Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Tvoeto mislenje e nerelevantno, razberi go toa....tolku....zatoa sto si naviknat da manipuliras, za se i sesto.
Секој си одлучува чие мислење е релевантно....
Ајде за вас Еуровент беше смешка...па сега и табелите на финскиот тест се нерелевантни во кој толку многу се крстевте? Или некако тешко ви оди да ги изманипулирате табелите и бројките?

Предлагам прва точка на дообуката за ви виде зошто на финскиот тест не е испорачана топлината која е декларирана....
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Како осети дека Лн е послаба? Едните 52.5 степени се поладни од другите 52.5? Ако на вага на едната страна ставиме кило железо, а на другата кило пердуви, што ќе биде потешко?
Koga ke imas prilika i ti ke osetis, vo start se kanese da digne izduv koga i se dava 31 mnogu misli moze edno 10min pominaaa dodeka da trgne...zalet dodeka fati mu ide muabetot.
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Потрошувачка на Gtech 3.5 во соба од 20м2 со пвц, без изолација во куќа од 15.12. до 15.01. приближно потрошила 2200 ден.
Мислење дали е премногу, дали можи да е нешто во монтажа згрешено или недобро монтирано или нормално е толку да потроши затоа што немам надворешна изолација!
Автоматски споено мислење:

Потрошувачка на Gtech 3.5 во соба од 20м2 со пвц, без изолација во куќа од 15.12. до 15.01. приближно потрошила 2200 ден.
Мислење дали е премногу, дали можи да е нешто во монтажа згрешено или недобро монтирано или нормално е толку да потроши затоа што немам надворешна изолација!
Mene mnogu mi izgleda toa ako sporedam so mojata potrosuvacka na LN35 od 600 den vo 17m2 so izolacija. Eve clenot SvB od Gree stavil "mi se dopagja". Ti prasuvas a on mesto da odgovori stava "mi se dopagja". Dali mu se dopagja toa sto si kupil Gree ili mu se dopagja deka imas somnezi dali klimata e dobro montirana i dali dobro raboti i si potencijalno nezadovolen korisnik ili saka da kaze teraj taka treba, sve e ok? Ajde da ja vidime taa "legendarna" korisnicka podrska.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Толку од Нордициве се порадуваа 3-4 дена без off/on се враќаме на +5 може наредна година повеќе да се надаваме :)
Кој се радуваше?
Кај мене треба да падне под -20° па да се радувам. на -10° ништо, нема радување.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Pak ke pisam pusti slika od vnatresnata.....ima sansi da se opravi
Пуштав слики, сега ме мрзи да ги барам. Шанса има, да се помести за 15 цм (десна страна во агол). Ама за тоа треба комплетна демонтажа.

Еве!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Koga ke imas prilika i ti ke osetis, vo start se kanese da digne izduv koga i se dava 31 mnogu misli moze edno 10min pominaaa dodeka da trgne...zalet dodeka fati mu ide muabetot.
Епа тоа треба баш да ти биде пример како реално функционира добра технологија.
Како реално се заслужуваат рекламираните а+++.
Како едно компресорче од 7цц што милувате да го кажите успева да победи дворедни изменувачи, двостепени компресори и 50кг надворешни.
Затоа што тим инженери мислеле како сето тоа да го направат да функционира најдобро.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Епа тоа треба баш да ти биде пример како реално функционира добра технологија.
Како реално се заслужуваат рекламираните а+++.
Како едно компресорче од 7цц што милувате да го кажите успева да победи дворедни изменувачи, двостепени компресори и 50кг надворешни.
Затоа што тим инженери мислеле како сето тоа да го направат да функционира најдобро.
Hahahaha..... Dobar vic
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Znaci dojdovme do zaklucok tie sho go pratat forumov u Finska isklucivo Gree Amber da kupuvaat. Ke ustedat 200e i ke preziveat do 1vi.
Onie sho se od tuka nek kupuvaat mitsubishi klima ured oti ke zashtedat nekoj denar poishe na smetka I ke dobijat ispravna klima.
Во Финска и скандинавските земји никој не се грее на клими. Таму имаат температури со големи минуси и греењето им е решено на друг и попаметен начин од клима, со радијатори кај што можеш индивидуално да си го контролираш.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Во Финска и скандинавските земји никој не се грее на клими. Таму имаат температури со големи минуси и греењето им е решено на друг и попаметен начин од клима, со радијатори кај што можеш индивидуално да си го контролираш.
Ne be na - 30 I'm doaga ladno i go palat kineskiot Amber da se stoplat hahaha kakvi glupi muabeti.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Во Финска и скандинавските земји никој не се грее на клими. Таму имаат температури со големи минуси и греењето им е решено на друг и попаметен начин од клима, со радијатори кај што можеш индивидуално да си го контролираш.
Секако дека се греат на клима. Разликата единствено е што они греат до пониски температури со секое греење. Од 12 до 22 степени. А кај нас се грее од 22 до 31 степен.

Да убаво прочита 12 степени. Кога бев јас во Декември термостатот во објектот беше ставен на 12 степени. На прашање "греењето да не не ви работи?", одговорија со "како не ни работи, па ќе измрзневме ако не работи!".
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ме за - бо - ле за тие документи од лабаратории и сајтови што бог знае од каде ги наоѓаш. Може да го разбереш тоа или не.
Ти и Златко снимивте видеа на -7.
Твојата изваде COP 2.5 - 6 од Златко 3.25.
Толку.

Биди еднаш маж и признај му на човекот дека те победи.
Ги вртиш работите како тебе ти одговара.
Kaj Златко да речеме COP e 3.25, ама само затоа што во тие 40мин климата влече 1900W и не иде над тоа. Ако е тоа ЦОП за тебе.
Мојата влече 2500w но за само 6минути го заврши Тестот.

Ваљда знаеш да пресметаш колку потрошила мојата за тие 6мин а колку на Златко за 40мин ?
ако клима влече 2500kw/h колку троши на минута?

Во истии услови -7надворешна, Фан макс...Амберот потроши 250w за тие 6мин , а на LNot на Златко дури 1266W или на 1,3kw да заокружиме :D
Автоматски споено мислење:

Де види каде се пиближува розевата инспрекината линија до 4,11KW или барем до 3,9KW.
Прегледај го приврзокот 281579

Јас да те прашам
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf 4,11KW на -15, на финскиот тест само 3,6-3,7.
Дали ТИ се сметаш силен да го негираш тестот во кој до вчера се крстеше?
А немаше нешто што се викаше лажно огласување?????
Јас да те прашам
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf 4,11KW на -15, на финскиот тест само 3,6-3,7.
Затоа што споредуваш ERP report za Amber12(3,5kw) so Finski test za Amber09(2,5)kw.
Манипулант си у душа затоа не ти се поклопуваат лончињата !!
Споредуваш различна снага на клими и дијаграмот со кој мавташ е за 9кта АмберНордик GWH09YD, нема VTT тест за 12ката.
Ова е една клима 9ка со ознаки GWH09YD
А ова друга соознаки GWH12YD
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom