Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
haier flexis 5kw gledam isto okolu 60k e... nemozam eurovent da najdam za nego ama gledam dobri performansi... i mitsu twin rotary ima negde procitav. nekoj gi znae tocnite razliki megu tundra plus i flexis plus? modulacija gledam ista500w minimum
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.300
Поени од реакции
3.670
Најдоброто нешто направено до сега е клима уред. Се топлиш за 1Kw/h, а не се мачиш, кај го има тоа? Нормално е да отвориш врата и да се излади, за 15 - 20 минути ќе стопли доколку си купил соодветна клима за м2..
Najdobro e tamu kade 220v,se proizveduva od priroden gas/poveli Prilep-Bitola da vidis za toj 1kwh kolku narod se gusi i umira ...
A nekoj ne se maci... i so 100€ smetka mesecno se mlaci ....
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Лелеее еј, не ја чепкајте Daikin Sensira. :icon_lol: Дома кај моите ја имам FTXF35B. Климиште. Грееме околу 30 квадрати(а некогаш и отворена врата кон уште 10), повеќе од 8kw на ден нема потрошено никад ни во најладното. Ниско модулира, но не знам колку зашто не и се фокусирам многу, али ја имам видено и на 180w. Не мерам топлина на влез и на издув на воздух, но ќе почнам. На 180w немаш чувство дека дува ладно. И се ова во стан на приземје, на северна страна кај што надворешната единица никогаш нема видено сонце. Годинава ни е 6та година користење. ПРЕЗАДОВОЛНИ.

Брат ми истава клима ја користи во стан од 60 квадрати, со допуна греалка во едната соба со термостат, климата е ставена на 23 степени, греалката е на 21. Климата е ставена на 23 секогаш, 0.3w му е просек на саат (според апликацијата). Дневно се грее во просек за 12kw. (~7kw климата, останатото греалката).

Бидејќи јас често не сум дома и мојата AEYIs модулира до кај 280w и после тоа on-off, мислам дека имам направено грешка што ја земав. Најчесто кога сум искочен од дома ја оставам климата на 20 и тука Vivax-ов повеќе оди on-off. За разлика од неа, Daikin-от културно фино лепо 200w си крчка. На околу 23 степени побарани веќе се однесуваат слично. Се надевам дека ќе успеам да ја продадам :D и да додадам уште 15к да си земам токму ваков Daikin.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
376
Поени од реакции
527
Јас сум многу незадоволен од климата.
Јас се греам на клима 23 години, од дете може да се каже, сум правел пресметки и можам да кажам дека најприфатливо нешто што не троши многу е клима уред.. Можеш ти да објасниш кои се маните на климата кај тебе и која клима си ја купил..
Автоматски споено мислење:

Najdobro e tamu kade 220v,se proizveduva od priroden gas/poveli Prilep-Bitola da vidis za toj 1kwh kolku narod se gusi i umira ...
A nekoj ne se maci... i so 100€ smetka mesecno se mlaci ....
Како што знам добар дел од Битола е вработен во РЕК, и земаат убави плати.. Е сега се сложувам со тебе дека треба да се префрли на гас електраната и до сега да се унапредеа блоковите со еколошки чисти филтри...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.974
Поени од реакции
6.235
Брат ми истава клима ја користи во стан од 60 квадрати, со допуна греалка во едната соба со термостат, климата е ставена на 23 степени, греалката е на 21. Климата е ставена на 23 секогаш, 0.3w му е просек на саат (според апликацијата). Дневно се грее во просек за 12kw. (~7kw климата, останатото греалката).
Spodeli Link od grealkata so Termostat, jas baram nesto vakvo?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Како што знам добар дел од Битола е вработен во РЕК, и земаат убави плати.. Е сега се сложувам со тебе дека треба да се префрли на гас електраната и до сега да се унапредеа блоковите со еколошки чисти филтри...
Рек Битола и да сакаш не можеш да ја префрлиш на гас..
Второ, нема филтри ни до сега што би ја направиле “чиста”.
Трето, таа не е таму оти на некој му се сонило, туку поради лежиштата на лигнит!

Пеофтино е да се направи нова гасна централа, која ете нема ни да има потреба да биде во Битола!
Или уште подобро, место една голема, неколку помали когенеративни кои би биле во градовите со најмногу потреба од струја! Слично како Те-То, со тоа што можат да произведуваат и “ефтина” незаситена пареа или топла вода за потребите на индустријата/домаќинствата!
Ама ова на Свети Никад ќе биде у северџанијава…
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Spodeli Link od grealkata so Termostat, jas baram nesto vakvo?

Ако имаш mastercard ќе ја купиш со уште 1000 денари попуст на оваа цена на ананас.

Инаку греалката троши околу 1kw кога е упалена. Има и мобилна апликација на која можеш да ја регулираш преку wifi и кога не си дома. Копчињата од страна се на тач. Не можеш да гледаш потрошувачка преку апликацијата. Јас дома ја имам истава. Знае на кратко време да прави on-off некогаш.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Лелеее еј, не ја чепкајте Daikin Sensira. :icon_lol: Дома кај моите ја имам FTXF35B. Климиште. Грееме околу 30 квадрати(а некогаш и отворена врата кон уште 10), повеќе од 8kw на ден нема потрошено никад ни во најладното. Ниско модулира, но не знам колку зашто не и се фокусирам многу, али ја имам видено и на 180w. Не мерам топлина на влез и на издув на воздух, но ќе почнам. На 180w немаш чувство дека дува ладно. И се ова во стан на приземје, на северна страна кај што надворешната единица никогаш нема видено сонце. Годинава ни е 6та година користење. ПРЕЗАДОВОЛНИ.

Брат ми истава клима ја користи во стан од 60 квадрати, со допуна греалка во едната соба со термостат, климата е ставена на 23 степени, греалката е на 21. Климата е ставена на 23 секогаш, 0.3w му е просек на саат (според апликацијата). Дневно се грее во просек за 12kw. (~7kw климата, останатото греалката).

Бидејќи јас често не сум дома и мојата AEYIs модулира до кај 280w и после тоа on-off, мислам дека имам направено грешка што ја земав. Најчесто кога сум искочен од дома ја оставам климата на 20 и тука Vivax-ов повеќе оди on-off. За разлика од неа, Daikin-от културно фино лепо 200w си крчка. На околу 23 степени побарани веќе се однесуваат слично. Се надевам дека ќе успеам да ја продадам :D и да додадам уште 15к да си земам токму ваков Daikin.
Ftxf е различна клима со сите тие различни букви… нејсе..
Тоа што вам ви троши 8kw у најладното, и модулира со 180w! Мене апсолутно ништо не ми кажува за самата клима! Повеќе ми кажува за просторот што го греете.
А климата е сосем влезен модел. Не е ништо поефикасна, од 500€ кинез, со разлика што ете може да модулира ниско.
Може вас ви одговара тоа, ама таква ниска модулација нема да му одговара на друг.

И жалам што не го бендиса aeyi-то. У старт се знае дека нема ниска мод. кај нордик. Ама тек сега читам што сакаш од една клима..
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Lugje napraiv mal test so grealka. Znaci da povtoram, 60m2 pravilna prostorija (skopje), startna temp na prostorijata bez greenje 14c. Upaliv grealka 2kw vo 13h, nadvoresna bese 6. So konstantno zgolemyvanje, posle 12 saata vo 01h postigna 19c. Nadvoresna vo momentot bese 2c. Od iskustvo vo kukjava (na drug sprat) znam deka za da se zagree saglam prostorot (akumuliranje topina vo zidovi, pod,mebel…) treba sigurno eden den. E sea da ja ostaev i vecerva da vrti sigurno podobra prestava ke se dobiese i ke doznaev do kolku ke digne ama neam gs da ja ostaam taka cela nokj da vrti. Vesela matematika za toplinskive zagubi koj ima poise iskustvo u racunicive? :)
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Za vkupno 5 kondenzatori koi će koštaat 2-3 E poveće ako se najkvalitetni nema da gi častam trgovcive plus 300 E.
Kaj ima kineska klima od sredna klasa so cena od 930 E? Nešto si se zbunil!
Neli rekov pogore deka klimata vredi 600-700 E! Ama našava cena e bezobrazna. Kaži mi eve ti so koj kinez da sporedam od sredna klasa.
Ne zborev konkretno za Daikin tuku za Japan vs. Kina. Inaku tie 2-3 E razlika za kondenzatori (ne e bas tolku malku ama ne e bitno toa sega) ko sto pisav ke ti ja zgolemat sansata za kvar od 100-200 E ili frlanje na celata klima. A kondenzatorite se samo eden primer.
Koga sme kaj Daikin, ti ubavo prebara deka Daikin klima 3,5-ka pocnuva od 900 E? Ja nabrzina preletav koj prodava Daikin i naletav na
SENSIRA – FTXC-C od 3.5 KW za nesto pojke od 700 E i toa bas vo Tetovo. Ili moze da gi imaat samo na WEB stranata, ne znam. https://ecovent.com.mk/product/sensira-ftxc-c/
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.000
Ne zborev konkretno za Daikin tuku za Japan vs. Kina. Inaku tie 2-3 E razlika za kondenzatori (ne e bas tolku malku ama ne e bitno toa sega) ko sto pisav ke ti ja zgolemat sansata za kvar od 100-200 E ili frlanje na celata klima. A kondenzatorite se samo eden primer.
Koga sme kaj Daikin, ti ubavo prebara deka Daikin klima 3,5-ka pocnuva od 900 E? Ja nabrzina preletav koj prodava Daikin i naletav na
SENSIRA – FTXC-C od 3.5 KW za nesto pojke od 700 E i toa bas vo Tetovo. Ili moze da gi imaat samo na WEB stranata, ne znam. https://ecovent.com.mk/product/sensira-ftxc-c/
Tamu i bev, tie se zbrkani, dve ovci da im poveriš edna će zaginat.
Ova e od nivniot sajt specifikacija za tvojata pronajdena SENSIRA – FTXC-C https://ecovent.com.mk/wp-content/uploads/2022/08/Sensira_FTXF-A_FLAYER-PDF.pdf koja gle kurca e za FTXF-A + RXF-A kade SENSIRA ima Pdiz od 2,8kW so 700gr freon namesto 550gr i težina 28kg namesto 24kg si ima i EUROVENT.....po cena od 56800den ama za ova pokilavovo.
Montažata im e 6400den, vikam sakam na mestoto od HAIER-ot da ja stavam ovaa, da se izvadi starata on-off od spalna i tamu da odi HAIER, a znači toa e 2 montaži i 2 demontaži vkupno 300e. Abe vikam imaš cevki, nosači, dupki, na balkon na prvi sprat, nemalo veza se naplaćala majstorijata.
Nemam ama baš nikakva želba da spukam preku 1200e na klima pri toa da neznam što će mi se prodade.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Најдобро е продавачот да го испрати уредот по брза пошта на југот на Србија. Мислам дека е бесплатна испорака. И од таму да се вози за Македонија. Ако немаш некој познат овде, би помогнал ако треба за пазарење во Белград, но не познавам некој сигурен на југ. Сега, ... не сум сигурен дали треба твојот пасош за таква сметка. Тоа е веќе мал проблем....
/// Cipi Home Centar je prodavac i partner za Fujitsu na jugu Srbije, .... nema potrebe da se dolazi ovde u Beograd .... nasao sam ih na FB ///
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.000
Blagodarim što odvoi vreme za mene, ama premnogu e gimnastika za mene.
Koga veće frlam oko nakaj japoncive, prema ova što se nudi vo Makedonija najdobra ponuda e prvin e da ima slična cena kako i vo Evropa. Od japoncive toa gleam go ima TOSHIBA, što dobro primeti @PticaSelica modelot Shorai 13 e praven baš po moja merka vo pogled na site parametri i tehnikalii koi jas gi baram od edna klima. Edinstveno mi e problem golemata visina od 293mm na vn edinica .... će ostane edvaj 30mm do plafonot, no od toa ne bi trebalo da dobie astma, poveće će se trupa topol vozduh gore ama pošto nisko si modulira će se spravi taa i so toa.
Ovaa klima e sosema drug padež od Daikinot Sensira i ko što gleam si gi vredi site pari dadeni za nea.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Blagodarim što odvoi vreme za mene, ama premnogu e gimnastika za mene.
Koga veće frlam oko nakaj japoncive, prema ova što se nudi vo Makedonija najdobra ponuda e prvin e da ima slična cena kako i vo Evropa. Od japoncive toa gleam go ima TOSHIBA, što dobro primeti @PticaSelica modelot Shorai 13 e praven baš po moja merka vo pogled na site parametri i tehnikalii koi jas gi baram od edna klima. Edinstveno mi e problem golemata visina od 293mm na vn edinica .... će ostane edvaj 30mm do plafonot, no od toa ne bi trebalo da dobie astma, poveće će se trupa topol vozduh gore ama pošto nisko si modulira će se spravi taa i so toa.
Ovaa klima e sosema drug padež od Daikinot Sensira i ko što gleam si gi vredi site pari dadeni za nea.
Премалку е 3цм! Може дури и да се случи да одбијат да извршат таква монтажа. Не се зафркавај…
едит: капакот нема да можеш да го отвориш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom