Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ne te razbiram sto sakas da dokazes, deka Tebe ne ti e jasno nesto ili mene ne mi e jasno nesto?
Trosi prostorot, kukjata stanot, taa e potrosuvac za da nadopolni gubenje toplina, se meri so termometar.
Ako ne ti gubi toplina i si stavil 30cm izilacija nema da imas potreba ni da toplis, so ne e jasno tuka ?
Tebe ne ti e jasno, a ja nema da ti objasnuvam, toa da ti e jasno.
Koi 4.5kw ili 5kw....neli po Eurovent se vodis....pokazi go Euroventot kaj sto pisuva deka FH dava 4kw ramno na +7 i COP 5...znaci kolku trosi na +7?
valjda znaes da podelis 4000 so 5 za da dobies 800W Input-Potosnnja
Na +2 ke trosi sigurno nad 800W ako na +7 trosi 800W....sto ne ti e jaso? Ne ti e jasno sto toa e test i nemas pojma kako se meri, ete toa e problemot, i sea treba da te ucime ? Zasto?
Da si pismen Objasni deka ne e toa taka, i nema da potrosi 800W/h na +2 ili +7 ,i tuka ke bideme kvit.
Nema da potrosi 800W na +7, ama treba da znaes zasto i da objasnis.....nema da potrosi ni 200W/h ama i toa treba da go objasnis, samo tebe toa ti e nejasno zasto kako e, imas kratok spoj vo sivite kelii
Ama posto neznaes pokloni mu se na Strelec i izgubi se
ха ха ха стручњакот кој ја продаде фх35 за ич пари за да си купи
хансол па и него го продаде си купи ќумбе амбер
Те прашав нешто ако знаеш одговори ако незнаеш да не ја тупиме:)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ха ха ха стручњакот кој ја продаде фх35 за ич пари за да си купи
хансол па и него го продаде си купи ќумбе амбер
Те прашав нешто ако знаеш одговори ако незнаеш да не ја тупиме:)
Ja ne prasuvam nisto:tapp:
ti si toj sto ne ti e nisto jasno,matematikata ti e konfuzija i sto nezgodni prasanja dobi od mene, na koi nemas odgovor
800W na +7 ako trosii tvojata FH na +7....znaci na +2C ke trosi kolku ? 1500w?
Izjasni se koga sporeduvas babi i zabi
Ova i najnepismena prodavacica so mini sukjnica treba da go znae ama ne go znae
Spored Eurovent na +7 tojata skapa masina so SCOP 5.1 od 1000evra trosi 800W na +7....objasni dali e poinaku dur ne sum pocnal so sliki :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Еве кога мојата ќе троши 800w:)
позз. и лека
800W mocko eden ti trosi so T 26,6, na usis COP tuka pak ti e ti e pod 5
So usis 20C kolku ke ti bide i potrosnnja i COP 3 ili 2 ?
Sto gledame na ekranot na monitorot???
gledame softwer za dalecinsko nadgleduvaje na Security kameri po pat na Internet, i koi kameri moze da bidat i na Aljaska ama klimata moze da e i vo Gevgelija.
Leka nokj i na tebe
Zemi izlezi na terasa sledniot pat tolku pat nema da ti e daleku da mora na monitor preku sotver da go gledame
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Prasuvam za mojot cicko, saka da kupi inverter za vo podrum koj ke go koristi za od celata godina samo 2 nedeli dodeka e vo odmor vo zima.
Prostorijata e okolu 50m2, 30 dnevna so kujna, mal hodnik okolu 3m2 i spalna okolu 15, ova raspredelba e vo forma na Г
slovenski stakla i izolirani zidovi so 10 cm stiropor, kukjata nagore ne se gree. Prostoriite normalno brzo se great i ja odrzuvaat toplinata.

Sto mislite dali e po isplatlivo da zema inverter ili sporet na peleti

budzet do 700€
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Imam dve nedeli nova U-Crown 5.5 vo kukja so izolacija i dobri PVC. Gream okolu 43 m2.
Imam problem okolu podesuvanje na temperaturata i vo kolku e standardno i klimata go koristi termostatot na vnatresnata edinica togas sekogas treba na dalecinskoto da mi bide namesteno za 5 stepeni povekje za da se dobie i odrzuva posakuvanata temperatura. Termostatot vo klimata sekogas detektira povisoka temperatura najverojatno zosto topliot vozduh se kacuva gore no 5C e mnogu.
Primer ako sakam temperatura od 22 togas treba da ja namestam na 27 za da ja odrzuva temperaturata od 22.
Ako ja namestam 22C togas ke odrzuva okolu 18C be razlika na koja brzina e ventilatorot.
Pretpostavuvam deka toj termostat detektira deka e dovolno toplo i ja isklucuva klimata iako razlikata vo realnata temperatura e skoro 5C.
Vo kolku ja koristam I Feel funkcijata (termostat na dalecinsko) togas go nemam toj problem i temperaturata se dvizi vo raspon od +/- 1C.
Ovoj problem mi e najgolem koga ja vklucuvam preku Wifi od druga lokacija. Togas nikogas neznam dali funkvijata I Feel e vklucena ili ne. Na aplikacijata Gree+ nema indikator i kopce za i Feel.
За жал кај U-Crown тоа е хронична болест. А продавачот, монтерот и сервисерот си играат пинг понг со купувачот. Се разбира дека купувачот е топчето кое треба да се префрли на другата страна.
Во Gree услугата е добра додека да ја купиш климата. После кај нив важи правилото КОЈ ТЕ Е*Е.
Ова од искуство го пишувам. Можеби некому не ќе му се допадне, ама вистината е таа.
Mnogu ednostavno se proveruva dali klimata e vo red, 40bari na manometar znaci deka klimata e Ok, moze samo prostorijata da e preladna pa ne duva so 60C ama pritisokot ke e toj istiot....so patni troskovi najmalku 1000ka kosta vakva proverka za "bezpari" a za ic pari nema da ja vidite
А зошто служи гарантниот лист? За замачкување очи?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Imam dve nedeli nova U-Crown 5.5 vo kukja so izolacija i dobri PVC. Gream okolu 43 m2.
Imam problem okolu podesuvanje na temperaturata i vo kolku e standardno i klimata go koristi termostatot na vnatresnata edinica togas sekogas treba na dalecinskoto da mi bide namesteno za 5 stepeni povekje za da se dobie i odrzuva posakuvanata temperatura. Termostatot vo klimata sekogas detektira povisoka temperatura najverojatno zosto topliot vozduh se kacuva gore no 5C e mnogu.
Primer ako sakam temperatura od 22 togas treba da ja namestam na 27 za da ja odrzuva temperaturata od 22.
Ako ja namestam 22C togas ke odrzuva okolu 18C be razlika na koja brzina e ventilatorot.
Pretpostavuvam deka toj termostat detektira deka e dovolno toplo i ja isklucuva klimata iako razlikata vo realnata temperatura e skoro 5C.
Vo kolku ja koristam I Feel funkcijata (termostat na dalecinsko) togas go nemam toj problem i temperaturata se dvizi vo raspon od +/- 1C.
Ovoj problem mi e najgolem koga ja vklucuvam preku Wifi od druga lokacija. Togas nikogas neznam dali funkvijata I Feel e vklucena ili ne. Na aplikacijata Gree+ nema indikator i kopce za i Feel.
Vo desen agol vo prostorija e: 16 cm od gore i 16 od desno kade odat cevkite vo zid.
Tvoevo e klasicen primer na pogresno izbrano mesto za montaza na vn. edinica, kako i nesoodvetno koristenje. 16 santimetri od desno vo agol na soba e taman dovolno da se zbunuva senzorot, uste ako e na potopol vnatresen zid- ete belja. Uste ako ja koristis kako kalorifer i sakas od 18-19C brzo da podigas na 22-23C ete pak belja. Uste ako sobata so 43m2 e pravoagolna da kazeme so dimenzii 4x10m, a ti sakas so niska brzina na turbinata (da uzivas vo tisina) ete pak belja.
Osnovni pravila za da imas izednacena T vo sobata i da ti ja postiga baranata T:
-podolga prostorija povisoki brzinina izduv (malite brzini pravat toplot vozduh da kruzi na 2-3m od klimata i da go laze senzorot),
-sto poniska nadvoresna T biras sto poviski brzini na izduv,
-nema gasenje na klimata pod 3-4C nadvoresna T na dolgi periodi,
-ako ja gasis od tebe poznati pricini, togas mora da ja kacuvas T postepeno stepen po stepen, otkako ce go postigne zadadeniot.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Sto gledame na ekranot na monitorot???
На екранот на мониторот ја гледаме твојата брука.
Тие 26,6 на усис му ги овозможува Gree клима која не се гледа на снимката.
Надзорните камери се на месечева база.

Туку иди поправете го тракторот U-Crown на кој му "штрака вентилот"
Мајстор ли си кондураџија ли си.
Ајде! Нов мотор за перка, крстач и добра воља.
Не се правете мрднати.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
nezgodni prasanja dobi od mene, na koi nemas odgovor
800W na +7 ako trosii tvojata FH na +7....znaci na +2C ke trosi kolku ? 1500w?
Алоо..како ќе ми троши 800w na +7 a na +2 1500w кога на видеото ми троши 800w
АМА на надворешна -7??:)

800W mocko eden ti trosi so T 26,6, na usis COP tuka pak ti e ti e pod 5
So usis 20C kolku ke ti bide i potrosnnja i COP 3 ili 2 ?
Sto gledame na ekranot na monitorot???
gledame softwer za dalecinsko nadgleduvaje na Security kameri po pat na Internet, i koi kameri moze da bidat i na Aljaska ama klimata moze da e i vo Gevgelija.
Leka nokj i na tebe
Zemi izlezi na terasa sledniot pat tolku pat nema da ti e daleku da mora na monitor preku sotver da go gledame
Алоо..како ќе ја поврзам климата на мерачот ако климата ми е во Гевгелија а
камерата мерачот и термометарот ми се во Алјаска?
Со усис 20 јасно како убав сончев ден ќе троши помалце и ќе има поголем цоп.Ти што мислиш колку ќе ми троши?
Ако излезам на тераса оставам простор за манипулација(некој може да ја догрева сондата
од термометарот).Такви видеа ти прави си можеби има човеци мастило што пијат па ќе
ти поверуваат.:)
Видеата ми се на тој начин снимани да не оставам простор за манипулација.
Сакам се да се види во едно кадро:усис издув потрошувачка и надворешна температура.
Притоа прикажувам 5 часовници: на мерачот на термометарот,далјинското,и на компјутерот и
плус еден часовник со датум од камерата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
На екранот на мониторот ја гледаме твојата брука.
Тие 26,6 на усис му ги овозможува Gree клима која не се гледа на снимката.
Надзорните камери се на месечева база.

Туку иди поправете го тракторот U-Crown на кој му "штрака вентилот"
Мајстор ли си кондураџија ли си.
Ајде! Нов мотор за перка, крстач и добра воља.
Не се правете мрднати.
Monterce, mukla.....nauci li da citas energetska?......hahaha
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
За жал кај U-Crown тоа е хронична болест. А продавачот, монтерот и сервисерот си играат пинг понг со купувачот. Се разбира дека купувачот е топчето кое треба да се префрли на другата страна.
Во Gree услугата е добра додека да ја купиш климата. После кај нив важи правилото КОЈ ТЕ Е*Е.
Ова од искуство го пишувам. Можеби некому не ќе му се допадне, ама вистината е таа.

А зошто служи гарантниот лист? За замачкување очи?
Палачански,ти трет на форумов мрчиш од Краун... искрено зачуден сум што од неколку души на форумов што купија краун,убав збор не се слушна.
А искрено за 40 карти ми беше фаворит таа клима,посебно дизајнот на внатрешната...

Генерално зборувам,ако си сигурен дека е до климата... малку негативен маркетинг,досаѓање и такви работи би требало да ги размрдаат Грее-вци.Во секој случај сам мораш да платиш доаѓање на мајстор! Ако е до климата,поправката треба да е покриена од гаранцијата.Лоша монтажа никој нема да ти признае(и тебе ќе те прават будала),и тоа е тоа... Ама искрено и било која друга фирма ти е иста прикаска во тој дел.
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
16
Imam dve nedeli nova U-Crown 5.5 vo kukja so izolacija i dobri PVC. Gream okolu 43 m2.
Imam problem okolu podesuvanje na temperaturata i vo kolku e standardno i klimata go koristi termostatot na vnatresnata edinica togas sekogas treba na dalecinskoto da mi bide namesteno za 5 stepeni povekje za da se dobie i odrzuva posakuvanata temperatura. Termostatot vo klimata sekogas detektira povisoka temperatura najverojatno zosto topliot vozduh se kacuva gore no 5C e mnogu.
Primer ako sakam temperatura od 22 togas treba da ja namestam na 27 za da ja odrzuva temperaturata od 22.
Ako ja namestam 22C togas ke odrzuva okolu 18C be razlika na koja brzina e ventilatorot.
Pretpostavuvam deka toj termostat detektira deka e dovolno toplo i ja isklucuva klimata iako razlikata vo realnata temperatura e skoro 5C.
Vo kolku ja koristam I Feel funkcijata (termostat na dalecinsko) togas go nemam toj problem i temperaturata se dvizi vo raspon od +/- 1C.
Prethodno edna godina na istoto mesto staviv Vivax ACP-12CH35AEQI. Nadvoresnata bese na zidot gore odma do vnatresnata. Cevki odvaj 1m dolzina. Koga ke dojdese pod +5C morase da raboti na maximum za da dojde do 22. Na pod 0 C nemozese da postignuva. Ako ima nadvor vlaga rabotese samo 20 min pa 5 min defrost pa pak 20 min pa pak defrost.... taman pocnalo da se gree se isklucil za defrost. Niz cela kukja se slusase rabotenjeto na motorot. Sekogas znaev koga ubrzuva i usporuva kompresorot. Kako dvokrilec avion.
Posle edna godina se resiv da ja izvadam i stavam pojaka. Se resiv za U-Crown... posledenata... ja otkacija izlozenata za da ja zemam.
Sega nesakam da bidam pristrasen no i koga bese -8 jas nemav problem da postignam visoka tempreatura vnatre.
Vnatresnata edinica e na istoto mesto , a nadvoresnata sega ne e na zid tuku na zemja so 3,5m cevki.
Nemam veke nikakov zvuk od nadvor, nitu znam koga vklucuva, isklucuva , ubrzuva ...
Ova e rasporedot sto go imam. I postavenosta na vnatresnata edinica so crveno.
Za lokacijata na vnatresnata edinica sum siguren deka e dobra zosto toplinata se rasporeduva podednakvo nasekade. Nasekase dobivam podednakvo temperatura so +/- 1C razlika.
Plan Ideja A 1b.png
Raspored... so portokalovo vnatresna
2019-03-29 -004.jpg
Prethodno Vivaxot na zid ... Vnatre se slusase kako avion
2020-01-24 -001.jpg
Sega e vaka
2020-01-24 -003.jpg
Dopolnitelnata izolacija na cevkite i kablite jas ja staviv.
Автоматски споено мислење:

Dalecinskoto mozebi TI e blisku Ili vo nasoka Da duvanje na klimata .
I Na auto fan podesija taka e najdobro I odalecigo dlecinskoto. Mozes Da si proveris na kopceto temp kolku TI e kaj dalecinskoto ( termometarot koga e vo kukickata)
E tuka ne mi jasno. Na klimata e namestena 22, a na Temp mi pokazuva 27 i mislam deka e taa temperatura nekade gore na senzorot vo klimata, a ne na dalecinskoto senzorot.
Dalecinskoto go stavam kaj sto sedam da ne bide direktno izlozeno na duvanje tuku na ambientalniot vozduh.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Prethodno edna godina na istoto mesto staviv Vivax ACP-12CH35AEQI. Nadvoresnata bese na zidot gore odma do vnatresnata. Cevki odvaj 1m dolzina. Koga ke dojdese pod +5C morase da raboti na maximum za da dojde do 22. Na pod 0 C nemozese da postignuva. Ako ima nadvor vlaga rabotese samo 20 min pa 5 min defrost pa pak 20 min pa pak defrost.... taman pocnalo da se gree se isklucil za defrost. Niz cela kukja se slusase rabotenjeto na motorot. Sekogas znaev koga ubrzuva i usporuva kompresorot. Kako dvokrilec avion.
Posle edna godina se resiv da ja izvadam i stavam pojaka. Se resiv za U-Crown... posledenata... ja otkacija izlozenata za da ja zemam.
Sega nesakam da bidam pristrasen no i koga bese -8 jas nemav problem da postignam visoka tempreatura vnatre.
Vnatresnata edinica e na istoto mesto , a nadvoresnata sega ne e na zid tuku na zemja so 3,5m cevki.
Nemam veke nikakov zvuk od nadvor, nitu znam koga vklucuva, isklucuva , ubrzuva ...
Ova e rasporedot sto go imam. I postavenosta na vnatresnata edinica so crveno.
Za lokacijata na vnatresnata edinica sum siguren deka e dobra zosto toplinata se rasporeduva podednakvo nasekade. Nasekase dobivam podednakvo temperatura so +/- 1C razlika.
Прегледај го приврзокот 232597
Raspored... so portokalovo vnatresna
Прегледај го приврзокот 232599
Prethodno Vivaxot na zid ... Vnatre se slusase kako avion
Прегледај го приврзокот 232600
Sega e vaka
Прегледај го приврзокот 232601
Dopolnitelnata izolacija na cevkite i kablite jas ja staviv.
Автоматски споено мислење:


E tuka ne mi jasno. Na klimata e namestena 22, a na Temp mi pokazuva 27 i mislam deka e taa temperatura nekade gore na senzorot vo klimata, a ne na dalecinskoto senzorot.
Dalecinskoto go stavam kaj sto sedam da ne bide direktno izlozeno na duvanje tuku na ambientalniot vozduh.
ako ti e namesteno dalecinskoto na ifeel togas temperaturata sto ke ja prikazuva na displejot na klimata koga ke e vo kukickata na dalecinskoto e od senzorot na dalecinskoto. bez ifeel ja prikazuva kaj senzorot na klimata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom