Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дали некој знае каде можам да најдам мерач за потрошена електрична енергија што се приклучува во штекер....
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Едно прашање ако може до оние поискусните бидејки прво зимо ми е што комплет со клими ке се топлам.
Имам Gree сплит систем, една ниска единица во дневна и 2 високи внатрешни во спална и детска.Дали ке може некој да ми каже како да ја подесам кога топли за да биде економична и да не трошам струја непотребно. Моментално што верувам дека е е погрешно имам подесено сами сите три да се палат од 14:00 до 16:00 а вечер јас ги палам во 10 и ги гасам сабајле кога ке станам за на работа. Подесената температура ми е 22 степени.
Зградата е нова, оваа година се вселивме, има пвц прозори и од надвор 15цм стиропор
Надворешната единица е GWHD(24)NK3MO
Внатрешна во дневна:GEH12AA-K3DNA1D/I
Спална и детска GWH07AAB-K3DNA5A/I
Фала ви
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Сетики, он топик, четврти ден кај што навечер имаме редовни минусни температури во Прилепов...

Мицу-то почна да надминува 10kw дневно обидуваќи се да го грее цел спрат 65m2, изгледа ќе треба да затворам некоја соба да би држел потрошна испод 2000.

Снимив вечерва едно видевце пак ќе споделиме деновиве...
Се заиграв јас деновиве.... на каналот имам прикачено повеќе видевца од последниве 4-5 дена.
Сеуште го греам цел спрат 65m2, последниве 3 дена со max-fan и барана 22С навечер за да добивам малку повеќе топлина и во спалната.
Еве едно од сабајлево, неполни 30 мин (алармот ми го прекина).... али ај доста е.

Овие 3 дена кога ја шибам на max-fan ми јади по ~16kw

Screenshot 2020-11-30 at 15.07.23.png

Aма па затоа и во спална држи 18С- 20С :D
129025471_171000594715463_1959165501675090746_n.jpg 129033487_387479929136223_6084935481993043583_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Едно прашање ако може до оние поискусните бидејки прво зимо ми е што комплет со клими ке се топлам.
Имам Gree сплит систем, една ниска единица во дневна и 2 високи внатрешни во спална и детска.Дали ке може некој да ми каже како да ја подесам кога топли за да биде економична и да не трошам струја непотребно. Моментално што верувам дека е е погрешно имам подесено сами сите три да се палат од 14:00 до 16:00 а вечер јас ги палам во 10 и ги гасам сабајле кога ке станам за на работа. Подесената температура ми е 22 степени.
Зградата е нова, оваа година се вселивме, има пвц прозори и од надвор 15цм стиропор
Надворешната единица е GWHD(24)NK3MO
Внатрешна во дневна:GEH12AA-K3DNA1D/I
Спална и детска GWH07AAB-K3DNA5A/I
Фала ви

Klimi inverter ne se gasat preku zimo ama ti sigurno ne si doma po cel de samo za spanje si dovagas i zatoa taka si gi nasteluval na eftina struka da ti rabotat.
Vo dnevna 24 a vo drugite dve sobi moze na 23 ili 22 stepena da gi stavis i ne gi isklucuvaj otvori vrati preku den da odrzuva ubava temperatura vo cel stan.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Едно прашање ако може до оние поискусните бидејки прво зимо ми е што комплет со клими ке се топлам.
Имам Gree сплит систем, една ниска единица во дневна и 2 високи внатрешни во спална и детска.Дали ке може некој да ми каже како да ја подесам кога топли за да биде економична и да не трошам струја непотребно. Моментално што верувам дека е е погрешно имам подесено сами сите три да се палат од 14:00 до 16:00 а вечер јас ги палам во 10 и ги гасам сабајле кога ке станам за на работа. Подесената температура ми е 22 степени.
Зградата е нова, оваа година се вселивме, има пвц прозори и од надвор 15цм стиропор
Надворешната единица е GWHD(24)NK3MO
Внатрешна во дневна:GEH12AA-K3DNA1D/I
Спална и детска GWH07AAB-K3DNA5A/I
Фала ви

Јас би ги наместил вака.
Во скапа тарифа кога не сум дома би ги ставил во предпоследна спора брзина на В.Е. и на 19 ц, а во евтина тарифа преку ден кога нема никој, на претпоследна максимална и 24 ц. Кога си дома по твои конформни потреби. Навечер, во дневна 23 и брзина најјако да не ти смета. А во спални по твој избор.
Не заборавај да ги одржуваш , чистиш филтрите.
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
Za site koi sakaat preporaka za gree amber eve od prva raka, znaci rabotata e vakva: na minusni temperaturi duri I na 0 I -1c pravi defrosti na sekoi 40 minuti, od 700 -800w potrosuvacka ne paga podolu , ako ima nekoj nekoe drugo prasanje neka poveli. Ne se nadevav deka vaka ke pravi defrosti, da znaev ne ja zemav. Potrosuvackata i ne e nekoj golem problem, za toplenje silidno topli zasega a za na pogolemi minusi ke vidime
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Се заиграв јас деновиве.... на каналот имам прикачено повеќе видевца од последниве 4-5 дена.
Сеуште го греам цел спрат 65m2, последниве 3 дена со max-fan и барана 22С навечер за да добивам малку повеќе топлина и во спалната.
Еве едно од сабајлево, неполни 30 мин (алармот ми го прекина).... али ај доста е.

Овие 3 дена кога ја шибам на max-fan ми јади по ~16kw

Прегледај го приврзокот 276611

Aма па затоа и во спална држи 18С- 20С :D
Прегледај го приврзокот 276613 Прегледај го приврзокот 276614
Се заиграв јас деновиве.... на каналот имам прикачено повеќе видевца од последниве 4-5 дена.
Сеуште го греам цел спрат 65m2, последниве 3 дена со max-fan и барана 22С навечер за да добивам малку повеќе топлина и во спалната.
Еве едно од сабајлево, неполни 30 мин (алармот ми го прекина).... али ај доста е.

Овие 3 дена кога ја шибам на max-fan ми јади по ~16kw

Прегледај го приврзокот 276611

Aма па затоа и во спална држи 18С- 20С :D
Прегледај го приврзокот 276613 Прегледај го приврзокот 276614

Mojava klima Inventor Nemesis Pro 7 kw si krcka so 1050-1100w potrosuvacka a gream okolu 80 kvadrata vo dnevna 24 - 24.5 stepena a vo drugite dve sobi 21 stepen vo silent mod.
Kaj tebe da e pojaka klimate i tvojata otprilika bi troisla 1000w a vaka sega e izmacuvas za da postignes temperatura dobra na tie 65 kvadrata taa ti raboti sigurno so 80% od moknosta a mozebi i 100%.
Ti treba uste edna klima dokolku sakas da grees cel sprat a da ti e bila pojaka ke e zavrsela rabota i ovaa klima.
Автоматски споено мислење:

Za site koi sakaat preporaka za gree amber eve od prva raka, znaci rabotata e vakva: na minusni temperaturi duri I na 0 I -1c pravi defrosti na sekoi 40 minuti, od 700 -800w potrosuvacka ne paga podolu , ako ima nekoj nekoe drugo prasanje neka poveli. Ne se nadevav deka vaka ke pravi defrosti, da znaev ne ja zemav. Potrosuvackata i ne e nekoj golem problem, za toplenje silidno topli zasega a za na pogolemi minusi ke vidime

No defrostite se neprijatni cistvoto e deka prostorijata se odma izladi i zavisi kolku minuti pravi defrost nekoj pisuvast 7-8 miniti.
Mojava klima Invertor Nemesis Pro 7 kw defrost mnogu retko da prave mnogu retko da e primetam deka ode vo defrost i voda od nadvoresnata edinica nema da kape a koga ode vo defrost za 3 minuti zavrsuva bidejki kompresorot kace so 3200w potrosuvacka go zatopli nadvoresniot izmenuvac i odma pocne da si duva toplo pak.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Za site koi sakaat preporaka za gree amber eve od prva raka, znaci rabotata e vakva: na minusni temperaturi duri I na 0 I -1c pravi defrosti na sekoi 40 minuti, od 700 -800w potrosuvacka ne paga podolu , ako ima nekoj nekoe drugo prasanje neka poveli. Ne se nadevav deka vaka ke pravi defrosti, da znaev ne ja zemav. Potrosuvackata i ne e nekoj golem problem, za toplenje silidno topli zasega a za na pogolemi minusi ke vidime
Jas potvrduvam deka ova nee tocno !....odnosno deka e idividualno i sekade razlicno ... Do sega ja nemam.videnonda napravi D.F,sabota/nedela i denes ponedelnik bev sloboden i doma nema napraveno d.f !
Potrosuvacka 750-780w
 

Attachments

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Za site koi sakaat preporaka za gree amber eve od prva raka, znaci rabotata e vakva: na minusni temperaturi duri I na 0 I -1c pravi defrosti na sekoi 40 minuti, od 700 -800w potrosuvacka ne paga podolu , ako ima nekoj nekoe drugo prasanje neka poveli. Ne se nadevav deka vaka ke pravi defrosti, da znaev ne ja zemav. Potrosuvackata i ne e nekoj golem problem, za toplenje silidno topli zasega a za na pogolemi minusi ke vidime

Не се добива претстава без да напишеш во колкав простор, со која температура и брзина ја местиш. Каква изолација и дали ја гаснеш. Вака личи дека постојано работи со висок интензитет и затоа често прави дефрост.
Кај комшијата во деловен на приземје, Север , 50м2 пола во стакло ..... до пред 2 дена рече не ни чул дека направила дефрост. Ама навечер не ја исклучува ја става на 17, а дење ја покачува прво на 19, па 21 ц. ...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Mojava klima Inventor Nemesis Pro 7 kw si krcka so 1050-1100w potrosuvacka a gream okolu 80 kvadrata vo dnevna 24 - 24.5 stepena a vo drugite dve sobi 21 stepen vo silent mod.
Kaj tebe da e pojaka klimate i tvojata otprilika bi troisla 1000w a vaka sega e izmacuvas za da postignes temperatura dobra na tie 65 kvadrata taa ti raboti sigurno so 80% od moknosta a mozebi i 100%.
Ti treba uste edna klima dokolku sakas da grees cel sprat a da ti e bila pojaka ke e zavrsela rabota i ovaa klima.
Дека ја измачувам засега не верувам, просечно последниве денови работи со 600-800w, ретко на минута две ако крене околу 1kw, зависи од подесувањето на фан-от....
И замисли надворешната е сеуште нечујна а стојам на 1 метро од неа преку стар дрвен двокрилен прозор!
Над 800w кога ја имам оптеретено веќе се слуша бучава и фанот на надворешната единица ама ништо страшно.
https://streamable.com/t7eew0

Кога ја тестирав ја имав оптеретено на максимум и повлече максимум што видов 1600w.... ако тоа е 100% вака сега нека работи со 60% не верувам повеќе.

Преку улица имам зграда и навечер кај мене во спална ги слушам нивните надворешни.... затоа мислам дека мојава засега е поприлично тивка.
Може им се повеќе оптеретени, не знам како ги користат.... ама нова зграда е нема 2 години и со 10цм изолација.
 
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
16m2 soba p+2 kat juzen pvc dograma neizoliran za 15 minuti ja postignuva temperatura zadadena 23c, I navecer koga ke fati minus taka si e programirana pravi kratki defrosti po 5min ama na 40min. Zaedno zedovme so moj drugar isto veli pravi defrosti. Neka ne lazi nikoj deka ne pravi amber cesti defrosti. Ne gi lazete lugeto.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
16m2 soba p+2 kat juzen pvc dograma neizoliran za 15 minuti ja postignuva temperatura zadadena 23c, I navecer koga ke fati minus taka si e programirana pravi kratki defrosti po 5min ama na 40min. Zaedno zedovme so moj drugar isto veli pravi defrosti. Neka ne lazi nikoj deka ne pravi amber ne gi lazete lugeto.
Druze vie so drugarot ste ja utnale komplet za 4x4 soba odnosno 16m2 amber koj,sto e so max kapacitet 7.2kw pa batica za ovaa klima jas garantiram deka najidealno ke raboti od 40so45m2
za tvojata kvadratura ti treba 09ka ili najslaba 12ka,
neme zafrkavaj 1m vnatresna i 800m3 izduv vo 16m2!toj sto tija mestel da ti gi vrati paite,
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Имам амбер веке 3 години и навистина ми е чудно кога зборите за кратки или суви дефрости, до сега јас имам видено еден тип на дефрост кој трае 10 мин и тоа се случува кога надворешната е целосно побелена,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom