Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Постарите(без навреда и комплекс) генерации убаво се сеќаваме на едно време,не толку одамна.Во деведесетите "made in korea","made in taiwan" беа налепници за ефтина стока со сомнителен квалитет.Денес се радуваме ако пишува оригинал корејски производ! Времињата се менуваат.
Па така и "made in china" денеска,иако оригиналните кинески производи сеуште се гледаат со сомнеж.
Апсолутно се сложувам со тебе дека е потребна експертиза и опрема за производство на прецизна механика-компресор во случајов.Исто и софтверот е подеднакво битен,ама @FlegmaFX да не прави од тоа нуклеарна физика таму каде што ја нема! Алгоритам со три варијабли може и дете од осмо одделение да напише! Многу побитно е самото тестирање т.е. она што го викаат R&D на производот и штелувањето во пракса(дали лабораторија,фабрика,тест полигон на крај краева) отколку пишувањето на firmware-то. Ова да не помисли некој тука дека фирмите за една клима ангажираат цели оддели со стотици програмери ко демек мајкрософт се.Ништо толку сложено нема таму,повеќе луѓе им работат на веб-страната и апликацијата отколку во пракса на една клима! (Додуша они имаат стотици модели во развој па и многу вработени) ама најчесто еден двајца инжињери(не програмери!) ќе го финализираат софтверот.
Mnogu dobro znam što zboruvam bidejći cel raboten vek go potrošiv vo proizvodstvo bavejći se so CNC programiranje, mašinska obrabotka, tehnologija, kontrola, dizajn i marketing na proizvodi.
Vo toj svet najteško e da se PRODADE, normalno mora da postoi nekoj koj znae da proizveduva evtino no DOVOLNO kvalitetno i toa da go pravi POSTOJANO i POSTOJANO.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Многу побитно е самото тестирање т.е. она што го викаат R&D на производот и штелувањето во пракса(дали лабораторија,фабрика,тест полигон на крај краева) отколку пишувањето на firmware-то.
R&D илимити ресерчанддевелопмент е тоа што на кинезот му е далеку(сеуште)! Немаат они у глаата сеуште што значи и како треба да изгледа финален производ од висока класа! Нормално со чесни исклучоци!
Не велам дека немада го сварат и они тоа за некое време, ама засега куцаат на таа тема!
Производи од топ кинески бренд ми имаат доаѓано со печат и потпис дека поминале тест и контрола за квалитет, а уствари им фалат цели функционални делови!
Кај нив сеуште важи принципот: епа работи, што е проблемот?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
R&D илимити ресерчанддевелопмент е тоа што на кинезот му е далеку(сеуште)! Немаат они у глаата сеуште што значи и како треба да изгледа финален производ од висока класа! Нормално со чесни исклучоци!
Не велам дека немада го сварат и они тоа за некое време, ама засега куцаат на таа тема!
Производи од топ кинески бренд ми имаат доаѓано со печат и потпис дека поминале тест и контрола за квалитет, а уствари им фалат цели функционални делови!
Кај нив сеуште важи принципот: епа работи, што е проблемот?
Друже QA и QC се сосем различни од РД.Не викам дека нема вистина во твоево,ама тоа е повеќе со стандард и етика на производство отколку со РД.
Добар продукт секако дека можат да смислат,да не се залажуваме.И РД областите им се во нагорна линија,во некој други области веќе ги поминаа западните брендови.

А правилото колку пари-толку музика важи за сите,а посебно за кинезите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Друже, нивното РД се дели на Р( купиш западна фирма со технологија или копираш(најчесто крадеш) технологија од тој што ти има дадено право на склопување) и Д( фурај масовно, ќе дојде време кога квантитетот ќе прерасне во квалитет)
Тоа дека колку пари -толку музика држи, ама у последно време почнаа да се губат у простор!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Друже, нивното РД се дели на Р( купиш западна фирма со технологија или копираш(најчесто крадеш) технологија од тој што ти има дадено право на склопување) и Д( фурај масовно, ќе дојде време кога квантитетот ќе прерасне во квалитет)
Тоа дека колку пари -толку музика држи, ама у последно време почнаа да се губат у простор!
Ај да не ја спамираме темата да остане на ова.Иако има вистина за некои области и брендови.Ама 5Г мрежата први ја смислија и направија... од друга страна. Долга и широка за расправа е темава.
Поентата ми беше,климите конкретно не се толку хај-тек уреди како што сака некој да ги прикаже тука.Е сега кој што купил и дали вреди.... друг муабет.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da se drzime do temata...a prikaski Kina-Japan sporedbi pokazete gi na delo.
Eve vi Primer za diskusija...zasto japanecot Toshiba Seiya na g.n Jelcin poslabo gree na +7 nadvoresna i od eden favorit 3.5ka On/OFF ?
Dali klimava e 5.5kw ?
Usput i tezi samo 30kg ama aj da ne tupam so tezinite...sepak prodadena mu e kako 5.5ka a jadnata nemoze 28m2 da zagree ( i so vertikala od parno) ne pa bez parnoto :)

Zdravo, ve molam za mislene, ovaa godina pochnav da se gream so toshiba seiya 5kw. Prostorot koj go zagrevam e 28kvadrati vo stan (pvc dograma, gubitok na toplina imam na del okolu 4kvadrati pregraden balkun slabo izoliran). Na nadvoreshna temperatura od 6..7 stepeni, klimata podesena na 26stepeni, vo prostorot koj go zagrevam e 22stepeni, dali tolkav pad na temperaturata e Ok. Fala pozdrav.
Ne 5KW toshiba seiya 16 so R32.. sega koga padnaa temperaturite 6, 7 stepeni , ja mestev na 24 stepeni autofan , doma poke od 21 ne krena, na 28 stepeni krena do 23 .. ednostavno ne ja zagreva prostorijata , porano imav obichna 3.5 favorit klima, ovoj period skoro isto zagrevase..
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.711
Da se drzime do temata...a prikaski Kina-Japan sporedbi pokazete gi na delo.
Eve vi Primer za diskusija...zasto japanecot Toshiba Seiya na g.n Jelcin poslabo gree na +7 nadvoresna i od eden favorit 3.5ka On/OFF ?
Dali klimava e 5.5kw ?
Usput i tezi samo 30kg ama aj da ne tupam so tezinite...sepak prodadena mu e kako 5.5ka a jadnata nemoze 28m2 da zagree ( i so vertikala od parno) ne pa bez parnoto :)
Оди решавај поплаки за твоите клими, чекаат луѓе со расипани ќе измрзнат цела зима. Башка врие форумот од такви, не се замарај со Тошиби, далеку се заминати тие.

А за тие што не знаат да користат далечински управувач во зима - читај поставки 24 степени и аутофан, дај боже уште поладно да им биде, па да се научат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Оди решавај поплаки за твоите клими, чекаат луѓе со расипани ќе измрзнат цела зима. Башка врие форумот од такви, не се замарај со Тошиби, далеку се заминати тие.

А за тие што не знаат да користат далечински управувач во зима - читај поставки 24 степени и аутофан, дај боже уште поладно да им биде, па да се научат.
Taka najveke vi odgvoara neli....koga eToshiba-Japanec(od Tajland) i nemoze da zatopli togas ke kjuti cel forum...ama ako e nekoj kinez i shuto i sakato ke se izanapisat gluposti...ajde sea citajte sertifikati
E ovoj pat si se zaebal drugarce na energeticarite....ima da ja teram dokraj sose Energetska Bekap Eurovent...30kg nadvoresna e ECO model 3.5ka.
Eve ti prva zadaca kolku Kw se 16.000btu?
coekot ni kriv ni duzen se ispruzil mislejki deka e 5.5ka, ama dali se tolku
Ne e kriv Jelcin krivi sti vie mangupite, sto mavtate so sertifikati i standardi i posle uvlaimu ja kako 18ka najslabata za najskapo.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Taka najveke vi odgvoara neli....koga eToshiba-Japanec(od Tajland) i nemoze da zatopli togas ke kjuti cel forum...ama ako e nekoj kinez i shuto i sakato ke se izanapisat gluposti...ajde sea citajte sertifikati
E ovoj pat si se zaebal drugarce na energeticarite....ima da ja teram dokraj sose Energetska Bekap Eurovent...30kg nadvoresna e ECO model 3.5ka.
Eve ti prva zadaca kolku Kw se 16.000btu?
coekot ni kriv ni duzen se ispruzil mislejki deka e 5.5ka, ama dali se tolku
Ne e kriv Jelcin krivi sti vie mangupite.
Duri i mojata Aezi Vivax inverter sto ja imav tezese poveke od ovoj model na Toshiba ( sto bozem e 5.5kw ) vivax-ot aezi tezese 37.8kg nadvoresnata edinica dodeka ovaa Toshiba SEIYA nadvoresnata edinica tezi 30kg cudno
Link vivax
Link Toshiba
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Нема поента да се карате која клима е подобра вака, секој си почитува одреден бренд може да се примети по постовите. Ако сакате да ги споредувате стајте у еден стан 2 исти клими и крај реална споредба и тоа е тоа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ja bi go prasal clenot @Elcin dali pred da ja kupi mu predocile kakvi Performansi ima ovaa klima pri greenje??
Primer dali nekoj mu objasnil deka navodnava 5.5ka koga ke mu treba greenje (a ne ladenje) na -7C nadvor nema da bide 5.5ka i ke dade samo 3.18Kw koga najveke ke mu treba greenje?
Za ova kako kraen kupuvac nemora ni da znae za Eurovent ne pa da go tolkuva, zasto istoto go ima napisano i proizvoditelot okolu performansite...ama dali od strana na proizvoditelot...potocno zastapnikot-prodavacot mu e kazano ova?
Link
PdesignH (Average)=3.6kw
Na -7C ke dade samo 3.18kw....i pod -7 pocnuva dase pali grealkata, Bekap grealka 560W (grealka, panelka, kalorifer sto ke mu se najde po doma)
Ako ova e Japan za vas neznam...kolku sto gledam samo cenata e Japanska, 50.000den.
seiya16 EL.jpg
Snagata :)
Aco snagata.jpg
Grealkata od 560W
Grealkata.jpg
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ja bi go prasal clenot @Elcin dali pred da ja kupi mu predocile kakvi Performansi ima ovaa klima pri greenje??
Ти да го прашаш членот Јелцин кој му вршел монтажа пошто кажа дека дошол некој и му дотурал фреон. На нова клима
Очигледно е дека има грешка во монтажата.
Не се влажни!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ja bi go prasal clenot @Elcin dali pred da ja kupi mu predocile kakvi Performansi ima ovaa klima pri greenje??
Primer dali nekoj mu objasnil deka navodnava 5.5ka koga ke mu treba greenje (a ne ladenje) na -7C nadvor nema da bide 5.5ka i ke dade samo 3.18Kw koga najveke ke mu treba greenje?]
Dozvoli jas da ti odgovoram vo negovo ime..... NE, 100% ne mu go predochile ovoj fakt zoshto 98% od prodavachite na klimi NEMAAT POIM ni deka ima vrska kolkava e nadvoreshna temperatura.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Dozvoli jas da ti odgovoram vo negovo ime..... NE, 100% ne mu go predochile ovoj fakt zoshto 98% od prodavachite na klimi NEMAAT POIM ni deka ima vrska kolkava e nadvoreshna temperatura.
aj malce da se "umesam" prodavacot ima interes samo da prodade nesto... na sekoj izbor velat "odlicen izbor".
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Слушајте го и благословете го Стрелец! Искрено и од срце помага! Зошто толку лошо има во народот се чудам?! Само контра да се одело! Имајте добра и економична ноќ со ивертерите! А таква ноќ ќе имаат тие само што го послушале Стрелец ;) Поздрав ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom