Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
@murto

Ti znam deka mi kaza za izolacijata beat, ama jas ti kazav nekolku pati deka pari za toa nemav, a ako uspeev nekako da dogovoram izolacija, ke nemav pari za da grupam grejni tela za naredna godina i pak ke bev na isto. Izolacija ke stavam, toa e sledno, ama izvini jas pak nemozam da te razberam kako ke mozev da se toplam samo so toa shto ke imav izolacija. Jas radi toa shto mnogu lugje mi rekovte za izolacijata i kolku e taa vazna, odma viknav covek da mi napravi ponuda, pravam planovi sega od levo i desno da vo najkratok mozen rok go resham i toa. Ama ke mi izvinis i ti brat, ne mi e gola kukjava pa sega da se pritresuvam neshto mnogu.

Problemot so spalnata e tehnicki i ke go resham, a zgora na toa nikogas vo zivot ne e greena taa soba kako treba, zidovite ladni, se vo nea ladno, i jas sakam za neceli 48 casa se da e perfektno. Ova snoshti vi kazav prvicnite merenja, eve denes mnogu podobro se odnesuva klimata, temperaturata e mnogu povekje izednacena niz sobata, klimata si postignuva temperatura i si namaluva na jacina na rabota, a snoshti isto taka super beshe.

Ushte ednas ti kazuvam, sleden cekor e izolacija ama edna od mozebi najgolemite pricini zoshto ne staviv prvo sega izolacija zatoa shto sakam ako se pravi, da se pravi cela kukja, a ne samo mojot sprat, a moite vo momentov voopshto nemaat tolku pari za da ucevstvuvaat za nivniot del pa odlucivme deka ne e voopshto strashno malku da se pocheka.

A 2 merachi porachav bidejki niz cel Ohrid nemase, pa rekov da si imam dva, shto znam mozebi tatko mi ke saka za nego pa ke mu go ostavam nemu.

Ti znam deka mi kaza za izolacijata beat, ama jas ti kazav nekolku pati deka pari za toa nemav............KOLKU PARI KOSTA TOA "BRAT", IMAS LI DOBIENO PONUDA???????
A 2 merachi porachav bidejki niz cel Ohrid nemase, pa rekov da si imam dva, shto znam mozebi tatko mi ke saka za nego pa ke mu go ostavam nemu - KE ZEMESE 1 MERAC, KE IZMERESE KAJ TEBE 1 NEDELA, PA KE MU GO DADESE NEGO
Racionalnost mu fali na Makedonecot, zatoa stalno "nemame". Frlas pari za glupost, a nemas pari za osnovna rabota. Da ne ti popuvam, golem si, zenet covek, a i da ne se povtoruvam, ama na forum ne se resavaat problemi. Mozes da procitas i da doznaes korisnicko iskustvo i nisto poveke.
Eve jas doznav deka firmata sto ti mestela ne bi ja viknal nikogas.
Imas solidna firma od Ohrid za greenje, ama da ne ti pravam jadovi, opravajte se i barajte "caki".
Prasaj si soliden covek konkretno za sovet, sto on bi napravil, @tzlatko kako primer ke go navedam, i ne lutaj veke zosto tones se podlaboko
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
@Fikshe1989

Citajki gi prethodnite postovi od drugite clenovi mozam da zaklucam deka se dobronamerni, a posebno od @tzlatko sto stvarno i te kako drzat mesto. Najgolema greska ti e izborot na klimite na tie sto gi narekuvaze zverovi zboruvam za WN35 se gleda deka se raboti za visoka cena na klima, za tie pari mozese da kupish stvarno dosta dobra klima no ete gotovo vejke kasno e seto toa (sto bi se reklo po e_anje nema kaenje). Ti imav pishano prethodno za izbor na klimite deka ne se zaletuva tolku po brendot, kako so si velat pojketo ke kupam mitsubishi ili toshiba i resen problem.MNOGU pogresen izbor ti e WN35, mislev deka si naucil nesto od forumov i ke napravish dobar izbor no ete ja utna rabotata.
Moe mislenje za problemot vo spalnata e deka pod hitno treba majstor za dogramata da si viknish. Kako so se gleda od slikata klimata ti e nad neze i dokolku duva izgleda senzorot go cita ladniot vozduh i zatoa raboti so max izduv i tesko postignuva temperatura (samo me cudi toa sto pisha deka laden vozduh duva od samata klima). Bi ti preporacal da ne raboti klimata duri ne ja popravish dogramata posebno koga nadvor duva posilen vetar. I naredno sto e mn bitno izolacija da si namestish i toa najdobro da pocekash na prolet i toa kvalitetno a ne kako so pisa sega ke mestam na edniot zid samo.Toa zvuci nekako neseriozno.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Јас имам и Митцу и Даикин!
Исто се однесуваат, и по прашање на издуви и по прашање на дефрости.
Не може да заклучиш дека таа или друга марка е подобра, па да се каеш или да се тешиш!
Сега дури сум убеден и Грее или Вивакс да ставев, разликата во однесувањето при греење и дефрости ќе беше незначителна.
Jas imav zamerki za mojot Daikin deka pravi prembogu defrost i imase dolgi polemiki tuka na forumov. Jas go falam daikin?, naprotiv imam zamerki i reagirav vo ics group. No koga citam deka i drugi jaki brendovi imaat nedostatoci i mani pisav deka daikinot pocna da gi opravduva parite.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Абе се убаво кога му велите да си стави изолација, ама 5000-6000 илјади кошта, еура не денари + дограма нова 1000 до 1500, за да биде се комплет. Е од кога ќе се среди ова и климите ќе почнат да работат.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Amberov vcera koga bese nad 80% vlaznost 2 ili 3 defrosta napravi na razlicni periodi, a ne kako po casovnik...
Defrosti na sneznikavo vreme na -1, -2C so nad 80% vlaznost samo na Klime i eventualno na pacientot klimite ne pravat.. Site drugi klimi vo svetot ke napravat..Ednostavno e i epten logicno, tolku mnogu ke se zabeli i zgusti nanosot na sakjeto sto drasticno ke go namali protokot na vozduhot ( vidi vtoroto pod 1. Courtesy of Mr. Zlatko )
Apropo sugestijata za Strelec da mrdne kamerata za da si pratam RH pri pregleduvanje se pogodi da lansira defrost Amberkata a kratko posle toa i GV-to i iskoci interesno videvce so ubavava ni screen recording opcija..Ne go snimiv celosno defrostot kaj mojata poradi poznatoto "Zatvaraj prozor banjato e deteto!!!" :)
https://www.youtube.com/watch?v=KkdZm8a9hPM
Kako sto se gleda na Stopwatch-ot pokazuva 2:32:25 a toa e vremeto vo koe klimata rabotese od mojata intervencija na razlezdanje na dupkata na odvodot koja imase formirano mrazulec koj kompletno ja imase zatnato dupkata. So ogled deka i lani visese tenok mrazulec vo najladnoto ama sepak pod prst manuelno se napipuvase deka dupkata e proodna znaev deka sigurno ima nafateno gjubre i zatoa zablokiralo skroz i taka i se ispostavi. Intervencijata morase da bide brza za da ne izmrzneme pa go napraviv slednoto, ja nacekav klimata da pocne so defrost ja pustiv da se zatopli malku sakjeto i izmenuvacite na nadvoresnata edinica i ja izgasiv na daljinski. Posle go otstrafiv i izvadiv kapakot i ete ti crn mulj so ponekoe livce propeler (gi znaete koi se onie sto vrtat naokolu koga ke zaduva veter u oktomvri) fino zemav 3l plasticno sise go napuniv so mlaka voda i vnimatelno isturav so mlazot samo vo dolnata tacna bez da prskam po perkata i motorot na ventilatorot ili izmenuvacot. Pocna poleka da protekuva niz dupkata i napuniv novi 3l sega veke potopla voda i posle toa uste ednas so topla ko za tusiranje T voda i ubavo se ocisti i dupkata i dnoto od muljot se iskoci nadvor i kanalite na dnoto stanaa znacitelno povidlivi.. Brzo vrativ kapakot zasrafiv i ja pustiv klimata..Vo slednite proverki do sega cista i proodna e dupkata.. Sum slusal lugje kofi topla voda deka isturale od zadnata strana kaj izmenuvacot na zaledena i ugasena klima sekako ama toplo-ladno moze nesto da ispuka i toa mi e epten rizicno. I moevo ne bi trebalo da se pravi na smrznato ili ako e zort ko kaj mene so krajno VNIMANIE da se obavi. Dodatno sega uviduvam deka ona cistenje pred sezona so prskanje voda samo od zadnata strana na nadvoresnata edinica ne e dovolno odnosno za temelno cistenje na klima (koja e namontirana ponisko od visina na 2ri sprat na kukja, pogore valjda pocisto e) i raboti do vo ova krajno zagadeno prasinavo i muljavo Skopje treba i otvaranje kapak i mlaz vnatre po tacnata da "zaigra" :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас ниту реков изолација ниту прозорци.


Напротив реков само да ги задихтува постоечките прозорци. Ништо повеќе. Во Македонија секаде кај што има проблем со греење е тоа. Имаат неприметна ПРОМАЈА дома од прозорите.

И јас имав промаја. Земав 10 туби силикон од 77 денари вкупно не беше ни 1000 денари. И задихтував се што беше проблематично. По 2цм луфта имаше, некаде 2-3мм, некаде 1цм. Страшно.

Сега си е се во ред. Не е како со нови ама е сосема добро со старите дрвени задихтувани прозорци.

Приблемот е тоа во 95% случаи.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@murto
100% mi e dogramata problem vo momentov, i zidot kaj shto e zakacena klimata. Ama najmnogu dogramata vo spalnata. Koga duvashe zavcera vetar, kako klima ured na ladenje da imav beshe od vratata od balkonot. Zatoa utre ili zadutre doagja dogramadzija doma da go sredi toj problem.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Абе се убаво кога му велите да си стави изолација, ама 5000-6000 илјади кошта, еура не денари + дограма нова 1000 до 1500, за да биде се комплет. Е од кога ќе се среди ова и климите ќе почнат да работат.
Zavisi od mnogu faktori. Zavisi od kvadratura, kakva izolacija ke mesti I dali I komplet so fasada ke ja pravi. Mozi I pojke ako mesti na cela kujka. Prvicno mozi da si namesti stiropol ako se odluci na taa varijanta I ne mora fasada mozi I naredna godina. Nekako site od pomladava generacija sakaat se naednash da naprat a toa skapo kosta, pointeresno e postepeno I popoleka bidejki se mlad bracen par. Dogramata e pvc ako ne se lazam pa I ne treba da ja menuva mozda ne dihtuva ubo I ne e nekoj golem problem. Sepak treba najmnogu da se fokusira na dnevniot prostor zasto vo toj prostor najmnogu se pominuva vremeto. Za mene vo spalna I ne e tolku bitno da se ima klima mozi leten period da.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ДРУГАР ај олади малку и јас сум 40 па не се однесувам како мома пред мажење, со ништо не те навредија и остај политика настрана од форумот.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
изгледа не има доста над 40 јајца овде на форумот :D
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
изгледа не има доста над 40 јајца овде на форумот :D
Па што очекуваш во оваа држава во која се студира до 30 до 35 ,работа да најдеш и баш над 40+ да направиш апгрејд на греењето, тамам си е возраста:D
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Па што очекуваш во оваа држава во која се студира до 30 до 35 ,работа да најдеш и баш над 40+ да направиш апгрејд на греењето, тамам си е возраста:D
јас се си мислев дека поголем дел се деца како нашиот Климе :D
ај да се доврзам на постот, Неото што не ми излегува од уста, веќе 5-та сезона активно што го користам, првпат пред два дена го видов неговиот изменувач целосно побелен, море може да се каже и заледен почна да станува.Што е најинтересно во оваа ситуација, затоа и ми текна да пишам. Трошеше константно 3 часа 850w и не сакаше да направи дефрост, што мене многу ми одговараше, не се исклучуваше, а држеше 23с во собата. Ама ми падна страв да не се поеби компресорот па го прешалтував на ладење 5 мин :D
После тоа со чист изменувач дигна на 1150w и исклучи за 15-20 мин, надмина 23,5
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јок, мал број се млади!
Грее кликата е така-така! Јас , Златко и Змиго накај 200 години имаме:pos: ,тројцата, исто луѓе кои работеле во Фонко што очекуваш 25 да бидат?
Шала настрана ама ова и е прашање за повозрасни луѓе!
Климе е тука фолклор, нешто како Сунѓерот во другите теми:D
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Па што очекуваш во оваа држава во која се студира до 30 до 35 ,работа да најдеш и баш над 40+ да направиш апгрејд на греењето, тамам си е возраста:D
Ili da naprajs svadba na 28 godini, pa da si soberis pari od svadbata :-D

Inace, 4 den od kako gi imam klimite, celo vreme na 25 stepeni gi cuvam, koga na AUTO fan, koga na 3 brzina od 4 mozni. Bidejki na goati mi e dojden bratuched koj shto e vo invalidska kolichka i sedi celo vreme na lrviot sprat od kukjata, jas celo vreme sum dolu, a klimite gore gi imam ostaveno da si rabotat. Eve pred 5 minuti se kaciv gore, ne bev kacen od 18:00 casot, termometri imam ostaveno vo sobite. Temperaturata nadvor e -6 stepeni, a temperaturata vo dnevnata e 23 stepeni, a tamu e ednata WN35 so TA pecka 3,2 kw koja e akumulirana nekade na 60% zoshto sega koga ja pushtiv da akumulira na evtina struja se ukluci na polni na 2ka od mozno 3, a i vo spalnata e 23 stepeni i jas sum iskreno zadovolen. Edinstveno shto ne znam kolku mi troshat vo momentov za da odrzuvaat vaka temperatura. Mozno e da se na maksimum potroshnja? Poshto iskreno ne znam na koj princip troshat klimite, koga malku troshat, a koga mnogu.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Јок, мал број се млади!
Грее кликата е така-така! Јас , Златко и Змиго накај 200 години имаме:pos: ,тројцата, исто луѓе кои работеле во Фонко што очекуваш 25 да бидат.
Шала настрана ама ова и е прашање за повозрасни луѓе!
Климе е тука фолклор, нешто како Сунѓерот во другите теми:D
ако ме ставите и мене на список над 250 ќе одите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom