Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Извади го лулето и стави нешто. На пример пластична кутија од сладолед (голема)
Направи во неа отвор и спроведи со друго црево. На пример 1 цол црево. Лулето е тесно и ќе замрзни
Опасноста е да натрупа мраз и да ти скрши перка на пример.
Што техника ќе е ова ако мораме да импровизираме? Зошто во фабрика не го направат подобро?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Што техника ќе е ова ако мораме да импровизираме? Зошто во фабрика не го направат подобро?
I jas sum za toa ....rabotava ke.mu dojdi kupuvas kola 12/13k€ i da ti recat kupi si stegi za ratkapnite ke ti padnat......
Автоматски споено мислење:

U-crown e.
Za visinata neznam ne e montirana seuste ovaa slika ja najdov na net. Ko ke ja montiram ke pustam od kaj mene
A toa e dr.veke jas mislev kaj tebe e.!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Што техника ќе е ова ако мораме да импровизираме? Зошто во фабрика не го направат подобро?
Во фабрика ќе ти речат да нема луле и да е монтирано на земја на 2 греди и доле да капе на камења.

Ама ама нема баш услови секаде за тоа.

Еве гугл слики https://www.google.com/search?q=mini+split+ac+external&tbm=isch&ved=2ahUKEwignZzu1qPkAhWRLewKHWRHBB4Q2-cCegQIABAC&oq=mini+split+ac+external&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...4994.6936..7172...0.0..0.138.1148.0j9......0....1.........0j0i24j30i10.60LIyKFPfEE&ei=IXZlXeCIGJHbsAfkjpHwAQ&client=ms-android-oneplus&prmd=ivmn
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во фабрика ќе ти речат да нема луле и да е монтирано на земја на 2 греди и доле да капе на камења.

Ама ама нема баш услови секаде за тоа.
Ова многу ме изненадува и тоа НЕПРИЈАТНО!
Што правиме со станбените згради? Што правиме со куќите на 2-3 спрата?
Дури и да имам такви услови, јас би се потрудил да биде барем 2 метара над земја. Впрочем да имам такви услови јас не би вградил инвертер туку топлинска пумпа. Далеку е поекономична.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ова многу ме изненадува и тоа НЕПРИЈАТНО!
Што правиме со станбените згради? Што правиме со куќите на 2-3 спрата?
Дури и да имам такви услови, јас би се потрудил да биде барем 2 метара над земја. Впрочем да имам такви услови јас не би вградил инвертер туку топлинска пумпа. Далеку е поекономична.
Инвертер и топлинска пумпа е едно исто. И ефикасноста на инвертер е обично поголема од топлинска пумпа, или иста еве да речеме.

Во ниеден случај неможе да се каже дека е "далеку поекономична" бидејќи тоа не е точно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во ниеден случај неможе да се каже дека е "далеку поекономична" бидејќи тоа не е точно.
Зошто мислиш дека не е точно?
Инвертерот мора да грее на надворешни температури од -10° или дури и -20°. Мора да лади кога надворешната температура е +30° или дури +40°.
Топлинската пумпа има константна „надворешна“ температура од 8-10°. Дополнително, многу полесно се презема/предава топлината од/на водата отколку од воздухот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Зошто мислиш дека не е точно?
Инвертерот мора да грее на надворешни температури од -10° или дури и -20°. Мора да лади кога надворешната температура е +30° или дури +40°.
Топлинската пумпа има константна „надворешна“ температура од 8-10°. Дополнително, многу полесно се презема/предава топлината од/на водата отколку од воздухот.
Ти збориш за геотермални пумпи ако надворешната температура ја сметаш секогаш во плус.
За тоа прво треба поголем двор или поточно нива, која треба да ја ископаш и поставиш километри цевки под земја...да не редам, таа инвестиција кошта од 20.000евра и повеќе, околу 30.000еура просечно.
Воздух-Вода пумпа е 50% до 80% поефтино решение и може да се изведе да работи и на -20 за многу помали средства.
На една страна од темава и имаше таков пост со слики со све....подно со геотермална, 30к евра имаше платено инвеститорот.
Економично у експлоатација ДА ке биде, ама како инвестиција е многу нееекономично, ретко кој може да вложи толкави средства
Автоматски споено мислење:

Мене ми е пример нелогична инвестиција од 3 или 4000евра во 3 Хиперинвертери клими со кои непокрил ни пола квадратура од куќата.
Таков износ на средства веке влага во буџет за топлинска пумпа и греење без дување и повисок COP и конфор.
Топлинска пумпа пред се значи конфор без дување и топол под....а COP на систем со радијатори ставени од пред 20год нема да добите, најдоборо да е на подно и во градба да се проектира.
Ставиш ли кошуљица и инсталација за радијатори па после бараш топлинска пумпа за радијаторите пиши пропало економичност.
Па пумпите бре недигаат над 60Ц, не за џабе се викаат нискотемпературно греење....а они дома веќе си ставиле радијатори на број минималац проектирани да работат на барем 60Ц влезна вода и сеа ТП им текнало....па пумпата на максимум ако работи за да извади 60Ц каде е економичноста, каков COP ?
Подното бара само 30Ц место 60Ц....и само тука има економичност.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти збодуваш за геотермална. Тоа може
Не за геотермална, туку за обичен бунар (бушотина). На 8 метри длабочина температурата е доста стабилна (околу 8°Ц). Кој ќе биде ефектот на ладење од 8° за разлика од 40°?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Бушотина на 8м длабочина ке исфрли ладна вода, ама прљава, со жолтникава бронзена боја собрана од земјата, филтрација треба за тоа за да таква прљава ја пуштиш во скап систем со фенкојлери или подно.
Чиста вода во пример Охрид, или жива вода како ја викаат таму, кај што има многу вода, вадат со бушотини од негде 40м и тоа бушење не е ефтино, земајки го фактот дека може и да не излезе вода на местото кај се буши, ама бушењето се плаќа однапред.
Таква бушотина на 40м послем со години тече како одвретена чешма без престан (жива вода)...и чиста е водата немора да се филтрира, ама незнаат да ја користат за ладење, фонтани прават од таа жива вода ко за атракција и завршува неискористена во канализација, а апартманите шо ги издаваат пак ги ладат со клими.
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Cestito. Da i go vidish lezetot. Ochekuvame sliki od montazata i realno iskustvo da spodelis nakaj Januari/Fevruari. Nego kako se odluchi? Shto ke pravis so HJ50kata? Za spalnata shto se odluchi?
Seuste cekam. Drugiden ja vadam i ja ostavam na cistenje komplet i nadvoresna i vnatresna, pa ke probam da ja prodadam. Ako ja prodadam ke zemam 3.5 neznam kakva seuste, ako ne, ja montiram vo spalnata i zemam samo edna 3.5 za detskata i to e to.
Автоматски споено мислење:

Нов корисник Gree .......
Mozi da se reci da, ama imam i mitsubishi a treba da zemam uste edna ili eventualno dve 3.5 koi neznam so marka ke bidat pa ke vidime
 
Член од
28 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo

Dali moze sovet ili mislenje za izbor pomedzu:

GREE LOMO LC GWH18QD-K6DNB4B ili
HAIER TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom