Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Tuka te cekav ...
a sega me uveri 101%,vikas deka e dzabe .?hmm
Tosiba toa veke go imala ....³ a kolku pari e 1000€.?80% od nie sto ostanavme vo Mk,ne mozeme na ovaa recesija da si go dozvolime ...
Друже, кој нема за Тошиба има за Грее, Мидеа, СТ, Фуего, Вивакс.. крај нема.
Ама глеј чудна работа? За у кафана сите имаат! За Халкидики сите имаат! За женски фризури, ташни, кафиња пак сите имаат! За ајфон сите имаат! За голф 5 сега и 6 сите имаат! (Добро за гуми не им се даваат пари, али битно е понов голф)

Ама Тошибата им е скапа?!? Ај молим ти се…
(Јас од бес ќе земев АП ако малку не ја мучнав тиквава!)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.193
Поени од реакции
5.106
Tuka te cekav ...
a sega me uveri 101%,vikas deka e dzabe .?hmm
Tosiba toa veke go imala ....³ a kolku pari e 1000€.?80% od nie sto ostanavme vo Mk,ne mozeme na ovaa recesija da si go dozvolime ...
Toshiba Panasonic Fujitsu Mitsubishi Daikin se vrv koj ima budzet ke kupi koj ne ke zeme Midea-Vivax Gree Haier Aux sekoj so svoj moznosti NO poentata e sledna se dodeka nema Eurovent Gree AIRY dzabe komentarame moze vredi modelot moze ne toa treba Eurovent da go potvrdi no Gree AIRY NEMA EUROVENT
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Да се дообјаснам малку зошто сум бесен…
Прееска гледав една репортажа и се испотресов!
За луѓе со посебни потреби и како живеат! Струја немаат! Со 4100 социјална помош живеат. Еден дедо секој ден 20км пешачи во еден правец за да купи леб!

Та јас ќе жалам просечен северЏан или дуевист дали имал пари да си купи Тошиба..:cautious:
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
233
Поени од реакции
317
Друже, кој нема за Тошиба има за Грее, Мидеа, СТ, Фуего, Вивакс.. крај нема.
Ама глеј чудна работа? За у кафана сите имаат! За Халкидики сите имаат! За женски фризури, ташни, кафиња пак сите имаат! За ајфон сите имаат! За голф 5 сега и 6 сите имаат! (Добро за гуми не им се даваат пари, али битно е понов голф)

Ама Тошибата им е скапа?!? Ај молим ти се…
(Јас од бес ќе земев АП ако малку не ја мучнав тиквава!)
Јас сум уште на Самсунг с8 ама имало сега с23, нека има не ме интересира.
На одмор Претор ќе одам или Сливница на Преспанско ама здравје на пролет ќе фукнам 2200 евра за Stylish нордик :)
И тоа со Фиат Пунто ќе одам ете така хехе
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Јас сум уште на Самсунг с8 ама имало сега с23, нека има не ме интересира.
На одмор Претор ќе одам или Сливница на Преспанско ама здравје на пролет ќе фукнам 2200 евра за Stylish нордик :)
И тоа со Фиат Пунто ќе одам ете така хехе
Секој со својот ум. Не осудувам, не поддржувам… ако те прави среќен терај така (y)
Само поентава ми беше дека сиромашни има многу и премногу, ние не сме виделе ништо!
Луѓе од денес за утре живеат! За лекови немаат!
А ние тука правиме муабет за некаква радничка слеш средна класа дали можела да си дозволи Тошиба или не!?!
Оти тие им се целни купувачи и на едните и на другите! Богатите нешто и не се греат на клими…

едит: Сливница е перверзии добро :love:
Шатори, пиење, оган, гитара, цел Млечен Пат над тебе… ако е “друштвото” погодено, нема даље ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
Toshiba Panasonic Fujitsu Mitsubishi Daikin se vrv koj ima budzet ke kupi koj ne ke zeme Midea-Vivax Gree Haier Aux sekoj so svoj moznosti NO poentata e sledna se dodeka nema Eurovent Gree AIRY dzabe komentarame moze vredi modelot moze ne toa treba Eurovent da go potvrdi no Gree AIRY NEMA EUROVENT
...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Neviden zasto zamizuvame koga pominuvame pored konkurenti ili?
FH montiran u 2016 ima vakva funkcija vo isto vreme da duva max gore i max dole ali dobro ke se pravime deka e nevideno.
Za nekoja godina ke ima novo nevideno da duva ne samo max gore i max dole vo isto vreme, nego ednoto da bide max levo, drugoto max desno (go nema mitsubishi ova, ama zatoa samsung/panasonic go ima)
Како го нема кога го има и Мицубиши, бар кај мене го има на LN35 модел од 2020та.

Screenshot 2023-12-30 at 23.57.44.png

А ако сакаш едно право друго скрос лево/десно, тогаш мораш да и подесиш дека е моонтирана близу до некој ѕид.

Screenshot 2023-12-31 at 00.11.34.png

Кај мене е така подесена (како да е близу лево до ѕид) со цел пола да дува усмерено десно кон гарнитура во дневна и друга пола право кон друга соба :)

Секое метро намалува перформанси, ама тоа е толку минорно, десетина од процент, што е скроз небитно.
Треба 15 метри да ставиш, а и тогаш тој 1.5-2% е занемарлив, во граница на грешка.
Eurovent чинам ги тестира со 5м инсталација, сигурно не ставила 2м плус над минимумот за да се намали некој процент.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
340
Поени од реакции
445
Како го нема кога го има и Мицубиши, бар кај мене го има на LN35 модел од 2020та.

Прегледај го приврзокот 402529

А ако сакаш едно право друго скрос лево/десно, тогаш мораш да и подесиш дека е моонтирана близу до некој ѕид.

Прегледај го приврзокот 402530

Кај мене е така подесена (како да е близу лево до ѕид) со цел пола да дува усмерено десно кон гарнитура во дневна и друга пола право кон друга соба :)


Eurovent чинам ги тестира со 5м инсталација, сигурно не ставила 2м плус над минимумот за да се намали некој процент.
Ti kako pocna tvojava LN ke ja naucis da odi vo drugata soba, malku da prigree tamu pa da si se vrati na mesto.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
233
Поени од реакции
317
Како го нема кога го има и Мицубиши, бар кај мене го има на LN35 модел од 2020та.

Прегледај го приврзокот 402529

А ако сакаш едно право друго скрос лево/десно, тогаш мораш да и подесиш дека е моонтирана близу до некој ѕид.

Прегледај го приврзокот 402530

Кај мене е така подесена (како да е близу лево до ѕид) со цел пола да дува усмерено десно кон гарнитура во дневна и друга пола право кон друга соба :)


Eurovent чинам ги тестира со 5м инсталација, сигурно не ставила 2м плус над минимумот за да се намали некој процент.
А тоа ли кажуваше овој @Sv B ?
Или јас не го разбрав или тој не се изјасна баш најдобро.
Тој вели Грее-то ново можело да дува во максимално горна положба (паралелно со таван) и максимално долна положба (скрос вертикално) ИСТОВРЕМЕНО.
Како тоа го изведија и што ќе постигнат?
А иначе ова за блиску до зид го има и Stylish
20231230_175226.jpg
20231230_175251.jpg

Значи тој вели за свинг горе-долу а не лево десно. И нагоре и надолу истовремено
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Ti kako pocna tvojava LN ke ja naucis da odi vo drugata soba, malku da prigree tamu pa da si se vrati na mesto.
Абе врзана е за надворешната иначе ќе ја седнев на робот правосмукалката и да вртат заедно по соби ем да чистат ем да греат секаде по малце xD

Значи тој вели за свинг горе-долу а не лево десно. И нагоре и надолу истовремено
Јас му одговарав на @wiksa за лево и десно во исто време дека има кај Мицубиши!
А иначе и јас сватив дека Грее-то ќе имало за горе и долу истовремено..... ваљда блокирано ќе е право а слободно нагоре и надолу да бега протокот...
Ќе видиме ај некој ќе ја купи и може ќе сними како тоа изгледа и дали е практично или само гимик...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.193
Поени од реакции
5.106
иако во план првично беше да се набави оваа клима, поради екста ниската цена денес ја купив оваа клима која ќе се монтира најверојатно после празнициве во соба од ~15m² во стан во зграда стара градба со века pvc столарија и стиропор изолација од 2cm од внатрешната страна, наводно има 3 год. безусловна гаранција со можност за продолжување со доплата, свесен сум дека во техниката важи правилото колку пари толку музика ама и очекувањата затоа не се огромни.

п.с се надевам нема да станам фанатик од типот колку троши, дали и со колку модулира и останати глупости, или сепак се лажам тоа си иде само по себе
So zdravje da se korisi dolgo da sluzi spodeli sliki od vnatresnata nadvoresnata edinica i dalecinskoto koga ke ja montiraat inaku taa ST MAC 3.5kw e ista Midea Forest ovoj model LINK

 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.188
@најубав зар мислиш дека клима од ~250 евра може да има еуровент сертификат, јас чисто сумњам дека е така, ама па затоа и спремен сум на некои отстапки според правилото колку пари толку музика ;)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.193
Поени од реакции
5.106
@најубав зар мислиш дека клима од ~250 евра може да има еуровент сертификат, јас чисто сумњам дека е така, ама па затоа и спремен сум на некои отстапки според правилото колку пари толку музика ;)
Midea Forest Najevtiniot ENTRY LEVEL MODEL na Midea ima Eurovent sto e za pozdrav E sega site oem brendovi koj go imaat toj Forest Midea model se so tie specifikacii dali e 250 ili 500 Evra ne e bitno bitno e toa sto Eurovent go potvrduva a toa e deka Midea Forest ima Eurovent I site oem brendovi koj se oem Forest se so tie specifikacii SOSEMA SOLIDNI za taa cena ( koga ke ja montiraat spodeli info )
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Midea Forest Najevtiniot ENTRY LEVEL MODEL na Midea ima Eurovent sto e za pozdrav E sega site oem brendovi koj go imaat toj Forest Midea model se so tie specifikacii dali e 250 ili 500 Evra ne e bitno bitno e toa sto Eurovent go potvrduva a toa e deka Midea Forest ima Eurovent I site oem brendovi koj se oem Forest se so tie specifikacii SOSEMA SOLIDNI za taa cena ( koga ke ja montiraat spodeli info )
Климата си е супер за тие пари…
Него друго ми беше зборот…
Многу многу верба во кинези и/или нивните увозници немај! Ц*гански финти прават, и треба очи отворени, бар кога поскапи модели се купуваат!
Случајот со Мидеа Оазис пример! Има еуровент и одлични спецификации. Арно ама на бугарскиот форум ги провалиле дека нивниот увозник порачал Оазис со друг(послаб) компресор, а го рекламира и продава до буква исто како тој на еуровент!
И такви примери има многу!
Затоа и не треба веднаш да се става равенство меѓу рецимо вивакс аеји и Оазис, дури ниту меѓу два оазиса.
Во бугарскиот случај крив е увозникот, мада според мене и самата Мидеа носи кривица оти се сигласила со потполно исти лепенки да направи друга клима! Бидејќи орактично со друг компресор е друга клима. И тоа само Господ знае дали и друго нема сменето внатре…
А ние на Балканов сме во ист кош со источна европа и земјите од Третиот Свет, па вакви работи поминуваат регуларно!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.193
Поени од реакции
5.106
Климата си е супер за тие пари…
Него друго ми беше зборот…
Многу многу верба во кинези и/или нивните увозници немај! Ц*гански финти прават, и треба очи отворени, бар кога поскапи модели се купуваат!
Случајот со Мидеа Оазис пример! Има еуровент и одлични спецификации. Арно ама на бугарскиот форум ги провалиле дека нивниот увозник порачал Оазис со друг(послаб) компресор, а го рекламира и продава до буква исто како тој на еуровент!
И такви примери има многу!
Затоа и не треба веднаш да се става равенство меѓу рецимо вивакс аеји и Оазис, дури ниту меѓу два оазиса.
Во бугарскиот случај крив е увозникот, мада според мене и самата Мидеа носи кривица оти се сигласила со потполно исти лепенки да направи друга клима! Бидејќи орактично со друг компресор е друга клима. И тоа само Господ знае дали и друго нема сменето внатре…
А ние на Балканов сме во ист кош со источна европа и земјите од Третиот Свет, па вакви работи поминуваат регуларно!
Taka e treba da se vnimava na oznakite ( I na web stranata I na samata klima pakovka ) inaku Midea Forest oem ST MAC e toj model top za parite isto i Vivax AEMIs e Midea Forest odlicen model za taa cena za pozdrav e toa sto Midea ima Eurovent za entry level model kako Forest-ot inaku za OAZIS plus toj model e AEYIs Vivax a stariot model na oasis bez plus toj model bese VIvax AEYI bez S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom