Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
50 m2 dobra dograma bez izolacija
Автоматски споено мислење:


Momentalno imam hj50
Друже, реално 50м2 без изолација само ќумбе ги грее или 2 клими.
Претпостсвувам куќа е.
Сега некој дилер ќе ти каже дека он со 3.5 грее 80м2, ама верувај све шѕо лета не се јаде.
Дај повеќе инфо за просторот.
Автоматски споено мислење:

ne momentalno se ladam :)
Ако се ладиш сега во 11 навечер аферим.
Стварно те прашувам, зимно време со клима се грееш?
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Друже, реално 50м2 без изолација само ќумбе ги грее или 2 клими.
Претпостсвувам куќа е.
Сега некој дилер ќе ти каже дека он со 3.5 грее 80м2, ама верувај све шѕо лета не се јаде.
Дај повеќе инфо за просторот.
Автоматски споено мислење:


Ако се ладиш сега во 11 навечер аферим.
Стварно те прашувам, зимно време со клима се грееш?
50 m2 edna soba dnevna, a do kaj -5 brka rabota i hj50 ama sakam da pojacam malku da brka rabota i na poladno a ovaa hj50 da ja premestam vo spalna
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
50 m2 edna soba dnevna, a do kaj -5 brka rabota i hj50 ama sakam da pojacam malku da brka rabota i na poladno a ovaa hj50 da ja premestam vo spalna
Брка работа и ве згрева се два различни поими! Нема везе, ќе подобриш перформансите за 30%, ако мислиш дека е ок, арно!
5 ка во спална бе била охохо со резерва, јас со сегашново искуство би додал уште една 2.5 ка во дневната и една во спалната.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Ima iskustva. Samo kazi za shto ke ti treba. A podobra klima za parite ne naogjas. Eurovent sertifikat, Mitsubishi kompresor, super performansi.
Се јавив закаснив за 1 ден последната ја продале а бев со намера да ја купам инаку ми треба клима да грее до 30 к се мислам за панталоник PANASONIC CS/CU-FZ35UKE
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Се јавив закаснив за 1 ден последната ја продале а бев со намера да ја купам инаку ми треба клима да грее до 30 к се мислам за панталоник PANASONIC CS/CU-FZ35UKE
kazi podetalno kakov ti e prostorot? Kukja, stan, izolacija ima, nema?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Живеам во куќа изолација 8 стиропор тервол 10 на таван pvc прозори да греам две соби од по 16 k imam i split klima beko 4 kW Kako dopolnitelno greenje.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Друже, реално 50м2 без изолација само ќумбе ги грее или 2 клими.
Претпостсвувам куќа е.
Сега некој дилер ќе ти каже дека он со 3.5 грее 80м2, ама верувај све шѕо лета не се јаде.
Дај повеќе инфо за просторот.
Автоматски споено мислење:


Ако се ладиш сега во 11 навечер аферим.
Стварно те прашувам, зимно време со клима се грееш?
Pa se ladam na terasa e 22 bas onaka za kulirajne......inaku da za na klima se spremam komplet....bez dodatni grejni tela,kako kamin.panel....i slicno....(prethodno so on/off terav do kaj +5 pod toa kamin.)no toa porano za ovaa 2019/20* spremnu sme veke opremeni so grer amber.!Ps.(sega koj ke cita komentari od Japan-P.r.c lobito ,deka gree e 100% kinez deka landa kompresor deka ne cini drn,drn )
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Се јавив закаснив за 1 ден последната ја продале а бев со намера да ја купам инаку ми треба клима да грее до 30 к се мислам за панталоник PANASONIC CS/CU-FZ35UKE
Ovaa Panasonic e ok no na -7°C dava 2‚4kw ako ti e dovolno taa toplina togas e ok ti si znaes

Od klimata LINK
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Pa se ladam na terasa e 22 bas onaka za kulirajne......inaku da za na klima se spremam komplet....bez dodatni grejni tela,kako kamin.panel....i slicno....(prethodno so on/off terav do kaj +5 pod toa kamin.)no toa porano za ovaa 2019/20* spremnu sme veke opremeni so grer amber.!Ps.(sega koj ke cita komentari od Japan-P.r.c lobito ,deka gree e 100% kinez deka landa kompresor deka ne cini drn,drn )
Не се секирај за тоа, туку со здравје да се служиш со уредот и очекуваме реално и непристрасно корисничко искуство. Што ќе загреваш, колку ќе загреваш, детални информации за просторот и секако како се однесува уредот во просторот, како го работиш уредот, дали задоволува, мани, предности во однос на он-офф климата и сл., задоволен-незадоволен, што може да се подобри и сл.
Поздрав
Автоматски споено мислење:

50 m2 edna soba dnevna, a do kaj -5 brka rabota i hj50 ama sakam da pojacam malku da brka rabota i na poladno a ovaa hj50 da ja premestam vo spalna
Мислам дека за таа површина ќе ти треба два уреда од по 3,5 kw. Мислам дека Fikche 1989 има слична ситуација по однос на површината и неизолираноста на просторот. Неговото корисничко искуство тие е најрелевантно.
Мислам дека со два уреда солидно ќе завршиш работа (економично и ефикасно ќе се грееш).
Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Не се секирај за тоа, туку со здравје да се служиш со уредот и очекуваме реално и непристрасно корисничко искуство. Што ќе загреваш, колку ќе загреваш, детални информации за просторот и секако како се однесува уредот во просторот, како го работиш уредот, дали задоволува, мани, предности во однос на он-офф климата и сл., задоволен-незадоволен, што може да се подобри и сл.
Поздрав
Автоматски споено мислење:


Мислам дека за таа површина ќе ти треба два уреда од по 3,5 kw. Мислам дека Fikche 1989 има слична ситуација по однос на површината и неизолираноста на просторот. Неговото корисничко искуство тие е најрелеватно.
Мислам дека со два уреда солидно ќе завршиш работа (економично и ефикасно ќе се грееш).
Поздрав.
Imam
Не се секирај за тоа, туку со здравје да се служиш со уредот и очекуваме реално и непристрасно корисничко искуство. Што ќе загреваш, колку ќе загреваш, детални информации за просторот и секако како се однесува уредот во просторот, како го работиш уредот, дали задоволува, мани, предности во однос на он-офф климата и сл., задоволен-незадоволен, што може да се подобри и сл.
Поздрав
Автоматски споено мислење:


Мислам дека за таа површина ќе ти треба два уреда од по 3,5 kw. Мислам дека Fikche 1989 има слична ситуација по однос на површината и неизолираноста на просторот. Неговото корисничко искуство тие е најрелевантно.
Мислам дека со два уреда солидно ќе завршиш работа (економично и ефикасно ќе се грееш).
Поздрав.
Sporedba Amber-so on off klimata nemaa(ambero od150-250wProsek vo zavisnost od nadvoresnata temp. A on.off fiksno 1300w,bese) sto da se sporeduva,nebo zemja.(imam 40kvadrati otvoren prostor zidana so itong ,alumin prozori soTermopan staklo vnatresna izolacija pod so stiropol pod mene se gree no nemam fasada .planirana e za naredna god.5/8/ ili10sm stiropol mreza abriht.dnevnata e na.istok od izgrejsonce do 14h.na sonce e!..za sega imam samo pozitivni iskustva i spodeluvam objektivno i so sliki i video...imam ponazad postirano# uredot se koristi za sega preku den ,pretezno 25stepeni autofan ili medium(daljinski ne koristam se preku telefon.pa ne znam koja ke.mu dojde taa brzina)ima odlicen.quiet mod pa otkako ke si postigne temperatura go pustam nego toa e vrv....nisto nese slusa a ladejneto e odlicno .!toa e gore/dolu ...pozzz
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Imam

Sporedba Amber-so on off klimata nemaa(ambero od150-250wProsek vo zavisnost od nadvoresnata temp. A on.off fiksno 1300w,bese) sto da se sporeduva,nebo zemja.(imam 40kvadrati otvoren prostor zidana so itong ,alumin prozori soTermopan staklo vnatresna izolacija pod so stiropol pod mene se gree no nemam fasada .planirana e za naredna god.5/8/ ili10sm stiropol mreza abriht.dnevnata e na.istok od izgrejsonce do 14h.na sonce e!..za sega imam samo pozitivni iskustva i spodeluvam objektivno i so sliki i video...imam ponazad postirano# uredot se koristi za sega preku den ,pretezno 25stepeni autofan ili medium(daljinski ne koristam se preku telefon.pa ne znam koja ke.mu dojde taa brzina)ima odlicen.quiet mod pa otkako ke si postigne temperatura go pustam nego toa e vrv....nisto nese slusa a ladejneto e odlicno .!toa e gore/dolu ...pozzz
Очекуваме исто вакви кориснички искуства ( здравје-Боже ) и при користење на уредот за греење. Поздрав
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Не се секирај за тоа, туку со здравје да се служиш со уредот и очекуваме реално и непристрасно корисничко искуство. Што ќе загреваш, колку ќе загреваш, детални информации за просторот и секако како се однесува уредот во просторот, како го работиш уредот, дали задоволува, мани, предности во однос на он-офф климата и сл., задоволен-незадоволен, што може да се подобри и сл.
Поздрав
Автоматски споено мислење:


Мислам дека за таа површина ќе ти треба два уреда од по 3,5 kw. Мислам дека Fikche 1989 има слична ситуација по однос на површината и неизолираноста на просторот. Неговото корисничко искуство тие е најрелевантно.
Мислам дека со два уреда солидно ќе завршиш работа (економично и ефикасно ќе се грееш).
Поздрав.
@Mile.m Jas bi mu sovetuval da stavi ushte edna 3,5ka vo dnevnata. 50m2, vo neizolirana kukja bara kilovataza koga e nadvor - 7/-10. HJ50 e slaba 5,5ka na greenje, nekade 3,8kw na - 10 isporachuva shto znaci deka ushte edna 3,5ka vo prostorot obavezno mu treba. 5,5ka vo spalna ne bi staval, zavisi kolkava e spalnata, neka pishi, pa da mu dademe sovet. Ako imas pari brat, stavi Mitsubishi SF35 ili Daikin FTXF35A vo dnevnata so HJto da brkaat rabota. Ako nemas pari, togas stavi nekoja druga poevtina 3,5ka, so toa shto skoro site na - 7/-10 davaat 2,4kw toplina.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Eve kako e kaj mene, bez vklucena klima. Nadvoresna temperatura 34°C vnatresna 26,5°C. Razlikata e 7,5 °C.
Seuste nemam vkluceno klima.
Neznam kolku trebat da e razlikata optimalna nadvor - vnatre, no znam deka vnatre e prijatno za sedenje. Mozebi ako krene termometarot na 28 ke pustam klima, ama na kratko.
Pozdrav


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom