Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ušte taa naprava da se vika digitalen manometar. Manometar ne e za merenje na T, a ovoj meri dva pritisoka i dve T istovremeno. No ova ne e muabet što će go vodam so nekoj tamu priučen monter kako tebe.
I ja izbegavam da se raspravam so luge u godini. Bashka sho ne znaat sho e digitalen manometar a izigravat enciklopedii.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ne mi e jasno koj e pogolem stručnjak drugar ti od Slovenija ili ti. Klima montirana vo Grcija lošo greela, a drugar ti so manometarot ustanovil deka se bilo vo najdobar red.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Da dade gospod da ti puni nekoj freon na manometar. Tebe da ti dadat takov manometar kojzne kakvi čuda bi pravel, japoncive bise skrile vo gluvčečka dupka od stram. A be pokri se ne tropaj i ne se sramoti.
Od tebe nedaj bože nešto da naučam niti pak nekogo možeš da sovetuvaš za nešto.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Da dade gospod da ti puni nekoj freon na manometar. Tebe da ti dadat takov manometar kojzne kakvi čuda bi pravel, japoncive bise skrile vo gluvčečka dupka od stram. A be pokri se ne tropaj i ne se sramoti.
Od tebe nedaj bože nešto da naučam niti pak nekogo možeš da sovetuvaš za nešto.
Pa koj rece deka sum ja punel so manometar.
Proverena e so manometar od ponov tip sho ti ko veteran ne si ni videl takov.
Aj ziti se Olabavi, ne ti lici da se kontras za ovaa rabota koga vcera dozna sho e.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Abe praviš li ti razlika među manometar so skala kakov koristat 95% serviseri i merat SAMO pritisok na ladenje za koj jas zboruvav i digitalen ured ne digitalen manometar kako ti go narekuvaš i koj ured meri istovremeno dva pritisoka i dve T so što točno se odreduva podladuvanje i pregrevanje na freonot.
Za ovie uredi znam i pred da si se ispilil, ti si polupismen za tehnika, a jas sum star i glup.
Ajde sega odgovori što imaš protiv mene. Jas ne kontriram tuku ispravam koga nekoj trese zeleni i se pravi pameten kako tebe.
Nema poveće da se zamaram so tebe, pa makar što da repliciraš. Čao gotovo.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Abe praviš li ti razlika među manometar so skala kakov koristat 95% serviseri i merat SAMO pritisok na ladenje za koj jas zboruvav i digitalen ured ne digitalen manometar kako ti go narekuvaš i koj ured meri istovremeno dva pritisoka i dve T so što točno se odreduva podladuvanje i pregrevanje na freonot.
Za ovie uredi znam i pred da si se ispilil, ti si polupismen za tehnika, a jas sum star i glup.
Ajde sega odgovori što imaš protiv mene. Jas ne kontriram tuku ispravam koga nekoj trese zeleni i se pravi pameten kako tebe.
Nema poveće da se zamaram so tebe, pa makar što da repliciraš. Čao gotovo.
Oooop00
U redu ali toa ipak se vika MANOMETAR POSHTO E MERAC NA PRITISOK I NEMOZE DA SE VIKA DRUGACHIE.
Shporet e Shporet bez razlika dali e na drva plin ili struja. ;)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
5 godini Fujitsu 18LFCA ne gree super i na -23°, a isto i Fujitsu 12LLCE 4 godini, pomina zimata i sega mozi da zdivneme malku od polarnite temperaturi. Nemam merachi oti na terasa mi se priklucheni klimite a nieden merach ne bi rabotel na taa temperatura, ovaa godina gi rabotev na 22°-23° ama kladovme nadvoreshni roletni i mnogu pokomforno e vaka vo zima a pretpostavuvam i vo leto kje bidi. 18LFCA e vo 50m2, a 12LLCE e vo 15m2 spalna ama so otvorena vrata plus hodnik 7m2 i detska soba 13m2. Goodbye winter
Pozdrav do site na forumot, najbitno e da vi e toplo doma, a sekako so klimite i e najekonomichno.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Interesno vo stanot kaj sto e neizoliran so dve klimi smetka namesto da se zgolemi taa se namali a se gree poveke prostor.
I toa vo najladnoto racunato.
Hansolot pocna da si raboti porastereteno i mnogu pomalce trosi.
Kolku pomala potrosuvacka Cop povisok.
Smetka posledna 5300den.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Interesno vo stanot kaj sto e neizoliran so dve klimi smetka namesto da se zgolemi taa se namali a se gree poveke prostor.
I toa vo najladnoto racunato.
Hansolot pocna da si raboti porastereteno i mnogu pomalce trosi.
Kolku pomala potrosuvacka Cop povisok.
Smetka posledna 5300den.
Mene poslednata mi e 7800den i okej e ne e mnogu vo odnos na greenjeto i se drugo doma na struja perachka mashina, sushara, za sadovi, bojler 100l, malo bojlerche vo kujna, shoret rerna - uf kolku struja trga rernata chudo neshto ama mora da se jadi haha
Pozdrav GT1
Автоматски споено мислење:

Dali se poekonomichni cheshmite na struja onie od topshop od bojlercheto za da go smenam? Koristi nekoj takva cheshma ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Dali se poekonomichni cheshmite na struja onie od topshop od bojlercheto za da go smenam? Koristi nekoj takva cheshma ?
Ваљда поекономични.... пошто трошиш колку што користиш....
Инаку и тие се со греачи од по 2-3kw.

Недостаток е тоа што не можат да ја зовријат водата.... до кај 60-65С ја грее оваа кај мене и тоа со слаб млаз ...
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ваљда поекономични.... пошто трошиш колку што користиш....
Инаку и тие се со греачи од по 2-3kw.

Недостаток е тоа што не можат да ја зовријат водата.... до кај 60-65С ја грее оваа кај мене и тоа со слаб млаз ...
Tolku e i vi boljer ne poveke od 65 ako vrieja voda boljerite ke explodiraa site ni povraten ventil nisto nemase da gi spasi inace da vnumavate so tie cesmi deka znae da protekuva vnatre pustaat semerinzite i da ide voda od drugata strana kaj sto e povrzan grejacot
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Tolku e i vi boljer ne poveke od 65 ako vrieja voda boljerite ke explodiraa site ni povraten ventil nisto nemase da gi spasi inace da vnumavate so tie cesmi deka znae da protekuva vnatre pustaat semerinzite i da ide voda od drugata strana kaj sto e povrzan grejacot
Кај мене почната е да капи од пред недела-две ја забележав...
Трета година и е оваа и изгледа толку ќе и биди....
Додуша не е делимано мојава... од ефтините е :P
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Tolku e i vi boljer ne poveke od 65 ako vrieja voda boljerite ke explodiraa site ni povraten ventil nisto nemase da gi spasi inace da vnumavate so tie cesmi deka znae da protekuva vnatre pustaat semerinzite i da ide voda od drugata strana kaj sto e povrzan grejacot
Да ти кажам,кај мене на соларен(со вакуум цевки) бојлер,летоска иде и до 99ц! Толку и може да покаже(двоцифрен е дисплејот). Сигурносниот вентил испушта пареа на минута-две интервал. А ако нешто знам физика,тоа значи дека под притисок дефинитивно достигнува(а можеби и надминува) 100ц.
П.С.и чешмата во кујна ми е врзана на бојлерот,и онака девет месеци имам фри топла вода. Единствен недостаток е што понекогаш мораш да испуштиш литро-две поради должината на цевките додека дојде топла вода.
Позз
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Да ти кажам,кај мене на соларен(со вакуум цевки) бојлер,летоска иде и до 99ц! Толку и може да покаже(двоцифрен е дисплејот). Сигурносниот вентил испушта пареа на минута-две интервал. А ако нешто знам физика,тоа значи дека под притисок дефинитивно достигнува(а можеби и надминува) 100ц.
П.С.и чешмата во кујна ми е врзана на бојлерот,и онака девет месеци имам фри топла вода. Единствен недостаток е што понекогаш мораш да испуштиш литро-две поради должината на цевките додека дојде топла вода.
Позз
Za solaren neznam moze kreva temperatura jas zborev za boljerce kunjsko i za vo wc golem boljer 80l
 

Kajgana Shop

На врв Bottom