Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Pa koji inverter nije on/off na +23 ?
Alooo pa ova se slucuva i na 0 i na 2c i na 5c
Aj za vo oktomvri pak ke merime modulacija pa togas ako se vkluci i greac na 0c ke bidi pod 650w neodi ,abe mozam dantvrdam deka e ova malku podobrena on off klima gree gtech.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ама овие од Грее се такви и на -10°.
Тука е проблемот.
Da i na -10 pregreva pa odi off najcesto preku nok zaradi sto ne se otvora vrata ,pregreva gasi pa brzo vklucuva pa odi na max 1650w pa poleka spusta i ne modulira ni na minus temperaturi
Ako do tolku im e odlicna neka ja otkupat ke ima ja prodadam komplet so instalacija.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Споредба на Gree Fairy контра две Митубишки HJ од 34000ден и HR од 43000ден...и други ке се најдат.
За HJ so samo 0.1 повисок COP 2,7Fairu nasprem 2,8 kaj HJ....ама и 400w поладно дава HJ за кои се плаќа +4000ки, а машала (ако има таков будала) треба да плати 13.000ден плус за истиот капацитет 2.2kw (послаб од Фаири) за што? за COP 0,3 повеќе od Фаирѕ??? голем тасе....Фаириво платено/добиено е BestBuy!!!.
Прегледај го приврзокот 298554
:kuracc: :kuracc::lolzz::neetaka::uzi:
Не сум видел поглупава споредба тоа и баба ми го може...
Тоа ти е како да земеш Брусалкаа од Бит Пазар Raider 1000w со 2200 вртежи и Брусалка Метабо 800w со 2000вртежи во мин и да тврдиш оти е подобра Raider Битпазар..
Без никаква друго техничко образложение за кое ти врска немаш...
Тоа го можат и мали деца...
:kuracc::kuracc:
Автоматски споено мислење:

Nisi ti ni svjestan kakvu klimu imaš , ovo ti ozbiljno kazem..Ziviš u neizoliranom prostoru , malo koja 12ka moze da to ugrije kvlaitetno a ti kmečiš što ti klima ne modulira na 23 vnajske ..
:neetaka::neetaka::neetaka:
Секоја клима ќе згрее и неизолиран простор со постојано голема потрошувачка и поголем степен на дување...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Da i na -10 pregreva pa odi off najcesto preku nok zaradi sto ne se otvora vrata ,pregreva gasi pa brzo vklucuva pa odi na max 1650w pa poleka spusta i ne modulira ni na minus temperaturi
Ako do tolku im e odlicna neka ja otkupat ke ima ja prodadam komplet so instalacija.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Го имам истото искуство со U Crown. Вклучува, крева 1200-1400 вати, спушта до 700-800 и исклучува. Барем да работи од почеток со оние 700-800 вати, интервалите би биле поретки. А каде се нивните декларирани 180 вати?

И јас им ја понудив во замена за Тундра. Давам бренд No.1 за обична, неквалитетна клима.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Prvo da ti kazam deka svesen sum sto imam KANTA STO TROPA g tech ,a inaku jas sakam da se gream vo celiot period dodeka ima potreba za greenje a ne od 15dekemvri do 31januari ,ako mi trebase za taka ke si terav na drva ,makar sto iskustvoto e slicno pregreva pa gasi pa pali pa gasi vo nedogled .
Zatoa sovet do idnite kupuvaci na inverter neka zaobikolat gree inverter so gree kompresor ako ocekuvaat razumna modulacija bez pregrevanje TOA KAJ GREE GO NEMA .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ajde napisi malce za prostorot koj go grees, deka e prostorija bez izolacija so dupki nasekade, deka podot ima dupka.....
Автоматски споено мислење:

I kakav ti konkretno problem imaš osim neslaganja s načinom rada ?
Ima problem sa sobom
Автоматски споено мислење:

Se angazirale hejterive, lazomani nevideni......
Автоматски споено мислење:

Pozdravce uste edno od Gree No.1 brend vo Makedonija i posiroko!!!
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Alooo pa ova se slucuva i na 0 i na 2c i na 5c
Aj za vo oktomvri pak ke merime modulacija pa togas ako se vkluci i greac na 0c ke bidi pod 650w neodi ,abe mozam dantvrdam deka e ova malku podobrena on off klima gree gtech.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Zanimljivo , pišeš kako griješ neizolovan prostor s ogromnim gubicima a onda pišeš da ti se klima gasi na 0" u takvom prstoru..
Zatim pišeš da ti je zadana na klimi 27 a da se isključila na 29.5 ali si prečutao da ti je sobni termometar pokazivao tačno 27..
Onda pišeš da ti sobna padne za 3-4 ° dok ti se klima upali a klima radila 40minuta a 20 pauzirala , znači u 20minuta ti je opala sobna za 3-4° na +23° vanjske , stvarno ogromne gubitke imaš , a klima ti se gasi na 0° vanjske...

Ovo su samo neke kontradiktornosti koje iznosiš u svojim postovima ..
Автоматски споено мислење:

Da i na -10 pregreva pa odi off najcesto preku nok zaradi sto ne se otvora vrata ,pregreva gasi pa brzo vklucuva pa odi na max 1650w pa poleka spusta i ne modulira ni na minus temperaturi
Ako do tolku im e odlicna neka ja otkupat ke ima ja prodadam komplet so instalacija.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

I na -10 pregrijava u prostoru s ogromnim gubicima ? I ne modulira ? I onda ti čekaš satima da se ukljući , u prostoru s ogromnim gubicima ?!

Otišao si da kupiš klimu i rekao da imaš ogromne toplotne gubitke i da tražiš klimu koja moze da radi s 200w..
To si ti zamislio da če potrošnja u prostoru s ogromnim toplotnim gubicima da bude 200w...
Kakve kontradiktornosti , o ajel ti razmišljaš kad pišeš ?
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ajde napisi malce za prostorot koj go grees, deka e prostorija bez izolacija so dupki nasekade, deka podot ima dupka.....
Автоматски споено мислење:


Ima problem sa sobom
Автоматски споено мислење:

Se angazirale hejterive, lazomani nevideni......
Автоматски споено мислење:

Pozdravce uste edno od Gree No.1 brend vo Makedonija i posiroko!!!
Ako si pismen procitaj nekolku moi postovi se e objasneto sto kakov prostor i deka e prezentirano vo prodazen salon i deka e izvrsena poseta od ovlasten servis itn
I na seto ova vasiot zastapnik vo prilep koj doma imal gree amber se slozuva deka i negovata raboti kako mojata i poloso ne spustala pod 600w i odela off vo idealni uslovi ,veli taka rabotat ama pak nakraj smetkata e ok .Ama nepismena gree gerila saka da prodolzi da protnuva lazni specifikacii do potencijani kupuvacu i moj sovet ,ZAOBIKOLETE GREE PROIZVODI SO LAZNI SPECIFIKACII


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Zanimljivo , pišeš kako griješ neizolovan prostor s ogromnim gubicima a onda pišeš da ti se klima gasi na 0" u takvom prstoru..
Zatim pišeš da ti je zadana na klimi 27 a da se isključila na 29.5 ali si prečutao da ti je sobni termometar pokazivao tačno 27..
Onda pišeš da ti sobna padne za 3-4 ° dok ti se klima upali a klima radila 40minuta a 20 pauzirala , znači u 20minuta ti je opala sobna za 3-4° na +23° vanjske , stvarno ogromne gubitke imaš , a klima ti se gasi na 0° vanjske...

Ovo su samo neke kontradiktornosti koje iznosiš u svojim postovima ..
Автоматски споено мислење:




I na -10 pregrijava u prostoru s ogromnim gubicima ? I ne modulira ? I onda ti čekaš satima da se ukljući , u prostoru s ogromnim gubicima ?!
Ova pogore e mereno vo prisustvo na GREE OVLASTEN SERVIS I ZAKLUCUKOT E SLEDEN AKO SI PISMEN
I bese ponudeno kaj saka neka ja premestat i neka me ubedat deka uredot modulira odnosno raboti po specifikaciite sto se izlozeni vo salon.
I ti ako smetas dojdi premontiraj kaj sakas i razubedime deka ne e on off malku podobren gree g


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ako si pismen procitaj nekolku moi postovi se e objasneto sto kakov prostor i deka e prezentirano vo prodazen salon i deka e izvrsena poseta od ovlasten servis itn
I na seto ova vasiot zastapnik vo prilep koj doma imal gree amber se slozuva deka i negovata raboti kako mojata i poloso ne spustala pod 600w i odela off vo idealni uslovi ,veli taka rabotat ama pak nakraj smetkata e ok .Ama nepismena gree gerila saka da prodolzi da protnuva lazni specifikacii do potencijani kupuvacu i moj sofet ,ZAOBIKOLETE GREE PROIZVODI SO LAZNI SPECIFIKACII


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Test grijanja na +23° vanjske ?
Da prevaren si , na 23° vanjske klime rade bez gasenja , baš čudno što se kod tebe gasi..
Za utjehu žao mi je što se smrzavaš na 23° vanjske ..
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Test grijanja na +23° vanjske ?
Da prevaren si , na 23° vanjske klime rade bez gasenja , baš čudno što se kod tebe gasi..
Za utjehu žao mi je što se smrzavaš na 23° vanjske ..
Abe ti da ne si slep slucajno
Klimata taka raboti i na -10 pa se do 24c
Razlika e dali ke ima 50on off ciklusi ili ke ima 5 on off na -10 kako i da e vo koe i da e scenario i na bilo koja nadvoresna i bilo koja zadadena vnatresna od 16-30c klimata gree g-tech ne spusta pod 545w potrosuvacka i e EKSTREMNO DALEKU OD DEKLARIRANI 180W MINIMUM VO PRODAZEN SALON.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Abe ti da ne si slep slucajno
Klimata taka raboti i na -10 pa se do 24c
Razlika e dali ke ima 50on off ciklusi ili ke ima 5 on off na -10 kako i da e vo koe i da e scenario i na bilo koja nadvoresna i bilo koja zadadena vnatresna od 16-30c klimata gree g-tech ne spusta pod 545w potrosuvacka i e EKSTREMNO DALEKU OD DEKLARIRANI 180W MINIMUM VO PRODAZEN SALON.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Vo taa dupka klimata raboti super, bidi sreken sto raboti so 480W, i stoplen si.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Abe ti da ne si slep slucajno
Klimata taka raboti i na -10 pa se do 24c
Razlika e dali ke ima 50on off ciklusi ili ke ima 5 on off na -10 kako i da e vo koe i da e scenario i na bilo koja nadvoresna i bilo koja zadadena vnatresna od 16-30c klimata gree g-tech ne spusta pod 545w potrosuvacka i e EKSTREMNO DALEKU OD DEKLARIRANI 180W MINIMUM VO PRODAZEN SALON.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Na +23° vanjske klima ti u jedan sat radila 40 minuta a 20 pauzirala.. Znači dva paljenja i dva gašenja , kako si napisao..

E sad kad ima tih 50 ciklusa on/off ,na +35 mozda ?

Ako ima dva ciklusa na +23 vanjske , koliko ciklusa ima na 0° vanjske , 50 ?

Jako zanimljiv taj tvoj prostor koji griješ , kod tebe kako vanjska opada potrebe za toplotom se smanjuju ..
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Inverter klima koja ima dobar algoritam i kulturu rada mora da spusti potrošnju na predviđeni minimum i onda ugasi kompresor.Nema tu neke filozofije i matematike.Ako je nekoj klimi minimalna modulacija 200w na grejanju ona treba da spusti modulaciju na 200w i onda gasi.Nije bitno da li je napolju 23 ili 3 stepena.Normalno brže će doći do minimalne modulacije kada je napolju 23 stepena.Inverter mora uvek da spusti na minimalnu modulaciju.Druga je stvar što Gree klime imaju visoku minimalnu modulaciju to je ili zbog kompresora ili algoritam nije dobar.Kod mene Fujitsu uvek spusti potrošnju na minimum pa onda gasi zavisi jedna gasi na 250w druga na 280 a treća ispod 200w.Ja nikad nisam video da su moje klime gasile na 500-600w ali nikad.Jednostavno Gree klime ne umeju da se prilagode prostoru u kome su montirane izolovan ili neizolovan prostor utiče jedino na veću ili manju potrošnju a nema veze sa gaženjem klime na visokoj modulaciji.Logično je da ukoliko prostor ima velike gubitke klima radi stalno ili da spusti modulaciju ali nema opravdanja za gašenje na 500-600w.Ukoliko je prostor dobro izolovan klima će spustiti modulaciju na minimum i održavati temperaturu ili će se ugasiti na 250w ali ne na 500-600w.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Vo taa dupka klimata raboti super, bidi sreken sto raboti so 480W, i stoplen si.
Da ne si i ti slep 545w minimum , a ocigledno deka prostorot ima potreba od pomalku toplina od sto gree kantata isporacuva a veli vo prodazen salon deka e 180w minimum teska laga ,inaku prostorot nema izlolacija a e polna cigla 40cm zid i dupli drveni prozori i prostorijata e greana od dve strani.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Inverter klima koja ima dobar algoritam i kulturu rada mora da spusti potrošnju na predviđeni minimum i onda ugasi kompresor.Nema tu neke filozofije i matematike.Ako je nekoj klimi minimalna modulacija 200w na grejanju ona treba da spusti modulaciju na 200w i onda gasi.Nije bitno da li je napolju 23 ili 3 stepena.Normalno brže će doći do minimalne modulacije kada je napolju 23 stepena.Inverter mora uvek da spusti na minimalnu modulaciju.Druga je stvar što Gree klime imaju visoku minimalnu modulaciju to je ili zbog kompresora ili algoritam nije dobar.Kod mene Fujitsu uvek spusti potrošnju na minimum pa onda gasi zavisi jedna gasi na 250w druga na 280 a treća ispod 200w.Ja nikad nisam video da su moje klime gasile na 500-600w ali nikad.Jednostavno Gree klime ne umeju da se prilagode prostoru u kome su montirane izolovan ili neizolovan prostor utiče jedino na veću ili manju potrošnju a nema veze sa gaženjem klime na visokoj modulaciji.Logično je da ukoliko prostor ima velike gubitke klima radi stalno ili da spusti modulaciju ali nema opravdanja za gašenje na 500-600w.Ukoliko je prostor dobro izolovan klima će spustiti modulaciju na minimum i održavati temperaturu ili će se ugasiti na 250w ali ne na 500-600w.
Zanimljivo ,a koja je razlika gasula se na 400 ili 200 ?
Автоматски споено мислење:

Da ne si i ti slep 545w minimum , a ocigledno deka prostorot ima potreba od pomalku toplina od sto gree kantata isporacuva a veli vo prodazen salon deka e 180w minimum teska laga ,inaku prostorot nema izlolacija a e polna cigla 40cm zid i dupli drveni prozori i prostorijata e greana od dve strani.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
I , zadao si na klimi 27 ,dobio si u sobi 27 , šta je problem ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom