Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Taka e treba da se vnimava na oznakite ( I na web stranata I na samata klima pakovka ) inaku Midea Forest oem ST MAC e toj model top za parite isto i Vivax AEMIs e Midea Forest odlicen model za taa cena za pozdrav e toa sto Midea ima Eurovent za entry level model kako Forest-ot inaku za OAZIS plus toj model e AEYIs Vivax a stariot model na oasis bez plus toj model bese VIvax AEYI bez S
Лепи ти ме слушаш ли што ти кажувам?!
Оди прочитај си самиот!
Треба да ја отвориш надворешната за да се осигураш кој број е компресорот!
Колкумина ќе го направат тоа?!

Плус, ако стасала работата до таму да треба да отварам надворешни за да се осигурам дека сум го добил тоа што сум си го платил…
Е*аму работат…
(а настрана што никој нема да ти дозволи да отвориш клима без да ја купиш прво!)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Лепи ти ме слушаш ли што ти кажувам?!
Оди прочитај си самиот!
Треба да ја отвориш надворешната за да се осигураш кој број е компресорот!
Колкумина ќе го направат тоа?!

Плус, ако стасала работата до таму да треба да отварам надворешни за да се осигурам дека сум го добил тоа што сум си го платил…
Е*аму работат…
(а настрана што никој нема да ти дозволи да отвориш клима без да ја купиш прво!)
Se razbravme NO Toa prvo fabrikata ne treba da go dozvoli da proizveduva modeli so drugi delovi
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Абе врзана е за надворешната иначе ќе ја седнев на робот правосмукалката и да вртат заедно по соби ем да чистат ем да греат секаде по малце xD


Јас му одговарав на @wiksa за лево и десно во исто време дека има кај Мицубиши!
А иначе и јас сватив дека Грее-то ќе имало за горе и долу истовремено..... ваљда блокирано ќе е право а слободно нагоре и надолу да бега протокот...
Ќе видиме ај некој ќе ја купи и може ќе сними како тоа изгледа и дали е практично или само гимик...
Мислев на независно да контролираш лева/десна половина од единицата како што имаш за горе доле само за лево десно
Да можеш левата да ти дува десно, додека десната дува во лево или така наречено Х :)
Не гледам корист од ова ама ете имаше некој Самсунг/панасоник што го можеше :)
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Среќна нова 2024
Еве вака,2 год користам Vivax aeri 5.5,i Vivax aeri 3.5.
Aeri 3.5 e поставена во соба 16м2 изолација фасада стиропор 8см,пвц прозорци,следам потрошувачка и сум задоволен многу,спушта од 400 до 300w цел ден ауто фан 23ц ќе потроши 5kw просек на 24ч.
Исто и со Aeri 5.5 во 40м2 23ц фан 2 750w do 850w цел ден 10 до 12kw на 24ч.
Двете одржуваат укл.искл,цело време балансираат,е сега имам друг спрат во просторија од 22м2 пред 3 дена е купена Haier Tundra plus 3.5 od Сетек оваа Haier не ми делуваа Како Aeri 3.5
Цело време работи 500,600w а знае и 700w да заокржам 600w просек,ретко се исклучува скоро ич и кога ќе се исклучи не забележувам да го врти воздухот т.с да чита сензорите како кај vivax ме сваќате мислам она минимално дувкање кога е во мирување не е како аери 3.5,Tundrata 3.5 реално ми делува по конфортно по топло нема исклучи укл.многу ретко,но и потрошувачката ме плаши да бидам искрен,времето ке покаже,до душе тие 22м2 кај што е Тундрата горе е плоча,од страната имам стиропор 8ц и пвц прозорци,ќе испадне дека Tundrata 3.5 да ми троши повеќе од Aeri 5.5 или тука некаде.
Очекувам ваше мислење,има ли некој тундра следи ли потрошувачка?
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.957
Поени од реакции
6.178
Точно на таванот е плоча ама од по страните е стиропор 8ц и пвц прозори.
A da probas tavanot da go postelis so staklena volna ( dokolku pokrivot ti e nov), nesto sto jas imam na um da go pravam ovaa godina. Ako nekoj ima iskuatvo neka spodeli.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Точно на таванот е плоча ама од по страните е стиропор 8ц и пвц прозори.
Моžebi ne ti e poznato tavanot učestvuva so 40% vo vkupnite gubitoci vo prostorijata. Inače Tundrata e vo se podobra klima od VIVAX-ot osven što ne odi pod 400W, zatoa olku visoka potrošuvačka ti se pojavuva.
I ne se samo kvadratite bitni, bitnoa e orientacija, visina na plafon ..... i ste raboti iljada pati spomnati tuka.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
A da probas tavanot da go postelis so staklena volna ( dokolku pokrivot ti e nov), nesto sto jas imam na um da go pravam ovaa godina. Ako nekoj ima iskuatvo neka spodeli.
Нов е покривот,сум слушнал дека постилаат стаклена волна но колку е ефикасна незнам нека сподели некој ако има,најпаметно стиропор лепење.
Автоматски споено мислење:

Моžebi ne ti e poznato tavanot učestvuva so 40% vo vkupnite gubitoci vo prostorijata. Inače Tundrata e vo se podobra klima od VIVAX-ot osven što ne odi pod 400W, zatoa olku visoka potrošuvačka ti se pojavuva.
I ne se samo kvadratite bitni, bitnoa e orientacija, visina na plafon ..... i ste raboti iljada pati spomnati tuka.
Точно ми делува така за овие 3-4 дена но ќе споредувам,јас лично сум задоволен од vivax Aeri 3.5 i 5.5
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Нов е покривот,сум слушнал дека постилаат стаклена волна но колку е ефикасна незнам нека сподели некој ако има,најпаметно стиропор лепење.
Автоматски споено мислење:


Точно ми делува така за овие 3-4 дена но ќе споредувам,јас лично сум задоволен од vivax Aeri 3.5 i 5.5
Минералната ( нема веќе стаклена) волна е подобра од стиропорот баш ѕа овие внатрешни изолации. Ако ставиш дупли слој уште подобро, само треба таванот да е сув без протекувања и кондензации. Мократа минерална нема никакви изолациски способности.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
стиропор не се става на кров пошто треба да диши нагоре. а пошто топлиот воздух оди нагоре, кај тебе на ладна плоча сигурно губи поише од третина топлина таму. ја имам постелено волна ама пошто не мерам поима неам у потрошувачка како се одрази. по правило треба многу волна да ставаш, ама колку и да стаиш ќар си :) вака џабе ти е и стиропор и пвц кога горе си нула
 

Kajgana Shop

На врв Bottom