Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Okolu mitot Modulacija

Podole e dadena presmetka po poznata formula za presmetka na isporacana toplinska energiija koja zavisi od temperaturi na usis/izduv i protok na vozduh.
COP ne e zemen predvid no ke bide kazano.

Izbran e narocno mal prostor so 2kw toplinski zagubi za da se uvidi toa sto ve zamajavaat tuka "japoncive" deka nisko ke moduliraat. Toj prostor na +12c bi imal zagubi od 0,3kw na +12c ili 15,4% od izbraniot Pdesignh od 2kw.

Dadeni se 2 tabeli Tabela1 se razlikuva od Tabela2 po T na usis, vo Tabela1 e 20c a vo Tabela2 25c. Izbran e proizvolen izduv od 200 do 500m3/h.
Presmetani se Temperaturite na izduv (boldiranite) pri poznata Temp na usis(20c ili 25c).
Vo poslednata kolona e dadeno i vremeto vo minuti koe e potrebno toj prostor da se zagreva, prostorot bara 300w/h.


Ke ja objasnam Tabela1 so usisna temperatura od 20c. Ovde kako da imate 2 klimi, ednata "skapata" bi modulirala cel saat bez On/Off ciklusi i bi isporacala za 60min ramno 300w kolku sto bara prostorot, a vtorata "eftinata" ne bi mozela da simne nisko so izduv/potrosuvacka na 300w i bi davala 1200w no bi duvala potopol vozduh i bi rabotela samo 15min vo 1cas.

Ova se prikaski koi cesto gi slusame no dali e navistina taka?

Dali najskap model moze da neugasi za 60min?.....eve i za toa...najskapite modeli( 2-3 modeli se toa i ceni nad 70k) na +12 rabotat so minimum potrosuvacka od 100w no i so COP okolu 8 pa 9 pa minimalno isporacanata energija na +12 se dvizi okolu 1000w a ne 300w. Da isporacaat 300w na +12 bi trebalo da trosat pod 40w sto e nemoguca misija. Sto znaci gjabe e da se investira vo skup model vo vakov prostor koga i japanacot ke raboti On/Off so minimalni 1000w/h i poblisku e do eftiniot model.

Okolu COPot
Prostorot e toj sto trosi, i na potrebni 300wh koga skupata klima bi rabotela na minimumot od 100w COPot bi bil 3 sto e mnogu slabo i istata potrosuvacka na vtorata klima i istiot COP se dobiva ako vtorata klima vo tie 15min trosi 400w sto e sosem ostvarlivo, dvete ke potrosat 100w za 60min.
Tabela 2 e cisto da znaete so kakvi izduvni temperaturi moze da se sretnete pri razlicna ispiracana toplinska energija.
Modulacija.jpg
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Okolu mitot Modulacija

Podole e dadena presmetka po poznata formula za presmetka na isporacana toplinska energiija koja zavisi od temperaturi na usis/izduv i protok na vozduh.
COP ne e zemen predvid no ke bide kazano.

Izbran e narocno mal prostor so 2kw toplinski zagubi za da se uvidi toa sto ve zamajavaat tuka "japoncive" deka nisko ke moduliraat. Toj prostor na +12c bi imal zagubi od 0,3kw na +12c ili 15,4% od izbraniot Pdesignh od 2kw.

Dadeni se 2 tabeli Tabela1 se razlikuva od Tabela2 po T na usis, vo Tabela1 e 20c a vo Tabela2 25c. Izbran e proizvolen izduv od 200 do 500m3/h.
Presmetani se Temperaturite na izduv (boldiranite) pri poznata Temp na usis(20c ili 25c).
Vo poslednata kolona e dadeno i vremeto vo minuti koe e potrebno toj prostor da se zagreva, prostorot bara 300w/h.


Ke ja objasnam Tabela1 so usisna temperatura od 20c. Ovde kako da imate 2 klimi, ednata "skapata" bi modulirala cel saat bez On/Off ciklusi i bi isporacala za 60min ramno 300w kolku sto bara prostorot, a vtorata "eftinata" ne bi mozela da simne nisko so izduv/potrosuvacka na 300w i bi davala 1200w no bi duvala potopol vozduh i bi rabotela samo 15min vo 1cas.

Ova se prikaski koi cesto gi slusame no dali e navistina taka?

Dali najskap model moze da neugasi za 60min?.....eve i za toa...najskapite modeli( 2-3 modeli se toa i ceni nad 70k) na +12 rabotat so minimum potrosuvacka od 100w no i so COP okolu 8 pa 9 pa minimalno isporacanata energija na +12 se dvizi okolu 1000w a ne 300w. Da isporacaat 300w na +12 bi trebalo da trosat pod 40w sto e nemoguca misija. Sto znaci gjabe e da se investira vo skup model vo vakov prostor koga i japanacot ke raboti On/Off so minimalni 1000w/h i poblisku e do eftiniot model.

Okolu COPot
Prostorot e toj sto trosi, i na potrebni 300wh koga skupata klima bi rabotela na minimumot od 100w COPot bi bil 3 sto e mnogu slabo i istata potrosuvacka na vtorata klima i istiot COP se dobiva ako vtorata klima vo tie 15min trosi 400w sto e sosem ostvarlivo, dvete ke potrosat 100w za 60min.
Tabela 2 e cisto da znaete so kakvi izduvni temperaturi moze da se sretnete pri razlicna ispiracana toplinska energija.
Прегледај го приврзокот 297391
I konecno priznanie deka nekoi inverteri moduliraat a nekoi se odnesuvaat kako onoff iako se nudat vo prodazba kako ,,nemoj da zemas poskapa lepenka i ovaa inverter klima ke ti vrsi ista rabota ,, no vo realnost ne e taka .
E sega ova vaka licno napisanovo konecno dava jasna slika sto znaci vo praksa komfor i definitivno kaj ediot ured go ima kaj drugiot nema traga.
I od postov razbrav deka taa taka narecena skapa klima inverter sto dobro modulira za 1cas ke isporaca komforna tocna udobna tempertura za toj eden cas greenje ,no ne razbrav kako ovaa drugava sto navodno ista rabota ke vrsela za toj cas greenje ,kako isporacanata potrebna energija od 1200w vo 15minuti sto e ednakvo na 300w isporacana za eden cas ,kako ke ja raspredeli taa isporacana temperatura od tie 15m vo vremetraenje od 60minuti i pritoa da tie 60minuti da ja zapazi baranata temperatura od korisnikot ,dali mozebi ja zacuvuva nekako pa malku po malku ispusta toplina za vreme od eden cas bidejki velis miruva 45minuti .
Znaci kaj ednata ,skapata ,, imas konstantna temperatura 60minuti nasproti drugava koja imas barana duri i povisoka temperatura vo prvite 15minuti za da kompenzira bar 15minuti naredni minuti slicna temperatura koja vo ostanatiot interval od 30 minuti osetno opagja i doagja do onaj nesakan efekt na osetno zaladuvanje . Zaklucok deka ovaa sto raboti 15minuti nema komfor i konstantna temperatura i ne e tocno deka ako e poevtina ke raboti isto kako drugava(neli taka se razubeduvaat da ne kupat japan lepenki) ,samo sto nekogas ovaa evtinava e poskapa od ,,skapava,, a pak ne modulira ni blisku kako neze .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
I konecno priznanie deka nekoi inverteri moduliraat a nekoi se odnesuvaat kako onoff iako se nudat vo prodazba kako ,,nemoj da zemas poskapa lepenka i ovaa inverter klima ke ti vrsi ista rabota ,, no vo realnost ne e taka .
E sega ova vaka licno napisanovo konecno dava jasna slika sto znaci vo praksa komfor i definitivno kaj ediot ured go ima kaj drugiot nema traga.
I od postov razbrav deka taa taka narecena skapa klima inverter sto dobro modulira za 1cas ke isporaca komforna tocna udobna tempertura za toj eden cas greenje ,no ne razbrav kako ovaa drugava sto navodno ista rabota ke vrsela za toj cas greenje ,kako isporacanata potrebna energija od 1200w vo 15minuti sto e ednakvo na 300w isporacana za eden cas ,kako ke ja raspredeli taa isporacana temperatura od tie 15m vo vremetraenje od 60minuti i pritoa da tie 60minuti da ja zapazi baranata temperatura od korisnikot ,dali mozebi ja zacuvuva nekako pa malku po malku ispusta toplina za vreme od eden cas bidejki velis miruva 45minuti .
Znaci kaj ednata ,skapata ,, imas konstantna temperatura 60minuti nasproti drugava koja imas barana duri i povisoka temperatura vo prvite 15minuti za da kompenzira bar 15minuti naredni minuti slicna temperatura koja vo ostanatiot interval od 30 minuti osetno opagja i doagja do onaj nesakan efekt na osetno zaladuvanje . Zaklucok deka ovaa sto raboti 15minuti nema komfor i konstantna temperatura i ne e tocno deka ako e poevtina ke raboti isto kako drugava(neli taka se razubeduvaat da ne kupat japan lepenki) ,samo sto nekogas ovaa evtinava e poskapa od ,,skapava,, a pak ne modulira ni blisku kako neze .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ne mora klima da ti radi 15 min. pa 45 pauza , moze recimo 5-20-5-20-5 , na +12 oscilacije u sobnoj su mizerne grijao se na bilo kakvu klimu..
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ne mora klima da ti radi 15 min. pa 45 pauza , moze recimo 5-20-5-20-5 , na +12 oscilacije u sobnoj su mizerne grijao se na bilo kakvu klimu..
Decko koj ne si od makedonija ,barem potrudi se da naucis da citas i razbiras makedonski jazik i vidi kako funcionira forumov i posle odluci na kogo trebalo da mu repliciras ,dali mene ili da postiracot na studijata primerot vo slucajov strelec ,koj konecno se setil deka ima samopocit i iznesol transparentna vistina patem potkrepeni so tabeli za dva tipovi na inverter uredi koi rabotat razlicno a pritoa se na hartija deklarirani isto ,i dava do znaenje deka ako sakate da raboti inverter kako od primerot ,da isporaca 300w toplina za eden cas kupete skapa inverter klima .
Samo go ingnorirav delot kade ednas ima cop 8 pa posle ima 3 ,mozebi pak se rabotese za 8 ama na greska tipnal 3.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vlatko251 nema takva klima sto moze da isporaca 300w za 60min koga minimumot i e 1000w....Tabela1 sekcija A e tokmu toa, fiktivno zamislena idealna situacija koja ne e isponliva, ..a sekcija B e realno toa sto ke se dobie. Nepostoi takov model sto ke go ispolni ona sto se bara vo A sekcijata vo Tabela1
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
@vlatko251 nema takva klima sto moze da isporaca 300w za 60min koga minimumot i e 1000w....Tabela1 sekcija A e tokmu toa, fiktivno zamislena idealna situacija koja ne e isponliva, ..a sekcija B e realno toa sto ke se dobie. Nepostoi takov model sto ke go ispolni ona sto se bara vo A sekcijata vo Tabela1
Aj kako sto velis fiktivno ,eve i jas ke zamislam a ti razmisli .
Ovaa vtorava opcija tabela 2 sto velis e realna ,eve zamisli deka 1200w e potrebnata toplina (namesto 300w) i patem mojava(evtina koja i nee evtina) klima koja ne raboti pod 590w i so toa proizveduva 2400w toplina i za toj interval od 60 minuti ima potreba da raboti 30minuti da isfrli toplina za 60minuti koja poim nemam kako ke ja rasporedi za da jas kako korisnik ne dobijam temperatura od 26-7c za da posle 30tata minuta pocni da opagja i se do 60tata padni do 23-2 a vo megjuvreme si velam sega ke vkluci posle ke vkluci.
I imame takanarecena skapa klima koja modulira odlicno i za 60 minuti nema voopsto isklucuvanje (i taka tera cel den i nok) i so potroseni 300w za toj cas dava 1200w toplina onolku kolku ima potreba i normalno neodi nikogas off bidejki ima moznost da odi i do 250w i da isporaca 1000w toplina za eden cas,znaci deka vo 24casa taa ne isgasila nitu ednas i imalo konstantna zadadena 25c bez oscilacii .
Nasproti nejze evtinava za 24casa imala 24 on off ciskusi so varijacija na temperaturata 24pati po polovina cas vo tie 24casa.
A na hartija i ednava i drugava velat deka na minimum ke isporacaat 1000w na eden cas a vo praksa ednata 1000w a drugata 2360w minimum toplina za eden cas .
No krajno dvete potrosile isto (no nee taka oti ovaa sto modulira ima povisok cop i nesporedliv komfor) .

Zaklucok sepak sum te svatil deka konecno priznavas so konkretni tabeli primeri deka ima inverteri sto se odnesuvaat kako inverteri a ima i sto se odnesuvaat kako onoff.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Skapata klima ke raboti so povisok COP,i ne e isplatliva da se koristi za prostor od 15m2,ne se isplaka investicijata.
Skapa klima so visok COP poveke doaga do izraz vo pogolema prostorija,od 25-30m2 pa nagore,inace za 15m2 Voopsto ne se isplaka da kupis skapa klima,i ne postoi inverter so ke modulira na temperatura od 12c vo 15m2.
Toa na site poiskusni im e poznato.
Ama i na nadvoresna temperatura od 12c i nagore,nema ni nekakvi sokovi vo ambientalnata temperatura.
Sokovite vo ambientalnata temperatura se osekaaat,na poniski teperaturi pod 5c,e togas doaga do izraz potrebata za sposobnost da modulira inverterot,zatoa togas i ima +- razliki vo ambientalnata temperatura,a posebno vo poslabo izolirani prostorii.
Toa e moe glediste.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Strelec
Hvala za potvrdu da niza modulacija daje bolji komfor. Posteno i realno argumentovano sa tvoje strane.
@vlatko251
svaka cast za dodatno objasnjenje svega toga sto strelec nije bas najjasnije objasnio
Автоматски споено мислење:

Ne mora klima da ti radi 15 min. pa 45 pauza , moze recimo 5-20-5-20-5 , na +12 oscilacije u sobnoj su mizerne grijao se na bilo kakvu klimu..
Pa jeste, ali da bi bilo 5-20-5-20-5 na +12 u normalnom prostoru, T izduva mora da bude daleko ispod 45C. Sa manjim kapacitetom je to moguce, sa visokim donjim pragom modulacije - ne.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
И јас се сложувам дека 300w предадена топлина е навистина низок минимум и кој и да е модел моментално достапен на нашиов пазар ќе работи он-офф при толку ниски загуби.
Еве јас можам да кажам за мојата Мицу LN35 дека на +12С според еуровент испорачува 900w топлина со COP 8.2 што би дошло дека би работела со 110w за што можам да потврдам и докажам дека е реално и точно.
Сум ја видел и под 100w да спушта на греење ама тоа при повисока надворешна....

Е сеа... што е со тие 1200w испорачана топлина од поевтинитe модели?
Се пишуваше тука и за модели што на греење под 700w не спуштаат....
Со колкав COP работат тие на +12С надворешна? 1ипол? 2? 2ипол? :)
И така не ваља.... мора бар 3 да е COPот на +12С значи ќе дава 2000w+ топлина.... што го оправдува филингот на отворена рерна во просторијата додека климата работи тие 10 минути.


Ne mora klima da ti radi 15 min. pa 45 pauza , moze recimo 5-20-5-20-5 , na +12 oscilacije u sobnoj su mizerne grijao se na bilo kakvu klimu..
Не мора.... ама 90% кинезите така работат....
Eве пример сум ти пишал тука за твоето видео дека твојата клима така работела... преку ден нa +10C надворешна како што си пишал во насловот на видеото во цели 7часа ти уклучила да дувне само 6 пати и тоа по 10 минути со 700-900w како што може да се види на графиконот во втората половина од видеото!

Гледам имаш и клипчиња со модулација и потрошна извадена од BroadlinkSP3S мерачот..... преку ноќ модулира со 650w.... а преку ден работи он-офф со исклучувања од по 1час и повеќе....
Од 10ч наутро до 17ч попладне климата ти работела он-офф .... т.е. ти уклучила само 6 пати да дувне по 10 минути..... и ти тоа ми го викаш греење???
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Apsurdno je ozbiljno pričati o grijanju na +10 i više , to je u biti dogrijvaanje i svaka klima će bez problema ugrijati prostor a nema niti razlike u potrošnjitj ista je zanemarljiva..
Ako je to razlog da kupim klimu koja modulira na 200w , hvala na ponudi , klima se kupuje za grijanje , od +5 oa do -10,15 a kad dodju te niske T , defrosti , mnogi " japanci " nestanu s foruma :)

Ja imam 7gree klima , 5 na kući i dvije u stanu ..Ove bez grijača se spušraju i do 170wna grijanju , ove s grijačima najniže do 270-300w , obe se gase n atim prelaznim periodima , nema razlike u potrošnji niti u preciznosti odrzavanja sobne , čak ove bez grijača mi prebacuju zadanu u prelaznim periodima..

Не мора.... ама 90% кинезите така работат....
Eве пример сум ти пишал тука за твоето видео дека твојата клима така работела... преку ден нa +10C надворешна како што си пишал во насловот на видеото во цели 7часа ти уклучила да дувне само 6 пати и тоа по 10 минути со 700-900w како што може да се види на графиконот во втората половина од видеото!
I šta bi tu bio problem ? Sobna betonirana na 24° , potrošnja nikakva za tih 6 sati..

Ako misliš na komociju nije ti
konstantann rad garancija da ćeš imati komociju... Tvoj video je očigledan dokaz tome..
Автоматски споено мислење:

Pa jeste, ali da bi bilo 5-20-5-20-5 na +12 u normalnom prostoru, T izduva mora da bude daleko ispod 45C. Sa manjim kapacitetom je to moguce, sa visokim donjim pragom modulacije - ne.
Haha , a zašto ?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Apsurdno je ozbiljno pričati o grijanju na +10 i više , to je u biti dogrijvaanje i svaka klima će bez problema ugrijati prostor a nema niti razlike u potrošnjitj ista je zanemarljiva..
Ako je to razlog da kupim klimu koja modulira na 200w , hvala na ponudi , klima se kupuje za grijanje , od +5 oa do -10,15 a kad dodju te niske T , defrosti , mnogi " japanci " nestanu s foruma :)

Ja imam 7gree klima , 5 na kući i dvije u stanu ..Ove bez grijača se spušraju i do 170wna grijanju , ove s grijačima najniže do 270-300w , obe se gase n atim prelaznim periodima , nema razlike u potrošnji niti u preciznosti odrzavanja sobne , čak ove bez grijača mi prebacuju zadanu u prelaznim periodima..



I šta bi tu bio problem ? Sobna betonirana na 24° , potrošnja nikakva za tih 6 sati..

Ako misliš na komociju nije ti
konstantann rad garancija da ćeš imati komociju... Tvoj video je očigledan dokaz tome..
Автоматски споено мислење:



Haha , a zašto ?
So makedonskiot jazik kako stois??? Dosta reklamiras galicki klimi, preku k.. ste vise.
Odi tamu naprajte si grupa No1 i falete se kolku ste dobri.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ja imam 7gree klima , 5 na kući i dvije u stanu ..Ove bez grijača se spušraju i do 170wna grijanju , ove s grijačima najniže do 270-300w , obe se gase n atim prelaznim periodima , nema razlike u potrošnji niti u preciznosti odrzavanja sobne , čak ove bez grijača mi prebacuju zadanu u prelaznim periodima..
Па што не прикачи видео од Broadlink SP3S графиконите со потрошна кај што модулирале така ниско?
Она што ти го коментирав модулирало со 650w навечер и работело он-офф преку ден со едночасовни паузи и 700-900w потрошна при вклучување!

I šta bi tu bio problem ? Sobna betonirana na 24° , potrošnja nikakva za tih 6 sati..
Ма немој.... бетонирана на 24С....
Значи во добро изолирана просторија како кај тебе кога после 1 час пауза твојата ГРЕЕ клима ќе дувне 10 минути со 900w потрошна на надворешна од +12С кај тебе во собата си останува бетонирано 24С ни пола степен не мрда горе доле?!?!

Лажи тоа некој што немал прилика да искуси и евтин и квалитетен инвертер.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Fonko не се единствените клими за кој не се знае каде се произведуваат. Пред неколку дена видов и други клими што изгледаат потполно исто како Fonko само со различна надворешна единица и различно далечинско. Тие клими што ги видов беа под марката Rolls. (таа марка сигурно не постои туку е само налепница) Кога ја побарав марката Rolls на интернет не најдов ништо. Единственото нешто што го најдов за Rolls е дека се продаваат од страна на некој сервис кој се вика Frigo. Истиот тој сервис имал саем во Гостивар во 2003 и ги продавал климите Rolls.

1622894553722.png
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Па што не прикачи видео од Broadlink SP3S графиконите со потрошна кај што модулирале така ниско?
Она што ти го коментирав модулирало со 650w навечер и работело он-офф преку ден со едночасовни паузи и 700-900w потрошна при вклучување!

Ма немој.... бетонирана на 24С....
Значи во добро изолирана просторија како кај тебе кога после 1 час пауза твојата ГРЕЕ клима ќе дувне 10 минути со 900w потрошна на надворешна од +12С кај тебе во собата си останува бетонирано 24С ни пола степен не мрда горе доле?!?!

Лажи тоа некој што немал прилика да искуси и евтин и квалитетен инвертер.

Naravno da oscilira , zadano na klimi je 24 ,u prelaznom periodu oscilira od 0.2° ..
Dakle od 23.8° do 24.... Nekad i prebaci pa radi od 24° do 24.2°...
Šta ču ti ja kad ne vjeruješ , snimim ti kad dodje vrijeme nikakav problem..
Još kad vidiš da je 10 metaraod klime takodjer 24° , to će da te raspameti..

Uostalom , kolegi s foruma je bio servis neki dan , šta kaze kolega , zadanna 27 , sobna 27 :) , eto pronadji njegov post..
I da , nije lijepo da mi govoriš da lažem , ja nemam potrebe nikakve da lažem , ne bavim se klimama , ja sam samo prezadovoljan korisnik 7 gree klima , plus još jedna je u planu za kuću na selu..
To će biti 18ka najvjerovatnije..
Автоматски споено мислење:

So makedonskiot jazik kako stois??? Dosta reklamiras galicki klimi, preku k.. ste vise.
Odi tamu naprajte si grupa No1 i falete se kolku ste dobri.
Vidi , ne reklamiram ja kineske klime , pojedinci napadaju Gree klime , i ako ih nemaju pa da znaju nešto o njima..
Ja ih imam 7 i dobro znam kako rade i kako su dobre i naravno da ču reagovati na neistinite navode , trolanje , ne samo oko gree klima već ima tui dosta mitologije općenito oko grijanja , klima itd..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom