Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
I samite proizvoditeli,go kazuvaat min.cevovod.Eve kaj Tsibata e 2m.No toa ne znaci deka mora da bidi 2m.Se znaj deka kolku podolga e cevovodot,poveke ke gi amortizira zvucite.Zatoa ima I 15 m predpolnene,kaj sekoj proizvoditel e razlicno.Duri I da e grb so grb ,nadvoresnata so vnatresnata ,ubavo eda se stavi 5-6m cevovod,toa ke ke sluzi kako amortizer na zvukot.Duri I samite proizvoditeli,svojte testiranja gi pravat so taa dolzina na cevovod,I postignuvaat najdobri rezultati
E sega nekoj od monterite,kako sto im slusano ke recat se gubelo na kapacitetot.Nisto ne se gubi,mozi do 0,1procent,zanemalivo.
Ponatamu,so pogolema dolzina mozi samo da dobieme poveke na kapacitetot I efikasnosta na urredot I do 20procenti ako go postavime na pozavetna strana
,jug,jugoistok,jugozapad,da se izbeni sever,dokolku konfiguracijata na terenot ni go ovozmozi toa,so malo dodavanje na instalacijata.
Ama,mnogu,malce se obrnuva rabota na gorenavedenovo,sto od siromatija,so I samite monteri,da zastedat na materijal.
Znaci,dokolku ste finansiski vo moznost stavete pojke instalacija,pa makar svitkana vo krug,zad nadvoresnata edinica.
Сосем точно. На сите сервисни што ги имам прочитано и сите странски форуми е наведено истото. Јас исто не разбирам која е потребата за обесување на надворешната единица на зид доколку има можност за поставување долу.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сосем точно. На сите сервисни што ги имам прочитано и сите странски форуми е наведено истото. Јас исто не разбирам која е потребата за обесување на надворешната единица на зид доколку има можност за поставување долу.
Околу должината на цевката се слагам дека под 2.5 -3 м не треба да биде. А за долу а не за ѕид? Колку што знам на надворешната и треба што послободен бришан простор, за дување. Што погоре, пречките се помали и опасноста од кружење, земање, на веќе процесираниот воздух е помала!
Исто со постот кој што си го цитирал за позавет не се слагам баш, ама ајт!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Toa e taka na forumov zasto ima par botcinja sto non stop rabotat na toa.
Inaku ne se kaza koj montiral i kade e montazata. 3 strani plukanje a ne doznavme koj montiral i kade, a ocigledno e do toa a ne do klimata.
Prasaj si vo firma, ke ti kazat. 2 pati zboruvav so Energija, prviot serviser ednostavno mi kaza da "odebam" i nego ne go interesira nisto, i da si go resavam problemot so monterite, koi im se voedno i distributeri, normalno ne so tie grubi zborovi, no vo sustina mi go rece toa na poljubezen nacin, no ne bilo vo nadleznost na Energija, mi rece donesi ja klimata jas ke ja testiram ovde nekolku deka, ama so ko ke ti kazam deka najverojatno e ispravna. Vtoriot pat bea ljubezni, i mi rekoa deka ke se potrudat vo najbrz rok da dojdat i da go sredat problemot, no ke bidat istite monteri, koi se mnogu dobri i iskusni, a drugi nemaat tuka. E sega ostanuva od utre da vidime dali ke se resi problemot ili ne, utre e tocno 1 mesec od montiranjeto
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Околу должината на цевката се слагам дека под 2.5 -3 м не треба да биде. А за долу а не за ѕид? Колку што знам на надворешната и треба што послободен бришан простор, за дување. Што погоре, пречките се помали и опасноста од кружење, земање, на веќе процесираниот воздух е помала!
Исто со постот кој што си го цитирал за позавет не се слагам баш, ама ајт!
Зошто кога имаш 10 до 15 метри висинска разлика да ти летаат авиони над глава? Од друга страна ќе се избегне проблемот со дека мора да биде во носач и сите останати проблеми кои произлегуваат од лоша монтажа. Види на јутјуб 80% се така наместени.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Зошто кога имаш 10 до 15 метри висинска разлика да ти летаат авиони над глава? Од друга страна ќе се избегне проблемот со дека мора да биде во носач и сите останати проблеми кои произлегуваат од лоша монтажа. Види на јутјуб 80% се така наместени.
Ете јас немам 15 метри и ќе имам ѕид на 3 метри од надворешната ако е на земја! Чаре? Да ја оставам долу и да го врти истиот воздух цело време или да ја кренам 2 метра и да има чист бришан простор пред неа? Плус горе скоро пола ден и кусур ја фаќа сонце и има подобра циркулација на воздух.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Околу должината на цевката се слагам дека под 2.5 -3 м не треба да биде. А за долу а не за ѕид? Колку што знам на надворешната и треба што послободен бришан простор, за дување. Што погоре, пречките се помали и опасноста од кружење, земање, на веќе процесираниот воздух е помала!
Исто со постот кој што си го цитирал за позавет не се слагам баш, ама ајт!
Pod pozavetna srana ,eve konkretno kaj mene.Severnata strana e poladna,od 3-5c od pozavetnava,kade sto mi e montirana nadvoresnata edinica.Taa e pzavetna strana,a ne da mislam deka nema provev.
I da ima sneg,I pod senka da e ,na osonicavo mesto ke ostani uste 15 dena,ako e osonicavoto mesto na sever,a na jug ke se istopi,I sonce da ne go fati.
Znaci prosecnata dnevno-nokna temperatura e povisoka na juznata strana.
Znaci mnogu e vazna stranata na ekspozicijata na nadvoresnata edinica.
Автоматски споено мислење:

Nn
Сосем точно. На сите сервисни што ги имам прочитано и сите странски форуми е наведено истото. Јас исто не разбирам која е потребата за обесување на надворешната единица на зид доколку има можност за поставување долу.
mnogu normalno
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во македонскиот јазик позаветна страна е таа во завет, каде не дува ветер или нема циркулација на воздух.
На надворешната единица и треба ачик, отворено место, по можност на југ и со добра циркулација на воздух! Барем за тие кои се греат со неа.
Не ја разбирам поентата на ставање на единицата долу, кај што е најладен воздухот и каде што екпозицијата на сонце и провев е нај ограничена :toe:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Во македонскиот јазик позаветна страна е таа во завет, каде не дува ветер или нема циркулација на воздух.
На надворешната единица и треба ачик, отворено место, по можност на југ и со добра циркулација на воздух! Барем за тие кои се греат со неа.
Не ја разбирам поентата на ставање на единицата долу, кај што е најладен воздухот и каде што екпозицијата на сонце и провев е нај ограничена :toe:
Dobro,mozi ne sum se izrazil ubo,ja prifakam tvojata sugestija,ama mozi da e I pozavetna a spak da ima dovolno prostor za da zema svez vozduh,vo neogranicena kolicina.Ne mislev na zatvoren prostor,kade sto nema proveev.
Mozi provevot ,da bige I juzen,so potopol vozdux,I severen poladen.
Zatoa velam,maksimalno da se iskoristi konfiguracijata na prostorot,ako e vozmozno,pa neka se I ptrosi +nekoj metar instalacija.
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Каде можи да се набави мерач на потрошена електрична енергија.Сакам да видам колку ми троши климата 5.5 ka.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Samo bi dopolnil
Dokolku imame podolga instalacija,samiot ciklus na defrostiranje,e polesen,pogoleme e patot za promena na agregatnata sostojba na freonot.
Ne stedete na instalacija.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Samo bi dopolnil
Dokolku imame podolga instalacija,samiot ciklus na defrostiranje,e polesen,pogoleme e patot za promena na agregatnata sostojba na freonot.
Ne stedete na instalacija.
Za da bide pojasno: cevkite se praktično sekogaš i pri greenje i pri ladenje del od izmenuvačot bidejći kapilarata ili EEV- to se vo nadv. edinica, a baš od niv počnuva širenjeto i pretvaranjeto od tečna vo gasovita sostojba na freonot pri ladenje, a pri greenje vo cevkata freonot e ušte tečen pred da vleze vo nadv. edinica.
Toa znaci podolg cevovod, pogolema površina na izmenuvanje no toa e mn. malku i e zanemarlivo, plus e nadvor od prostorijata i turbinata. Benefit od podolg cevovod e po mene vo smiruvanje na vibraciite i zvucite od klokotenjeto na freonot koj e vo nekoja tečna faza pomešan so meurčinja od freon vo gasna faza pa znae ponekogaš da bide glasno. Za ova se dovolni od 3-5 metri pa vo izmenuvačot da nema šumovi i klokotenja.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ova go kzuvam,zata sto pred 10 godini imase na bugarskiot forum,problemi pri defrost na Panasonik,od pogornata klasa.Se javuvase samo kaj edna edinica,icareto mu go najdoja so instalacija na pogolem cevvod,I si peese Panasonikot poslem.
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Автоматски споено мислење:

Во македонскиот јазик позаветна страна е таа во завет, каде не дува ветер или нема циркулација на воздух.
На надворешната единица и треба ачик, отворено место, по можност на југ и со добра циркулација на воздух! Барем за тие кои се греат со неа.
Не ја разбирам поентата на ставање на единицата долу, кај што е најладен воздухот и каде што екпозицијата на сонце и провев е нај ограничена :toe:

Не сум доволно стручен како би ти одговорил, ама чисто од логика како тоа нема да има доволно воздух кога би била слободна лево десно и горе, и би се испочитувале тие 30 40 цм на задниот дел до зидот, кои во голем дел не се испочитувани. Единствен недостаток кај нас би бил тоа што можеш да се разбудиш следното утро и да ја нема :D.
[/QUOTE]
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Prasaj si vo firma, ke ti kazat. 2 pati zboruvav so Energija, prviot serviser ednostavno mi kaza da "odebam" i nego ne go interesira nisto, i da si go resavam problemot so monterite, koi im se voedno i distributeri, normalno ne so tie grubi zborovi, no vo sustina mi go rece toa na poljubezen nacin, no ne bilo vo nadleznost na Energija, mi rece donesi ja klimata jas ke ja testiram ovde nekolku deka, ama so ko ke ti kazam deka najverojatno e ispravna. Vtoriot pat bea ljubezni, i mi rekoa deka ke se potrudat vo najbrz rok da dojdat i da go sredat problemot, no ke bidat istite monteri, koi se mnogu dobri i iskusni, a drugi nemaat tuka. E sega ostanuva od utre da vidime dali ke se resi problemot ili ne, utre e tocno 1 mesec od montiranjeto
Covek aman so taa Energija od kade si, koj ti montiral, sto si tolku tainstven.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom