Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Од кога Тошиба со 16ка во името почнавте да ја декларирате како 5.5ка. Или само колку за пропаганда.
Тие со 16 се од 4 до 4.5 макс, па не гледам никакво разочарување во тоа да има 3.2 кв според Еуровент на -7.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Од кога Тошиба со 16ка во името почнавте да ја декларирате како 5.5ка. Или само колку за пропаганда.
Тие со 16 се од 4 до 4.5 макс, па не гледам никакво разочарување во тоа да има 3.2 кв според Еуровент на -7.
Nekoj da spodeli iskustvo so suzumi r 16
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Nekoj da spodeli iskustvo so suzumi r 16
i mene me interesira suzumito 16 na r32 nekoj da spodeli iskustvo.....
Конкретно со новата на р32 немам,ама старото Сузуми 18ка е перфектна клима!
Освен деталот дека перката смени боја(самата пластика е како изгорена/побелена) од топлиот воздух,се друго нај нај.
5-6 години две има над мене,совршено работат како првиот ден.Сепак поназад сум пишал зошто повеќе не се примарно греење,не е до нив.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
i mene me interesira suzumito 16 na r32 nekoj da spodeli iskustvo.....
Jас сум сопственик на оваа клима ама на р410 со двоен ротационен компресор 9 години.Зимен период ја гаснам ноке сем кога ке се спусти температурата под 0 работи и ноке 24/7.греам 100 м3 солидна дограма ,изолација 8 цм стиропор сутерен,над мене спрат не се грее.климата е права мазга,издрзливост,претезно ја работам на медим трета црта,моментална потросувацка,800 бати надво 2,а внатре 23,нон стоп подесена на 30,на автоматик не ја работам,покомфорно ми е вака ми дува топол воздух нон стоп,а на автоматик ако ја вклуцам не ми е конфорно ке намали и ке ми дува поладно,јас така се цуствувам поудобно,испитано ми е веке 9 години.Просецна потосувацка за грјна сезона околу 10 000,00 денари.+- 1.000,00 зависи од годината(Битолска климатска зона)коза ладенје ја користам доста малку,мози и до 100 сати преку летото .При стртот оди до 2250 вати и се спуста ,во зависнос о надворесната температура-на 0 степени троси околу к.ват адрди и до 1300-1400вти на -10.Интелегентен дефрост 10 минути од поцеток,па додека поцни да дубва топло. Поздрав до сите уцесници на форумов,а јас сум мегу првите сто го следам и ми помогна во тогасно време да ја одберам овва клима,а до дуса пред 10 години и немасе токав избор како сега.платена тогас 1100 евра со монтаза.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Jас сум сопственик на оваа клима ама на р410 со двоен ротационен компресор 9 години.Зимен период ја гаснам ноке сем кога ке се спусти температурата под 0 работи и ноке 24/7.греам 100 м3 солидна дограма ,изолација 8 цм стиропор сутерен,над мене спрат не се грее.климата е права мазга,издрзливост,претезно ја работам на медим трета црта,моментална потросувацка,800 бати надво 2,а внатре 23,нон стоп подесена на 30,на автоматик не ја работам,покомфорно ми е вака ми дува топол воздух нон стоп,а на автоматик ако ја вклуцам не ми е конфорно ке намали и ке ми дува поладно,јас така се цуствувам поудобно,испитано ми е веке 9 години.Просецна потосувацка за грјна сезона околу 10 000,00 денари.+- 1.000,00 зависи од годината(Битолска климатска зона)коза ладенје ја користам доста малку,мози и до 100 сати преку летото .При стртот оди до 2250 вати и се спуста ,во зависнос о надворесната температура-на 0 степени троси околу к.ват адрди и до 1300-1400вти на -10.Интелегентен дефрост 10 минути од поцеток,па додека поцни да дубва топло. Поздрав до сите уцесници на форумов,а јас сум мегу првите сто го следам и ми помогна во тогасно време да ја одберам овва клима,а до дуса пред 10 години и немасе токав избор како сега.платена тогас 1100 евра со монтаза.
Super shto spodeluvash iskustvo. Bravo. Edinstveno bi ti preporachal d ane ja stavssh na 30 na dalinskoto, dzabe ja opteretuvash, 25 bi ti bilo sosema ok. Isto taka, bi te prashal da kazis malku okolu odrzuvanjeto na klimava. Poshto dolgo vreme ja imash, dali si ja cistel nadvoreshnata, dali si imal nekakov problem pa da baralo servis i slichno? Ovde site shto sme na klimi bi sakale da go stigneme tvoevo, da gi imame klimive po tolku vreme :)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
SP3S odlicno ja prikaza denes modulacijata.
Od 00.00 - 08.30h zadadena 23C,stabilno tera cela vecer. Sabajle vo 08.30h smalena na 20C so vetreenje 10min i posle zatvaranje prozori i odenje na rabota, ubavo se gleda deka rabotela on-off i toa sekako e vidlivo po kitka matka amplitudata.
Okolu 15.20h pojacana dalecinski na 23C preku e-control od Broadlink RM Mini 3, vidna stabilizacija posle pikot.
I posle koga se vrativ doma vo 18h pojacana za uste eden stepen na 24C, podignuva lesno i stabilizira pak.
Ona sto mi privlekuva vnimanie e razlikata na potrosuvackata vo odrzuvanje na T za eden stepen t.e odrzuva 23C so 430W a 24C so 560W sto e za 30% poveke na ovie denesni nadvoresni T od okolu 4-6C vo periodot posle 18h.
Dodatno ovaa razlika na pogolemi minusi pretpostavuvam deka e pogolema taka da samo eden stepen domasna T drzenje pogore na sezonsko nivo pravi znacajna razlika ocigledno..
IMG_20191212_230728.jpg Screenshot_2019-12-12-23-08-02-349_com.broadlink.rmt.jpg
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
SP3S odlicno ja prikaza denes modulacijata.
Od 00.00 - 08.30h zadadena 23C,stabilno tera cela vecer. Sabajle vo 08.30h smalena na 20C so vetreenje 10min i posle zatvaranje prozori i odenje na rabota, ubavo se gleda deka rabotela on-off i toa sekako e vidlivo po kitka matka amplitudata.
Okolu 15.20h pojacana dalecinski na 23C preku e-control od Broadlink RM Mini 3, vidna stabilizacija posle pikot.
I posle koga se vrativ doma vo 18h pojacana za uste eden stepen na 24C, podignuva lesno i stabilizira pak.
Ona sto mi privlekuva vnimanie e razlikata na potrosuvackata vo odrzuvanje na T za eden stepen t.e odrzuva 23C so 430W a 24C so 560W sto e za 30% poveke na ovie denesni nadvoresni T od okolu 4-6C vo periodot posle 18h.
Dodatno ovaa razlika na pogolemi minusi pretpostavuvam deka e pogolema taka da samo eden stepen domasna T drzenje pogore na sezonsko nivo pravi znacajna razlika ocigledno..
Прегледај го приврзокот 225114Прегледај го приврзокот 225115
Izvini sto klima e ova.? i kolku kvadratura.?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
GT1 информирај се подобро не шири дезинформации.. Сите модели на Daikin што се за домаша употреба и се достапни во МК се произведуваат во Чешка до последен штраф .. освен Ururusara. Конкретно компресорите за Daikin се произведуваат во Brno Czech.
Што се однесува со споредбата на Daikin ftxf50a i Gree Amber gwh18ye e тоа што најголемиот дилер на клими во овој регион bittel од Бугарија амберот ја прикажува за нешто помала квадратура од даикинот, во цена е нешто поефтина од даикинот а на големо доста поефтина од даикинот, и секаде каде што се продаваат овие две клими даикинот е за 100тина евра поскап. Сакам да кажам дека тој модел на Gree во МК не мрдна од околу 70 000 ден, додека моделот на Daikin имаше промо цена од 56 000 ден. Немам ништо против Gree но очигледно дека некој добро профитора во МК од малопродажба на Gree
Мислам дека 3.5 daikin се произведува во Турција за нашиот пазар

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Jас сум сопственик на оваа клима ама на р410 со двоен ротационен компресор 9 години.Зимен период ја гаснам ноке сем кога ке се спусти температурата под 0 работи и ноке 24/7.греам 100 м3 солидна дограма ,изолација 8 цм стиропор сутерен,над мене спрат не се грее.климата е права мазга,издрзливост,претезно ја работам на медим трета црта,моментална потросувацка,800 бати надво 2,а внатре 23,нон стоп подесена на 30,на автоматик не ја работам,покомфорно ми е вака ми дува топол воздух нон стоп,а на автоматик ако ја вклуцам не ми е конфорно ке намали и ке ми дува поладно,јас така се цуствувам поудобно,испитано ми е веке 9 години.Просецна потосувацка за грјна сезона околу 10 000,00 денари.+- 1.000,00 зависи од годината(Битолска климатска зона)коза ладенје ја користам доста малку,мози и до 100 сати преку летото .При стртот оди до 2250 вати и се спуста ,во зависнос о надворесната температура-на 0 степени троси околу к.ват адрди и до 1300-1400вти на -10.Интелегентен дефрост 10 минути од поцеток,па додека поцни да дубва топло. Поздрав до сите уцесници на форумов,а јас сум мегу првите сто го следам и ми помогна во тогасно време да ја одберам овва клима,а до дуса пред 10 години и немасе токав избор како сега.платена тогас 1100 евра со монтаза.
Некој да каже зашто на подесена 30, постигната 23, повлекува 800в наместо максимумот за да постигне до зададените 30?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Некој да каже зашто на подесена 30, постигната 23, повлекува 800в наместо максимумот за да постигне до зададените 30?
Zosto Kaj klimata e toplo a nema ifell za vo dalecinta Da izmeri kolku e temperaturta.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Некој да каже зашто на подесена 30, постигната 23, повлекува 800в наместо максимумот за да постигне до зададените 30?
Затоа што изменувачот е веќе на максимална дозволена температура од 60Ц, ако крене над тоа ќе почне да се топат делови од климата (или да жолтеат и да стареат предвремено). Затоа сите клими имаат некаква заштита од прегревање.

За да повлече повеќе и треба поголем проток на внатрешната единица. А тоа можеш да го постигнеш со ставање на максимален вентилатор и со чистење на внатрешната единица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom