нема врска ништо од тоа!
Дај те бе луѓе информирајте се што им значи тоа Пдизајн на сите производители и зошто го има на сите налепници…
Какви црни јунаци, каков бој на косовско поле…
Nekoi raboti ne ti se do kraj razjasneti. Pdizajn kako sto go boldiras na -7 e maksimalnata moknost na klimata koga e so najmal COP. Dali e isto ako klimata isporacuva 6kw toplina na -7 ili samo 3kw kolku sto bara prostorot. Dali pri tie isporacani 3kw toplina na -7 tvrdis deka COP ke bide 2,5 isto kako i pri isporacani 6kw??
Preispitaj se malce, ne se brzaj. Veke diskutiravme zosto e podobro i koga e klimata poefikasna, koga raboti na nominala ili ponisko od toa. Dali e na +7 ili na -7 tie zakonitosti se zadrzuvaat, cista fizika.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
1. Сам си го даваш одговорот за твоите потреби и пдизајн. Дури и нагласуваш дека 16бту била сосем доволна.

2. Мала разлика е издувот, децимала горе-доле. Глеј да ти одговара тебе со бучава и дување..не бркај коп преку него.

3. Секогаш предимензионирана клима ќе биде поекономична. Поголеми изменувачи, компресори, све… Само под услов да има добра електроника, и да може да спушти ниско! Тука е заштедата и скокот во ефикасноста!
Обично сите препорачуваат оптимизација според декларираниот пдизајн. Одлука да се иде со преоптимизарана клима како кај тебе, или поддимензионирана клима како кај мене е скроз индивидуална одлука која зависи од случај до случај, и е ризична.
4. Јаболка и круши не се споредуваат, но Лн50 ќе биде поефикасна од лн35 ако работи во простор(пдизајн) за лн35 или лн25.
Исто и за вивакс 7ца версус 3.5ка, исто и за сите останати…
Ама пак ќе нагласам, само во случај да може да спушти доволно ниско поголемата клима! Таму се заштедите..
Автоматски споено мислење:

Nekoi raboti ne ti se do kraj razjasneti. Pdizajn kako sto go boldiras na -7 e maksimalnata moknost na klimata koga e so najmal COP. Dali e isto ako klimata isporacuva 6kw toplina na -7 ili samo 3kw kolku sto bara prostorot. Dali pri tie isporacani 3kw toplina na -7 tvrdis deka COP ke bide 2,5 isto kako i pri isporacani 6kw??
Па ова истото го зборувам цело време.. :toe:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
1. Сам си го даваш одговорот за твоите потреби и пдизајн. Дури и нагласуваш дека 16бту била сосем доволна.

2. Мала разлика е издувот, децимала горе-доле. Глеј да ти одговара тебе со бучава и дување..не бркај коп преку него.

3. Секогаш предимензионирана клима ќе биде поекономична. Поголеми изменувачи, компресори, све… Само под услов да има добра електроника, и да може да спушти ниско! Тука е заштедата и скокот во ефикасноста!
Обично сите препорачуваат оптимизација според декларираниот пдизајн. Одлука да се иде со преоптимизарана клима како кај тебе, или поддимензионирана клима како кај мене е скроз индивидуална одлука која зависи од случај до случај, и е ризична.
4. Јаболка и круши не се споредуваат, но Лн50 ќе биде поефикасна од лн35 ако работи во простор(пдизајн) за лн35 или лн25.
Исто и за вивакс 7ца версус 3.5ка, исто и за сите останати…
Ама пак ќе нагласам, само во случај да може да спушти доволно ниско поголемата клима! Таму се заштедите..
Автоматски споено мислење:


Па ова истото го зборувам цело време.. :toe:
Vivaks 7 nikogas nema da izvadi podobar COP od Mitsu LN 35 staveni vo isti prostor so isporacana ista toplotna mok eve neka bidi i na 0c.Najmalce LN ke mu izbega so30% pogolema efikasnost.
Bidi siguren vo toa.
No toa si e tvoe pravo da si mislis taka.
Ima nesto,ima ima,ama ne e se razjasneto :toe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Vivaks 7 nikogas nema da izvadi podobar COP od Mitsu LN 35 staveni vo isti prostor so isporacana ista toplotna mok eve neka bidi i na 0c.Najmalce LN ke mu izbega so30% pogolema efikasnost.
Bidi siguren vo toa.
No toa si e tvoe pravo da si mislis taka.
Ima nesto,ima ima,ama ne e se razjasneto :toe:
Дали и колку ќе му избега е друг муабет…
Не сакам да навлегувам во детали сега, додека не ги расчистиме основиве!
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
1. Сам си го даваш одговорот за твоите потреби и пдизајн. Дури и нагласуваш дека 16бту била сосем доволна.

2. Мала разлика е издувот, децимала горе-доле. Глеј да ти одговара тебе со бучава и дување..не бркај коп преку него.

3. Секогаш предимензионирана клима ќе биде поекономична. Поголеми изменувачи, компресори, све… Само под услов да има добра електроника, и да може да спушти ниско! Тука е заштедата и скокот во ефикасноста!
Обично сите препорачуваат оптимизација според декларираниот пдизајн. Одлука да се иде со преоптимизарана клима како кај тебе, или поддимензионирана клима како кај мене е скроз индивидуална одлука која зависи од случај до случај, и е ризична.
4. Јаболка и круши не се споредуваат, но Лн50 ќе биде поефикасна од лн35 ако работи во простор(пдизајн) за лн35 или лн25.
Исто и за вивакс 7ца версус 3.5ка, исто и за сите останати…
Ама пак ќе нагласам, само во случај да може да спушти доволно ниско поголемата клима! Таму се заштедите..
Автоматски споено мислење:


Па ова истото го зборувам цело време.. :toe:
Jas koristev vo istiot prostor edno 7 godini panasonik 12-ka, klimata bese so dobar cop, dobar scop, dobra kilaza i se drugo na hartija. Sega 2 zima koristam aux 18-ka koj e u osnova 24-ka so 47 kila nadvoresna i moze da kazam deka e skoro duplo poefikasna od panasonikot spored potrosuvackata. Ako panasonikot vadese prosecno 400kw vo dekemvri i januari kako najladni meseci, ovaa gi vadi so 250kw. Nominala na hartija e 1.300w, no nikogas ne dosla do ovaa vrednost, raboti najcesto okolu 750-800w, ne vleguva u defrost, dodeka proslata se macese na najlodnoto so 1200-1300 i na 45 minuti u defrost.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Дали и колку ќе му избега е друг муабет…
Не сакам да навлегувам во детали сега, додека не ги расчистиме основиве!
E ajde de,aj rascisti gi.
So e poekonomicno Favoritka
od 24btu ili Mitsu LN 35 ,so i sporacani 4KW na -3c.
Bas me interesira vo praksa.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Евентуално разлика помеѓу ефтина и скапа клима ќе се види на +15 +12ц кога потребите се ептен ниски, па една ќе пали-гаси, другата ќе спушта.
Јас само на овој дел од постот ти одговорив.Ова што го пишуваш за пдизајнот не те разбирам што сакаш да кажеш.
Зошто Златко наместо лн35ве би купил лн 7-ца која е предвидена за поголеми простори и како таа клима ќе биде поекономична во неговиот простор незнам.А и зошто по твое лн35ве е поскапа од митсу сф50ве кога оваа вторава по твое мислење поекономично ќе го грее
Или можеби мислиш дека хаиер тундра 7=ца ке ме грее поекономично од митсу фх35ве?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Јас само на овој дел од постот ти одговорив.Ова што го пишуваш за пдизајнот не те разбирам што сакаш да кажеш.
Зошто Златко наместо лн35ве би купил лн 7-ца која е предвидена за поголеми простори и како таа клима ќе биде поекономична во неговиот простор незнам.А и зошто по твое лн35ве е поскапа од митсу сф50ве кога оваа вторава по твое мислење поекономично ќе го грее
Ќе го објасниме и пдизајнот, не се секирај… еве @filipinec покажува интерес :)

А @zlatko_ti412 нема да купи седмица,и покрај тоа што би била поефикасна, од проста причина што никогаш не би ја вратил разликата во цена преку тие 800-1000kw/h годишно што би ги заштедил…
Еве го тагнав, па и сам ќе каже што мисли за ова…

А зошто денес Сузуки Свифт кошта 18000€ или исто колку што кошташе Голф 6 пред десет години… тоа па сосем друг муабет..
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ќе го објасниме и пдизајнот, не се секирај… еве @filipinec покажува интерес :)

А @zlatko_ti412 нема да купи седмица,и покрај тоа што би била поефикасна, од проста причина што никогаш не би ја вратил разликата во цена преку тие 800-1000kw/h годишно што би ги заштедил…
Еве го тагнав, па и сам ќе каже што мисли за ова…

А зошто денес Сузуки Свифт кошта 18000€ или исто колку што кошташе Голф 6 пред десет години… тоа па сосем друг муабет..
Да повторам прашање пошто ме интересира мислење
Зошто по твое лн35ве е поскапа од митсу сф50ве кога оваа вторава по твое мислење поекономично ќе го грее
Или можеби мислиш дека хаиер тундра 7-ца ке ме грее поекономично од митсу фх35ве?

Последно уредено
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Да повторам прашање пошто ме интересира мислење
Зошто по твое лн35ве е поскапа од митсу сф50ве кога оваа вторава по твое мислење поекономично ќе го грее
Или можеби мислиш дека хаиер тундра 7-ца ке ме грее поекономично од митсу фх35ве?

Последно уредено
За првото, цени, инфлација, превоз… се отиде нагоре…
Не знам какви им се маржите на производителите/трговците, ама ние дефинитивно поскапо живееме денес него ли пред 10 години.
Плус ЛН е дизајнерска серија, додека СФ беше само средно-висока класа(денес споредлива со АП)
И уште еден плус-плус, се смени фреонот, отидоа на р32, а со самото тоа и ефикасноста се подобри…

За второто прашање, има повеќе варијабли/непознати…
Ако конструктивно, ако Тундрата има поголеми изменувачи, компресор со поголем волумен кој може да врти ниско, и соодветна електроника… тогаш да, на парт лоуд ќе биде поефикасна од ЛН35/ФХ35 на фулл или речиси фулл лоуд.

едит: да дополнам. Никогаш не сум рекол дека СФ50 ќе биде поефикасна од лн35.
Круши и јаболка се тоа…
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
За првото, цени, инфлација, превоз… се отиде нагоре…
Не знам какви им се маржите на производителите/трговците, ама ние дефинитивно поскапо живееме денес него ли пред 10 години.
Плус ЛН е дизајнерска серија, додека СФ беше само средно-висока класа(денес споредлива со АП)
И уште еден плус-плус, се смени фреонот, отидоа на р32, а со самото тоа и ефикасноста се подобри…

За второто прашање, има повеќе варијабли/непознати…
Ако конструктивно, ако Тундрата има поголеми изменувачи, компресор со поголем волумен кој може да врти ниско, и соодветна електроника… тогаш да, на парт лоуд ќе биде поефикасна од ЛН35/ФХ35 на фулл или речиси фулл лоуд.

едит: да дополнам. Никогаш не сум рекол дека СФ50 ќе биде поефикасна од лн35.
Круши и јаболка се тоа…
Па добро за подобро да те разбереме земи некој пример каде ти се познати сите варијабили и објасни .Еве едната(од поскапите)нека биде лн35ве познати ти се вариабилите и другата по твој избор од 7-ците (поевтините) која би го греела просторот од Злате поекономично од лн35ве
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Па добро за подобро да те разбереме земи некој пример каде ти се познати сите варијабили и објасни .Еве едната(од поскапите)нека биде лн35ве познати ти се вариабилите и другата по твој избор од 7-ците (поевтините) која би го греела просторот од Злате поекономично од лн35ве
Според ова како тргна муабетов… ќе излезам како поборник за предимензионирање на клими :D
А далеку е тоа од вистината! Секогаш препорачувам некој да си ги дознае загубите и да одбере клима со соодветен пдизајн.

Ако ЛН35 е соодветно димензионирана… на прсти ќе се бројат климите кои би биле поекономични од неа.. (само топ модели)

Трета работа… еве практично постојат “ефтини” 7ци кои на парт лоад ќе бидат поефикасни од лн35 што ќе мора да работи речиси фулл.. на -5ц -10ц
Што ќе стане на +10 +15ц?!
Ќе можат ли да спуштат толку ниско?!
Очигледно не! И се што ќе заштедат на минус, ЛН35 ќе надокнади на позитивни Т.

Затоа и не се споредуваат баби и жаби. Затоа и нејќам хипотетички муабети..
Еуровент, хартија, црно на бело.

И да напоменам.. не се сите простори погодни за предимензионирани клими! Затоа некаде тоа може и да помине, ама некаде нема. Индивидуално, како во случајот на филипинец, одлично му е погодено. Во моите 60 квадрата ќе биде невозможно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom