Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ne ne se salam tuku tokmu pred malku Gree Lomo Eco 3.5kw na 12°C Nadvoresna Temperatura podesena vnatre na 22°C FAN Ventilator 3 ja pustam cekam 5 minuti druka kompresija potoa pocnuva da duva potoa duva 2 minuti se kreva vratickata i pravi 5 minuten suv defrost e toa e Gree ( suvi defrosti on-off ciklusi i visoka modulacija potosuvacka VISTINATA ZA GREE ) za zal taka raboti na greenje i ne e sala a pritoa servisot veli deka e toa normalno epa ne e i nemoze da e normalno takvo rabotenje so suvi defrosti ne e normalno za nitu eden Klimatizer nitu Vivax nitu Haier nitu Midea nemaat takov tip na suvi defrosti bez led na Nadvoresna Edinica a Gree ima i suvi defrosti i on-off ciklusi i visoka modulacija ( potrosuvacka ) sekoja normalna klima pravi normalem ( intelegenten defrost ) koga na nadvoresnata edinica ima led i toa najcesto koga vlaznosta na vozduhot nadvor e od 80 % do 100 % vlaznost togas sekoja klima pravi intelegenten defrost NO Gree nema intelegenten defrost tuku Gree imaat ( prost defrost ) i zatoa pravi suvi defrosti koga nema led na Nadvoresna Edinica
Imam tu klimu , 2 komada , klima ne radi tako kako si opisao , ima nisku modulaciju , ne radi suhe defroste , ne znam stvarno o čemu ti pričaš..
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
Здраво друштво, планираме да ставиме 3 клими во станот од кои една ќе биде Gree Console 18(5.5), а другите 2 планирав Amber Nordic 12(3.5), но мајсторот ми кажа дека ќе биле прејаки за просторот и ми предложи Amber Premium 12(3.5).
Едната соба ми е 9m², а другата 15м². Знам дека просторот е мал и дека секоја клима би го загрејала, но мене ми е битно греењето да биде што е можно поекономично. Реално не ми е битна цената на климата дали ке е 40.000 МКД или 60.000 МКД туку битно ми е помалку да троши long term. Гледам дека Nordic-от троши помалку, но сепак просторот е премал и не знам дали тоа ќе има некакво значење во овој случај. Според овластен Gree монтер, прејака е и ми кажа "нема ни да уклучува во овој мал простор".
Ваше мислење на ова?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.143
Поени од реакции
4.970
Imam tu klimu , 2 komada , klima ne radi tako kako si opisao , ima nisku modulaciju , ne radi suhe defroste , ne znam stvarno o čemu ti pričaš..
Kaj mene Gree Lomo Eco 3.5kw raboti so visoka modulacija on-off ciklusi i suvi defrosti i sto e najcudno servisot na Gree veli deka toa Funkvioniranje e normalno a ne e normalno i nitu eden Klimatizer ne raboti taka so on-off ciklusi suvi defrosti visoki modulacii.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.963
Поени од реакции
6.194
Здраво друштво, планираме да ставиме 3 клими во станот од кои една ќе биде Gree Console 18(5.5), а другите 2 планирав Amber Nordic 12(3.5), но мајсторот ми кажа дека ќе биле прејаки за просторот и ми предложи Amber Premium 12(3.5).
Едната соба ми е 9m², а другата 15м². Знам дека просторот е мал и дека секоја клима би го загрејала, но мене ми е битно греењето да биде што е можно поекономично. Реално не ми е битна цената на климата дали ке е 40.000 МКД или 60.000 МКД туку битно ми е помалку да троши long term. Гледам дека Nordic-от троши помалку, но сепак просторот е премал и не знам дали тоа ќе има некакво значење во овој случај. Според овластен Gree монтер, прејака е и ми кажа "нема ни да уклучува во овој мал простор".
Ваше мислење на ова?
Мој предлог е да купиш 2 Даикин или 2 Митсу клими штом парите не ти се проблем зошто секако овие клими посебно Митсу се поекономични од грее,вивакс и сите други. А за конзолна не разбирам многу.А за вакви мали соби би можел да земаш 2.5 Митсу па дури и 2кв Даикин зошто сепак е стан кој секако е потопол од куќа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво друштво, планираме да ставиме 3 клими во станот од кои една ќе биде Gree Console 18(5.5), а другите 2 планирав Amber Nordic 12(3.5), но мајсторот ми кажа дека ќе биле прејаки за просторот и ми предложи Amber Premium 12(3.5).
Едната соба ми е 9m², а другата 15м². Знам дека просторот е мал и дека секоја клима би го загрејала, но мене ми е битно греењето да биде што е можно поекономично. Реално не ми е битна цената на климата дали ке е 40.000 МКД или 60.000 МКД туку битно ми е помалку да троши long term. Гледам дека Nordic-от троши помалку, но сепак просторот е премал и не знам дали тоа ќе има некакво значење во овој случај. Според овластен Gree монтер, прејака е и ми кажа "нема ни да уклучува во овој мал простор".
Ваше мислење на ова?
Dobroo ti kazal monterot, za 9 i 15m2 zemi si AmberPremium3.5kw.
AmberNordic3.5 ima grejna mokj pogolema od mnogu takozvani 5.5ki taka da ti e prejaka za tie dve sobi.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.963
Поени од реакции
6.194
Dobroo ti kazal monterot, za 9 i 15m2 zemi si AmberPremium3.5kw.
AmberNordic3.5 ima grejna mokj pogolema od mnogu takozvani 5.5ki taka da ti e prejaka za tie dve sobi.
Amber Premium 3.5 preporacana povrsina do 33m2 a toj saka da gree zamisli 9 +15= 24m2 2 sobi razdeleni so dzid i vrati, 2 amber premium 33+33=66m2. Sakas da mu prodades 2 klimi koi se pregolemi za toj prostor klimi koi ke rabotat on off ili od 0-1000vati nisto izmegu i smetkata ke mu bide mnogu ekonomicna uste sega se glede. Podobro da si kupi grealka po stedliva ke bide od ovie premium amber.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Dobroo ti kazal monterot, za 9 i 15m2 zemi si AmberPremium3.5kw.
AmberNordic3.5 ima grejna mokj pogolema od mnogu takozvani 5.5ki taka da ti e prejaka za tie dve sobi.
Дали ти тоа сериозно препорачуваш AmberPremium 3.5kw модел за 9м2 соба во стан?
Тешко на јадникот што ќе живее таму....


Здраво друштво, планираме да ставиме 3 клими во станот од кои една ќе биде Gree Console 18(5.5), а другите 2 планирав Amber Nordic 12(3.5), но мајсторот ми кажа дека ќе биле прејаки за просторот и ми предложи Amber Premium 12(3.5).
Едната соба ми е 9m², а другата 15м². Знам дека просторот е мал и дека секоја клима би го загрејала, но мене ми е битно греењето да биде што е можно поекономично. Реално не ми е битна цената на климата дали ке е 40.000 МКД или 60.000 МКД туку битно ми е помалку да троши long term. Гледам дека Nordic-от троши помалку, но сепак просторот е премал и не знам дали тоа ќе има некакво значење во овој случај. Според овластен Gree монтер, прејака е и ми кажа "нема ни да уклучува во овој мал простор".
Ваше мислење на ова?
Ако веќе си пресекол за конзолната Грее 18ка.... тогаш бар пробај ова зимо да го грееш цел стан со неа со сите врати разотворени (ако дозволува приватноста)
Да ставиш клима во 9м2 е убиство.... а да ставиш Грее 3.5ка клима во 9м2 е самоубиство!
Се надевам нема дете да легнеш да спие таму.....

btw. Којзнае што си гледал ама Nordic-от ни под разно не троши помалку.... ако веќе не ти е проблем буџетот при инвестиција види малку истражи и спореди попознатите јапонски брендови колку трошат :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали ти тоа сериозно препорачуваш AmberPremium 3.5kw модел за 9м2 соба во стан?
Тешко на јадникот што ќе живее таму....
Хаха научнициве одма скокаат ко скакавци....Да ја препорачувам, зашто и јас ја имам истата GWH12YC, и поставена исто во 9м2 и знам како работи.
Одлична си е климата, има ЕЕV, двоен изменувач а не еднореден, и ниско може да модулира и во така мал простор.
На греење спушта до 165w, ладење и до 90w, имам видеа на јутјуб.
Ова е при греење
А ова у мод ладење
Сум можел да поминам и со многу поефтина клима ама оваа перфекција немаше да ја добијам така да презадоволен сум од изборот.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Хаха научнициве одма скокаат ко скакавци....Да ја препорачувам, зашто и јас ја имам истата GWH12YC, и поставена исто во 9м2 и знам како работи.
Одлична си е климата, има ЕЕV, двоен изменувач а не еднореден, и ниско може да модулира и во така мал простор.
На греење спушта до 165w, ладење и до 90w, имам видеа на јутјуб.
Ова е при греење
А ова у мод ладење
Сум можел да поминам и со многу поефтина клима ама оваа перфекција немаше да ја добијам така да презадоволен сум од изборот.
Немој не ме радуј со перфекцијава.... греење со 28С издув во спална од 9м2...
Башка тоа 12ка величина.... под кревет да се пикнеш ќе осеќаш дека те дува од некаде :unsure:

Туку колку имаш deltaT со перфекцијава?
Колку ладна треба да е собата за да издувот е испод 28С?
А на ладна соба дека ќе ти спушни греето ниска модулација 160w жими лактово :P

Еве да видиш што е перфекција
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
Ако веќе си пресекол за конзолната Грее 18ка.... тогаш бар пробај ова зимо да го грееш цел стан со неа со сите врати разотворени (ако дозволува приватноста)
Да ставиш клима во 9м2 е убиство.... а да ставиш Грее 3.5ка клима во 9м2 е самоубиство!
Се надевам нема дете да легнеш да спие таму.....

btw. Којзнае што си гледал ама Nordic-от ни под разно не троши помалку.... ако веќе не ти е проблем буџетот при инвестиција види малку истражи и спореди попознатите јапонски брендови колку трошат :)
Ништо не е финализирано, Конзолата 18ка ми беше некако најлогична за поголемиот простор, пошто не е исцел туку е поделен.
План од станот

Проблем е приватноста за греење со една клима цел стан, да не беше проблем немаше ни да размислувам.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ништо не е финализирано, Конзолата 18ка ми беше некако најлогична за поголемиот простор, пошто не е исцел туку е поделен.
План од станот

Проблем е приватноста за греење со една клима цел стан, да не беше проблем немаше ни да размислувам.
Ти ни со 18ка конзолна нема да можеш да се грееш во тој простор ефикасно оти е поделен..
Греење во поделен простор и не е греење..а и баш со клима без модулација греењето е тиња..
А за тоа дека ке грееш цел стан ај важи..
А за клима во 9м и 15м2 се става најевтината клима оти кога ќе ги повратил средствата..
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
Ти ни со 18ка конзолна нема да можеш да се грееш во тој простор ефикасно оти е поделен..
Греење во поделен простор и не е греење..а и баш со клима без модулација греењето е тиња..
А за тоа дека ке грееш цел стан ај важи..
А за клима во 9м и 15м2 се става најевтината клима оти кога ќе ги повратил средствата..
Јас баш мислам дека нема да има никаков проблем во таа просторија, затоа што ќе биде монтирана на океј место што ќе ги опфаќа и двете простории(дневна+кујна/трпезарија).
Фото - монтажа во трпезарија, свртена кон дневна.

За малите простории, баш сега влегов на Gree сајтот, гледам дека имаат нова Pular Premium која е послаба од 3.5ка и на сајтот дава дека може да држи соби до 20м2.

ЕDIT: Нарачно Конзола 5.5 и Пулар Премиум 3.5 за малите простории, по препорака на мајстор и вработен од Gree.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Имаш Тosot за цена 34.190 и 5+5=10год. гаранција, 100пути подобар избор за греење од таа што ја гледаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom