Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Клима Fairy LCLH GWH18ACD-K6DNA1D поставена пред еден месец, штом ќе ја достигне поставената температура почнува да дува ладен воздух и кога ќе падне температурата почнува пак да дува топол. Значи меѓу две дувања топол воздух, влегува ладен. Зборував со монтерите, тие велат таков е принципот на работа. Дали има начин да се среди ова, зашто и упатството некако е штуро. https://mall.gree.com.mk/index.php/product/fairy-lclh-gwh18acd-k6dna1d/

Секоја клима би рекол дека работи добро, ако во просторијата ја одржува температурата која си ја поставил на даљинско-то, со варијација од 0,5 степени над и под таа вредност. Не треба да се секираш и по еден степен да е разликата.
Подобрите клими, кога ќе ја постигнат зададената температура +1 степен, го гасат коморесорот кој е во надворешната единица (Н.Д.), а перката на внатрешната (В.Е.) продолжува да врти уште пола мин.- отприлика, а после го намалува дувањето и ги подига крилцата нагоре. Само обавеззно поставете ги на - AUTO SWING -, a можете и на -AUTO FAN -.
Кај мене Панасоникот во било која брзина да е ставен, сам ја намалува брзината на дување.
Да не заборавите, климата е поефикасна- ако дува посилно, наејефикасна во најјако дување. Ова посебно важи при греење.
Во режим на ладење, посилното дување овозможува подобро одвлажнување.
Вие ќе си подесите како вас ви одговара.

Панасоник-от произведен 2004-та, не " крцка " со пластиката

Автоматски споено мислење:

Вчера наутро на +5 во Скопје, AMBER NORDIC поставена на 29 !!! степени на даљинско-то, трошела 1800 вати, во дуќан од 50 м2 , претходно два дена незатоплуван.
Не знам колку долго работела со таа снага, ама кажаа дека брзо намалиле на 25 !!! степени.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Епа како според сите шифри се сосема исти кај нас што се нуди и во холандија како што е наведено инфото ?
Или холандсково не чини ама италјанското е океј...
Има да го издува пуларот за доручек а ферито за вечера
Ne be koga ke ti kaze expertov deka e taka taka e. Idi bre odi na meli toa brasnoto, galickiot moze samo brasno da izduva
Автоматски споено мислење:

Ќе биде интересно овие пулар да излезат капиларки, а со 25кг надворешна како за такви ми изгледаат и макс 10м2 простор за греење.
Voopsto ne si daleku od vistinata za taa cena, inaku sega ke gledas beli meracinja od botovive od storovite kako frcat.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
1603176679699.png

Дали оваа енергетска, кажува дека овој модел ќе даде 6,7 кв. на -15. Зошто на -10 би му требало додатно греење. Оваа треба како NIRDIC да работи.

Зарем
AMBER NIRDIC не работи вака.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Прегледај го приврзокот 271166

Дали оваа енергетска, кажува дека овој модел ќе даде 6,7 кв. на -15. Зошто на -10 би му требало додатно греење. Оваа треба како NIRDIC да работи.

Зарем
AMBER NIRDIC не работи вака.
Energetska ne e tolku validna, treba product fiche. Tamo samo mozes da vidis kolku bara dopolnitelno za da ima kapacitet kako na energetskava.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Клима Fairy LCLH GWH18ACD-K6DNA1D поставена пред еден месец, штом ќе ја достигне поставената температура почнува да дува ладен воздух и кога ќе падне температурата почнува пак да дува топол. Значи меѓу две дувања топол воздух, влегува ладен. Зборував со монтерите, тие велат таков е принципот на работа. Дали има начин да се среди ова, зашто и упатството некако е штуро. https://mall.gree.com.mk/index.php/product/fairy-lclh-gwh18acd-k6dna1d/
Pisi si slobodno sigurno ima i drugo nesto. Sto ocekuvas ti deka forumov e iskren i deka galickive se najdobri klimi na svet.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664

Би замолил постручните од мене, најубаво најупатените познавачи на Gree , што е разлика меѓу овие две. Дали треба место поскапата Fairy да се купува поевтиниот Pular.
Fairy sto Ja sporeduvas so Pular e On/Off, ne e inverter
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Fairy sto Ja sporeduvas so Pular e On/Off, ne e inverter

Извинете грешка у " прстот " .
За овие мислев

Сакав споредба да направам и помеѓу

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Извинете грешка у " прстот " .
За овие мислев

Сакав споредба да направам и помеѓу

Tundra ne e - 25C, neznam zosto im stoi vaka na klimi.mk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Tundra ne e - 25C, neznam zosto im stoi vaka na klimi.mk

Види, пријател - земо, во друго е поентата.
Јас сум обичен корисник, на повеќе марки, се обидувам да научам што повеќе, за да згрешам помалку кога ги давам парите.
Овдека е малку " трудно " да се дојде до вистината, мораш многу да потрошиш време и многу " меѓу редови " да читаш.
Затоа, тоа што беше споредбата со Хајер Флексис и Грее Пулар Премиум мене ми дојде иста со споредба на Грее Фери и Грее Пулар Премиум.
Јас би ги споредувал Хајер Тундра Гриин 18-ка со Грее Пулар Премиум 18- ка, а Флексис со Феири. Не знам дали сум во право, јас учам, затоа и ве прашувам.
Прашувам и дали Хајер Флексис е Нордик модел, бидејќи со енергетската е означен и за ладна зона.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13

Attachments

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ако може еден совет сакам да купам клима и се двоумам помеѓу gree lomo lc gwh12qb-k6dnb4i и Gree PULAR PREMIUM GWH12AGC-K6DNA1A. Вака како лаик не гледам некоја голема разлика исто и мала е разликата во цена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Секоја клима би рекол дека работи добро, ако во просторијата ја одржува температурата која си ја поставил на даљинско-то, со варијација од 0,5 степени над и под таа вредност. Не треба да се секираш и по еден степен да е разликата.
Подобрите клими, кога ќе ја постигнат зададената температура +1 степен, го гасат коморесорот кој е во надворешната единица (Н.Д.), а перката на внатрешната (В.Е.) продолжува да врти уште пола мин.- отприлика, а после го намалува дувањето и ги подига крилцата нагоре. Само обавеззно поставете ги на - AUTO SWING -, a можете и на -AUTO FAN -.
Кај мене Панасоникот во било која брзина да е ставен, сам ја намалува брзината на дување.
Да не заборавите, климата е поефикасна- ако дува посилно, наејефикасна во најјако дување. Ова посебно важи при греење.
Во режим на ладење, посилното дување овозможува подобро одвлажнување.
Вие ќе си подесите како вас ви одговара.

Панасоник-от произведен 2004-та, не " крцка " со пластиката

Автоматски споено мислење:

Вчера наутро на +5 во Скопје, AMBER NORDIC поставена на 29 !!! степени на даљинско-то, трошела 1800 вати, во дуќан од 50 м2 , претходно два дена незатоплуван.
Не знам колку долго работела со таа снага, ама кажаа дека брзо намалиле на 25 !!! степени.
Vo Ne-zatoplena prostorija i so postavena 29° / vo prostorijata 50m2 sigurno sabajleto vo 7 bilo T pod 20° okolu 18°,kakva sakas pusti klima ke trosi minimum 1500w dodeka dojdi 2/3stepeni priblizno zadadenata...
Автоматски споено мислење:

Ако може еден совет сакам да купам клима и се двоумам помеѓу gree lomo lc gwh12qb-k6dnb4i и Gree PULAR PREMIUM GWH12AGC-K6DNA1A. Вака како лаик не гледам некоја голема разлика исто и мала е разликата во цена.
I jas kako laik mislam deka Pularot e pojaka od lomo lc,e sega za Pularot neka ti spodelat deckive od Gree sto/kako e razlika...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom