Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nikoj ne me izlazal,so ogled deka vo salonite kaj site vas pa i vo Gree rabotat devojcinja sto pojma nemaat od klimi ali vazno e imaat dekolte i karmin taka da u sustina e sam sebe zaebal sekoj sto zemal klima.Ne utnav za mnogu ;)
U Zabuluda si, toa moze bilo na pocetokot i pred 3godini, ja sum gi obucil mnogu dobro i takvi klimi "3,5ki" kako tvojata "5,5ka" sea ni za 35m2 ne preporacuvaat devojkite pojse od tebe znaat....a kaj tvoite "Inzenjeri"-prodavacici bez karmini i dekoltea sto ti ja upikale onie od Taftalidze uste im ja butaat na drugi i za 50m2....citam na nivniot FB sto pisuvaat, a ti demantiraj ako ne e taka.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ако ништо страшно, нашиве луѓе се учат на сопствени грешки;)
Генерално во куќа 1 клима во просторија од 35 м2 па и нагоре е грешка, што поради оптеретувањето, што поради лошата дистрибуција на топлина. Плус сите 5,5 имаат помал СЦОП од 3,5 и 2,5 ките. Сега кога би правел план би купил 2 клими во дневниот простор( 3,5 ка +2,5) наместо 5 ка и по една помала(2,5) во спалната и работната.
Mozebi dve ke bese popametno no i vaka kukava ko elka nakitena so klimi e ,uste edna nadvoresna ke bese premnogu.[DOUBLEPOST=1548530148][/DOUBLEPOST]
U Zabuluda si, toa moze bilo na pocetokot i pred 3godini, ja sum gi obucil mnogu dobro i takvi klimi "3,5ki" kako tvojata "5,5ka" sea ni za 35m2 ne preporacuvaat devojkite sto pojse i od tebe znaat....a kaj tvoite sto ti ja upikale onie od Taftalidze uste im ja butaat za 50m2....citam na nivniot FB sto pisuvaat, a ti demantiraj ako ne e taka.
@Strelec Bev vo noviot salon vo Aerodrom pred da go zemam Mirai to vidov razgovarav znam sto zboram ,samo ne sum siguren okolu dekolteto ;)
A kaj moite,t.e kaj mene zabi se pravat
Energija ne mi e nisto ,samo firma ko firma inace prv izbor mi bese Daikin ali radi xxx pricini ispadna Toshiba.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ново Пвц, нов стан, добро изолиран. 5К еур макс. За топлотна пумпа не иде у предвид ако мислиш :)
Ехее со 5к еур можеш цел хидросет да го купиш сосе дуќанот во центар.

Зависи од распоредот една јака 5.5ка, Daikin земаа неколкумина тука и ако најдеш Митсу ФХ35 и ќе завршиш работа.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ново Пвц, нов стан, добро изолиран. 5К еур макс. За топлотна пумпа не иде у предвид ако мислиш :)
Ubavo ke e ushte ako mozes skica na stanot da postiras tuka za da ti dadat dobar predlog za postavuvanje na kolku i kakvi klimi. A ako e otvoren prostor, takva izolacija so 3* 5,5ki ke si zavrsis komplet rabota, a toa ti se negde 3000-4000€, zavisi koi klimi bi gi staval.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ехее со 5к еур можеш цел хидросет да го купиш сосе дуќанот во центар.

Зависи од распоредот една јака 5.5ка, Daikin земаа неколкумина тука и ако најдеш Митсу ФХ35 и ќе завршиш работа.
Викаш со една ќе решам и греење и ладење?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec Bev vo noviot salon vo Aerodrom pred da go zemam Mirai to vidov razgovarav znam sto zboram ,samo ne sum siguren okolu dekolteto ;)
Eheee ne sum bos, znam deka bese i nenosam dekolte.....a ti si izleze naopacki, i ja znam sto zboram, ti drzi se do hartiite i broi defrosti sea.
Mirai klima li e ? Znaes deka ima zamena na toj Mirai model so ponova verzija oti problem imaa so osnovnata.....i ti imas E1 Suzumi zameneta za E modelot....mislam i razlicni kompresori imaat tie 2 modeli...zemi proveri razlika E1 vs E :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ехее со 5к еур можеш цел хидросет да го купиш сосе дуќанот во центар.

Зависи од распоредот една јака 5.5ка, Daikin земаа неколкумина тука и ако најдеш Митсу ФХ35 и ќе завршиш работа.
da ne mu se malku samo dve? Jas mu napishav 3*5,5ki cisto da znae deka buszetot mu e sosema dovolen za kvakitetni klimi da si stavi i da nema nikakov problem, ama samo dve da stavi da ne e knap nekako?[DOUBLEPOST=1548530656][/DOUBLEPOST]
Викаш со една ќе решам и греење и ладење?
ne so edns, za dvete ti vika da gi zemes.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eheee ne sum bos, znam deka bese i nenosam dekolte.....a ti si izleze naopacki, i ja znam sto zboram, ti drzi se do hartiite i broi defrosti sea
Ako si zensko so kostenliva kosa sme se promasile :confused:
I jas znam sto zboram za sobata devojkata mi ponudi se 3.5 kw od eco lclh do hansol nit za izolacija prasa nitu kubatura.
I okolu difrostite denes sum doma i dali napravi 3 za cel den.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Добро изолиран простор, уште ако е со добра ориентација во основа можеш да го грееш со 1*5,5 и 1*3,5
http://www.energosistem.com.mk/m-50-50-3
http://www.energosistem.com.mk/m-35-35-3
се на се 2600-2700 евра
@exlexmk Probaj vaka, stavi 5,5ka i 3,5ka ama dobri da se ke vidis kako ke ti bide. Vo sekoe vreme mozis da pristavis ushte edna klima ako ispadne deka ne ti e dovolno.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@exlexmk Probaj vaka, stavi 5,5ka i 3,5ka ama dobri da se ke vidis kako ke ti bide. Vo sekoe vreme mozis da pristavis ushte edna klima ako ispadne deka ne ti e dovolno.
Јас со послаби клими греам куќа 63 м2, по таа аналогија со овие 2 мицу во стан треба без проблем да грее 80 м2 па и резерва да има.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Pogresno racunas, aj u povrsina smetaj, koja povrsina na izmenuvc ke zabeli pobrzo, taa pomalata ili onaa pogolemata? Smetaj i dali e ednoredn ili dvoreden sve toa moze da se svede na ednoreden ako se odmota....ama povrsinata e bitna
Пак ќе се вратам пред некој ден кога беа маглите. Кај мене даикинот правеше дефрости на 45/50 минути. Премногу вода истекуваше после дефростот(поплава беше). Грејам 33м2 втор спрат куќа. Плафонот е плоча-таван кој не се грее. Подот се загрева само 16м (пола соба). Во собата имам 4 балконски врти и еден двокрилен прозорец со обично термопан стакло, дограма дрвена не е пвц. Северен ѕид преку цела соба 10м неизолиран (фасадиран).
Братми кој се наоѓа на 1.5км од мене има Сooper&Hunter 3.5kw. Тој загрева 37м2 стан нова градба со 10см топ изолација и топ дограма. Над и под неговиот стан просторот не се загрева.Само да напоменам сите материјали со кои е градена зградата се донесени со шлепери од Аустрија.Нема ниту една вреќа цименто купено во Македонија. Дограмата е саламандер. Кај него истиот ден климата правеше дефрости на 2 ЧАСА. Инаку надворешната едниница кај него е поставена на северо-исток а кај мене на југо-исток.
Незнам кај мене или кај него каков изменувач носат климите(двореден или еднореден) меѓутоа кај мене после дефрост за 15 мин беше бела целата, а додека кај него после 1час работа после дефрост климата беше само до пола бела на горниот дел немаше ништо. Кај мене истовремено побелуваше секаде а кај него одоздола нагоре.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
da ne mu se malku samo dve? Jas mu napishav 3*5,5ki cisto da znae deka buszetot mu e sosema dovolen za kvakitetni klimi da si stavi i da nema nikakov problem, ama samo dve da stavi da ne e knap nekako?[DOUBLEPOST=1548530656][/DOUBLEPOST]
ne so edns, za dvete ti vika da gi zemes.
3.5+5.5=9, ама 9кв на -7 температура, не лажни 3.5ки
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Јас со послаби клими греам куќа 63 м2, по таа аналогија со овие 2 мицу во стан треба без проблем да грее 80 м2 па и резерва да има.
Jas kako so go razbrav ce grej 150m2 a ne 80m2, 80m2 mu se otvoren prostor taka da so dve klimi ne brka rabota. Mozda pa I jas da sum greska za prostorot. Najdobro e edna skica da se prikachi za podobro da se vidi I da se dadi podobar odgovor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom