Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
I dvajcata ste greska. Ne znam kako odat sea rabotite bidejki mislam evn sea go stava broiloto pred kuka. Taka da mozno e da e 63a tamu pred broiloto. Posle doma si stavas po potreba t.e zavisi sprema uredite sto ke bidat ukluceni. Ako stavate doma samo 16a i 20a ili 16a i 25a kade bi priklucile protocen bojler za koj treba 32a i trofazna struja.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze 63 amperi tie se glavnite osiguraci potoa idat 32 amperi pa 16 amperski taka da tocno 63 amperi tie osiguraci se glavni pred broiloto a nad broiloto odat 32 amperski osiguraci i vnatre vo razvodnata tabla vo kukata / stanot 16 amperski i 20 amperski.
Кога јас учев електрика пред броило беше строго забрането поставање осигурувачи. Тогаш не постоејаа осигурувачи од 32А, туку 35А. 35А се користеа само по исклучок, како и 50А кои ретко се користат. Можеби сега има некои промени, меѓутоа факт е дека каблите и понатаму остануваат исти (гледано во пресек), па и осигурувачите (снагата) мора да останат исти.

Не гледајте каде какви осигурувачи се поставени туку какви ТРЕБАЛО да бидат поставени. Тоа што некој сам вршел поправки и преправки или мајсторот дали од незнаење или од други причини си работел по свое е друга работа.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Трофазен бојлер од 18кв да уклучиш на монофазна струја? Никаде, ете каде.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Кога јас учев електрика пред броило беше строго забрането поставање осигурувачи. Тогаш не постоејаа осигурувачи од 32А, туку 35А. 35А се ккористеа само по исклучок, како и 50А кои ретко се користат. Можеби сега има некои промени, меѓутоа факт е дека каблите и понатаму остануваат исти (гледано во пресек), па и осигурувачите (снагата) мора да останат исти.

Не гледајте каде какви осигурувачи се поставени туку какви ТРЕБАЛО да бидат поставени. Тоа што некој сам вршел поправки и преправки или мајсторот дали од незнаење или од други причини си работел по свое е друга работа.
tocna konstatacija koga si ucel.... evn za elektricna energija za domakinstvata po faza montieaat 32A osiguraci.... od kaj ispadnaa 64A? tie se montieaat na industriski objekti.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.142
Поени од реакции
4.969
Кога јас учев електрика пред броило беше строго забрането поставање осигурувачи. Тогаш не постоејаа осигурувачи од 32А, туку 35А. 35А се ккористеа само по исклучок, како и 50А кои ретко се користат. Можеби сега има некои промени, меѓутоа факт е дека каблите и понатаму остануваат исти (гледано во пресек), па и осигурувачите (снагата) мора да останат исти.

Не гледајте каде какви осигурувачи се поставени туку какви ТРЕБАЛО да бидат поставени. Тоа што некој сам вршел поправки и преправки или мајсторот дали од незнаење или од други причини си работел по свое е друга работа.
Druze kaj mene uste na vremeto koga bese ESM taka namestija pred broiloto vo kutijara 3 osiguraci od 63 amperi nad broiloto 32 amperski taka mi se namesteni od togasno ESM i posle jas koga gi menjav vnatresnite toplivi osiguraci elektricarot vnatre vo kukata mi stavi avtomacki 16 amperski osiguraci i 20 amperski.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Трофазен бојлер од 18кв да уклучиш на монофазна струја? Никаде, ете каде.
Kade vide da recam da uklucis trofazen boljer na monofazna struja? Jasno rekov kakov osigurac treba za takov bojler. Procitaj go ubavo prasanjeto pred da se pravis pameten i takvi odgovori da davas.
Sve elektricari tuka od koa pocnaa da merat kolku im trosi klimata. Svasta be!
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Batalete osiguracive,:) ima nekoj poveke iskustvo so japonskive multisplit? Dali nekoj od nivnite brendovi otskoknuva vo ovaa bransa ili gore dole tuka se kako i kaj obicnite klimi?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Kade vide da recam da uklucis trofazen boljer na monofazna struja? Jasno rekov kakov osigurac treba za takov bojler. Procitaj go ubavo prasanjeto pred da se pravis pameten i takvi odgovori da davas.
Sve elektricari tuka od koa pocnaa da merat kolku im trosi klimata. Svasta be!
Со задоволство ќе ти појаснам се што ти е нејасно.

Трофазен бојлер има 3 осигурачи врзани, не е еден. Секој од нив е најмалку 16А, зависно колку KW е бојлерот. Истиот изгледа вака:


Ете вака ќе врзеш 24кв бојлер на три фази по 8кв со 50А осигурачи.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Да, 200 за да видиме некој минимум, може и 220 и 230 и 240.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.060
Поени од реакции
1.178
прво срекна нова година колеги форумџии,

следно бидејќи има потреба од доста читање на темава (затоа што има доста луѓе не разликуваат напон од струја и моќност)

еве оние кои не знаат основни термини од електротехниката може да прочитаат тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom