Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kakva reklama i napraivte na tundrata bas me ubedivte da zemam za kaj roditelite mislev da zemam kako mojata aeri18 ama izgleda ke bide tundra18 fala za pomosta vo izborot:))
"Сaмо" 38к треба да се испружиш за да дознаеш дали kе добиеш фискалана со Е или со B!
ЕБ некој мора да биде па ти биди јумферот за сите тука :D
 
L

lleeoo

Гостин
"Сaмо" 38к треба да се испружиш за да дознаеш дали kе добиеш фискалана со Е или со B!
ЕБ некој мора да биде па ти биди јумферот за сите тука :D
Vo energija ja ima so E . A mozes ti da bides lumfer ako ti e pi zelba recnikot ti e kako coban da si :)))
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vo energija ja ima so E . A mozes ti da bides lumfer ako ti e pi zelba recnikot ti e kako coban da si :)))
Може е со Е може да е со B еци-пеци-пец........ама да не искочи накрајот дека кај B имало Twin-Rotary само во количината од 24.000btu и нагоре :D
Таков им е обичајот....Твин компресија ....ама само кај тие од 70.000ден и поскапите :)
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Може е со Е може да е со B еци-пеци-пец........ама да не искочи накрајот дека кај B имало Twin-Rotary само во количината од 24.000btu и нагоре :D
Таков им е обичајот....Твин компресија ....ама само кај тие од 70.000ден и поскапите :)
Ne tresi gluposti. Ako mu dadat 18 so B moze komotno da ja vrati i da si go pobara celiot platen iznos zatoasto nikade na energija ne se spomnuva B za 18kata. Istoto vazi i za setec, i tamu 18kata e so E i so eurovent. Klimi.mk zosto bapnale B ne znam, najdobro tie znaat ili uste podobro e od tamu da ne kupuvate klima osobeno ne haier koga setec se uvoznik k najdobra cena mozat da dadat. Plus ja nudat so E, so eurovent.
E sega, na gree bez eurovent se i sesto mozes da dobies, koj da ti go znae ksmetot koga nema eurovent.
 
L

lleeoo

Гостин
Може е со Е може да е со B еци-пеци-пец........ама да не искочи накрајот дека кај B имало Twin-Rotary само во количината од 24.000btu и нагоре :D
Таков им е обичајот....Твин компресија ....ама само кај тие од 70.000ден и поскапите :)
Ova tvoeto e 'bilo je to
Може е со Е може да е со B еци-пеци-пец........ама да не искочи накрајот дека кај B имало Twin-Rotary само во количината од 24.000btu и нагоре :D
Таков им е обичајот....Твин компресија ....ама само кај тие од 70.000ден и поскапите :)
Ke staveme slikicki ne se sekiraj i fiskalna i nalepnica od klimata:)))da ne sakas i od aeri to da ti pratam sliki kako prave banja na ova vreme nadvor :))) bes defrosti i ladni vetrista kako tie tvoite klimi :)))pozdrav sekoe dobro[DOUBLEPOST=1517101985][/DOUBLEPOST]
Ne tresi gluposti. Ako mu dadat 18 so B moze komotno da ja vrati i da si go pobara celiot platen iznos zatoasto nikade na energija ne se spomnuva B za 18kata. Istoto vazi i za setec, i tamu 18kata e so E i so eurovent. Klimi.mk zosto bapnale B ne znam, najdobro tie znaat ili uste podobro e od tamu da ne kupuvate klima osobeno ne haier koga setec se uvoznik k najdobra cena mozat da dadat. Plus ja nudat so E, so eurovent.
E sega, na gree bez eurovent se i sesto mozes da dobies, koj da ti go znae ksmetot koga nema eurovent.
Pa normalno fala bogu nekoj da razmisluva pametno
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Може е со Е може да е со B еци-пеци-пец........ама да не искочи накрајот дека кај B имало Twin-Rotary само во количината од 24.000btu и нагоре :D
Таков им е обичајот....Твин компресија ....ама само кај тие од 70.000ден и поскапите :)
[DOUBLEPOST=1517104897][/DOUBLEPOST]
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
"Исто така се гарантира дека уредот ги задоволува официјално објавените спецификации за неа".
Е ова е многу моќна реченица, ова е доказ зошто е важен ЕУРОВЕНТ. Ова е што ГРЕЕ го нема.
Може се добри уреди, не сум имал никогаш и не знам, само немој да го потценувате сертификатот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@orce6624 Pred 5 месеци ти е купена.....збориме за сега у моментов што има и како има.
@Ljesh Njeri
Интересен е и делот дека Уредот ако треба може да се замени со нов, за да неколку реда подоле стои дека ако се срвисира Уредот или делот што ке се замени, може и да не биде нов, но ке бил во добра работна состојба :)
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
"Исто така се гарантира дека уредот ги задоволува официјално објавените спецификации за неа".
Е ова е многу моќна реченица, ова е доказ зошто е важен ЕУРОВЕНТ. Ова е што ГРЕЕ го нема.
Може се добри уреди, не сум имал никогаш и не знам, само немој да го потценувате сертификатот.
znaci gream okolu 65 kv kukja vo sonje,izllacija bukvalno minimalna samo stiropor 5 sm fasada,dupli drveni prozori,tavan neizoliran(samo ploca gore),dolu podzemna garaza i podrum,prv pat kupuvam inverter so namena da bide primarno greenje(i uspeva vo toa)
primarno za greenje mi bese okolu 37 kv(otvorena dnevna trpezarija kunja) megjutoa so ogled deka imame blaga zima uspeva da zagree i spana banja i hodnik(okolu 65 kv vkupno)
nemam meraci za potrusuvacka i ne mi ni trebaat posto sum zadovolen od smetkata za struja(dekemvri skoro 5800)
defrost kolku pravi ne brojam posto od 07:30 do 17:30 nema nikoj doma,koga pravi defrost ne duva laden vozduh,edeino koga ke postigne temperatura kompresorot isklucuva i togas samo vnatresniot ventilator duva mlak vozduh
stavena na 24 stepena celo vreme
pozdrav[DOUBLEPOST=1517106181][/DOUBLEPOST]
@orce6624 Pred 5 месеци ти е купена.....збориме за сега у моментов што има и како има.
@Ljesh Njeri
Интересен е и делот дека Уредот ако треба може да се замени со нов, за да неколку реда подоле стои дека ако се срвисира Уредот или делот што ке се замени, може и да не биде нов, но ке бил во добра работна состојба :)[/Q
[DOUBLEPOST=1517106509][/DOUBLEPOST]
@orce6624 Pred 5 месеци ти е купена.....збориме за сега у моментов што има и како има.
@Ljesh Njeri
Интересен е и делот дека Уредот ако треба може да се замени со нов, за да неколку реда подоле стои дека ако се срвисира Уредот или делот што ке се замени, може и да не биде нов, но ке бил во добра работна состојба :)
vo energija mi bese kazano deka imam 3 god bezuslovna garancija (drugo ne me interesira)
do lani se greev na drva i mi izleguvase matematikata poskapo nego na struja
tada da jas za 2-3 godini ke si gi vratam parite od inverterot pa posle toa i da se rasipe pak sum vo prednost,posto ne se zamaram so drva ne zagaduvam i gream 24 casa(a od energija ako nesto ima ako sakaat neka stavaat polovni delovi,mene mi e bitno 3 god uredot da funkcionira ispravno)
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
@orce6624 Pred 5 месеци ти е купена.....збориме за сега у моментов што има и како има.
@Ljesh Njeri
Интересен е и делот дека Уредот ако треба може да се замени со нов, за да неколку реда подоле стои дека ако се срвисира Уредот или делот што ке се замени, може и да не биде нов, но ке бил во добра работна состојба :)
Те нема да искоментираш за делот со ЕУРОВЕНТ или почнавме да ги коментираме само деловите што ни одговараат?
Делот секако НЕ МОРА да е нов ако е уреден а заменува дефектен дел. Веројатно претпочитаат и они нов да стават, ама бидејќи сакаат да се заштитат да го немаат новиот дел па ја внеле ставкава. Мислам дека е редовна пракса ова, верувам и ГРЕЕ имаат сличен речник во гаранцијата.
Може некој колега форумџија да објави гаранција на ГРЕЕ клима уред? Или ни гаранции не издаваат? :)))
ИП клонови стоп.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
koga pravi defrost ne duva laden vozduh,edeino koga ke postigne temperatura kompresorot isklucuva i togas samo vnatresniot ventilator duva mlak vozduh
stavena na 24 stepena celo vreme
pozdrav
Клима ставена во мод Греење ( а не ладење) ако започне дефрост циклус неможе да дува одеднаш ладен воздух ако претходно цело време греела...тролот што тука трола накрјаот и времето го посочи за тоа "ладно" дување..1,30мин до 2мин дувала....ама тоа не е ладно него ја издувава преостанатата топлина во изменувачот и тоа за мнооогу кратко времепод 2мин и тоа не е ладно секако пошто климата не е на ладење па да е внатрешната ладна.....успут ладно и топло се знае со што се мери и со кој инструмент...а субјективно мерење од памет ако се прикажува тогаш секоја можна клима дува ладно во тој период.

Те нема да искоментираш за делот со ЕУРОВЕНТ или почнавме да ги коментираме само деловите што ни одговараат?
Делот секако НЕ МОРА да е нов ако е уреден а заменува дефектен дел. Веројатно претпочитаат и они нов да стават, ама бидејќи сакаат да се заштитат да го немаат новиот дел па ја внеле ставкава. Мислам дека е редовна пракса ова, верувам и ГРЕЕ имаат сличен речник во гаранцијата.
Може некој колега форумџија да објави гаранција на ГРЕЕ клима уред? ИП клонови стоп.
На нова клима od 2-3god Половен дел е Половна клима или Нова ? Или сеа ке кажеш дека у грантен рок од 2 или 3 години делот ке се расипе дури после 5год....па тогаш нема ни да биде под гаранција и ке си го платиш делот.....поточно ке си купиш нова :)
Ако има таков дел со спомнат Еуровент посочи ми го , пошто не го гледам.
Гаранција на Грее е објавена тука...побарај ја
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Ако има таков дел со спомнат Еуровент посочи ми го , пошто не го гледам.
"Исто така се гарантира дека уредот ги задоволува официјално објавените спецификации за неа".
ЕУРОВЕНТ е официјално објавена спецификација за неа. Држи вода и пред СЕТЕК, и пред енергија, и пред ДПИ ако дојде до таму работата.
Со други зборови, ако не работи уредот според спецификациите наведени на ЕУРОВЕНТ, се признава како дефект и подлежи под гаранција и не можат да те прават будала.
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Те нема да искоментираш за делот со ЕУРОВЕНТ или почнавме да ги коментираме само деловите што ни одговараат?
Делот секако НЕ МОРА да е нов ако е уреден а заменува дефектен дел. Веројатно претпочитаат и они нов да стават, ама бидејќи сакаат да се заштитат да го немаат новиот дел па ја внеле ставкава. Мислам дека е редовна пракса ова, верувам и ГРЕЕ имаат сличен речник во гаранцијата.
Може некој колега форумџија да објави гаранција на ГРЕЕ клима уред? ИП клонови стоп.
moze ne e momentov za ova ama prvo bev zainteresiran za gree,gledav nekoj model koj sto isporacuva maksimum 7kw toplina(nebitno)
ona sto me trgna od gree e needuciranosta na prodavacite(eve primer za klimi.mk)
idam u kapitol i na toj pultot prasuvav za model na gree (me interesirase kolku kw toplina dava na -15) i devojkata mi odgovara pa 7(kolku sto i e maksimalna mokjnost na klimata)
zatoa i barav klima so eurovent vo ramki na mojot budzet
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
"Исто така се гарантира дека уредот ги задоволува официјално објавените спецификации за неа".
ЕУРОВЕНТ е официјално објавена спецификација за неа. Држи вода и пред СЕТЕК, и пред енергија, и пред ДПИ ако дојде до таму работата.
Со други зборови, ако не работи уредот според спецификациите наведени на ЕУРОВЕНТ, се признава како дефект и подлежи под гаранција и не можат да те прават будала.
Само зборот Еуровент нигде го нема нели ? Или го има ?
Ти можда и си чул за тој збор.....мислиш на сите им е познатЕвент и знаат да го толкуваат, или себе се сметш дека знаеш да го толкуваш со вчера прва клима купена?
Па ти си купил 3,5ка нели.....или 2,5ка ?
за 35м5 на 2,8м висина си земал клима која на -7 недава баш 3,5Кw туку 2,4Kw....појше од тоа што поука ти треба ?
A i tie 2,4kw незнаеш да ги толкуваш, што е тоа 2,4?
Максимално е , номинално е, што е тоа?
Ај не туку само пишуваш репллики а немаш појма[DOUBLEPOST=1517108069][/DOUBLEPOST]
(me interesirase kolku kw toplina dava na -15)
zatoa i barav klima so eurovent vo ramki na mojot budzet
Kratko ke ti odgovoram....Eurovent ne pravi test na -15....objavuva, no ne testira na -15 klimi koi ne se nameneti za LadnaZona-Nordik klimi....ke gi najdes na Event so TOL pogolem od -22 a ne od -15
Ev objavuva podatoci za Umerena klimatska zona, a krajno ladna Temperatura za ovaa Umerena zona e -10C (i -10 go ima 1cas godisno).....zatoa i nema test za na -15
Takov podatok za na -15 imas na Eurovent, objaven, no ne e testiran, prepisan e od proizvoditelot sto platil pari za da go objavi inaku nemora da se objavi za Umerena Zona.

Testovite za Umerena zona se poznati i sekoj e obelezan so bukva....A, B, C, D,E....A e na -7.....D e na +12C
Za podatokot na -15 neznaeme kako e dobien kako sto se znae kako se dobieni podatocite za testot A,B,C, D za Temperatuti od -7 +2 +7 i +12.

Osven ako modelot e namenet za LAdna zona----Finska., e za tamu za LadnaZona ima test na -15.
Ladna od Umerena zona se razlikuva samo po brojot na casovi ladni Temperaturi.
Ako vo Umerena izmerile 1cas deka ima godisno -10, vo Ladna zona toj broj na casovi za -10 e 43....i za sekoja poniska T ima broj n casovi odreden po koj se presmetuva i sezonski COP ili SCOP koj e vrzan za brojot na casovi.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom