Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Edno prasanje:nov klima ured daikin sensira 2.5kv,na sekoi 20 min (tt namalena na 16 za preku nok),se uklucuva duva mlako pomalku od minuta ).drugite dve isto daikin ne pravat taka.po zvukot ne e defrost.?sovet plus e dobredojden.
Ednostavn e odgovorot.
Go vklucuva povremeno monitorig obrtaj na ventilatorot od vnatresnata edinica.Bidete sigurni deka togas ne raboti kompresorot i zatoa povremeno ja proveruva temperaturata od 16c pa go vrtigorniot sloj na vozduhot za da ja proveri temperaturata i ako e pomala od 16c togas go vklucuva kompresorot i zagreva do 16c.
E sega zosto drugite 2 uredi ne go pravat toa.Pa ako se isti modeli po moknost i marka togas i tie ke go pravat istoto.Mozebi na niv mu imas drugi setinzi daeno pa ne go pravat toa.
E sega zosto na 20 min se povtoruva toa,pa zatoa sto neiziniot algoritam taka e podesen,zatoa sto ima golema razlika od momentalnata ambientalna od preku 20c do posakuvanata 16c.
Sosema normalen cikluc.
Koga bi bila pomala razlikata bi go pravel toj monitorin i na sekoj 5 min.
Samo edno ne mi e jasno vo tvojot slucaj.
Zosto tolku ja namaluvas temperaturata od 4 i poveke ctepeni.Poarno ugasnija.I taka na ova vreme ne moci za kratok period primer od 12 casa da imas gubitoci vo prostorot od 6-7c,a nadvoresnata temperatura e vo prosek preku 5c.A dokolku gi imas togas ke ti se vklucese na 16c,a ne vaka prostorot seuste ja drzi temperaturata preku 20c.
Ne se sekiraj seto e normalno.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Ednostavn e odgovorot.
Go vklucuva povremeno monitorig obrtaj na ventilatorot od vnatresnata edinica.Bidete sigurni deka togas ne raboti kompresorot i zatoa povremeno ja proveruva temperaturata od 16c pa go vrtigorniot sloj na vozduhot za da ja proveri temperaturata i ako e pomala od 16c togas go vklucuva kompresorot i zagreva do 16c.
E sega zosto drugite 2 uredi ne go pravat toa.Pa ako se isti modeli po moknost i marka togas i tie ke go pravat istoto.Mozebi na niv mu imas drugi setinzi daeno pa ne go pravat toa.
E sega zosto na 20 min se povtoruva toa,pa zatoa sto neiziniot algoritam taka e podesen,zatoa sto ima golema razlika od momentalnata ambientalna od preku 20c do posakuvanata 16c.
Sosema normalen cikluc.
Koga bi bila pomala razlikata bi go pravel toj monitorin i na sekoj 5 min.
Samo edno ne mi e jasno vo tvojot slucaj.
Zosto tolku ja namaluvas temperaturata od 4 i poveke ctepeni.Poarno ugasnija.I taka na ova vreme ne moci za kratok period primer od 12 casa da imas gubitoci vo prostorot od 6-7c,a nadvoresnata temperatura e vo prosek preku 5c.A dokolku gi imas togas ke ti se vklucese na 16c,a ne vaka prostorot seuste ja drzi temperaturata preku 20c.
Ne se sekiraj seto e normalno.
Или место мод греење стави ауто мод.
Ќе сврти на ладење и ќе излади од 20 на 16.
Малце глупо решение али ако ти е толку битно да во собата мора да биде 16С...
Климата ќе лади, ќе грее и ќе ја одржува таа темп.
 
Последно уредено:
Член од
31 октомври 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo imam budzet do 35000 den za klima
Potrebna mi e za vo ednosoben stan do 30m2
Ve molam, ne znam sto da odberam ako mozi da mi kazite konkreten model koj bi bil najdobar do taa cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Zdravo imam budzet do 35000 den za klima
Potrebna mi e za vo ednosoben stan do 30m2
Ve molam, ne znam sto da odberam ako mozi da mi kazite konkreten model koj bi bil najdobar do taa cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пиши повеќе информации, на кој спрат, изолација, на која страна е станот, има под/над/лево/десно станови што се греат. Кој град... Не е исто да грееш Берово и Гевгелија.
 
Член од
31 октомври 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Пиши повеќе информации, на кој спрат, изолација, на која страна е станот, има под/над/лево/десно станови што се греат. Кој град... Не е исто да грееш Берово и Гевгелија.
Na prv sprat, ne se gree pod mene ni nad mene samo od edna strana great dodeka od drugata e prazen stan, imam pvc dograma i demit fasada
Se naoga vo Bitola kade sto zimite se ladni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Zdravo imam budzet do 35000 den za klima
Potrebna mi e za vo ednosoben stan do 30m2
Ve molam, ne znam sto da odberam ako mozi da mi kazite konkreten model koj bi bil najdobar do taa cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tosot LcLh (-25C) 3.5kW 26990 ili Tosot Eco (-1 5C) 5.2kW 33.990 tie se na Gree
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Na prv sprat, ne se gree pod mene ni nad mene samo od edna strana great dodeka od drugata e prazen stan, imam pvc dograma i demit fasada
Se naoga vo Bitola kade sto zimite se ladni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Haier Tundra, не гледај подалеку. 5 години гарација даваат у Сет, клими.мк и Енергија само 3. Види од кој добавувач сакаш, тоа е твој избор. Климата е со сертификат од еуровент доаѓа, така да знаеш што земаш.



 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Zdravo imam budzet do 35000 den za klima
Potrebna mi e za vo ednosoben stan do 30m2
Ve molam, ne znam sto da odberam ako mozi da mi kazite konkreten model koj bi bil najdobar do taa cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Оди во Бител прашај.
Доплати уште малку земија оваа
Има еден член на форумов таква задоволен е.
Барем јапонска ќе земеш.
Планирај си и за монтажа ќе ти земат можда 5000
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Оди во Бител прашај.
Доплати уште малку земија оваа
Има еден член на форумов таква задоволен е.
Барем јапонска ќе земеш.
Планирај си и за монтажа ќе ти земат можда 5000
Не коментирам за климата, само мислам дека @PticaSelica ја има климава земено за во прелазни периоди не за примарно греење

најубаво он да си каже искуство и намена а не ние да нагаѓаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom