Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Дечки да споделам искуство со ICS group.
Топлотната пумпа уплатена пред скоро година надворешната и внатрешната монтирани пред два месеца, а за фенколерите сеуште ме маткаат. Многу непрофесионално од нив, среќа не зависам да ги чекав само нив но ова е најаматерски, а платено им е скоро милион денари. Ужас. Имајте го у предвид ова ако одлучувате да зимате од кај нив нешто.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Дечки да споделам искуство со ICS group.
Топлотната пумпа уплатена пред скоро година надворешната и внатрешната монтирани пред два месеца, а за фенколерите сеуште ме маткаат. Многу непрофесионално од нив, среќа не зависам да ги чекав само нив но ова е најаматерски, а платено им е скоро милион денари. Ужас. Имајте го у предвид ова ако одлучувате да зимате од кај нив нешто.
Знаеш ли што е разлика меѓу Македонец и Јапонец....Јапонецот прашува па одлучува, Македонецот обратно. Да си се распрашал сигурно ќе се добиел информации со кого имаш работа. Daikin ли имаш платено или Alterna?
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Знаеш ли што е разлика меѓу Македонец и Јапонец....Јапонецот прашува па одлучува, Македонецот обратно. Да си се распрашал сигурно ќе се добиел информации со кого имаш работа. Daikin ли имаш платено или Alterna?
Daikin altherma
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.130
Поени од реакции
4.945
Фала ви дечки Haier Tudra Green 5.5-ка ја земам утре па ќе видиме како ќе се покаже.
Od kade ke ja zimas klimi mk ili Energija vnimavaj na montazata 15 cm vnatresnata edinica da e odalecena od plafonot za dobar protok na vozduh i 3m bakarni cevki minimun da ti stavat.
Pozdrav pa stavi sliki od montazata.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Дечки да споделам искуство со ICS group.
Топлотната пумпа уплатена пред скоро година надворешната и внатрешната монтирани пред два месеца, а за фенколерите сеуште ме маткаат. Многу непрофесионално од нив, среќа не зависам да ги чекав само нив но ова е најаматерски, а платено им е скоро милион денари. Ужас. Имајте го у предвид ова ако одлучувате да зимате од кај нив нешто.
ne si prviot i najverojatno nema da bides posledniot :(
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Фала ви дечки Haier Tudra Green 5.5-ка ја земам утре па ќе видиме како ќе се покаже.
Baš me interesira što će praviš ako ne se pokaže, montažata e 70 do 100 evra za 5.5-ка, demontažata sigurno ušte 50 e i posle Jovo nanovo so druga klima i se od početok. Ne se kupuva taka klima brat, no tvoja rabota.....
Može klimata da e sosema vo red, ama sigurno nema da se pokaže ako ti ja montiraat vnatrešnata vo ćoš i do plafon vo prostorija od 10 m dolžina, a ti ja koristiš vo prva brzina vo neizoliran prostor, a nadvorešnata zatvorena na balkon da duva vo sprotivniot zid, isto taka nabiena do plafon i vo ćošot na balkonot. Isto taka nema da se pokaže ako sakaš da ti izigruva kalorifer pa od 16 C da ti digne 25 C, a nadvor e minus 2C i relativna vlažnost 100%......no tvoja rabota...
Prašuvaš koj ima HAIER, a da si pročital bar dve tri strani od ovoj forum bi videl deka mene mi stoi vo potpisot. Toa dokažuva deka si go potcenil kupuvanjeto na klima ured i deka epten se razlikuva od kupuvanje na TV na primer, bidejći načinot na koristenje i mestopoložbite na delovite od klimite direktno vlijaat na toa dali taa će se pokaže ili ne.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Baš me interesira što će praviš ako ne se pokaže, montažata e 70 do 100 evra za 5.5-ка, demontažata sigurno ušte 50 e i posle Jovo nanovo so druga klima i se od početok. Ne se kupuva taka klima brat, no tvoja rabota.....
Može klimata da e sosema vo red, ama sigurno nema da se pokaže ako ti ja montiraat vnatrešnata vo ćoš i do plafon vo prostorija od 10 m dolžina, a ti ja koristiš vo prva brzina vo neizoliran prostor, a nadvorešnata zatvorena na balkon da duva vo sprotivniot zid, isto taka nabiena do plafon i vo ćošot na balkonot. Isto taka nema da se pokaže ako sakaš da ti izigruva kalorifer pa od 16 C da ti digne 25 C, a nadvor e minus 2C i relativna vlažnost 100%......no tvoja rabota...
Prašuvaš koj ima HAIER, a da si pročital bar dve tri strani od ovoj forum bi videl deka mene mi stoi vo potpisot. Toa dokažuva deka si go potcenil kupuvanjeto na klima ured i deka epten se razlikuva od kupuvanje na TV na primer, bidejći načinot na koristenje i mestopoložbite na delovite od klimite direktno vlijaat na toa dali taa će se pokaže ili ne.
Сакале ние или не, мораме да одиме на ризик. Условите го налагаат тоа.
Јас размислував за Haier Tundra, во Сетек беше на попуст за 23 500 денари. Ќе ја земев, ама види парадокс. Се продава на попуст, ама ја нема во ниту еден салон. Во klimi.mk беше 28 000 денари. Ќе ја платев и таа цена, ама кога почнав да им поставам стручни прашања од моето скромно знаење, се најдоа во небрано. Затоа не се одлучив за таква клима.
Зедов U Crown, ама ете монтерите (кои се наводно обучени) ја упрскаа работата. Ако јас разбирам повеќе од нив самиот ќе ја монтирам, ама мислев дека тие ја познаваат целата проблематика (сомнително ми беше што сакаат да ја постават под прозор, како ли после ќе ги наместат луличката и цревото за одвод, ама ајде...). Мислам дека и климата не е баш во ред, но уште ќе ја тестирам. Да не донесувам предвремени заклучоци.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...a da si pročital bar dve tri strani od ovoj forum bi videl deka mene mi stoi vo potpisot...
Ednas prasav nikoj ne mi odgovori eve gi PRASUVAM PAK SITE!
Dali go gledate potpisot na drugite???
Ja prelistuvam na Tapatalk i tuka Zlatko ne go gledam tvojot potpis..istotaka i na Webview na mobilen ne go gledam a i koga ke otvoram na PC pak nema potpis!
I mojot potpis ne go gledam nikade a i drugite izgleda ne go gledaat zasto skoro imav prasanje koja klima koristam a istiot toj potpis vo setiranjata mi e postaven..sose klimite i sose tvojata misla...
Taka da daj kazete sto se desava dali nesto mene ne mi e setirano ko sto treba ili nema vise potpis data voda pijam na temava


Screenshot_2020-01-03-11-31-43-647_com.quoord.tapatalkpro.activity.jpg Screenshot_2020-01-03-11-27-33-868_com.android.browser.jpg Screenshot_2020-01-03-11-39-23-164_com.android.browser.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Ednas prasav nikoj ne mi odgovori eve gi PRASUVAM PAK SITE!
Dali go gledate potpisot na drugite???
Ja prelistuvam na Tapatalk i tuka Zlatko ne go gledam tvojot potpis..istotaka i na Webview na mobilen ne go gledam a i koga ke otvoram na PC pak nema potpis!
I mojot potpis ne go gledam nikade a i drugite izgleda ne go gledaat zasto skoro imav prasanje koja klima koristam a istiot toj potpis vo setiranjata mi e postaven..sose klimite i sose tvojata misla...
Taka da daj kazete sto se desava dali nesto mene ne mi e setirano ko sto treba ili nema vise potpis data voda pijam na temava


Прегледај го приврзокот 227150Прегледај го приврзокот 227151Прегледај го приврзокот 227152
Ne se gleda.....
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Колку и да се чини како претерување, монтажата на надворешната единица е пресудна за перформансите.
Назад, лево и горе. Тоа е просторот кој одлучува дали ќе имаш трупање на мраз повеќе од нормално.

Дефрост логиката (барем кај Mitsubishi) мери колкава е температура на испарителот односно колку време одредена температура се задржала на истиот и заедно со термисторот за надворешна амбиентална температура и акумулираното време на работа на компресорот одредува кога ќе има дефрост и колку ќе трае.

Минималното време на дефрост кај Mitsubishi е 30 минути. Ако времето е поволно интервалите се зголемуваат за 5 минути. Максималното време е 120 минути. Ова кај различни произвидители различно се нарекува (кај Mitsubishi се нарекува Fuzzy Logic - машинско учење)

Самиот дефрост има две фази - нормален и сув.
Кај нормалниот се употребува максимална снага за побрзо топење (за снагата одлучува термисторот од испарителот)
Во втората фаза при тн. сув дефрост надворешниот вентилатор (без работа на компресорот) дува на максимум за да го исуши испарителот (излегува пареа)
После ова компресорот почнува со работа со постепено развивање на снагата (за да нема инстантно мрзнење на испарителот)

Ете зошто е пресудна монтажата. Додека кај странциве климите во 99% случаи се монрирани на земја ние, пошто страшно паметни, ги ставаме по балкони и употребуваме естетски барања.

Сѕм видел Neо, Max, ST како предат како мачиња и brand name клими како се мачат да испоеачаат делче од топлината на галичките клими.

За жал овдека ќе поминат години додека луѓето не сфатат дека монтажата е далеку побитна отколку прогонување на COP - овите.
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Јас овде колку шо гледам/читам 99 посто е заебана странка во оваа проблематика, само 2-3ца имаат знаење и се прават прилично експерти, изгледа како и во сѐ во државава така и мајсторлукот со клими и димензионирање е на многу ниско ниво.
Уште немам купено и незнам ни дали да купам, стравот дека и мене некој ќе ме заебе (околу 600-700 евра) за мене е голема загуба, а нерви за кавги по свадба - немам.
Се мислев за U-Crown, па во игра ми е Fujitsu Asyg 12Kpca од Грција за некои 450 евра, Mitsubishi msz hr35 za 480 €, Daikin ATXC 35 за 500 €?
Станот е 42 м², без дополнителна стиропор изолација, на запад, со ПВЦ дограма.
Што би одбрале вие?

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ednas prasav nikoj ne mi odgovori eve gi PRASUVAM PAK SITE!
Dali go gledate potpisot na drugite???
Ja prelistuvam na Tapatalk i tuka Zlatko ne go gledam tvojot potpis..istotaka i na Webview na mobilen ne go gledam a i koga ke otvoram na PC pak nema potpis!
I mojot potpis ne go gledam nikade a i drugite izgleda ne go gledaat zasto skoro imav prasanje koja klima koristam a istiot toj potpis vo setiranjata mi e postaven..sose klimite i sose tvojata misla...
Taka da daj kazete sto se desava dali nesto mene ne mi e setirano ko sto treba ili nema vise potpis data voda pijam na temava
Ова штиклирано ли ти е?
Мене ме нервираат некои потписи, па затоа не го штиклирам. Потпис.png
Автоматски споено мислење:

За жал овдека ќе поминат години додека луѓето не сфатат дека монтажата е далеку побитна отколку прогонување на COP - овите.
За жал јас не го бирам монтерот, туку фирмаата го одредува. Каков е, таков е.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
За жал јас не го бирам монтерот, туку фирмаата го одредува. Каков е, таков е
За среќа можеш да поставиш услов како и на кое место треба да се намести.
Исто така можеш да го одбиеш монтирањето ако одбиваат да извршат вакумирање, да употребат 3x2,5 кабел за струја и да оформат круг со цевките зад климата за да се спречат вибрациите.

Па мајкаму стара монтерите не се божества! Ако одбиваат нека си ја земат климата. Имаш 14 дена рок за враќање. Имаш Пазарна инспекција..
Доста со тоа дефанзивно размислување.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
За среќа можеш да поставиш услов како и на кое место треба да се намести.
Исто така можеш да го одбиеш монтирањето ако одбиваат да извршат вакумирање, да употребат 3x2,5 кабел за струја и да оформат круг со цевките зад климата за да се спречат вибрациите.

Па мајкаму стара монтерите не се божества! Ако одбиваат нека си ја земат климата. Имаш 14 дена рок за враќање. Имаш Пазарна инспекција..
Доста со тоа дефанзивно размислување.
za zal se nadmudruvame so monterite... stari oksidirani cevki bile podobri... koj ti kazuva deka potrebna dolzina e 3metri koga najdobro e 2.5 metri,abe znaes li ti kolku klimi imam montirano do sega...koj ti kazuva deka mora vakumiranje... treba da doplatis plus za moeto maltretiranje sto sum dojden tuka?daleku sme site nie od toa sto treba...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom