Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Sto da prasa, valjda ima covekot merac i videl deka potrosila. Ili i ovoj e anti-gree pa izmisluva?
Koe strucno lice da go prasa, sizofrenicaron-prodavacka sto se zamisluva deka e naucnik?
Abe gi izrugavte site klimi koi ne se gree, i samite pagjate vo dupka (ti dodusa ne kolku tvoive prijateli). Vadete se na niska cena, i sporeduvajte si gi so vivax, zosto so kvalitetov treba uste leb da jadat kineskive kaloriferi
Jas go pisav moeto mislenje a to kako e resheno I zosto e taka ne mi e gajle. A ti povtorno imash nekoi somnezi sho spomnuvash prijateli ko da se znam so nekoj ovde. Dali bila gree ili ne I ako smetam deka nesto ne cini I na mojava bi dal kritika. Sho me mesash si drugi ne znam.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Jas go pisav moeto mislenje a to kako e resheno I zosto e taka ne mi e gajle. A ti povtorno imash nekoi somnezi sho spomnuvash prijateli ko da se znam so nekoj ovde. Dali bila gree ili ne I ako smetam deka nesto ne cini I na mojava bi dal kritika. Sho me mesash si drugi ne znam.
Ne znam ti sto skokas koga ke se spomne Gree? Za drugive clenovi ne znam sto imaat zosto ne potenciraat vo nieden post i si gi kazuvaat i manive, potrosuvacka itn. samo kaj sizofrenicarot (so poveketo profili), kaj tebe i ante klimive ne trosat i najveke great. Ne gi nosete lugevo vo zabluda! Znaes li koja katastrofa e isklucena klima da trosi 100w?Pa ako e za green kabel, ke stavam od Thermor na on/off klima i ke gree do -20,ama prasanje e kolku ke trosi???
Jas staviv kolku e potrosuvacka inverter vs on/off (ne potenciram marka za da ne bidam "monter", "sitkac" itn), i do sega minimum 10 luge ubediv da stavat inverteri. Bas zatoa tvojata klima nema Eurovent, zosto ne im odgovara da izvadat i da se pokazat kolku trosat kinezive.
Sum videl gree 3.5kw kako gree 50m2 bez problem, no vo zgrada so 10ka izolacija koja cela se gree, e za potrosuvacka ne mozam da zboram zosto nemase merac.
Nemate perpetum mobile, ke ve razocaram.
Mala ni e drzavickava, se znae koj sto prodava, i koj e kakov covek
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Малце да се пошегуваме ...
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Decki, dali e normalno kaj Hansolot i koga e isklucen da vlece struja?
Kako sto znaete momentalno ne se raboti no bese ostaven pod napon i utrinava koga rastrguvav kaj priklucokot na meracot gledam deka povlekuva po 100 W.
Za vie sto imate Hansoli dali moze da proverite dali i kaj vas se slucuva istoto?
Dali e vozmozno grejacot na tacnata da raboti celo vreme duri i koga klimata ne e priklucena?
Друже, погледни го одговорот на @Sass, тие се вредностите.
Vivax Gexi
Heater Condenser 40w
Heater Compressor 20w

Na -5 se vklucuvaat, na -2 se isklucuvaat
Хансол на + температури троши 10W во стенд бај. Еве сега на момент го исклучив Хансолот за да проверам потрошња. Мерачот вели 72W.
Значи 40W + 20W од греачите и + 10W стенд бај (електроника, wi-fi...) = 70W.
Нема потреба од вреѓање, плукање и праење филмови...
Еве и фотка од греачот на тацната во Хансол (беа постирани тука на темава во минатото)
Hansol S3DNA1D (S3DNA2D).jpg
Кога веќе пишувам, да кажам дека моиве Хансоли си буткаат деновиве без мака на сите температури и секоја влажност на воздухот. Дифрости на 3 - 6 часа, потрошувачка на тој што ми покрива 30 м2 се движи околу 800W во просек, инаку го фаќам од 350 - 1150W. Единствено што го пуштив во 4-та брзина (од можни 7), што теоретски би дошло 580 m3/h, но ниту филтрите, ниту саќето не се во секој момент 100% чисти, па реално би било 500 кубика на издув.

Вториот Хансол во помалиот затворен простор е на трета брзина, има многу полесна задача и не го пратам многу...

Уште ја чекам сметката од ЕВН за минатиот месец, и покрај тоа што ми мерат од први до први.Опис на просторот, изолација и сл. имам пишувано повеќе пати, последен пат тука.
 

Attachments

Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Prikaznata ne zavrsuva tuka!
Nadvoresniot ventilator modulira so potrosuvacka od 30-70W, vnatresniot na nekoja sredna brzina trosi 20-etina W, inverter maticnata ploca so svojata elektronika sigurno i ne e pod 30-50W, i da ne ucestvuva greacot se sobiraat ovie "parazitni" i ne posakuvani 100-130W koi pri vkupna potrosuvacka i niska tolku falena ovde ( za mene nevidena glupost ( modulacija od 170-250W, ostanuva za kompresorot koj e edinstven rabotnik tuka, 70-150W koi umnozeni so prosecen COP 3 davaat edvaj nekoi 250-500W, koi se mora da priznaete "ladniot veter" vo celava prikazna.
Zapomnete se ispod 1200W toplinska moc na vnatresniot ogromen izmenuvac so toj protok na vozduh e nepriajatno dozivuvanje.
Za mene prifatliva modulacija e bar 350w I TOA PRI POZITIVNI T, a na segasnive bar 500W.....
Ова е најголемата вистина, кај моите Даикинот одржува зададени 25 степени со топлина на издув од 30 степени, што на 2-3 метри е ладен непријатен ветер. Јеби га, штеди, ама моите повеќе би сакале да дува потопло и кога ќе постигне Т да исклучи малку.
Кај мене климата е пуштена на 27 и кога ќе ми стане топло ја исклучувам. Еба ти инверторите кога ќе почнат да дуваат млак воздух, а и моите по мене викаат дека им дува млако!!!!

Дали е изводливо наместо некоја глупава електроника да ми одредува, јас самиот да си одредам со колку ќе се греам (со 350w или 500w или 700w или ќе биде 1000 ....1500w)???
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ова е најголемата вистина, кај моите Даикинот одржува зададени 25 степени со топлина на издув од 30 степени, што на 2-3 метри е ладен непријатен ветер. Јеби га, штеди, ама моите повеќе би сакале да дува потопло и кога ќе постигне Т да исклучи малку.
Кај мене климата е пуштена на 27 и кога ќе ми стане топло ја исклучувам. Еба ти инверторите кога ќе почнат да дуваат млак воздух, а и моите по мене викаат дека им дува млако!!!!

Дали е изводливо наместо некоја глупава електроника да ми одредува, јас самиот да си одредам со колку ќе се греам (со 350w или 500w или 700w или ќе биде 1000 ....1500w)???
stavi na pogolema temp. i na pomal izduv, nema da postigne a kje duva potoplo, normalno i kje trosi poishe...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Ne znam ti sto skokas koga ke se spomne Gree? Za drugive clenovi ne znam sto imaat zosto ne potenciraat vo nieden post i si gi kazuvaat i manive, potrosuvacka itn. samo kaj sizofrenicarot (so poveketo profili), kaj tebe i ante klimive ne trosat i najveke great. Ne gi nosete lugevo vo zabluda! Znaes li koja katastrofa e isklucena klima da trosi 100w?Pa ako e za green kabel, ke stavam od Thermor na on/off klima i ke gree do -20,ama prasanje e kolku ke trosi???
Jas staviv kolku e potrosuvacka inverter vs on/off (ne potenciram marka za da ne bidam "monter", "sitkac" itn), i do sega minimum 10 luge ubediv da stavat inverteri. Bas zatoa tvojata klima nema Eurovent, zosto ne im odgovara da izvadat i da se pokazat kolku trosat kinezive.
Sum videl gree 3.5kw kako gree 50m2 bez problem, no vo zgrada so 10ka izolacija koja cela se gree, e za potrosuvacka ne mozam da zboram zosto nemase merac.
Nemate perpetum mobile, ke ve razocaram.
Mala ni e drzavickava, se znae koj sto prodava, i koj e kakov covek
Ало Гринго застани малку...Нит сум му рекол на некој да земи Грее клима нит било која клима па ниту ќе му сугерирам на некој што модел бренд да земи..Имам мерач споделувам потрошувачка..Ако читаш ќе видиш,ако само читаш анти Грее само тоа ќе гледаш!Имаш таму постирано колку трошела климата кај мене пред две сезони без изолација на таван и сега..Споделувам за Грее тоа што го имам...Да имав Тошиба ќе споделев за неа..Само за илустрација и Виваксот Аеци што го имам има греачи и исто троши кога е исклучен,пљукајте и по Вивакс сега..Ако не ја работите климата а неќете да ви троши тоа греачите исклучете ја од штекер!Ако пак ја пуштите на -20без тоа греач на компресор тогаш незнам дали е добро тоа, или кинезите ставале без врска греачи на коморесор..
Да не бидам дека тролам против Вивакс @lleeoo троши ли Аерито кога е исклучено работат ли греачите?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ова е најголемата вистина, кај моите Даикинот одржува зададени 25 степени со топлина на издув од 30 степени, што на 2-3 метри е ладен непријатен ветер. Јеби га, штеди, ама моите повеќе би сакале да дува потопло и кога ќе постигне Т да исклучи малку.
Кај мене климата е пуштена на 27 и кога ќе ми стане топло ја исклучувам. Еба ти инверторите кога ќе почнат да дуваат млак воздух, а и моите по мене викаат дека им дува млако!!!!

Дали е изводливо наместо некоја глупава електроника да ми одредува, јас самиот да си одредам со колку ќе се греам (со 350w или 500w или 700w или ќе биде 1000 ....1500w)???
econo.png
 
L

lleeoo

Гостин
Ало Гринго застани малку...Нит сум му рекол на некој да земи Грее клима нит било која клима па ниту ќе му сугерирам на некој што модел бренд да земи..Имам мерач споделувам потрошувачка..Ако читаш ќе видиш,ако само читаш анти Грее само тоа ќе гледаш!Имаш таму постирано колку трошела климата кај мене пред две сезони без изолација на таван и сега..Споделувам за Грее тоа што го имам...Да имав Тошиба ќе споделев за неа..Само за илустрација и Виваксот Аеци што го имам има греачи и исто троши кога е исклучен,пљукајте и по Вивакс сега..Ако не ја работите климата а неќете да ви троши тоа греачите исклучете ја од штекер!Ако пак ја пуштите на -20без тоа греач на компресор тогаш незнам дали е добро тоа, или кинезите ставале без врска греачи на коморесор..
Да не бидам дека тролам против Вивакс @lleeoo троши ли Аерито кога е исклучено работат ли греачите?
Iskreno nemam pojma nemam merac ama bes problem si gi isbutka ovie minusni temperaturi mene toa mi e vazno. Akonsi kupil klima so greaci si zanel deka ke trosat nesto sitno AKO se zaslusni da nema defrost tolku cesto ohoo neka trosat
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Ова е накнадно вграден греач. Обично фабричките се многу помали и не се нагоре по изменувачот. Вака изгледаат фабрички.

Kolku si siguren deka segde e bash isto I deka e samo na tacnata ? Imam chitano deka vo nekoj vgradeni postoi I greach na samiot izmenuvach postaven na dolniot del od izmenuvachot.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Ами како се справуваат другуве клими без Греачи на пример Tundra, некои клими од Gree,Mitsu
Tundra 18, ретки дефрости прави, и кога прави се многу кратки 1-2 минути пришто не дува ладно, само звук како во место да работи. Наместена е на 27 на даљинско, одржава на 23
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Ne znam ti sto skokas koga ke se spomne Gree? Za drugive clenovi ne znam sto imaat zosto ne potenciraat vo nieden post i si gi kazuvaat i manive, potrosuvacka itn. samo kaj sizofrenicarot (so poveketo profili), kaj tebe i ante klimive ne trosat i najveke great. Ne gi nosete lugevo vo zabluda! Znaes li koja katastrofa e isklucena klima da trosi 100w?Pa ako e za green kabel, ke stavam od Thermor na on/off klima i ke gree do -20,ama prasanje e kolku ke trosi???
Jas staviv kolku e potrosuvacka inverter vs on/off (ne potenciram marka za da ne bidam "monter", "sitkac" itn), i do sega minimum 10 luge ubediv da stavat inverteri. Bas zatoa tvojata klima nema Eurovent, zosto ne im odgovara da izvadat i da se pokazat kolku trosat kinezive.
Sum videl gree 3.5kw kako gree 50m2 bez problem, no vo zgrada so 10ka izolacija koja cela se gree, e za potrosuvacka ne mozam da zboram zosto nemase merac.
Nemate perpetum mobile, ke ve razocaram.
Mala ni e drzavickava, se znae koj sto prodava, i koj e kakov covek
Mnogu pogolema katastrofa e da ti e zamrznata celosno nadvoresnata posebno dolniot del I da ne mozi da potegni ventilatorot ili pak da se osteti istiot otkolku da platam eve da recime +400den vo meseco dokolku sekoj den I vo tek na cel den se minusni temperaturite. Za mene e dobro sto ima greachi na tacna I kompresor makar I plus da troshi. Kaj mene voopsto ne e ni luleto izvadeno I ne mrzni crevoto I sum nemal zasega problem. Pa kako sho ima pishano ante mozi da se iskluchi od napon. A skokam kako sho velish ti zasto zadovolen sum od klimata I zasega mana nemam najdeno. Ne meram potrosuvacka voopsto I ne planiram pa uste ako merev mozi uste pojke ke bev kritikuvan, vaka mirna mi e glata. Bitno pomalce ke platam otkolku da se greev so drva.
Da te prasam jas zosto nema voopsto nikakva replika dokolku se raboti za japonski brend ete imase toshiba sho ne mozese da izvadi ni 29°C na izduv pa nikoj nisto ne pisha I taka seto se premolchi .
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.705
хахахаха

на времето одржуваа 24 степени со 107кв

сега 400 денари не биле многу само за грејачи да топат мраз.

Абе скоро никои клими овде немаат грејачи па ниту замрзнал вентилаторот, ниту нешто лошо му се случило на климите. Ако си имаат добар софтвер за регулирање на мраз, ниту грејачи ќе му требаат, ниту ќе плаќате 400 денари месечно повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom