Најекономично греење (затоплување)

DNB

Член од
19 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
Здраво. Имам клима грее амбер, монтирана пред два месеци. Климата дува топло и наеднаш почнува сама од себе да дува ладно. После извесно време исклучена па пак уклучена си работи како што треба и после некое време пак истото, дува ладно. Цевките на надворешната единица се ладни. Што можи да биди?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Здраво. Имам клима грее амбер, монтирана пред два месеци. Климата дува топло и наеднаш почнува сама од себе да дува ладно. После извесно време исклучена па пак уклучена си работи како што треба и после некое време пак истото, дува ладно. Цевките на надворешната единица се ладни. Што можи да биди?
Dali koga duva ladbo perkite se krevaat nagore
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ako e ista ko na brat mi kupi si i antifoni
Seriozno
Peredhodno imase eden komshija isto 5.5
Mu crkna na 2god I 2 nedeli a imase garancija 2 god.
Ali ovaa e na r32 ponova
Оваа има 7 години гаранција, па се надевам океј е, пошто нели другите клими имаат 2/3/5/10 години гаранција ?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
826
Поени од реакции
893
@filipinec da ne go tupime mnogu ...imaj ubava vecer :D

HI Power e isto kako da si zadal 2C povisoka Temperatura na daljinskotro i nisto pojse.
Zadadena 26 so HiPower klimata ke raboti kako zadadena da e 28 iako na daljinskoto ke ostane 26.
Nema sofisticirana tehnologija, nema veze so promena na Hz na kompresor.
Reklama za naivni da mislat deka ako go stisnat kopceto ke se desi Cudo :facepalm: :pos:
Izvor
Na 17ta strana e fino objasneto

Прегледај го приврзокот 284987
Како го свати ова со степениве алал да ти е.Значи на зададена 24 ,со Hi power се зголемува капацитет на климата ,и ќе биде под максимум оптеретување додека не стигне плус 2 степени од зададената.За ладење е еден степен пониско од зададената.Кога ќе постигне,се враќа во нормален мод.А некои клими што имаат проблем со модулација,на зададена 24 степени,постигнуваат плус 2-3 степени,и се гасат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ete si ja kaza za rodninata od slovenija
Sukjur ti da ne bese nemase da ni stane jasno kako tvojov niknejm UCrown sea po slovenski se cita Amber.....sea objasni im na slovencive kako se menja dres..meraceto odednss od UCrown ti otide na Amber? ;)
Utre kako ke se vikax? :)
 
Последно уредено:

DNB

Член од
19 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
Duva toplo na najdolna oozicija perki i oocnuva da duva ladno no ne gi kreva perkite koga duva ladno jas taka te razbrav ako e taka prijavi si vo zorba servisot.
Климата пуштена на топло си дува и по извесно време сама од себе си продолжува да дува ладно. И на надворешната единица цевките се камен ладни.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Sukjur ti da ne bese nemase da ni stane jasno kako tvojov niknejm UCrown sea po slovenski se cita Amber.....sea objasni im na slovencive kako se menja dres..meraceto odednss od UCrown ti otide na Amber? ;)
Za menanje dres ne te svativ sto sakas da kazes a meraceto otide na amber a na drugiot amber si ima drugo merace...neznam miki ili zarko moze....
Автоматски споено мислење:

Климата пуштена на топло си дува и по извесно време сама од себе си продолжува да дува ладно.
Da ne duva toplo 50atepe i pa da ti namaluva ma 35 36 i ti se oseka ladno.izmeri kolku e toa ladno najsigurno ti e taka
 
Последно уредено:

DNB

Член од
19 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
Za menanje dres ne te svativ sto sakas da kazes a meraceto otide na amber a na drugiot amber si ima drugo merace...neznam miki ili zarko moze....
Автоматски споено мислење:


Da ne duva toplo 50atepe i pa da ti namaluva ma 35 36 i ti se oseka ladno.izmeri kolku e toa ladno najsigurno ti e taka
Не. Не намалува на температурата туку дува камен ладно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Za menanje dres ne te svativ sto sakas da kazes a meraceto otide na amber a na drugiot amber si ima drugo merace...neznam miki ili zarko moze....
Извини ама objasni mi go ovoj fenomen kako si go smenil dresot, si se odlucil za Ucrown i si platil za montaza na Ucrown a sega imas Amber ???
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Извини ама objasni mi go ovoj fenomen kako si go smenil dresot, si se odlucil za Ucrown i si platil za montaza na Ucrown a sega imas Amber ???
https://imgur.com/IaYWBiy
Ne si mi jasen pricinata li treba da se kaze zasto ma mestoto na amber ima ucrown a ti pricinata mnogu dobro ja znaes...
A centa za montaza za ucrown ili amber neli e ista duri potenki creva ima amber 9i nesto nasproti 12mm
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Toj den popladneto bea idealni 25c nadvoreshna temperatura za toj vid na proverka so digitalen manometar.
Ispadna deka ne fali freon I deka klimata raboti idealno Ali ko sho rece covekot tolku I e snagata ne ja pipaj dobra e.
I posle mesec dena na pocetok na zima prolupa lagerot. To je to.
Inace ne sakav da mu kontriram na zlatko oti nekolku pati vika deka nemoze da se proveri freon so manometar
Ušte taa naprava da se vika digitalen manometar. Manometar ne e za merenje na T, a ovoj meri dva pritisoka i dve T istovremeno. No ova ne e muabet što će go vodam so nekoj tamu priučen monter kako tebe.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.991

5.5kata, препорачана за 30 квадратен простор, прилично реално, браво.

Мене ми треба клима за 25 квадрати, изолиран простор ( тервол 10цм и стиропор 8цм ), дали 5.5ката од Hyundai би била погодна клима за таа соба ?
Jas imam izolacija dupli dzit sendvic vnatre tervol 5 cm i od nadvor 5cm stiropor fasada dnevnata mi e 28m2 i ja gream so Tst lomo eco ( rebrendirana Gree lomo ) ti ako sakas zemi si ja 5.5kw Hyundai klima no bidejki imas izolacija vo 25m2 da ne raboti klimata on- off bidejki imas izolacija dobra i moze klimata ke postignuva brzo i ke nemoze da modulira ova ti e moj sovet sepak razmisli i donesi odluka
Imas i Hyundai 3.5kw no neznam taa da ne e slaba za 25m2 no sepak cim imas izolacija podobro 3.5kw odkolku 5.5 kw pak ke kazam ova e moj dobronameren sovet razmisli si i odlucisi

Isto na popust vo setec ima Hisence 3.5kw za 19.999 denari LINK
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom