Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Alal da mu e na rovacccc odma ja zemal ja otvoril sliki i spodelil..Car!
Interesni se vosocnite zigovi pecati na izolacijata na kompresorot za protiv neoficijalni cepkaci pa nemozel poveke da ide od ova :)
ROvacc so mene se konsultirase pred da ja kupi i mu pokazav slika od kompresorot postiran tokmu na ovaa tema....taka i se resi.....i ne pogresi !!
Slag na seto e sto ja kupi mnogu poeftino, potocno 7XX evra.
Tundrata "za upola cena" mislis ke fati pola od ovaa ili vo delot kaj kompresorov ke ja sobere ? :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
ASYG12LLCE/AOYG12LLCE e samo 470evra e vo Srbija, kakvi 850 evra, mimo nabildaniot Eurovent klimata e za pomali prostorii i za umerena zima, vidi i specifikacii, poslaba e od LomoLCLH.
http://www.acs-klime.rs/klima-uredjaj-inverter-fujitsu-asyg12llce-aoyg12llce.html
Џабе е во Срб, Гр е 600.

Споредувам цени кај нас.
Дечкото кажа 1600 еура кај нас (не ја гледам во хидросет), а ллце е 650, или разлика од 950 евра.

Ај со цените од Гр, 1000 евра наспроти 600, дали климата оправдува 400 евра повеќе за 1kwh? (Кај нас 500 евра би била ваљда разликата ако имаме точна цена).

Не сме скандинавија, по 20ти пат. Пишав погоре, кога ќе ти треба тој 1кв, ќе го дополниш со панелка од 50 евра, дали вреди разликата?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Џабе е во Срб, Гр е 600.

Споредувам цени кај нас.
Дечкото кажа 1600 еура кај нас (не ја гледам во хидросет), а ллце е 650, или разлика од 950 евра.

Ај со цените од Гр, 1000 евра наспроти 600, дали климата оправдува 400 евра повеќе за 1kwh? (Кај нас 500 евра би била ваљда разликата ако имаме точна цена).

Не сме скандинавија, по 20ти пат. Пишав погоре, кога ќе ти треба тој 1кв, ќе го дополниш со панелка од 50 евра, дали вреди разликата?
Nit panelkata e gjabe, nit strujata sto ke ja potrosi....sea mozda so eftina tarifa racunas pa taka ti iskaca....gledaj vo idnina, zaso neznaes sto ke bide

Џабе е во Срб, Гр е 600.

Споредувам цени кај нас.
Дечкото кажа 1600 еура кај нас (не ја гледам во хидросет), а ллце е 650, или разлика од 950 евра.
Така мора да биде кога ставаат дупли цени кај нас за Fujitsu.
У Србија ни 500 за LLCE a кај наs 700.
Тогаш LTCA треба да е дупла цена од LLCE или 1500еура за да има логика.
Така и у Србија е дупло, само цената е 1000че(2x470) а не 1500 (и тоа без ценкање и попуст)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/klima-uredjaj-inverter-fujitsu-asyg12ltca-aoyg12ltca-12000btu.html
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Nit panelkata e gjabe, nit strujata sto ke ja potrosi....sea mozda so eftina tarifa racunas pa taka ti iskaca....gledaj vo idnina, zaso neznaes sto ke bide


Така мора да биде кога ставаат дупли цени кај нас за Fujitsu.
У Србија ни 500 за LLCE a кај наs 700.
Тогаш LTCA треба да е дупла цена од LLCE или 1500еура за да има логика.
Така и у Србија е дупло, само цената е 1000че(2x470) а не 1500 (и тоа без ценкање и попуст)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/klima-uredjaj-inverter-fujitsu-asyg12ltca-aoyg12ltca-12000btu.html
Ја не знам каде @GT1 ја видел таа цена, нека каже прво.
Цена мк е 650, Гр е 600 евра, што не е голема разлика. За србија е чудна цената, али супер за нив.

Не сум земал да правам пресметки, неам ни намера, ама од памет не испаѓа дека е добра зделка.

За иднината си во право, може ќе намалат ддв, субвенции ќе дадат, ќе паднат топлотните пумпи, па ќе си мислиш дали полесни ќе се отарасиш од 600 или 1000+ клима.

Изборот зависи и од купувачот, тој што секој денар му е денес важен (потенцирам денес), подобро е да оди со 600, тој што не му е важен може и со 1000+, а најверојатно нема ни на форумов да прашува
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ја не знам каде @GT1 ја видел таа цена, нека каже прво.
Цена мк е 650, Гр е 600 евра, што не е голема разлика. За србија е чудна цената, али супер за нив.
А зашто некогаш не поверуваш нешто ко ке ти го кажам ја или @GT1 ?
Башка имаш и пребарувач....@Sass го има тоа неколку пати напишано
Еве овде пример https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-983#post-8257704
Хидросет и ја нема во ценовник LT....ја носат по порачка изгледа....затоа и цената е солена, за да биде сосе транспорт :)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...mislis ke fati pola od ovaa ili vo delot kaj kompresorov ke ja sobere ?
Apropo muabetov cenam deka slicno ko kaj kolive kade sto na 1.2 motorcinja pocnaa so TSI po 150ks da im vadat istoto ke se desi i kaj klimite ke se usavrsuvaat tehnologii na pogolemi pritisoci pogolemi hercazi poefikasni freoni za racun na pomal gabarit i pomali tezini ama seto toa ke KOSTA i ke bide skapo. Tuka lezi i mojot revolt koga nekoj me ubeduva deka moze visoka tehnologija da se prodava za eftini pari..nema takva rabota na svetov.. Sega za sega i vo cenovniot rang vo koj se interesirame ovde prisutnite treba da se pridava vaznost na tezinata i gabaritot na klimata kako parametri..
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Eve malku i sliki od Daikin RX50GV....ogromen dvoreden izmenuvac so Twin-Swing-kompresor....vlaga u defrsoti upola poretko od Tundri i Vivaksici18 od 35kg :D
Sopstvenost na Rovacc decko od Bosna....iskustvo negovo moze da procitate ovde
http://www.elitemadzone.org/p3782502
Slikte se negovi postirani ovde



Ne pisal okolu defrostite ako vidis nesto postiraj bas me interesira . Ko sto objasnil deckovo se e tocno kaj mene sum ja videl max da povlece 2700 w koga mi se izladi salonot. A minimum e nekade 450 w . E sea cenata u pm golema razlika. Jebiga neka sluzi pa kje zarabotime pari.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ne pisal okolu defrostite ako vidis nesto postiraj bas me interesira . Ko sto objasnil deckovo se e tocno kaj mene sum ja videl max da povlece 2700 w koga mi se izladi salonot. A minimum e nekade 450 w . E sea cenata u pm golema razlika. Jebiga neka sluzi pa kje zarabotime pari.
Neznam zasto tolku ti smeta kratkiot defrost pod nula koga e zasto na toj aludiras kontam..prasanje na vkus iskaca i toa deka e na nekoj nacin ama ko sto pisav ednas eve i ti go kazuvas samiot “neka sluzi”..epa ako so toj nacin na rabota i se prodolzuva vekot na klimata togas taa ke stanuva “poevtina i poevtina” sekoja godina plus na sluzenje i togas na kraj suma sumarum toj kratok defrost od okolu 3min i nema da iskoci tolku “los” neli..sekako vremeto ke pokaze ke vidime..ne kazuvas kako za razlika od podiganje perki i doduvavanje kaj daikinov GV instantno prestanuva ventilatorot na vnatresnata i perkite si ostanuvaat vo istata pozicija zasto toa ne ti smeta neli.. :)
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Neznam zasto tolku ti smeta kratkiot defrost pod nula koga e zasto na toj aludiras kontam..prasanje na vkus iskaca i toa deka e na nekoj nacin ama ko sto pisav ednas eve i ti go kazuvas samiot “neka sluzi”..epa ako so toj nacin na rabota i se prodolzuva vekot na klimata togas taa ke stanuva “poevtina i poevtina” sekoja godina plus na sluzenje i togas na kraj suma sumarum toj kratok defrost od okolu 3min i nema da iskoci tolku “los” neli..sekako vremeto ke pokaze ke vidime..ne kazuvas kako za razlika od podiganje perki i doduvavanje kaj daikinov GV instantno prestanuva ventilatorot na vnatresnata i perkite si ostanuvaat vo istata pozicija zasto toa ne ti smeta neli.. :)
Decko ti da ne imas 50 gv pa davas soveti. Se salam .
A be lugje sme toa sto ni odgovara ne go stavame na kantar pa da doneseme zaklucok , tuku samo toa sto mi smeta go gledame. Imam pisano kje ja sredam ja za narednata zima so stiropor od stranite posto na sever e i duva nenormalno mnogu i tacna od dole da ne tece voda i da mi prska nasekade. Pa kje pravime muabet . Neka tera edno 10 godini vaka pa kje ja menjame posle.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Топлотни и клими се едно исто. Ако паднат на 1500 -2000 еур климите ќе се пак дупло поефтини, и истовремено поефикасни.
Ne se poefikasni, ist cop ima duri i podobar imaat toplotnite zatoa sto pokonstantna e temperaturata na odrzuvanje.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
E sega najdi klima so 8 - 16kw da vidis kolku e copot. So zgolemuvanje na snagata na klimite pagja cop koeficientot. Ako 2.5 klima ima cop4 10kw klima ke ima 3 a moze i pomalku. Eve na slikata kaj klimite ubavo se gleda veke megu 3.2kw i 4kw (na greenje) cop e padnat za 10%.
Tie toplotni gore se vekje postari ili poslabi modeli vtora klasa so takov cop, imas novi toplotni so cop preku 5 isto kako novite klimi.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не ми се потребни 8KW на едно место, туку на повеќе. Односно 3.5KW во дневна, и по 2.5KW во секоја спална. Вкупно околу 8.5KW со SCOP 5.3 за цел стан. Инвестиција 3000 евра. Редундантност на расипување 3 независни уреди. Замена при дефект - многу лесна. Комплетна замена на 1 уред 1000еур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom