Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Даисеикаито и мене ми излезе на реклама на фб

Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....

Колку пати на вакви попусти ќе помислам " блазе си им на тие што ќе ја купат".
Ама после , црвот на недоверба работи.
Дали се вратени, или " рифабриш" или " аутлет" или нешто трето.
Раат да не си. Не ни дозволија ни на попуст да се радуваме.
Само тоа им е и намера,
да не знаеш и тоа што знаеш
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Колку пати на вакви попусти ќе помислам " блазе си им на тие што ќе ја купат".
Ама после , црвот на недоверба работи.
Дали се вратени, или " рифабриш" или " аутлет" или нешто трето.
Раат да не си. Не ни дозволија ни на попуст да се радуваме.
Само тоа им е и намера,
да не знаеш и тоа што знаеш
I na vremeto micibushi FH srijata ja spustija 1000evrejki,ne znaci deka bea refundirani.
Koj kupi,kupi.Koj prodade prodade.
So zdravje da si gi rabotaat.
 
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
@rebel62
Aj ne ni ja srami profesijata. Kako prvo sramota e da se stavi klima što e predvidena za 35- 40 m2 prosečno izoliran prostor vo 16 m2 dobro izoliran prostor, kako vtoro da se koristi kako panelna grealka na niski T.....
aj posto ti si mnogu jak inz. procitaj na samata vnatresna edinica na zoltata nalepnica kako pisuva za kolkav prostor e nameneta amberot
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Даисеикаито и мене ми излезе на реклама на фб

Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....
znaci ili se raboti za razlicni modeli ili nez sto da recam kako moze nekade da e daisekai 9 16 99 000 den a vo elipso i vo aircon 73 000. pobarav na internet nesto na stranski stranici mi izleze deka postojat dva modeli od DAISEKAI odnosno SUPER DAISEKAI i Light DAISEKAI . i imase razlika vo cenite. i jas sakav da zemam zasto na drugo mesto uste pred mesec ja imase 74 000 den. ne e jasno nesto . ili ovie od energija klimi mk bricat na suvo
Автоматски споено мислење:

Даисеикаито и мене ми излезе на реклама на фб

Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....
znaci ili se raboti za razlicni modeli ili nez sto da recam kako moze nekade da e daisekai 9 16 99 000 den a vo elipso i vo aircon 73 000. pobarav na internet nesto na stranski stranici mi izleze deka postojat dva modeli od DAISEKAI odnosno SUPER DAISEKAI i Light DAISEKAI . i imase razlika vo cenite. i jas sakav da zemam zasto na Elipso uste pred mesec ja imase 74 000 den. ne e jasno nesto . ili ovie od energija klimi mk brin
znaci ili se raboti za razlicni modeli ili nez sto da recam kako moze nekade da e daisekai 9 16 99 000 den a vo elipso i vo aircon 73 000. pobarav na internet nesto na stranski stranici mi izleze deka postojat dva modeli od DAISEKAI odnosno SUPER DAISEKAI i Light DAISEKAI . i imase razlika vo cenite. i jas sakav da zemam zasto na Elipso uste pred mesec ja imase 74 000 den. ne e jasno nesto . ili ovie od energija klimi mk bricat na suvo
h
Колку пати на вакви попусти ќе помислам " блазе си им на тие што ќе ја купат".
Ама после , црвот на недоверба работи.
Дали се вратени, или " рифабриш" или " аутлет" или нешто трето.
Раат да не си. Не ни дозволија ни на попуст да се радуваме.
Само тоа им е и намера,
да не знаеш и тоа што знаеш
ovde nesto smrdi dali nekoj znae deka postoi SUPER DAISEKAI i DAISEKAI LIGHT. jas isto bev zainteresiran za popustot uste pred mesec go imase na druga stranica no jas pomisliv deka daisekai 8 mu e na popust kako na energija. i ja poracav mi ja pratija citam daisekai r32 freon. a znam 8kata e so r410. i se slusnavme so prodavacot abe mi vika 9kata e novata. i nekako bev skepticen segde 99 000 ovie mi ja nudat za 74 000. i normalno ne prifativ. pocnav da citam po stranski stranici da sporeduvam ceni . i mi izleguva SUPER DAISEKAI i DAISEKAI LIGHT razlika vo ceni 600 evra700.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
На која задаена Т?
23 ili 24 vo 2 sabajle bese mislam deka -3 -4 stepeni bese nadvor, sea ama od toa sto go vidov mnogu uloga ne mu igra dali 23 24 ili 25 ona cim si postigne posle modulira so ista potrosuvacka sto e cudno posto na 25 da drzi treba da trosi poveke i ova e vo zgrada bez stiropor izolacija samo pvc rehau geneo ima.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
znaci ili se raboti za razlicni modeli ili nez sto da recam kako moze nekade da e daisekai 9 16 99 000 den a vo elipso i vo aircon 73 000. pobarav na internet nesto na stranski stranici mi izleze deka postojat dva modeli od DAISEKAI odnosno SUPER DAISEKAI i Light DAISEKAI . i imase razlika vo cenite. i jas sakav da zemam zasto na Elipso uste pred mesec ja imase 74 000 den. ne e jasno nesto . ili ovie od energija klimi mk bricat na suvo
Не сум чул до дега... можеби се различни.....
Барај им точен број на модел од двете места.... така немаш промашај.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Не сум чул до дега... можеби се различни.....
Барај им точен број на модел од двете места.... така немаш промашај.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ma si zedov mitsubishi Ln ne sakav da rizikuvam
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
aj posto ti si mnogu jak inz. procitaj na samata vnatresna edinica na zoltata nalepnica kako pisuva za kolkav prostor e nameneta amberot
moze da stavis slika od zoltata nalepnica deka jas ja izvadiv i ja frliv ne mi teknuva dali pisuvase za kolku m2 e, fala ti.
Автоматски споено мислење:

Jas potvrduvam deka ova nee tocno !....odnosno deka e idividualno i sekade razlicno ... Do sega ja nemam.videnonda napravi D.F,sabota/nedela i denes ponedelnik bev sloboden i doma nema napraveno d.f !
Potrosuvacka 750-780w
Da te prasam kako go podesi SP3 da mozes na dvete aplikacii od ednas, mene deneska mi stigna ama ako go namestam za edna za na drugata aplikacija da raboti mi bara reset pa togas na drugata nemoze da raboti i obratno.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Aj da iznesam moe iskustvo za amberot.Stavena e vo 28 m2 izoliran prostor. Dosega nema napraeno df temperaturi okolu 0 do -3 negde se Bitola. Za razlika od hansol so bese lani vo taa soba i praese bas df na nekoj saat vreme samo ne mozam da se setam dali bea poniski temperaturite.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.252
Поени од реакции
3.636
moze da stavis slika od zoltata nalepnica deka jas ja izvadiv i ja frliv ne mi teknuva dali pisuvase za kolku m2 e, fala ti.
Автоматски споено мислење:


Da te prasam kako go podesi SP3 da mozes na dvete aplikacii od ednas, mene deneska mi stigna ama ako go namestam za edna za na drugata aplikacija da raboti mi bara reset pa togas na drugata nemoze da raboti i obratno.
Prvo na e-control go konektiras posle.na broadlink sam go pronajde koga ja instalirav app. I 2te rabotat.Btw ako imas internet od a1 na docsis so technicolor modem/ruter sp3s nema.da ti raboti postojano ke kazuva device offline...
Автоматски споено мислење:

Aj da iznesam moe iskustvo za amberot.Stavena e vo 28 m2 izoliran prostor. Dosega nema napraeno df temperaturi okolu 0 do -3 negde se Bitola. Za razlika od hansol so bese lani vo taa soba i praese bas df na nekoj saat vreme samo ne mozam da se setam dali bea poniski temperaturite.
Eve momentalno,na nadcoresnata nema ni mraz ni nisto... D.F nema.napraveno bidejki imam pod nea tacna suva e barut,podesena 23° so.off set +/-1 vnatre 23.6 (sliki ne mozam da prikacam) potrosna 880w. Temp -4°
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Даисеикаито и мене ми излезе на реклама на фб

Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....
Ја зедов денес, па ќе видиме дали и колку сме се биле во право или сме погрешиле :)
Не бев во план да ја земам оваа да бидам искрен, ама со цената некако ме намамија да ја земам... А тоа дека има и друга даисеикаи не сум знаел ниту јас, сега набрзина видов дека има и лајт модел ама се многу различни така да не би требало да е лајт модел оваа во аиркон, но никогаш не се знае :)

А зошто се толку намалени... хммм останува да видиме, се надевам дека не се некој чкљ модели и нема да има проблеми :)
Следнава недела ќе ја монтираме па ќе споделиме искуства понатаму.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Prvo na e-control go konektiras posle.na broadlink sam go pronajde koga ja instalirav app. I 2te rabotat.Btw ako imas internet od a1 na docsis so technicolor modem/ruter sp3s nema.da ti raboti postojano ke kazuva device offline...
Автоматски споено мислење:


Fala ti, ja instalirav e-control i drugata broadcom ama broadcom mnogu pobrzo ocituvanje mi dava na sekoi 2 sekundi moze i sporediv so "beliot" merac 5 do 8w e devijacijata odnosno grubo zemeno za domasni potrebi mozam da kazam deka merat isto dali beliot merac ili ovoj so wifi.a internet preku telekabel optika koristam se konektira bez problem.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
532
Ја зедов денес, па ќе видиме дали и колку сме се биле во право или сме погрешиле :)
Долго да ја служиш.Ја имам истата другар само ти со боље понуда си ја уловил:) во колку квадрати ќе ја монтираш и во куќа или стан?
Автоматски споено мислење:

E sega ostanuva od utre da vidime dali ke se resi problemot ili ne, utre e tocno 1 mesec od montiranjeto
Дојдоа ли другар денес?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom