Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
777
Почитувани,
По повод 10 години ГРЕЕМАК ГРОУП, како застапник на GREE , Ве известуваме за голема промоција на клима уредите и гаранција 5+5 години ( првите 5 години се без надомест за продолжување ).

Со Почит,
Греемак Гроуп Promo 1.jpg Promo 2.jpg
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
86000 амбер за кафичи и дуќани, е интересна опција, плус и како трошок да се води.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Има ли кај нас некаде вакви ТА Радијатори ? http://binvex.com/termoakumulaciono-grejanje/ta-radijator-adx-84-a-800w/ Би биле интересна опција како помошно тело за некоја клима да помогнат со 5-6 кв акумулирана топлина во ефтина тарифа.
Ja na prospektot stvarno ne vidov kade ke ja akumulira taa energija,za da posle evtina tarifa ja dava preku den,vidov samo dva grejaci kao za u sporet i nekoja smesna izolacija...ispravete me ako gresam,mada i samata cena se kazuva...se gledaat nekoi 4-5 ciglicki kao u termo pecka,ama dalekuu e od akumulacija kako termo.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Ja na prospektot stvarno ne vidov kade ke ja akumulira taa energija,za da posle evtina tarifa ja dava preku den,vidov samo dva grejaci kao za u sporet i nekoja smesna izolacija...ispravete me ako gresam,mada i samata cena se kazuva...se gledaat nekoi 4-5 ciglicki kao u termo pecka,ama dalekuu e od akumulacija kako termo.
Daleku e baš 7-8 pati. Termo 6-ka može da pribere ili akumulira vo sebe za 8 časa 48 Kwh i prosečno bez duvanje bez polnenje do narednata eftina tarifa uspešno da gree taka samo so zračenje 16-20m2 koga e poladno ili 25-30 m2 koga e potoplo vo prelaznite periodi, prosečno izolirana prostorija...
Ovaa grealka ne bi bila dovolna nitu za prosorija od 7-8 m2, plus e bezrazložno skapa.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
16
Поени од реакции
10
Здраво батиња
За соба од 13 квадрата што е подобра опција 2.5ка или 3.5ка . Собата е без изолација и има ПВЦ прозорец
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
... Što ako nekoj sprema scenario za kolaps so el. energija, namerno sega se dozvoli premin kon elektrifikacija na vozilata ( vi tvrdam deka istoto možeše i pred 30 god, dobar primer e Ford so prodadeni 10000 vozila na baterii vo 80- desetite godini i nivno odzemanje od sopstvenicite i totalno uništuvanje) so namera da ni prodava totalno nov način na dobivanje na el. energija?
‌Pozdrav Legendo, pozdrav i na site od starata garda.. Za elektricnata kola valjda pisuvas od bledo sekjavanje i ustvari ne se raboti za 80ti i Ford tuku za 90ti i GM i sve toa e opisano vo odlicniot dokumentarec "Who killed the electric car?" koj go nacekav pred edno 10god i na site vi go preporacuvam da go izgledate. "Slucajno" vise cel ne e dostapen na yt ama go ima na drugi sajtovi
a ako vi treba so prevod go ima na torrenti i ima prevodi na rs.titlovi. Uste edna tazna prikazna za dominacijata i surovosta na gadovite sto go vladeat svetot..
Inace skroz go delam tvojot somnez deka vo ovaa energetsko-ekonomska vojna mozebi nekoj saka da se nametne so prodavanje na struja proizvedena na nov nacin zasto realno ne gledam resenie so solarite koj zadovoluvaat mnogu malku od potrebite na covestvoto baska imaat svoi negativni strani ama da ne ja siram sega.
Btw za razlicnite goriva i solarot megjudrugoto interesno e da go izgledate "Planet of Humans" na Mur kade ako dobro pamtam e opfateno i fijaskoto na solarna kalifornia ili kako veke se vikase proektot...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
3.5kw ne 2.5kw тој што ти вика 2.5kw те лаже.
Еве јас ќе го излажам, и ќе му речам да си земе Даисекаи 10ка!
Знаеш ама ќе го зафркнам?!

П.С. Пред да лупнете нешто, прашајте го човекот до колку пари дава! Оти има 2.5ки што на рамо ги носат повеќето 3.5ки на -10ц!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.953
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
Еве јас ќе го излажам, и ќе му речам да си земе Даисекаи 10ка!
Знаеш ама ќе го зафркнам?!

П.С. Пред да лупнете нешто, прашајте го човекот до колку пари дава! Оти има 2.5ки што на рамо ги носат повеќето 3.5ки на -10ц!
Што ти е финтата не знам, користам клима од 2000та година, не сум се бавел со клими но се распрашувам. Искуството ми кажува дека не вреди 2.5кw да земе. Користам дома даисекаи.Климата треба да работи и на -15 не само во Октомври и Април.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
‌Pozdrav Legendo, pozdrav i na site od starata garda.. Za elektricnata kola valjda pisuvas od bledo sekjavanje i ustvari ne se raboti za 80ti i Ford tuku za 90ti i GM i sve toa e opisano vo odlicniot dokumentarec "Who killed the electric car?" koj go nacekav pred edno 10god i na site vi go preporacuvam da go izgledate. "Slucajno" vise cel ne e dostapen na yt ama go ima na drugi sajtovi
a ako vi treba so prevod go ima na torrenti i ima prevodi na rs.titlovi. Uste edna tazna prikazna za dominacijata i surovosta na gadovite sto go vladeat svetot..
Inace skroz go delam tvojot somnez deka vo ovaa energetsko-ekonomska vojna mozebi nekoj saka da se nametne so prodavanje na struja proizvedena na nov nacin zasto realno ne gledam resenie so solarite koj zadovoluvaat mnogu malku od potrebite na covestvoto baska imaat svoi negativni strani ama da ne ja siram sega.
Btw za razlicnite goriva i solarot megjudrugoto interesno e da go izgledate "Planet of Humans" na Mur kade ako dobro pamtam e opfateno i fijaskoto na solarna kalifornia ili kako veke se vikase proektot...
Fala za korekcijata, GM ili FORD e seedno za potvrda na poentata deka sme upravuvani od šaka luđe....
Iljadnici primeri: vovlekuvanje na Amerika i vo I Svetska i II Svetska vojna, kulite vo 2001 so žrtvuvanje na sopstveniot narod, Vietnami, Kambođi, Avganistani.... se so edna cel POGOLEM PROFIT.
Mnogu se silni. Uspeaa 20-etite godini na prošliot vek da ja nametnat naftata kako osnovna sirovina za se i sešto i za gorivo i za hemija. Eve primer. Togaš konopot bil najodgleduvaniot posev za farmerite, od nego se pravat poznatite Levi Štraus farmerki, jažinja, hartija..... Za hartija od konop treba samo 2 do 3 hemikalii, ova ne i odgovara na petrohemijata bidejći za pravenje na hartija od celuoza treba nekolku desetici hemikalii. Za nekolku godini konopot, čitaj marihuanata, so nekolku potkupeni (oni go vikaat nagaleno lobirani) senatori e nabrkana od zemjata kako opasna halucigena supstanca.
Isto e i so motorite na vnatrešno sogoruvanje na benzin ili dizel. Paralelno imalo togaš razvivano pneumatski motori, no ne moralo da bide nafta oti toa im noselo najgolem profit.
Ova so naftava bi prodolželo ušte mnogu godini bidejći nafta ima ušte za stotici godini, no nešto mnogu krupno se slučuva pa se dozvoli premin na baterii.
Siguren sum deka ušte togaš da imalo neprečen razvoj na koli na baterii deka svetot bi bil mnogu pomalce zagaden i deka sega bi imalo baterii so koi so edno polnenje bi se proađalo namesto 300 bar 3000 km.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom