Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.216
Поени од реакции
3.602
Posto ste fateni na noz prilicno jako, koj moze da argumentira/ sporedi amber premium 12ka i 18ka za 34 i 54k, dali vo momentov e orlicen/najdobar dil,so 10god, grancija.?
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Како детски буквар можеш да ги прочиташ. Пола ботови ги нема нигде, се пушта некоја акција и ете ги еден под друг со коментари.

10 години ама условна гаранција да повториме.
Midea 5 години, Haier 3 години, Daikin 3 години гаранција, Mitsu 3 години. Овде нема услови, ниту те тераат да плаќаш плус за ништо.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
10 godini si e 10 godini, nema muda nikoj drug….
Zemete po eden Amber premium , takva klima za tie pari nemit, nitu ke imit.
Se slozuvam deka 10 godini e 10 godini ama dali e uslovena kako sto nekogas bese deka treba sekoja godina da dojdat sekoja godina kafe da mi ispijat ili ne?
Zasto realno ako seuste ima potreba od toa togas klimata avtomatski stanuva nekoj 7000-8000 denari poskapa (ova pod uslov da ne gi dignale cenite monterive za proverka od pred 5-6 godini, i da ne gi dignat vo narednite 10 godini od koga ke ja instaliras klimata zasto ako gi dignat cenite avtomatski se diga i cenata na klimata)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Sto mislis ti kako strucnjak, podobro kapilara ili EEV
Nema glupi prašanja ima samo glupi odgovori, poznata izreka, ama ti uspevaš da pobieš se.
Inače vo postot pogore ubavo se gledaat site šareni lažgi. Koj saka da vidi koj ne saka naka trča po 10- godišna garancija.
10 godini garancija, siguren sum deka uredite na Gree će rabotat i podolgo bez popravki , ama bogami kako će gi pominete tie 10 god e mnogu golemo prašanje. Ako uredot si raboti nemu kako mu e arno, a ne kako ti što sakaš ve očekuva 10 godišno mačenje, ha,ha,ha......
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Se slozuvam deka 10 godini e 10 godini ama dali e uslovena kako sto nekogas bese deka treba sekoja godina da dojdat sekoja godina kafe da mi ispijat ili ne?
Zasto realno ako seuste ima potreba od toa togas klimata avtomatski stanuva nekoj 7000-8000 denari poskapa (ova pod uslov da ne gi dignale cenite monterive za proverka od pred 5-6 godini, i da ne gi dignat vo narednite 10 godini od koga ke ja instaliras klimata zasto ako gi dignat cenite avtomatski se diga i cenata na klimata)
Sega e uslovena, bese neuslovena eden period dodeka imaa promocija.
Jas poveke bi platil 8000 za 10 godini, odkolku da dobijam 3 godisna neuslovena. Ako nesto se sluci so uredot posle 3 godini, mozam da se slikam ili da platam min 10’000 servis…elektronika, i taka sekoja godina da me lupaat za nesto po 10’000.
Razlikata e ogromna.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Sega e uslovena, bese neuslovena eden period dodeka imaa promocija.
Jas poveke bi platil 8000 za 10 godini, odkolku da dobijam 3 godisna neuslovena. Ako nesto se sluci so uredot posle 3 godini, mozam da se slikam ili da platam min 10’000 servis…elektronika, i taka sekoja godina da me lupaat za nesto po 10’000.
Razlikata e ogromna.
Drzi voda ova sto go zboris ama ne se slagam so tebe.

Pricini zasto ne se slagam:
- Lugje se zalat na problemi so rezervni delovi sto gi imate na lager, ama raka na srce ne ste edinstveni makedonija e pa problemot go ima i kaj Toshiba, Daikin ...
- Procentot na defekti kaj Gree sporedeno so bilo koj drug ured od ovaa oblast i ne e kojznae kolku podobar (nit pa polos), za tie 0.001% spremen sum na rizikot
* problemite se pocesto so montaza odkolku so uredot (ama nema monter sto ke go priznae ova posebno ne u mkd)
- Monterite koi doagaat da mi ja proverat klimata vo mkd ili gi molis so meseci i se nemaat vreme, ne se javuvaat voopsto, doaga samo za kafe ... (dolga e listava pa da skratime)

Prilicno sum siguren deka ovaa lista moze da se nadopolni uste so iskustva od drugi korisnici na Gree (pa i na drugi brendovi) ama i da ostane na ova za mene e dovolno da ne prifatam da go plakam toj dopolnitelen trosok
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
325
Поени од реакции
419
Nema glupi prašanja ima samo glupi odgovori, poznata izreka, ama ti uspevaš da pobieš se.
Inače vo postot pogore ubavo se gledaat site šareni lažgi. Koj saka da vidi koj ne saka naka trča po 10- godišna garancija.
10 godini garancija, siguren sum deka uredite na Gree će rabotat i podolgo bez popravki , ama bogami kako će gi pominete tie 10 god e mnogu golemo prašanje. Ako uredot si raboti nemu kako mu e arno, a ne kako ti što sakaš ve očekuva 10 godišno mačenje, ha,ha,ha......
Чекај уште еднаш да се проверам јас со тоа видеото на руски, колку што разбрав врвниот модел на ГРЕЕ Амбер премиум НЕМА ЕЛЕКТРОНСКИ ВЕНТИЛ туку наместо тоа стиснато бакарно цевче?! Па тој вентил го имаат многу средни, а не па врвните модели од други кинески брендови.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Tamam resivme da kupime amber za eden moj poznat,pocnav da se dvoumam dali navistina e so dvoen izmenuvac na nadvoresnata edinica.
Beliot amber premium tezi 29kg nadvoresna edinica za 33.999 den(mozi da e so ednoreden izmenuvac)
Crniot amber tezi 33,5kg nadvoresba edinica za 34.999 denri.
Aj sto go ofarbale pa 4,5 kg mu dodale.
Prasanjeto e kolku navistina tezi Amberot nadvoresna edinica i dali e so dvoreden izmenuvac(dupli).
Amberi premiumi ima eden kup so oznaki,koj amber vusnost ovde se prodava sto e na promocija i kolku tezi nadvoresnata edinica?
Vtoro prasanje kolku e teska nadvoresnata edinica na Strelco,i koja oznaka e.
Ovde se mi e izburickno.
Saka prijatelov budjet klima pa aj rekov da go obnovime so Amber premium.
Navistina za prijatel prasuvam.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Чекај уште еднаш да се проверам јас со тоа видеото на руски, колку што разбрав врвниот модел на ГРЕЕ Амбер премиум НЕМА ЕЛЕКТРОНСКИ ВЕНТИЛ туку наместо тоа стиснато бакарно цевче?! Па тој вентил го имаат многу средни, а не па врвните модели од други кинески брендови.
Proveri si go i toa dobro, izgleda casovi po ruski ke treba…..modelot sto go postiral e Pular, entry model na Gree…..hahahaha
Автоматски споено мислење:

Tamam resivme da kupime amber za eden moj poznat,pocnav da se dvoumam dali navistina e so dvoen izmenuvac na nadvoresnata edinica.
Beliot amber premium tezi 29kg nadvoresna edinica za 33.999 den(mozi da e so ednoreden izmenuvac)
Crniot amber tezi 33,5kg nadvoresba edinica za 34.999 denri.
Aj sto go ofarbale pa 4,5 kg mu dodale.
Prasanjeto e kolku navistina tezi Amberot nadvoresna edinica i dali e so dvoreden izmenuvac(dupli).
Amberi premiumi ima eden kup so oznaki,koj amber vusnost ovde se prodava sto e na promocija i kolku tezi nadvoresnata edinica?
Vtoro prasanje kolku e teska nadvoresnata edinica na Strelco,i koja oznaka e.
Ovde se mi e izburickno.
Saka prijatelov budjet klima pa aj rekov da go obnovime so Amber premium.
Navistina za prijatel prasuvam.
Dvoreden izmenuvac se i dvata modela. Edniot e Amber Premium Plus, drugiot e Amber Premium.
I dvata se so EEV, vrvni modeli so top cena vo momentov.
Zimaj dodeka ima takva cena.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Proveri si go i toa dobro, izgleda casovi po ruski ke treba…..modelot sto go postiral e Pular, entry model na Gree…..hahahaha
Автоматски споено мислење:


Dvoreden izmenuvac se i dvata modela. Edniot e Amber Premium Plus, drugiot e Amber Premium.
I dvata se so EEV, vrvni modeli so top cena vo momentov.
Zimaj dodeka ima takva cena.
A na Strelec koj e modelot?
Toj sto modulira nisko,toj tezese 33,5kg taka pisuva vo komentari na videoto ili pak e onaj od 29kg.
I nekako mnogu mi izgleda razlikata golema vo tezinata 4,5kg.
Pojasni vo sto e razlikata od beliot do crniot(sem bojata),koj gree poke.
I dali i dvata se so evrovent sertifikat?
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
10 godini si e 10 godini, nema muda nikoj drug….
Zemete po eden Amber premium , takva klima za tie pari nemit, nitu ke imit.
//// Hmmmm ..... Ovo podebljano me i brine :) .. Balkan je ovo, jbg

/// Rodjo batali gluposti ... davati 10 god garanciju za uredjaj od 300-400-500 e moze samo neko ko po svaku cenu hoce da se sto oslobodi lagera robe koju je narucio da se napravi po 4x nizoj ceni :) .... A kako i zasto i kakva je buducnost toga ---- ko to zna :). Pa Mercedes Benz ne daje tako nesto :) ///

/// Sa druge strane bolje se reklamirajte tacnim specifikacijama i napravite modulaciju :) ---- nego sto kacite lazne sertifikete i varate ljude. Modulacija Rodjo...M O D U L A C I J A i T A C N E S P E C I F I K A C I J E :) . Pa nece biti potrebno ni dve godine garancije :) ///
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Јас сум заинтересиран за промотивните модели на Амбер премиум со или без +, 12 или 18, ама ги немет на телекомо, зна ли се шта??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom