Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Јас баш мислам дека нема да има никаков проблем во таа просторија, затоа што ќе биде монтирана на океј место што ќе ги опфаќа и двете простории(дневна+кујна/трпезарија).
Фото - монтажа во трпезарија, свртена кон дневна.

За малите простории, баш сега влегов на Gree сајтот, гледам дека имаат нова Pular Premium која е послаба од 3.5ка и на сајтот дава дека може да држи соби до 20м2.

ЕDIT: Нарачно Конзола 5.5 и Пулар Премиум 3.5 за малите простории, по препорака на мајстор и вработен од Gree.
Па овие во Грее имаат од маливе клими 09btu..немаш потреба од 3.5kw за 15 и 9м2,
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Човекот бара Грее тоа е тоа..Иако јас не сум фан на Грее..Јас не продавам клими и не навивам за некој..
Лично сметам оти јапонските клими се најдобри..но и тие отидоа у ПМ..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Уште ве ебат овие од Gree лобито на форумов
Види на другиот форум има појак еб* со таму некоја јапанка шо била Дајкун што на 22ц зададена бувта грее/троши дур нестане 26ц во собата и после гасела, Модулација аш :)
Оффсет нема дасе подеси ко на Грее, Тосот Нео ;)
И таму тоа не е проблем така го советуваат, само врати требало да отвара :facepalm:
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Здраво друштво, планираме да ставиме 3 клими во станот од кои една ќе биде Gree Console 18(5.5), а другите 2 планирав Amber Nordic 12(3.5), но мајсторот ми кажа дека ќе биле прејаки за просторот и ми предложи Amber Premium 12(3.5).
Едната соба ми е 9m², а другата 15м². Знам дека просторот е мал и дека секоја клима би го загрејала, но мене ми е битно греењето да биде што е можно поекономично. Реално не ми е битна цената на климата дали ке е 40.000 МКД или 60.000 МКД туку битно ми е помалку да троши long term. Гледам дека Nordic-от троши помалку, но сепак просторот е премал и не знам дали тоа ќе има некакво значење во овој случај. Според овластен Gree монтер, прејака е и ми кажа "нема ни да уклучува во овој мал простор".
Ваше мислење на ова?
За таму најдобра опција ќе ти биде мултисплит со 3 единици по твоја потреба, ако до толку е приоритетно да е економично тогаш изборот треба да е Mitsubishi MXZ-3F68VF надворешна со соодветни внатрешни по желба.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
За таму најдобра опција ќе ти биде мултисплит со 3 единици по твоја потреба, ако до толку е приоритетно да е економично тогаш изборот треба да е Mitsubishi MXZ-3F68VF надворешна со соодветни внатрешни по желба.
На надворешна MXZ-3F68VF може ли да се поврзе нискомонтажна конзолна внатрешна единица???
Колку што гледам у сервисниве не ке да е могуќа таква комбинација.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ovde kod mene klime su poskupile cca 30-40% , neke modeli i više a dodatno i jako je slaba ponuda tj nestaje brzo iz prodaje odredjenih modela...
Kakva je tu kod vas situacija , nisam pratio forum neko vrijeme pa me znam da li se pisalo o tome..
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
За таму најдобра опција ќе ти биде мултисплит со 3 единици по твоја потреба, ако до толку е приоритетно да е економично тогаш изборот треба да е Mitsubishi MXZ-3F68VF надворешна со соодветни внатрешни по желба.
Превише црева што ќе идат екстерно(надвор) ќе има мултисплитот и превише ќе се губи топлина. Се работи за зграда стара 25+ години.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
На надворешна MXZ-3F68VF може ли да се поврзе нискомонтажна конзолна внатрешна единица???
Колку што гледам у сервисниве не ке да е могуќа таква комбинација.
Заш да не би можело бе Стрелчо?
Еве ја продаваат послабата надворешна од истата серија - MXZ-2F53VF во пакет со 2 парапетни внатрешни MFZ-KT...
И појаката MXZ-4F72VF надворешна со 3 парапетни внатрешни MFZ-KT

Веројатно може и да се стават комбинација една парапетна MFZ-KT и една високоѕидна MSZ-LN.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
На надворешна MXZ-3F68VF може ли да се поврзе нискомонтажна конзолна внатрешна единица???
Колку што гледам у сервисниве не ке да е могуќа таква комбинација.
Ne znam so mu repliciras koga te ima na ignore staveno. Kapish?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Превише црева што ќе идат екстерно(надвор) ќе има мултисплитот и превише ќе се губи топлина. Се работи за зграда стара 25+ години.
Аха, епа добро тогаш, и 3 посебни ќе се океј само да не се предимензионирани.
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Zdravo, se mislam medju dve klimi sto mi gi preporacaa Vivax AERI ili Gree Fairy 3.5. Prostorot mi e 16m2 so sto planiram otkako kje go pregradam spratot da grejam dodatno uste prostorii do 20m2 plus.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Zdravo, se mislam medju dve klimi sto mi gi preporacaa Vivax AERI ili Gree Fairy 3.5. Prostorot mi e 16m2 so sto planiram otkako kje go pregradam spratot da grejam dodatno uste prostorii do 20m2 plus.
Која и да ја земаш не ти мене ништо и двете се исти која ти се повеќе допаѓа на лепота таа ја земи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom