Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Stavija vo 3ta PO malce Ke potrosi( meri Da ja vidime razlikata). Autofanot e tamanZa pomali prostorii do Kaj 10-15m2
Ова треба да го разработиме (и научиме). По моја логика во трета треба да потроши повеќе отколку на аутофан (или во прва). Ама кога ја пуштив на турбо, најмалку струја влечеше. Го напишав тоа некаде, ама остана без коментари. Гледам дека и други пишуваат исто, третата е поекономична од првата. Значи дека мојата логика паѓа во вода.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Да не заборавиш, Љубљана уште од времето на Тито има политика за неширење на градот! Колкава била тогаш, слична е и сега! Нашиве т.н. градови од тогаш се имаат зголемено за 3-4 пати, и сето тоа без план и без акал!
Сите домакинства се под гасификација во Љубљана уште од пред 50 години, топла вода нонстоп, топло парно и готвењето во станот спаѓа под гасификација, нема потреба ни од дрва ни од џигери на фасада евентуално по некоја за ладење, а и тие ретки се не е толку непријатно топол градот.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ова треба да го разработиме (и научиме). По моја логика во трета треба да потроши повеќе отколку на аутофан (или во прва). Ама кога ја пуштив на турбо, најмалку струја влечеше. Го напишав тоа некаде, ама остана без коментари. Гледам дека и други пишуваат исто, третата е поекономична од првата. Значи дека мојата логика паѓа во вода.
Na povisoka brzina troshi pomalku bidejki e pogolema kubikazata na izduvot, a se namaluva temperaturata na izduvot shto znachi nadvor kompresorot raboti pomalku.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ова треба да го разработиме (и научиме). По моја логика во трета треба да потроши повеќе отколку на аутофан (или во прва). Ама кога ја пуштив на турбо, најмалку струја влечеше. Го напишав тоа некаде, ама остана без коментари. Гледам дека и други пишуваат исто, третата е поекономична од првата. Значи дека мојата логика паѓа во вода.
Auto fanot kaj mitsu ne e kako treba.ukocen e vo prva vtora brzina .Jas ja rabotam na auto ama mala e prostorijata od prva vtora ne mi treba poveke.
Kaj Gree Hansolot i toshibata na auto fan si rabotat kako treba si menuvaat brzini sami zavisno od potrebata.
Ayto fanot ako e dobar pomalce trosi klimata.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Auto fanot kaj mitsu ne e kako treba.ukocen e vo prva vtora brzina .Jas ja rabotam na auto ama mala e prostorijata od prva vtora ne mi treba poveke.
Kaj Gree Hansolot i toshibata na auto fan si rabotat kako treba si menuvaat brzini sami zavisno od potrebata.
Да и кај мене мицубишито на аутофан од втора брзина не прекорачува, ама па и немаше потреба да го силувам и да шуми повеќе, барем на овие температури. Даикинот на аутофан знае од прва до најјака да отиде, зависно колкава е разликата за надополнување.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Прегледај го приврзокот 225805
Vo dolniot zaden ned nakaj zidot levo..ako se zumira poveke se gledat deka imat voda
Spored mene koga klimata si raboti ispravno a kapenjeto e vo odredeni kjosinja na ovie temperaturi na koi kondenzira i sliva po malce e isklucuvo poradi neravna montaza osnosno so vaser vaga ili libela proveri ja po site oski t.e napred nazad, levo desno i po dvete dijagonali i ako ne e ravna vikaj si go nazad monterot da ja koregira taman da go potsetis i dupkata vo zidot da ja popuni so malterce.
Imam i ja slucen slucaj kaj Dedoto pa bas ke sliknam koga ke proveruvam..

P. S Za*ebete soveti so nisko sredno visoko sirecka purpena kolegi lesno nekoj moze da pomesa loncinja i belja da napravi...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да и кај мене мицубишито на аутофан од втора брзина не прекорачува, ама па и немаше потреба да го силувам и да шуми повеќе, барем на овие температури. Даикинот на аутофан знае од прва до најјака да отиде, зависно колкава е разликата за надополнување.
Кое Mitsubishi го имаш?

Очигледно FH50 има сосем друга логика/електроника со аутофанот затоа што работи најнормално кај мене. Не како на кинез со чујни варијации но полека, скоро неприметно, знае да залаумфа и тоа прилично во 4 брзина.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Кое Mitsubishi го имаш?

Очигледно FH50 има сосем друга логика/електроника со аутофанот затоа што работи најнормално кај мене. Не како на кинез со чујни варијации но полека, скоро неприметно, знае да залаумфа и тоа прилично во 4 брзина.
СФ 50, денеска го брчкав во трета, а сега го оставив пак на аутофан и по мое си качува нормално. Денеска пак е 11-12 степени надвор што да очекуваш да дува силно!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Кое Mitsubishi го имаш?

Очигледно FH50 има сосем друга логика/електроника со аутофанот затоа што работи најнормално кај мене. Не како на кинез со чујни варијации но полека, скоро неприметно, знае да залаумфа и тоа прилично во 4 брзина.
Kinez 5ka so strasno tivok fan na vnatresna e Tundrata btw...
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Da Da golem otvor so minimalno poprecni plastiki i krilca koi se eden od faktorite za shumot ama prvenstveno izgladen i balansiran vnatresen fen..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Taka e, Teorijata kazuva 1000litri zagreani na 60C sodrzat 70Kw.
Bitno e vremeto za koe ke se dobijat tie 70Kw, ili pobitnoto za nas so zagaduvanjeto e kolku vreme treba da raboti nekoj kotel na drva/pelet so malku cad i malku PM cesticki, baska i toplina ispusteni niz ogjakot, koga kotelot raboti na maximum e najefiksen i celata toplina se prenesuva vo baferot, kotelot togas raboti so najgolem protok na vozduh i zadadeni 80 li 90C na izlezna voda, kaj nas gi teraat so 50~60C zadadena temperatura, so prigusen vozduh i pola toplina im izleguva niz ogjakot, ama togas i mnogu cadi i nema ekonoija.
Ete kolku vreme treba ako kotelot im e so znaga 10Kw....samo 2casa bi rabotel kotelot, vo ostanatoto vreme ke ja trosi vodata od akumulatorot i mesa so povratnata voda. Ama za toa bara investicija vo Bafer, mesacki ventil, uste edna pumpa, elektronika i kontrola....i toa za IC pare nigde go nema...trreba da investiraat za da vozduhot bide cist ukratko kazano. A 90% izvedbi kaj nas se kotel + grejni tela...i za IC pare ekologija nema da vidime.
45-60bafer.jpg
Ako istite 1000L voda gi zagreat na 88C~90C ke im trebaat 300min ili 5casa...poentata e sto nema da ni cadat kako sega 24/7, posto e jasno deka ako kotelot raboti na najsilno so najgolemo sogoruvanje koe go regulira samo protokot na vozduh najgolemo iskoristuvanje ke imaat drvata i najmalku cad proizveduva,
45-90bafer.jpg
Za 5casa rabota na kotelot se dobivaat 100Kw....ima dva dena da se great so ovie 100Kw ama nema da lozat 48saata
akumulacija.jpg
I sea zamisli si kukja od 3 sprata i 300m2 zemal sigurno nepomal kotel od 40kw kolku cadi ako ja prigusil na 50 ili 60c izleznata voda.
A vakvi ima mnogu
40Kw-od 45 do80.jpg
Ili so snaga na kotel od 40Kw ke stigne do napravi 80C od pocetni 45C za samo 1cas. 1Cas ke cadi i toa so minimum PM i monoksid niz ogjakot.
Ke go drzi baferot nekolku casa pa pak ke upali kotel, so 2 lozenja ke pomine cel den u potoplite denovi ama ke dimi 2casa niz ogakot.
I posle se bunite zagadeno bilo a ovakov nekoj izgorel 30m3/40m3 drva za taa negova eftina investicija vo super neeekolosko i neeekonomicno greenje 24/7 na 60C.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Taka e, Teorijata kazuva 1000litri zagreani na 60C sodrzat 70Kw.
Bitno e vremeto za koe ke se dobijat tie 70Kw, ili pobitnoto za nas so zagaduvanjeto e kolku vreme treba da raboti nekoj kotel na drva/pelet so malku cad i malku PM cesticki, baska i toplina ispusteni niz ogjakot, koga kotelot raboti na maximum e najefiksen i celata toplina se prenesuva vo baferot, kotelot togas raboti so najgolem protok na vozduh i zadadeni 80 li 90C na izlezna voda, kaj nas gi teraat so 50~60C zadadena temperatura, so prigusen vozduh i pola toplina im izleguva niz ogjakot, ama togas i mnogu cadi i nema ekonoija.
Ete kolku vreme treba ako kotelot im e so znaga 10Kw....samo 2casa bi rabotel kotelot, vo ostanatoto vreme ke ja trosi vodata od akumulatorot i mesa so povratnata voda. Ama za toa bara investicija vo Bafer, mesacki ventil, uste edna pumpa, elektronika i kontrola....i toa za IC pare nigde go nema...trreba da investiraat za da vozduhot bide cist ukratko kazano. A 90% izvedbi kaj nas se kotel + grejni tela...i za IC pare ekologija nema da vidime.
Прегледај го приврзокот 226150
Ako istite 1000L voda gi zagreat na 88C~90C ke im trebaat 300min ili 5casa...poentata e sto nema da ni cadat kako sega 24/7, posto e jasno deka ako kotelot raboti na najsilno so najgolemo sogoruvanje koe go regulira samo protokot na vozduh najgolemo iskoristuvanje ke imaat drvata i najmalku cad proizveduva,
Прегледај го приврзокот 226151
Za 5casa rabota na kotelot se dobivaat 100Kw....ima dva dena da se great so ovie 100Kw ama nema da lozat 48saata
Прегледај го приврзокот 226152
I sea zamisli si kukja od 3 sprata i 300m2 zemal sigurno nepomal kotel od 40kw kolku cadi ako ja prigusil na 50 ili 60c izleznata voda.
A vakvi ima mnogu
Прегледај го приврзокот 226162
Ili so snaga na kotel od 40Kw ke stigne do napravi 80C od pocetni 45C za samo 1cas. 1Cas ke cadi i toa so minimum PM i monoksid niz ogjakot.
Ke go drzi baferot nekolku casa pa pak ke upali kotel, so 2 lozenja ke pomine cel den u potoplite denovi ama ke dimi 2casa niz ogakot.
I posle se bunite zagadeno bilo a ovakov nekoj izgorel 30m3/40m3 drva za taa negova eftina investicija vo super neeekolosko i neeekonomicno greenje 24/7 na 60C.
Се гледа дека си теоретичар и начитан од интернет... ама ти фали пракса ;)
Во стан живееш,градско дете па ете ќе си земам слобода да ти кажам дека ова што го напиша и реално врска нема.Има една поговорка:"тоа што го има на нивите го нема во книгите".
Прво ефикасноста кај грејните тела на дрва не се зема здраво за готово! Не е ова клима/струја цоп3х1кв=3кв проста математика.
Премногу варијабли имаш,а и максималната искористливост е ~10% поголема од некој пригушен режим на работа.
Пр. од 20h сеуште ми догорува едно дабче,а цугот е отворен скроз! И сега што правиме? Ќумбето ми работи со максимална ефикасност?! Тоа што времето е мајно и не влече,дрвото е дебело и не е скроз суво... ние што се грееме на дрва цел живот не правиме математики,потсвесно веќе знаеме какво дрво да земеме,како да го исцепиме,како да го ставиме... миљарда фактори што само од искуство знаеш(дури и не размислуваш).

Делот со бафери/акумулатори е точен само за големи површини/големи потрошувачи.Кај обични корисници што трошат 5-6-8 кубика годишно тоа е неизводливо/неисплатливо!
Друга страна што треба техничка соба или котлара за сето тоа.
А живо се интересирам како би изгледало да некој со дрва проба да загрее еден тон вода за два саати до 90ц ?
Сигурно полесно парна локомотива се тера :ROFLMAO:

П.С.настрана зафрканција,нема ни 10% ефикасност/екологија да зголеми на максимум.Други фактори(дрва,време/ветер,влага...итн итн) повеќе ќе влијаат на ефикасноста отколку да е цугот отворен скроз,а ложиштето полно.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Делот со бафери/акумулатори е точен само за големи површини/големи потрошувачи.
Делот со бафери е точен ако на тој бафер додадеш колектори за топла вода (мин. 6 за 1000 литри), топлотна пумпа воздух-вода и (идеално би било) котел на дрва/пелети.
Инвестиција од 10.000+ евра за објект од 120 квадрати со 4-5 соби од кои се користат макс. 2 и во кој мин. 70% од времето нема никој. Освен за распуст од 31 декември до 20 јануари.

Зграда е зграда, куќа е куќа. Лани во јануари, во еден месец, не греен стан од 50 квадрати во Аеродром температурата внатре беше 14 степени.

Додека Стрелец лани бил отсутен (ваљда) 2 недели и кога се вратил во станот од 70 квадрати (заедно со ходници, тераси и вециња!) имало 12 степени и Мицубишито FH35 не успеало да му развие снага за да му го стопли станот па вртел палци и уклучувал парно на струја па после (со мозична акробатика) дошол до спознавање "тури му к*рот на Мицубиши, во Gree е спасот" па го продавал па незнам што. Битно него му е удобно во таквото размислување. Спознавање со животен век на ѕвезда "падалица" - Нагло сјај и веднаш мрак.

Зачувајте го постов. Во 2021 ако барем 50% од тие што купија клими во 2019 /2020 останат на клими тогаш ќе биде невиден успех и за Стрелец и за Грее, и за сите.
Во спротивно (а се плашам дека така ќе биде) сите до еден ќе се вратат на дрва затоа што во меѓувреме ќе соберат 2 и 2 и ќе заклучат дека нивната 3,5-ка троши за струја колку кубик дрва а не се стоплени.

И ова ќе биде како директна последица од советите на стручњаци кои даваат совети без да ги испитаат условите и навиките на оној што сака да се грее на клима.
Ако можам да го разберам Стрелец, пошто продавач, не можам да ги разберам другите "седам во стан, супер ми е" стручњаци.

Иначе ликот е во право (донекаде). Осовременување на системот со електромоторни вентили и термостати контролирани од електроника во многу ќе придонесе за намалување на потрошувачката на дрва.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Зачувајте го постов. Во 2021 ако барем 50% од тие што купија клими во 2019 /2020 останат на клими тогаш ќе биде невиден успех и за Стрелец и за Грее, и за сите.
Во спротивно (а се плашам дека така ќе биде) сите до еден ќе се вратат на дрва затоа што во меѓувреме ќе соберат 2 и 2 и ќе заклучат дека нивната 3,5-ка троши за струја колку кубик дрва а не се стоплени.

И ова ќе биде како директна последица од советите на стручњаци кои даваат совети без да ги испитаат условите и навиките на оној што сака да се грее на клима.
Ако можам да го разберам Стрелец, пошто продавач, не можам да ги разберам другите "седам во стан, супер ми е" стручњаци.
Користам КИНЕСКИ инвертер Gree Amber 12'ка 3,5kw 3 недели во куќа без изолција и сум премногу задоволен до сега и со потрошувачка (до сега не е исклучен) и со затоплување за него имам гаранција од 10години, дома никогаш не е испод 22,5°го платив скапо 800€ по мое убедување, државата ми даде 250€ помош, имам уште 6 метра дрва за резерва и секогаш ке ги имам при секоја зима поради нестабилност на електрична инсталација бандери,интервенции итн. и нормално се работи за електричен уред, живеам во рурана средина село на 900мнв. Еве го шпорето шо го користев лани ова време како изгледа сега во моментов

80689991_731043594049056_6814854329736888320_n (1).jpg

Оки доки, знам дека овде на оваа тема се водат битки за конкурентност ама ТИ со овај пост горе ги ОМАЛОВАЖУВАШ ги правиш ПРОСТИ сите што користат кинески инвертери и тврдиш дека тие биле убедени од некого да ги купат и даваш мислење дека истите тие ке се вратат на дрва бидејки не купиле некаков бренд кој према тебе е ОК.

Еднаш напишав и пак ке напишам, дај поделете си телефонски броеви и разберете се како луѓе и сите закани кажете си ги по телефон а нај убаво лично да се сретнете па искршете си ја главата и ако имате некакво познавање А ИМАТЕ повеќе од нас овде на форумот споделете го а не да НАПЃАШ со зборови па и цела група на корисници... абееееее да ти замрзни надворешната!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom