Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Za 76 m2 stan so aluminiumski prozori stiropor 10cm izolacija zemav edna amber 5.5 i edna fary 3.5. Planiram da go gream cel stan i dvete da rabotat 24h cela sezona. Iskustva so amberot nekoj deka so faryto do sega samo pozitiva gledam koj go stavil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Za site koi sakaat preporaka za gree amber eve od prva raka, znaci rabotata e vakva: na minusni temperaturi duri I na 0 I -1c pravi defrosti na sekoi 40 minuti, od 700 -800w potrosuvacka ne paga podolu , ako ima nekoj nekoe drugo prasanje neka poveli. Ne se nadevav deka vaka ke pravi defrosti, da znaev ne ja zemav. Potrosuvackata i ne e nekoj golem problem, za toplenje silidno topli zasega a za na pogolemi minusi ke vidime
Ne si prv sto si pisal/a
Ne treba da pravi defrost na 40 min

Zalosno e sto se cita ova,tolku falena klima...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
13
Дечки здраво
Еден совет: каде би можело да пробам да продадам само надворешна единица од клима (користена 10 месеци)? Станува збор за следниов модел TST 18ADE4D/O
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дечки здраво
Еден совет: каде би можело да пробам да продадам само надворешна единица од клима (користена 10 месеци)? Станува збор за следниов модел TST 18ADE4D/O
Кај ти е внатрешната?
R32?

I Toshiba pravi suv defrost(1-2min)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Минатиот ден се пишуваше за " дефростите " - одмрзнувањето на Н.Е. - надворешна единица на АМБЕР НОРДИК.
Споделија лично искуство, дека прави одмрзнување на секои 40 мин. без разлика колку мраз има наталожено на разменувачот од надворешната.
Други членови пишаа - лично искуство, дека кај нив не прави така, дури и овој период - навечер околу 0 степени, не правела воопшто или само по еднаш двапати.
Бидејки вакви информации, кои се важни, посебно за некој корисници, за жал нема кој стручно проверено да ни ги објасни, пред се мислам на одговорните за продажба на овој модел, би размислил на глас.
Дали постојат два различни модела на Амбер Нордик, или условите на надворешната средина и начинот на работа го предизвикува ова различно однесување на идентичен модел.
Знаеме дека ако ја наместиме климата да работи со максимална снага - кога ја пуштаме после неколку часовно неработење, или зададеме наеднаш да ја зголеми температурата повеќе од 3-4 степени, дека тогаш најчесто ќе замрне разменувачот на надворешната.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Минатиот ден се пишуваше за " дефростите " - одмрзнувањето на Н.Е. - надворешна единица на АМБЕР НОРДИК.
Споделија лично искуство, дека прави одмрзнување на секои 40 мин. без разлика колку мраз има наталожено на разменувачот од надворешната.
Други членови пишаа - лично искуство, дека кај нив не прави така, дури и овој период - навечер околу 0 степени, не правела воопшто или само по еднаш двапати.
Бидејки вакви информации, кои се важни, посебно за некој корисници, за жал нема кој стручно проверено да ни ги објасни, пред се мислам на одговорните за продажба на овој модел, би размислил на глас.
Дали постојат два различни модела на Амбер Нордик, или условите на надворешната средина и начинот на работа го предизвикува ова различно однесување на идентичен модел.
Знаеме дека ако ја наместиме климата да работи со максимална снага - кога ја пуштаме после неколку часовно неработење, или зададеме наеднаш да ја зголеми температурата повеќе од 3-4 степени, дека тогаш најчесто ќе замрне разменувачот на надворешната.
Не мора да е дефрост ако не се работи повеке часа и се оптовари до крај знае компресорот да одмори некоја минута после некое време и да биде протолкувано како дефрост а тој всушност се штити од прегревање.
Климата така не се работи оптимално и затоа ставаат лугето клими 5.5 кв во 30м2 мислат кумбе е климата.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
секогаш тука коментари вака треба да се монтира онака требало па не требало таму ке има незадоволни корисници на клими кои што истите препорачуваат на потенционалните купувачи да си продолжат да си се греЈат на дрва…. се додека имаме несериозни фирми н кои што секогаш во прв план им е профитот ке има незадоволни купувачи на клими… јас како купувач од кај знам како правилно треба да се монтира климата, од каде да знам дали треба и како да се вакумира клима,од каде да знам дали треба на нова клима треба да се монтират нови или користена бакарна исталација, верувајте со мои очи видов обид за монтирање на користена бакарна инсталација,и на крај недај боже да се случи некој квар на климата…. кеке треба преку судски лавиринти да се оди???Че лупне некој 1000 евричи за клима,ке му се монтира лаички,Ќе му ствара вибрации незгодни кои што не може да ѓи поднесе ќе му праи почести дефрости… во овој случај ако куќата му нема добра изолација “наебал”... дури уште ако пак ја качат ел енергија итн итн и ке си спомнува “златни дрвца” ;) заклучок:се додека има такви фирми и вакви монтери сувите дрвца топла препорака за сите
Автоматски споено мислење:

инаку еве јас како поминав месец ноември 23 степена 45 кв 24/7 Screenshot_20201201_094550_com.broadlink.rmt.jpg
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не мора да е дефрост ако не се работи повеке часа и се оптовари до крај знае компресорот да одмори некоја минута после некое време и да биде протолкувано како дефрост а тој всушност се штити од прегревање.
Климата така не се работи оптимално и затоа ставаат лугето клими 5.5 кв во 30м2 мислат кумбе е климата.

Убаво би било во неколку страни да се концентрираат објаснувањата за "дефрост" .
Еве до допишам дека и некој модели од јапонски фирми имаат дефрости - суви , на одреден период зададен од производителот. Тие најчесто се краткотрајни и превентивни. Ова е искуство на корисници од форумите.
Може кој сака да напише свое искуство и стручно знаење, бар да е концентрирано во неколку страници.
Убаво е некој да објасни ,постручно ,зошто волку различно се однесува идентичен модел, или не е идентичен.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Убаво би било во неколку страни да се концентрираат објаснувањата за "дефрост" .
Еве до допишам дека и некој модели од јапонски фирми имаат дефрости - суви , на одреден период зададен од производителот. Тие најчесто се краткотрајни и превентивни. Ова е искуство на корисници од форумите.
Може кој сака да напише свое искуство и стручно знаење, бар да е концентрирано во неколку страници.
Убаво е некој да објасни ,постручно ,зошто волку различно се однесува идентичен модел, или не е идентичен.
Pri razlicna upotreba ist model razlicno se odnesuva toa e toa
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Долго да ја служиш.Ја имам истата другар само ти со боље понуда си ја уловил:) во колку квадрати ќе ја монтираш и во куќа или стан?
Автоматски споено мислење:


Дојдоа ли другар денес?
Da, dojdoa, razgledaa, i mi rekoa deka ke ja premestat na optimalno mesto za den dva i deka nema da ima nikakov problem, site zvuci ke gi snema. Pa se nadevam deka na kraj i jas ke bidam eden od zadovolnite korisnici.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Убаво би било во неколку страни да се концентрираат објаснувањата за "дефрост" .
Еве до допишам дека и некој модели од јапонски фирми имаат дефрости - суви , на одреден период зададен од производителот. Тие најчесто се краткотрајни и превентивни. Ова е искуство на корисници од форумите.
Може кој сака да напише свое искуство и стручно знаење, бар да е концентрирано во неколку страници.
Убаво е некој да објасни ,постручно ,зошто волку различно се однесува идентичен модел, или не е идентичен.
Ако некоја клима прави дефрости во правилни временски интервали тоа значи дека така е програмирана. Тука ништо не помага. Тоа што две клими различно се однесуваат значи дека не се идентични.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ако некоја клима прави дефрости во правилни временски интервали тоа значи дека така е програмирана. Тука ништо не помага. Тоа што две клими различно се однесуваат значи дека не се идентични.

Ама и ако различно се употребуваат, во различни климатски и просторни услови, ќе има разлика и во дефростот.
Во врска со моделите и која клима ни е вградена- монтирана.
Вистина е дека постојат десетици варијации на еден производител па и на еден модел.
Затоа секоја БУКВА и БРОЈКА е битна, кога се истражува, нарачува и монтира. МОРА СО ЧЕТИРИ ОЧИ ТРИ ПАТИ ДА СЕ ПРОВЕРИ.
А тоа дека во ист модел може да има разни компоненти од разни произведувачи, тоа е друга приказна. Тоа и не е нешто ново, со глобализацијата скоро секаде го има.
Тука ксметот највеќе не спасува

Колку што јас " научив" од интернетов, за секоја климатска и за жал економска зона производителот прави соодветен производ. А увозникот увезува најисплатливи за него модели
Накратко- кај нас во Македонија јас не очекувам да купам еднаков квалитет како што е во Германија, Франција, Јапонија, Скандинавија ....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom