Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Леле леле, шо читам го метат подот со стрелчо и грее баграта, после ова јас би си го избришал профилот и ќе се покријам со чаршав и не излегувам од дома. Тешка брука ова за грее.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Во истии услови -7надворешна, Фан макс...Амберот потроши 250w за тие 6мин , а на LNot на Златко дури 1266W или на 1,3kw да заокружиме :D
Значи по твојава весела математика :
Твојата испорачувала 7KW работела 6 минути и испорачала само 0,7KW, а од Златко испорачувала 6KW, работела 40 минути и испорачала 4KW. Значи од Златко испорачала над 5 пати повеќе топлина, а пошто си добар математичар самиот ќе си пресметаш точно колку :ROFLMAO:.

Затоа што споредуваш ERP report za Amber12(3,5kw) so Finski test za Amber09(2,5)kw.
Манипулант си у душа затоа не ти се поклопуваат лончињата !!
Споредуваш различна снага на клими и дијаграмот со кој мавташ е за 9кта АмберНордик GWH09YD, нема VTT тест за 12ката.
Ова е една клима 9ка со ознаки GWH09YD
А ова друга соознаки GWH12YD
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf
Значи како се нализгуваш тоа чудо нешто е...Човек ќе ти пушти патка ја ќе ја бркаш цела вечер а....Ова цела вечер те мачеше и не можеше да спиеш....а...знам дека ти е тешко. Последни сламки за спас....

Зошто не го постираше линкот од ERP тест репортот за GWH09YD туку ги подметнуваш резултатите од финскиот тест како декларирани ???
За да не се види дека 4,11KW е вистинската декларирана вредност од GREE за GWH09YD?

Ајде јас ќе го постирам вистинскиот линк.


Значи за GWH09YD, декларирани од Gree 4,11KW на -15.
Доказ:
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-25-a2.pdf на страна 15.

Испорачани мизерни 3,6-3,7KW
Доказ еве ќе го земам твојот линк до тест репортот кој сакаше да го подметниш:
https://www.scanoffice.fi/wp-content/uploads/sites/11/2018/11/S-04171-18-printed-version.pdf на страна 9.

Заклучок е јасен: Не го испорачува она што го ветува.

За GWH12YD декларирани од Gree 4,20 KW на -15.
Доказ: https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf на страна 15
Нема тест за 12ката.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Леле леле, шо читам го метат подот со стрелчо и грее баграта, после ова јас би си го избришал профилот и ќе се покријам со чаршав и не излегувам од дома. Тешка брука ова за грее.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Strelco go brise podot so site vas, strucnjaci na Chapkunot.... Hahahha... Moze da pisuvate sto sakate... Na Gree moze voda da mu nosite.
Автоматски споено мислење:

Значи по твојава весела математика :
Твојата испорачувала 7KW работела 6 минути и испорачала само 0,7KW, а од Златко испорачувала 6KW, работела 40 минути и испорачала 4KW. Значи од Златко испорачала над 5 пати повеќе топлина, а пошто си добар математичар самиот ќе си пресметаш точно колку :ROFLMAO:.



Значи како се нализгуваш тоа чудо нешто е...Човек ќе ти пушти патка ја ќе ја бркаш цела вечер а....Ова цела вечер те мачеше и не можеше да спиеш....а...знам дека ти е тешко. Последни сламки за спас....

Зошто не го постираше линкот од ERP тест репортот за GWH09YD туку ги подметнуваш резултатите од финскиот тест како декларирани ???
За да не се види дека 4,11KW е вистинската декларирана вредност од GREE за GWH09YD?

Ајде јас ќе го постирам вистинскиот линк.


Значи за GWH09YD, декларирани од Gree 4,11KW на -15.
Доказ:
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-25-a2.pdf на страна 15.

Испорачани мизерни 3,6-3,7KW
Доказ еве ќе го земам твојот линк до тест репортот кој сакаше да го подметниш:
https://www.scanoffice.fi/wp-content/uploads/sites/11/2018/11/S-04171-18-printed-version.pdf на страна 9.

Заклучок е јасен: Не го испорачува она што го ветува.

За GWH12YD декларирани од Gree 4,20 KW на -15.
Доказ: https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf на страна 15
Нема тест за 12ката.
Zemi da citas, da ucis... So neznaenje samo kaj Chapkunot da rascistuvas gubre.
A kaj Strelec na casovi, i da platis, gratis jok.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
7.633
Ги вртиш работите како тебе ти одговара.

Во истии услови -7надворешна, Фан макс...Амберот потроши 250w за тие 6мин , а на LNot на Златко дури 1266W или на 1,3kw да заокружиме :D
Убаво те немаше два дена, дојде и почна глупости да пишуваш за да ги свртиш работите.
Cop се пресметува во даден момент, не може cop да пресметуваш на временски интервали.
Во дадениот момент кај тебе троши 2.7кв струја и дава 7кв топлина, тоа е 7/2.7 = 2.6 cop.
2.6 Cop ти имаш дома на -7 па сакал си ја работел климата 6 минути или 28 саати.

Опрема сите знаеме дека имаш, земи сними едно видео од 40 мин ако толку веруваш во таа клима. Ама штом и во 2021 се референцираш на 6 мин видео од 2018, кое што патем не е баш во твоја полза, се видело колку вреди.

Наградно прашање: кога виде дека Амберот ти троши 2.7кв на -7, што направи после тие 6 мин? Ја исклучи климата и си пушти шпорет за да не ти троши толку многу?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Убаво те немаше два дена, дојде и почна глупости да пишуваш за да ги свртиш работите.
Cop се пресметува во даден момент, не може cop да пресметуваш на временски интервали.
Во дадениот момент кај тебе троши 2.7кв струја и дава 7кв топлина, тоа е 7/2.7 = 2.6 cop.
2.6 Cop ти имаш дома на -7 па сакал си ја работел климата 6 минути или 28 саати.

Опрема сите знаеме дека имаш, земи сними едно видео од 40 мин ако толку веруваш во таа клима. Ама штом и во 2021 се референцираш на 6 мин видео од 2018, кое што патем не е баш во твоја полза, се видело колку вреди.

Наградно прашање: кога виде дека Амберот ти троши 2.7кв на -7, што направи после тие 6 мин? Ја исклучи климата и си пушти шпорет за да не ти троши толку многу?
Drvo neotesano.... toa e definicija za tebe.
Se otepa od tresenje gluposti....hahahah
Ti rekov, na Stelec mozes samo da.... ucis, ama kako trgna izgleda ke ostanes samo na osmoletka.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ајде еве го спремив и екселот за видеото што го снимав пред некој ден на -10С....
Таман на време за дискусија...
MitsuLN35VG дава константни 6kWh топлина 40+ минути на -10С надворешна температура...
Нема трте мрте ;) Kој сака нека честита :P



Еве и ексел табела со калкулации за секои 30 секунди од ова видео.


Крајни средни вредности произлезени од 84те калкулации во ексел табелата
Потрошувачка: 1.85 kW/h
Предадена топлина: 6.07 kW/h
COP: 3.28



Еве и слика од графиконите така убаво да се гледаат, а и за споделување полесно да биди... ако некој сака по други форуми да сподели.



EDIT: Уште ова би го ставил тука.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ајде еве го спремив и екселот за видеото што го снимав пред некој ден на -10С....
Таман на време за дискусија...
MitsuLN35VG дава константни 6kWh топлина 40+ минути на -10С надворешна температура...
Нема трте мрте ;) Kој сака нека честита :P



Еве и ексел табела со калкулации за секои 30 секунди од ова видео.


Крајни средни вредности произлезени од 84те калкулации во ексел табелата
Потрошувачка: 1.85 kW/h
Предадена топлина: 6.07 kW/h
COP: 3.28



Еве и слика од графиконите така убаво да се гледаат, а и за споделување полесно да биди... ако некој сака по други форуми да сподели.

Gluposti nevideni, izduv 40C.....hahahah
Onoj Petna vednas ke ja frli, trosi nad 800W.....hahahah
100'000den za panelka.... Hahhaha, skapa panelkava nesto.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Велат:
Будалите или се чешаат по носот или се смеат...
Ti izgleda brcas vo nosot... hahhaha, daj definicija za tebe.
Автоматски споено мислење:

Фала, фала @Sv B
Знам дека ти само вака знаеш да честиташ, но сепак ми значи ;)
Cel saat se grees, vo prostorijata od 18.9C ja kaci temperaturata na 19.2C, KATASTROFA.
ZIMAJ GREALKI, NEMA SPAS, EM VETER NIZ DOMA EM 19C.
Gi zamrzna lugevo so glupiov test.
KLIMAVA VRTI VO PRAZNO, UZAS, SAMO ARCENJE NA STRUJA, BEZ NIKAKOV EFEKT.
KACENO ZA 40MIN 0,3C, SEKOJA CEST.... HAHAHAHAHA
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Cel saat se grees, vo prostorijata od 18.9C ja kaci temperaturata na 19.2C, KATASTROFA.
ZIMAJ GREALKI, NEMA SPAS, EM VETER NIZ DOMA EM 19C.
Gi zamrzna lugevo so glupiov test.
KLIMAVA VRTI VO PRAZNO, UZAS, SAMO ARCENJE NA STRUJA, BEZ NIKAKOV EFEKT.
KACENO ZA 40MIN 0,3C, SEKOJA CEST.... HAHAHAHAHA
Не брини ти, кога го снимав видеово по гаѓи седев дома од што беше жешко во дневната, ем со отворена врата кон ладна спална соба.
Тоа 18.9C и 19.2C ти е температурата на надворешниот ѕид, прилично топол е ѕидот 19С на надворешна -10С
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не брини ти, кога го снимав видеово по гаѓи седев дома од што беше жешко во дневната, ем со отворена врата кон ладна спална соба.
Тоа 18.9C и 19.2C ти е температурата на надворешниот ѕид, прилично топол е ѕидот 19С на надворешна -10С
Мораш да ги повикаш во контрола.
Не знам што се случи со инспекцијата во Радишани. Се молчи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom