Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Здраво, ми треба совет за подесување на клими преку ноќ.

Едната клима е Gree Lomo LC 12 (во простор од околу 35м.кв), преку ден ја ставам да работи на 22°/ 24°C со прва или втора брзина(можеби и овде грешам), а преку ноќ на 16° во прва брзина за да не ја слушам и да може да се спие (дека уште не ладно толку). Проблем ми е бучавата на климата кога ке почне да дува на сред ноќ и ме буди и надворешната единица истотака.
Климата е монтирана на овие празни цигли и до прозорот (нема изолација никаква) и знам дека и поради тоа се слуша како бучи на моменти.
Исто така прави некој чуден звук (како мотор) околу неколку секунди и кога ги прашав монтерите ми рекоа дека е поради напонот на струја, и сеуште не знам што е проблемот.
Моето прашање е како најдобро да се подеси климата да работи преку ноќ а да не мора да ме буди секој пат, ако има можност за тоа. Бидејќи ќе мора да ја гасам и пуштам секој ден.

Во врска со другата клима исто Gree Fairy LCLH 18 (за простор 48м.кв.), исто ми треба совет за ноќно подесување, исто и таа е наместена на ист вид на ѕид, и плус има гумици, но е ставена во дневната соба, а на пример вечерно време кога е тивко и додека работи (пред спиење) јас слушам еден тап звук(не знам како да го опишам) дури во мојата соба.
Се надевам дека добро објаснив.
Дали имате некои идеи како да пробам да ги наместам климите?
Или можеби јас си имам проблем со такви звуци :D

Problem so zvuci od klimite . 5000evra platena klima
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Тап звук како што си опишал ме потсеќа на една моја клима.... која пази случајност(!) е исто монтирана на блок цигла.
Кај мене тој удар се слуша кога пали компресорот оти е он-оф. Можам само да претпоставам дека исто/слично се случува и кај тебе.
Овака воопштено, ми стои дека ти смета звук на клима. Не е реткост тоа, и не е ништо страшно! Само требало пред да наместиш клима во спална, да пробаш само со клима во дневна дали можеш да спиеш и дали ти смета, па тек после и во спална да местиш!
Вака испаѓа по свадба тапани.

И уште една "ситница"! 99% од форумџииве тука, а многу веројатно и тие што ти продале клима, живеат и греат цел стан со една клима! Па советот за монтирање на клима во спална ти е даден од ракав. Малкумина се тие што стварно имаат и стварно не им смета клима во соба кај што спијат.
Фала ти на одговорот.
Јас мислев да не правам грешка со местењето на температурата ноќе оти немам многу искуство со клими.
Мислам дека се е до навика во врска со спиење со звукот од климата, па врти сукај ќе се навикнам а ако не ќе се пали гаси.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Фала ти на одговорот.
Јас мислев да не правам грешка со местењето на температурата ноќе оти немам многу искуство со клими.
Мислам дека се е до навика во врска со спиење со звукот од климата, па врти сукај ќе се навикнам а ако не ќе се пали гаси.
Точно! И ствар на навика е работава.
...меѓутоа она што ме плаши, е што сам велиш дека температурата паѓа до 16ц на овие надворешни 1-2ц!?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595

Attachments

Член од
24 април 2017
Мислења
22
Поени од реакции
3
Zdravo, prv pat se gream na klima inverter stavena e na fan auto na 26c no ne osekjam deka mi e dovolno dobro zatoplena sobata,koga ja stavam na fan high togas se osekja toplinata.
Prasanjeto mi e kako bi bilo naj ekonomicno zagrevanjeto so klimata bidejki do sega se greev na parno na struja i dobivav visoki smetki zatoa se odluciv za inverter.
Dali potrosuvackata na klimata e ista koga e na fan auto i fan high i dali bi imala znacitelna razlika vo smetkata dokolku ja koristam postojano na fan high?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Temperaturen senzor za otcituvanje na Ambientalnata Temperatura od dalecina e prvata pridobivka sto se dobiva so noviot update na Firmwarot.
Прегледај го приврзокот 312087
WauuW која инововација човече 2 реда код во апликацијата, Вајвакс апликацијава кажува уште пред 2 год па никому ништо.
btw 2021 сме уште еден месец 2022
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Zdravo, prv pat se gream na klima inverter stavena e na fan auto na 26c no ne osekjam deka mi e dovolno dobro zatoplena sobata,koga ja stavam na fan high togas se osekja toplinata.
Prasanjeto mi e kako bi bilo naj ekonomicno zagrevanjeto so klimata bidejki do sega se greev na parno na struja i dobivav visoki smetki zatoa se odluciv za inverter.
Dali potrosuvackata na klimata e ista koga e na fan auto i fan high i dali bi imala znacitelna razlika vo smetkata dokolku ja koristam postojano na fan high?
-Климата не ти е соодветно димензионирана за просторот
-Климата ја гаснеш навечер,или ја намалуваше а имаш голем и висок простор
-Голем простор а клима Он-оФ,(пали гасни)никогаш нема да се загрееш,и да ти е комфорно
-Ако ја бараш топлината како од парно,заборави климата не се споредува со парно,таа ти е најлошиот вид на греење..
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Temperaturen senzor za otcituvanje na Ambientalnata Temperatura od dalecina e prvata pridobivka sto se dobiva so noviot update na Firmwarot.
Прегледај го приврзокот 312087

Kaj mene e poslednata verzija na Gree+ proveriv sega i mi pisuva ja imate instalirano poslednata verzija a nema go dodatokot za pokazuvanje na temperaturata vo prostorijata.

Namesto da napisete kako se apdejtuva Firmwarot vie slikicki stavate se falite ama eve jas si najdov na net kako ide jas mislev samiot program ke si gi azurira tie raboti eve ja azurirav, a eve i koj ne znae kako ke vide na slikata kako da si napravi azuriranje.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Kaj mene e poslednata verzija na Gree+ proveriv sega i mi pisuva ja imate instalirano poslednata verzija a nema go dodatokot za pokazuvanje na temperaturata vo prostorijata.

Namesto da napisete kako se apdejtuva Firmwarot vie slikicki stavate se falite ama eve jas si najdov na net kako ide jas mislev samiot program ke si gi azurira tie raboti eve ja azurirav, a eve i koj ne znae kako ke vide na slikata kako da si napravi azuriranje.
Abe koj ti se fali.....vidi procepkaj ja app,ke vidis kako se pravi update pa se sakate na tacna izdzvakano samo da goltnete.....epa kako bese.?malo sutra.!
Автоматски споено мислење:

WauuW која инововација човече 2 реда код во апликацијата, Вајвакс апликацијава кажува уште пред 2 год па никому ништо.
btw 2021 сме уште еден месец 2022
Uste 2meseci ke nema na sto da merite/merime ...uzivaj
Imam bratuced vo rek vika den za den jaglen.....nikogas ne bilo vo rek olku uzasno kako sto e ovaa odina.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Abe koj ti se fali.....vidi procepkaj ja app,ke vidis kako se pravi update pa se sakate na tacna izdzvakano samo da goltnete.....epa kako bese.?malo sutra.!
Автоматски споено мислење:


Uste 2meseci ke nema na sto da merite/merime ...uzivaj
Imam bratuced vo rek vika den za den jaglen.....nikogas ne bilo vo rek olku uzasno kako sto e ovaa odina.


E na Gree i fali da napravat nov Firmware za da e podobrat modulacinata prvo nakace za eden stepen se iskluci klimata i cekas da padne 3 stepena za da vkluci a vo prostorijata padnala za 4 stepena temperaturata toa e golema razlika.
Namestena na
24 stepena
Na 25 nekogas pokaze na 26 iskluce
Cekas da spadne na 23 za da pocne da raboti
A bi trebalo ako ima razlika od 1 stepen da vkluce da raboti.
Namestena e na 0 kompezacija i pak si raboti isto.
Golema mana e toa a za greenje i ekonomicnost e dobra sum pisuval deka sum zadovolen.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Abe koj ti se fali.....vidi procepkaj ja app,ke vidis kako se pravi update pa se sakate na tacna izdzvakano samo da goltnete.....epa kako bese.?malo sutra.!
Автоматски споено мислење:


Uste 2meseci ke nema na sto da merite/merime ...uzivaj
Imam bratuced vo rek vika den za den jaglen.....nikogas ne bilo vo rek olku uzasno kako sto e ovaa odina.
ехее од поодамна нема јаглен рек уживај друга политика е таму , ке си купуваме струја и нема да има проблем
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Abe koj ti se fali.....vidi procepkaj ja app,ke vidis kako se pravi update pa se sakate na tacna izdzvakano samo da goltnete.....epa kako bese.?malo sutra.!
Автоматски споено мислење:


Uste 2meseci ke nema na sto da merite/merime ...uzivaj
Imam bratuced vo rek vika den za den jaglen.....nikogas ne bilo vo rek olku uzasno kako sto e ovaa odina.
Епа кога доведовме вакви Бандити и криминалци на власт, кои се растурија и упропастија,а дозволија и да се поплави кошот на јаглен,така да ние сме виновни и никој друг
Автоматски споено мислење:

E na Gree i fali da napravat nov Firmware za da e podobrat modulacinata prvo nakace za eden stepen se iskluci klimata i cekas da padne 3 stepena za da vkluci a vo prostorijata padnala za 4 stepena temperaturata toa e golema razlika.
Namestena na
24 stepena
Na 25 nekogas pokaze na 26 iskluce
Cekas da spadne na 23 za da pocne da raboti
A bi trebalo ako ima razlika od 1 stepen da vkluce da raboti.
Namestena e na 0 kompezacija i pak si raboti isto.
Golema mana e toa a za greenje i ekonomicnost e dobra sum pisuval deka sum zadovolen.
Да ама по која цена,ќе ја купуваме,
И кажи која политика е освен на тотално неспособни Бандити
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
E na Gree i fali da napravat nov Firmware za da e podobrat modulacinata prvo nakace za eden stepen se iskluci klimata i cekas da padne 3 stepena za da vkluci a vo prostorijata padnala za 4 stepena temperaturata toa e golema razlika.
Namestena na
24 stepena
Na 25 nekogas pokaze na 26 iskluce
Cekas da spadne na 23 za da pocne da raboti
A bi trebalo ako ima razlika od 1 stepen da vkluce da raboti.
Namestena e na 0 kompezacija i pak si raboti isto.
Golema mana e toa a za greenje i ekonomicnost e dobra sum pisuval deka sum zadovolen.
Ова нешо засили после апдејтов на фирмверот или од секогаш вака?
Ај не ми се брза па не го aпдајтирам засега Хансолот xD

Да знае некој дали и каде има обајавено лог со измени вклучени во новиот фирмвер?
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
WauuW која инововација човече 2 реда код во апликацијата, Вајвакс апликацијава кажува уште пред 2 год па никому ништо.
btw 2021 сме уште еден месец 2022
и Хаиер апликацијата го имаше тоа од претходно, па се чудев зошто Тосот/ Грее нема таква можност ко прилично едноставно е.

И пак штета што се уште тој апдејт кај Тосот ништо не промени, можеби е само за Грее апликацијата.
 

Attachments

  • 37,4 KB Прегледи: 19
  • 66,4 KB Прегледи: 20

Kajgana Shop

На врв Bottom