Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki, vo vrska so moeto prasanje, kolkav popust moze da ocekuvam pri poracka na klima nad 60.000 nekoj komentar da slusanam, ili iskustva?
Kolkav popust koga ste kupuvale ste dobile?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Znaci poleka da pocnam da razmisluvam za nabavka od Grcija. Izgleda deka FH50 bideki generalno celata FH serija pekinala da se proizveduva, imaat zalihi koi sakaat da se iscistat, pa cenata i e namalena na 1200 eur. Ovdeka generalno baraat okolku 100 eur za prenos preku granica, taka da cenata ke mi bide identicna.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Znaci poleka da pocnam da razmisluvam za nabavka od Grcija. Izgleda deka FH50 bideki generalno celata FH serija pekinala da se proizveduva, imaat zalihi koi sakaat da se iscistat, pa cenata i e namalena na 1200 eur. Ovdeka generalno baraat okolku 100 eur za prenos preku granica, taka da cenata ke mi bide identicna.
Со поврат на дел од данокот (при второто одење во Гр) на оваа сума ќе си вратиш и повеќе од тие 100 еур за пренесување што ти бараат. Поголем проблем е гаранцијата, ама ЈБГ на ризик-шизик! Mitsu е поим и мнооогу ретко квар во гарантниот рок!
Инаку многу очигледно е дека не уценувааат трговците.... како со малиот избор, така и со цените! Напраи дог со некоја фирма за климатизац од Софија донеси 10 клими, набутај големи маржи и по евентуална продажба ветуваш монтажа за 20 дена, а у меѓувреме со уште некоја продажба пуштај пикапот за Бугарија до Ќустендил, ќе ти ги донесат до таму) и така фурај... А за народецов, мал избор, царини (некој што незнае и двојно даночење) и како бонус страв од кварови поради гаранцијата! Во некои нормални земји гаранција кај брендови како Mitsu важи без разлика каде си купи производ!
Кому му треба членство во EU??? Kому регулативи и закони?.. Вака до бескрај можат! И не така само со климите![DOUBLEPOST=1538641591][/DOUBLEPOST]
Ajde pod hitno, moderator da kazhi zoshto bev baniran na forumot???
па за Mirai и за Suzumi пишуваш! ;););) Нема тоа ... само за еден производител те бренд може! Шала шала... :P
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Abe ne znam dali ja voopsto i da ja nosam. Imav ideja da ja zemam jas, da ja delam smetkata na dva dela, po dogovor, i da prikazam vrednost od 350 eur za sekoja poedninecna edinica, no ke treba da odam dva pati do Grcija, i da rizikuvam nesto da trgni na loso. I na kraj tuka nekade da mi izlezi smetkata.
Vaka za 100 eur, go prefrlam celiot rizik na taksistive i ja plakas koga ke ti ja isporacaat.

A za garancijata, ne veruvam deka ke imam problemi. Duri i da izleze nesto na loso vo garanten rok, imas zasteda od nekoi 400-500 eur da go pokries kvarot.
A i deka ke imas garancija ovdeka od iskustvo znam deka ti e djabe.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ако може мислење за климава PANASONIC има еуровент, а според ценава 31К мислам дека е прифатлива особено што се работи колку толку за познат бренд
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali ovoj Panasonic e dobar dali ima eurovent cenata e odlicna.

ако може мислење за климава PANASONIC има еуровент, а според ценава 31К мислам дека е прифатлива особено што се работи колку толку за познат бренд
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.862
Поени од реакции
7.713
Во никој случај двата панасоници се многу слаби и не се за посериозно греење. Подобро некоја понискобуџетна клима отколку нив.
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Колку троши парно на струја?
На пр. да речеме груба пресметка за 70 квадрати стан со радијатор во две спални, дневна и купатило, во случај да е пуштено од 16:00 до 22:00h во тек на работни денови и цел ден од сабајле до вечер за викенди? Ме интересира груба математика пошто не е користено до сега од кога сум во овој стан, па дали е подобра опција радијатори на струја/ панелки или парното?

На котлето стои ознака kW 12, 18, 24... (o_O) и не знам натака што пиши избледено е.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.862
Поени од реакции
7.713
Sto bi rekol za vivax aeri ili vivax aevi?
Aeri со Pdesign од 2.8 и 28000 денари е поевтино и поисплатливо од панасониците кои имаат Pdesign 2.5.
Aevi колку што видов има Pdesign 2.7 и 34000 денари па не е многу многу за разгледување

Aeri ми е многу слична на LCLH по старо Lomo или по ново Fairy, но без документи може само да си погаѓаме :)
 
Член од
3 октомври 2018
Мислења
27
Поени од реакции
0
Aeri со Pdesign од 2.8 и 28000 денари е поевтино и поисплатливо од панасониците кои имаат Pdesign 2.5.
Aevi колку што видов има Pdesign 2.7 и 34000 денари па не е многу многу за разгледување

Aeri ми е многу слична на LCLH по старо Lomo или по ново Fairy, но без документи може само да си погаѓаме :)
Jas so klimi nemam mnogu iskustvo ama vaka spored opis aeri mi stoi kako najdobra opcija za toj cenoven rang. Plus e so noviot freon r32 ,ako se zeme kao prednost freonot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom