Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Пред неколку месеци кај мои роднини, стари лица, им наместив Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35ZS-W, која беше планирано да биде примарно грејно тело за просторија од 23м2. Просторијата е со јужна експозција, над гаража, без никаква изолација на подот, таван од трска со 10цм изолација со стаклена волна и лоша, стара, дрвена столарија со дрвени кутии за ролетни, која не духтува добро и се осеќа значителен провев.Просторијата се грее помеѓу 23 и 26 степени.

Првичните впечатоци се дека климата е префектна.

Утринава на -6 потрошувачка околку 0,8KW/час со внатрешни 26 степени.
Просечна потрушувачка за последниве два дена од кога го поставив мерачот е 0,45KW/час со внатрешна помеѓу 23 и 26 степени.

Внатрешната единица е најтивката која ја имам сретнато, парактично бесшумна, дури и на најјак издув.
Надворешната единица е исто така бесшумна.
Монтажата по сите принципи (надворешната е на бафери и перфектно нивелирана како и внатрешната), со должина на инсталација околку 4,5 метри.

Колку што имав можност да забележам, не влегува во дефрост во редовни интервали. Во неколку часа колку што поминав во просторија ниту еднаш не влезе во дефрост.

Негативна страна е цената. Климата заедно со монтажа и доплата за подолгата инсталација од стандардните 3 метри кошташе блиску 60.000.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Пред неколку месеци кај мои роднини, стари лица, им наместив Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35ZS-W, која беше планирано да биде примарно грејно тело за просторија од 23м2. Просторијата е со јужна експозција, над гаража, без никаква изолација на подот, таван од трска со 10цм изолација со стаклена волна и лоша, стара, дрвена столарија со дрвени кутии за ролетни, која не духтува добро и се осеќа значителен провев.Просторијата се грее помеѓу 23 и 26 степени.

Првичните впечатоци се дека климата е префектна.

Утринава на -6 потрошувачка околку 0,8KW/час со внатрешни 26 степени.
Просечна потрушувачка за последниве два дена од кога го поставив мерачот е 0,45KW/час со внатрешна помеѓу 23 и 26 степени.

Внатрешната единица е најтивката која ја имам сретнато, парактично бесшумна, дури и на најјак издув.
Надворешната единица е исто така бесшумна.
Монтажата по сите принципи (надворешната е на бафери и перфектно нивелирана како и внатрешната), со должина на инсталација околку 4,5 метри.

Колку што имав можност да забележам, не влегува во дефрост во редовни интервали. Во неколку часа колку што поминав во просторија ниту еднаш не влезе во дефрост.

Негативна страна е цената. Климата заедно со монтажа и доплата за подолгата инсталација од стандардните 3 метри кошташе блиску 60.000.

Од УНИ ја монтираа или други монтери.
Тоа што е над гаража и Југ, за затоплување и минимум дефрости , многу битно.


 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Околу муабетот за суви дефрости, мислам дека ги практикуваат сите помодерни клими кои имаат висока енергетска ефикасност А+++.
Нема А+++ при греење ако на надоврешен изменувач се собере големо количество мраз.
Така да, мислам дека такви темпирани суви дефрости ќе сретнуваме кај поновите модели декларирани со А+++.
Е сеа колку ќе бидат интелигентни, дали ќе бидат фиксно на 40мин или тој интервал ќе варира според податоците од некои сензори и некоја софтверска логика, на пример во зависност од тоа колку траел последниот дефрост и дали има потреба наредниот да се случи побрзо или покасно....

Ноќеска баш забележав мојата Мицу LN35 на -5С надворешна температура направи дефрост а не истече воопшто вода.
Беше поставена на макс фан и 22С од 12 после полноќ и во 3:30 го сетив дефростот ама не го снимив... телефонот на полнач а јас отрчав на прозор да видам дали прави дефрост хихихи.
Потрошувачка на кратко крена до 1670w, не се задржа ни 10 секунди толку високо и надворешната единица само испушти еден поголем облак пареа кој постепено се намалуваше.... некои 30 секунди чуреше надворешната како запалена да е xD
Целокупното времетраење на дефростот од прекинување да дува внатрешната до почнување одново да дува внатрешната единица беше 6 минути.

129218852_187583856357934_3210343935347916872_n.jpg
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Околу муабетот за суви дефрости, мислам дека ги практикуваат сите помодерни клими кои имаат висока енергетска ефикасност А+++.
Нема А+++ при греење ако на надоврешен изменувач се собере големо количество мраз.
Така да, мислам дека такви темпирани суви дефрости ќе сретнуваме кај поновите модели декларирани со А+++.
Е сеа колку ќе бидат интелигентни, дали ќе бидат фиксно на 40мин или тој интервал ќе варира според податоците од некои сензори и некоја софтверска логика, на пример во зависност од тоа колку траел последниот дефрост и дали има потреба наредниот да се случи побрзо или покасно....

Ноќеска баш забележав мојата Мицу LN35 на -5С надворешна температура направи дефрост а не истече воопшто вода.
Беше поставена на макс фан и 22С од 12 после полноќ и во 3:30 го сетив дефростот ама не го снимив... телефонот на полнач а јас отрчав на прозор да видам дали прави дефрост хихихи.
Потрошувачка на кратко крена до 1670w, не се задржа ни 10 секунди толку високо и надворешната единица само испушти еден поголем облак пареа кој постепено се намалуваше.... некои 30 секунди чуреше надворешната како запалена да е xD
Целокупното времетраење на дефростот од прекинување да дува внатрешната до почнување одново да дува внатрешната единица беше 6 минути.

Прегледај го приврзокот 276697

Заслужуваш
УЛТИМЕЈТ ФАН КЛУБ КЛИМА СМАРТ СААТ



r-2019-12-05-12.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Пред неколку месеци кај мои роднини, стари лица, им наместив Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35ZS-W, која беше планирано да биде примарно грејно тело за просторија од 23м2. Просторијата е со јужна експозција, над гаража, без никаква изолација на подот, таван од трска со 10цм изолација со стаклена волна и лоша, стара, дрвена столарија со дрвени кутии за ролетни, која не духтува добро и се осеќа значителен провев.Просторијата се грее помеѓу 23 и 26 степени.

Првичните впечатоци се дека климата е префектна.

Утринава на -6 потрошувачка околку 0,8KW/час со внатрешни 26 степени.
Просечна потрушувачка за последниве два дена од кога го поставив мерачот е 0,45KW/час со внатрешна помеѓу 23 и 26 степени.

Внатрешната единица е најтивката која ја имам сретнато, парактично бесшумна, дури и на најјак издув.
Надворешната единица е исто така бесшумна.
Монтажата по сите принципи (надворешната е на бафери и перфектно нивелирана како и внатрешната), со должина на инсталација околку 4,5 метри.

Колку што имав можност да забележам, не влегува во дефрост во редовни интервали. Во неколку часа колку што поминав во просторија ниту еднаш не влезе во дефрост.

Негативна страна е цената. Климата заедно со монтажа и доплата за подолгата инсталација од стандардните 3 метри кошташе блиску 60.000.
Mnogu mali kompresori na novata serija r32 vo odnos na r410 20,25,35 samo 7.7cm3 (slicno kako kaj mitsu elektrik AP35VA)a 50kata ni tvin ni nisto10.2cm3
( starata 50ka imase 13cm3 twin)
A vo cenite poskapi od starite modeli.
35katata r410 pred 2god bese 500evra od grcija.
Screenshot_20201201-131024.jpg Screenshot_20201201-131001.jpg
Greska samo.kaj 50kata e namalen od 13.2 na 10.2cm3( sto vo stvarnost e 4.5ka)kompresorot a kaj drugite 20,25,35 e zadrzan isriot volumen od 7.7cm3
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Klima koja pravi defrost po vremenski algoritam na 40-50 min so sekogaš isto vremetraenje na defrostot e dno dna, ova e karakteristično za on- off klimi koi nemaat nikakvi senzori za T i P vo N. edinica. Od ova nema pološo, čitajte iskustva i begajte od vakvi klimi pa makar i da se japonski. Tuka nema ništo od tkn. i ntelegenten defrost.
Za divno čudo mojov HAIER minatata zima pozitivno me iznenadi po dvo nedelnite magli si praveše defrost kako da ima kamera i gleda koga izmenuvačot celot će pobeli so traenje dodeka se ne rastopi, nekogaš 5 nekogaš 8 min.
Godinava se ušte nema napraveno defrost, nema magla, nema koristenje kako grealka, osven navečer namaluvanje SAMO za 1C i koristenje na povisok izduv.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Klima koja pravi defrost po vremenski algoritam na 40-50 min so sekogaš isto vremetraenje na defrostot e dno dna, ova e karakteristično za on- off klimi koi nemaat nikakvi senzori za T i P vo N. edinica. Od ova nema pološo, čitajte iskustva i begajte od vakvi klimi pa makar i da se japonski. Tuka nema ništo od tkn. i ntelegenten defrost.
Za divno čudo mojov HAIER minatata zima pozitivno me iznenadi po dvo nedelnite magli si praveše defrost kako da ima kamera i gleda koga izmenuvačot celot će pobeli so traenje dodeka se ne rastopi, nekogaš 5 nekogaš 8 min.
Godinava se ušte nema napraveno defrost, nema magla, nema koristenje kako grealka, osven navečer namaluvanje SAMO za 1C i koristenje na povisok izduv.
Znaci od site mitsu elektric treba beganje
Tie pravat kratok defrost pod 0 steneni na eden cas trebalo ne trebalo. Jas vsusnost ja nema videno fh25ve da pobeli kako drugite klimi
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567








 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Klima koja pravi defrost po vremenski algoritam na 40-50 min so sekogaš isto vremetraenje na defrostot e dno dna
Тоа сигурно, и дефинитивно ќе влијае на капацитетот за греење ако прекинува фиксно на секои 40 мин да прави дефрост.
Тоа не би требало да и се случува освен ако не е страшно под-димензионирана па стварно да мрзне набрзо а таа сака да е економична и не обожува 1цм мраз на изменувач па ќе си праи дефрост на минималниот интервал од некои 40 мин.
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Како е најдобро да биде подесена климата за да грее најдобро?Дали да биде пуштена на fan или на auto?Мене моментално ми е наместена на 25 степени на auto.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Најдобро за тебе -- како ТЕБЕ ти е најпријатно, најконфорно.

Најдобро за климата -- да работи со 40% - 60% од макс. брзина на компресорот, зададена од прозводителот.

Најдобро по твојот џеб -- во пониска зададена температура и повисока брзина на внатрешната, редовно чистење и одржување.

Најдобро по здравјето , глеј да не се нервираш.

Кај мене Панасоник 12 од 2004-та во 4/5 брзина на внатрешна работи 10% поекономично од прва или аутофан.
Аутофан ме " деконцентрира " бидејќи ја менува брзината и ме тера да му обрнам внимание. Кога ќе влезе во "мод" одржување, работи најтивко и со 270 вати, така да мене ич не ме питуе. Ама па јас заборавам дека работи.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom