Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
на кој принцип работи?
комуницира со климата преку инфра ред? или блутут?
како ќе го командаш кога не си дома,преку рутер?
до колку метри фаќа?
кои други уреди може да контролираш со него?бољер,парно,вентилатор од климатизација? како?[DOUBLEPOST=1468485132][/DOUBLEPOST]Изгледа стигнало ломото GREE LOMO GWH12QC-K3DNA1G и се продава за 31000 ден.
Маса: внатрешна единица- 10 kg , надворешна единица - 29 Kg
надворешнава лесна некако :)
гаранција 1 година,со доплата до +4 год
Kozi со потешка надворешна единица од Lomo???
Маса: внат.единица-8.5kg / надв.единица-31kg

Прочитајте повеќе на http://timcomputers.mk/product/96050947

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
24 август 2007
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво дечки.

Во план сум да набавам клима уред и подолго време ги читам и прегледувам мислењата и препораките од овој форум. Како и на повеќето други членови, вниманието ми го привлече GREE LOMO 12K LCLH пред се заради објавените графици за работата на климата во зависност од надворешната температура. Би сакал да ги коментирам овие графици објавени во сервисното упатство достапно тука, кои изгледаат вака:

upload_2016-7-15_9-17-7.png

Колку што јас можам да разберам, првите два графика се однесуваат на моделот на климата со вграден LCLH кит односно климата која има работен режим при греење од -20 до 24 степени, а другите два графика се однесуваат на климата без LCLH кит односно со работен режим при греење од -15 до 24 степени. Прашањето ми е како е можно графиците за греење толку драстично да се разликуваат кога, како што разбирам јас, тие греачи не допринесуваат на греењето, туку само овозможуваат климата да може да работи на пониски температури.

Ве молам за ваше мислење и коментар.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@steff29 аман бе друже, што простор е тоа, куќа или стан ?
кај мене без да ладам не оди над 27с. по овие горештини
За бучна сигурно ја сметаш надворешната, бидејќи гледам иста е со Change, врти надворешниот вентилатор стално на максимум или намалува по некое време ?
Јас живеам во куќа, небитна површина. Сите врати и прозори надворешни се на северна страна. Сендвич ѕид со полна цигла. Горниот спрат не се живее, наутро е ок слична температура како и надвор, ама попладне и навечер е 11 круг у пеколот, се загреат ли ѕидовите од сонцето си наебал. За разлика од ова што ти го пишав на долниот спрат температурата и кај мене не иде над 28 степени во текот на летото.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
на кој принцип работи?
комуницира со климата преку инфра ред? или блутут?
како ќе го командаш кога не си дома,преку рутер?
до колку метри фаќа?
кои други уреди може да контролираш со него?бољер,парно,вентилатор од климатизација? како?
Го немам уредот за да ти пренесам директно искуство, така да се е според сознанијата од интернет.
Работи на принцип на инфраред и може да ги контролира сите уреди што можат да се контролираат со далечинско со инфраред (тв, двд, радио, клима, рисивер итн.)
Фактички наместо ти да кликаш на копче на далечинското, истото го прави уредот за тебе. Инфраредот значи дека треба да има оптичка видливост помеѓу самиот уред и уредот што го прима сигналот. Значи не може во друга соба преку ѕид. Дометот е до 10 метри во сите правци, што е сосема доволно за било која соба - теоретски покрива површина од 300 метри квадратни.
До него се пристапува со телефон преку вифи во иста мрежа. Како е пристапувањето од надвор преку интернет не знам, но може да преку рутер или пологично и поедноставно преку некој нивни сервер.
Доколку сакаш да контролираш вентилатори, лампи, греалки и слични работи, тоа може со т.н. смарт штекер, кој едноставно ја исклучува струјата во склопката. Исто како тајмерите, само со контрола преку телефон.
За повеќе информации и подршка, кај Strelec или кај застапникот зад Буњаковец :)
Освен Broadlink, има и други производители кои прават вакви паметни работи: штекери, фасонки, прекидачи, сензори за движење/температура итн.. Гуглај Xiaomi, Orvibo. A има и направи сам варијанти со ардуино.
Ова го посочив како евтина варијанта од некои 700-800 денари.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@drgst тоа и мене не ми е јасно, грејач на компресорот и на тацната, а работи до -20 и тоа со поголем капацитет него обичната што е без грејачи
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
@steff29 аман бе друже, што простор е тоа, куќа или стан ?
кај мене без да ладам не оди над 27с. по овие горештини
За бучна сигурно ја сметаш надворешната, бидејќи гледам иста е со Change, врти надворешниот вентилатор стално на максимум или намалува по некое време ?
Кука е, прв спрат. На приземje е ок, ама на првиов спрат не се дише кога ке фати топлото. 28 степени е ок за мене, при надворешни температури од 36 и нагоре не ни чини да постои поголема температурна разлика.
Буката од внатрешната единица се jaде некако, иако пак ке речам дека не е 26 децибели на наjтивко како што пишуваше на оноj ценовникот од салон. Но надворешната тропа како тенекиja кога врти посилно, што секако не е во ред за клима ставена пред една недела.
Деновиве ке викнам сервисер да провери дали монтажата е добро извршена. Инаку монтажата ja извршиja монтери од зорба кои наводно немаа гумици-амортизери за носачите.
Друго,монтерот рече дека 12ката ломо нема греjaч на тацна. Дали е lclh поjма немам затоа што тоа нигде не е наведено. Моделот е GWH12QC K3DNB4G.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@steff29 Остај ти монтерот што збори (успут како се вика монтерот? :D) греачот се гледа и сам си можел да го видиш, не е скриен тој, да си зирнел низ решетката на вентилаторот или одоздола низ дупките на тацната ке си го видел, жица...обично плава по боја....без греач на тацна нема ни да биде LCLH до -20 туку онаа до -15 Регулар или како се вика тој модел а има иста ознака на надворешната која се вика GWH12QC K3DNA1G.
Тебе панелот т.е внатрешната ти е со ознака GWH12QC K3DNB4G само таа не е предмет на дискуција дали има греач или не климава, греачот е во надворешната...секогаш е добро е да знаеш што точно купуваш пред да платиш :)
Значи повеќе прецизност ти фали во објаснувањата...претходно напиша бучи климава како да е тоа прозорска клима па сеа ке гатаме дали бучи надвор или внатре...така сеа и за греачот ке треба сам да се поткачиш на нешто да го видиш и да си ја разрешиш дилемата го има или го нема кога истото не си го направил пред да ја намонтираат.
Успут...внатре бучи пошто ладиш 70м2 и не намалува со издув...и поскапите бучат на максимален издув :) Ако мислиш и да грееш 70м2 со истава боље уште сега откажи се од коментари....за таа квадратура најмалку 5,5ка си требал да купиш и оваа нема да те згрее.[DOUBLEPOST=1468599554][/DOUBLEPOST]
@drgst тоа и мене не ми е јасно, грејач на компресорот и на тацната, а работи до -20 и тоа со поголем капацитет него обичната што е без грејачи
Така де, греачот само ке обезбеди да незамрзне тацната на минусни температури, има електроника која ги командува греачите на која Т да укључат, дали само при дефрост или нонстоп ке работат на минусни температури небитно...битно ке работи без да змрзне тацната и без да треба да зјапаш у неа ко ке стане ладно како што ја зјапам во мојата од 60000ден. Можно е и на дефростите да влијае да ги одложува пошто тие зависат од Т на изменувачот надвор....незнам ова колку држи.
А капацитетот го регулира електрониката, како ке ја подесиш неа така ке ти даде 9ка или 12ка, помал или поголем капацитет при ист компресор...тие податоци за капацитет и COP и на Евент ги читаме нели..тоа што таму не го пишува е третата непозната, на која херцажа ке врти компресорот за да го извади тој капацитет а за оваа клима и тоа ви е дадено...сеа кој како ги чита и резонира тие податоци, некој ке ја стави во 25м2 некој во 35 некој во 70 па кај еден ке работи номинално, над номинално или на максимално ;)
 
Последно уредено:
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
@steff29 Остај ти монтерот што збори (успут како се вика монтерот? :D) греачот се гледа и сам си можел да го видиш, не е скриен тој, да си зирнел низ решетката на вентилаторот или одоздола низ дупките на тацната ке си го видел, жица...обично плава по боја....без греач на тацна нема ни да биде LCLH до -20 туку онаа до -15 Регулар или како се вика тој модел а има иста ознака на надворешната која се вика GWH12QC K3DNA1G.
Тебе панелот т.е внатрешната ти е со ознака GWH12QC K3DNB4G само таа не е предмет на дискуција дали има греач или не климава, греачот е во надворешната...секогаш е добро е да знаеш што точно купуваш пред да платиш :)
Значи повеќе прецизност ти фали во објаснувањата...претходно напиша бучи климава како да е тоа прозорска клима па сеа ке гатаме дали бучи надвор или внатре...така сеа и за греачот ке треба сам да се поткачиш на нешто да го видиш и да си ја разрешиш дилемата го има или го нема кога истото не си го направил пред да ја намонтираат.
Успут...внатре бучи пошто ладиш 70м2 и не намалува со издув...и поскапите бучат на максимален издув :) Ако мислиш и да грееш 70м2 со истава боље уште сега откажи се од коментари....за таа квадратура најмалку 5,5ка си требал да купиш и оваа нема да те згрее.
Фала на одговорот. Едноставно не се разбирам, работам нешто сосема трето, и во принцип не се правам сезнаjко за области за кои не сум стручен. Поjма немам каков е тоj греjaч, ама еве сликнав, се гледа жица ако е тоа тоа.
Не е битно коj e монтерот, се jaвив во сервис и доjдоа, стегнаа, ставиja гумици на носачите. Се надевам ке нема проблеми сега.
Инаку баш напротив, климата мануелно ja наместив да дува на наjтивко, па откога ке ги разлади тие 35 квадрати што ми се примарни, едноставно отворам врата да се разладат другите простории. Во зима ке ги греjaм само оние 35 квадрати, па ако се покаже се ок, догодина ке земам уште една 3.5ка.
Фала на информацииве, за жал во салонот освен информациите на ценовникот кои се прилично скудни не дознав ништо додатно од продавачката, наводно не знаела точно кои модели имаат греjaч на тацна. Нека се едуцираат малку за тоа што го продаваат, а греемак нека наjде некоj да им го преведе корисничкото упатство, да не биде само на англиски.
Еве слика, ова ли е греjaч? DSC_4592.JPG
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Фала на одговорот. Едноставно не се разбирам, работам нешто сосема трето, и во принцип не се правам сезнаjко за области за кои не сум стручен. Поjма немам каков е тоj греjaч, ама еве сликнав, се гледа жица ако е тоа тоа.
Не е битно коj e монтерот, се jaвив во сервис и доjдоа, стегнаа, ставиja гумици на носачите. Се надевам ке нема проблеми сега.
Инаку баш напротив, климата мануелно ja наместив да дува на наjтивко, па откога ке ги разлади тие 35 квадрати што ми се примарни, едноставно отворам врата да се разладат другите простории. Во зима ке ги греjaм само оние 35 квадрати, па ако се покаже се ок, догодина ке земам уште една 3.5ка.
Фала на информацииве, за жал во салонот освен информациите на ценовникот кои се прилично скудни не дознав ништо додатно од продавачката, наводно не знаела точно кои модели имаат греjaч на тацна. Нека се едуцираат малку за тоа што го продаваат, а греемак нека наjде некоj да им го преведе корисничкото упатство, да не биде само на англиски.
Еве слика, ова ли е греjaч?Прегледај го приврзокот 152387
Така личи тоа лево плавото....фати го со рака треба да е жица нема струја у неа :)
Eve kako izgleda kaj Hansolot
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Така личи тоа лево плавото....фати го со рака треба да е жица нема струја у неа :)
Eve kako izgleda kaj Hansolot
Жица е, да. Изгледа тоа е тоа, иако очекував и тоа да стои во корисничкото упатство, барем за тие како мене да знаат што купиле :)
Ок друже, фала, поздрав.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Pojse info imas tuka za onaa bez LCLH REgular ili kako se vika taa do -15
A odgovorot na prasanjeto ovde

Da ne praime zabuni i mesame babi i zabi, sve sto e Midea neznaci deka e dobro...ja zboram za AECI ama MULTISPLIT 18000btu edinica so 48kg i 1,9kg freon i cena od 41000 a ti zboris za AEVI monosplit(ne multisplit) od 43000den kao deka bozem e ista a prvo tezi samo 37,5kg...nema vrska edno so drugo.
Potocno zboruvav za AWAU-YCZ218-H11 sto e oznaka na nadvoresna edinica koja ide vo kombinacija ili na 2 x AWSI-HKD009-N11 vnatresni ili 2x AWSI-HND009-N11.
BOM kodobite na ovoj Airwell-multi se i skroz razlicni od AECI multisplit vklucitelno i kompresorot iako e naveden istiot model sto moze da znaci 2 raboti....ili deka kodovite na Airwell se po druga nomenklatura(kolku samo da se razlicni) ili vistinski se toa skroz drugi delovi vo Airwell od AECI.
Ako ti e za podatoci za novite Vivaksi/Midei multi dosta info imas na mundoclima novata 18ka multi prvo e olesneta za 12kg, ima pomal kompresor od 13cc3(AECI ima 15cc3) i nakraj kompresorot ne e twin.
Фала за линкот.:)
Не правиме забуни, само се надовзрзав на муабетот за виваквите. И да не се што е Мидеа чини.
Па споделив нешто што ми падна во око.

Заборавив за напоменам, немам за жал можност за мулти-сплит.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Кога го гледам сега овој Хансолот, не ми е јасно од кај тече водата во зима кога е на греење. Изгледа треба корито за перење под неа да се стави ако е многу влажно надвор
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Здраво дечки.

Во план сум да набавам клима уред и подолго време ги читам и прегледувам мислењата и препораките од овој форум. Како и на повеќето други членови, вниманието ми го привлече GREE LOMO 12K LCLH пред се заради објавените графици за работата на климата во зависност од надворешната температура. Би сакал да ги коментирам овие графици објавени во сервисното упатство достапно тука, кои изгледаат вака:

Прегледај го приврзокот 152364

Колку што јас можам да разберам, првите два графика се однесуваат на моделот на климата со вграден LCLH кит односно климата која има работен режим при греење од -20 до 24 степени, а другите два графика се однесуваат на климата без LCLH кит односно со работен режим при греење од -15 до 24 степени. Прашањето ми е како е можно графиците за греење толку драстично да се разликуваат кога, како што разбирам јас, тие греачи не допринесуваат на греењето, туку само овозможуваат климата да може да работи на пониски температури.

Ве молам за ваше мислење и коментар.
Eve jas ce probam da dadam svoe mislenje: Se raboti za nevidena glupost i pravenje eftina reklama za neupateni, vo pogled na podobrenite katakteristiki na greenje za celi 25% ( vo podracjeto -6 C ima kapacitet od 100 % : 75% vo odnos na onaa bez ovoj kit). Imeno se e isto osven sto edata nadvoresna edinica ima greaci na kompresorot i na dnoto od kutijata, kade sto moze ce se sobire mraz koj poleka se "kacuva" nagore i "saka" da go zarobi ventilatorot. Da se ima vakov kit e sekako korisno od aspekt na zastita na kompresorot pri startuvanja na ladno i osloboduvanje od obvrskata da pazite sto se slucuva pri niski T so sobiranjeto mraz. TUKA zavrsuva korisnosta, imeno tie dva greaca si trosat energija koja sekako ne e golema, no ne e i bas taka mala, pa go narusuva vkupniot bilans na potrosuvacka na el. energija, so sto padja i vkupniot COP na sistemot. Toa deka greacite ce mu pomognat na sistemot da raboti i do -20 C e mozno, no deka pri toa ce dava 70% od nominalniot kapacitet e BESRAMNA LAGA. Pa site ostanati klimadjii se glupi sto ne stavaat greaci i so toa bi gi pravele svoite klimite za ovie pislivi 10-tina evra poefikasni za 25-30%.
Vtoro : sansite LOMO-to koe e deklarirano bez toj kit, da ima kapacitet od 75% na -6C se epten mnogu mali so tolku maliot kompresor predviden za rabota vo 2.5 KW edinici. Ova edvaj go postigaat 12-ki od povisok rang so pogolemi nadvoresni edinici, taka da i ova e diskutabilno a ne 100% kapacitet na -6C i CELI 70% na -20C!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zatoa ova svati go kako SARENA LAGA za naivni i nisto drugo, a benefitot da se kupi LOMO so ovoj kit i deka se dobiva relativno dobra klima za tie pari, sosema stoi, no ne ocekuvaj spektakularnost od ovoj tip kako na dijagramite.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Eve jas ce probam da dadam svoe mislenje: Se raboti za nevidena glupost i pravenje eftina reklama za neupateni, vo pogled na podobrenite katakteristiki na greenje za celi 25% ( vo podracjeto -6 C ima kapacitet od 100 % : 75% vo odnos na onaa bez ovoj kit). Imeno se e isto osven sto edata nadvoresna edinica ima greaci na kompresorot i na dnoto od kutijata, kade sto moze ce se sobire mraz koj poleka se "kacuva" nagore i "saka" da go zarobi ventilatorot. Da se ima vakov kit e sekako korisno od aspekt na zastita na kompresorot pri startuvanja na ladno i osloboduvanje od obvrskata da pazite sto se slucuva pri niski T so sobiranjeto mraz. TUKA zavrsuva korisnosta, imeno tie dva greaca si trosat energija koja sekako ne e golema, no ne e i bas taka mala, pa go narusuva vkupniot bilans na potrosuvacka na el. energija, so sto padja i vkupniot COP na sistemot. Toa deka greacite ce mu pomognat na sistemot da raboti i do -20 C e mozno, no deka pri toa ce dava 70% od nominalniot kapacitet e BESRAMNA LAGA. Pa site ostanati klimadjii se glupi sto ne stavaat greaci i so toa bi gi pravele svoite klimite za ovie pislivi 10-tina evra poefikasni za 25-30%.
Vtoro : sansite LOMO-to koe e deklarirano bez toj kit, da ima kapacitet od 75% na -6C se epten mnogu mali so tolku maliot kompresor predviden za rabota vo 2.5 KW edinici. Ova edvaj go postigaat 12-ki od povisok rang so pogolemi nadvoresni edinici, taka da i ova e diskutabilno a ne 100% kapacitet na -6C i CELI 70% na -20C!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zatoa ova svati go kako SARENA LAGA za naivni i nisto drugo, a benefitot da se kupi LOMO so ovoj kit i deka se dobiva relativno dobra klima za tie pari, sosema stoi, no ne ocekuvaj spektakularnost od ovoj tip kako na dijagramite.
Izvini ali nemozam da se slozam so tvoeto mislenje vo vrska so dopolnitrlnite greaci na nadvoresnata edinica zosto: prvo ako se "pislivi" 10 evra zosto ne gi stavaat kako standard pri sekoja klima posto 10 evra nema da ti pravi nikakva razlika u krajna cena plus ke dobiesh na marketing, ovoj kit ke instalira na klima uredi sto se nameneti pred se za greenje i za region(Makedonija spagja vo medium ako ne sum vo pravo neka me ispravi nekoj)cold zone kade sto mnogu e bitno uljeto vo kompresorot da e na optimalna temperatura se razbira koga nadvoreshnata t e mnogu niska. A se slozuvam so tebe deka toj kit nemoze da i dade na klimata dopolnitelna mokj pri niski temperaturi. Ali plus toa ne e samo greacot toj mozda koshta 10 15 evra ali tuka e cela elektronika sto go kontrolira toj proces senzori dopolnitelni kontroleri itn.. da de cepidlacime
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Grejacot na kompresorot e potreben samo pri start na nisski temperaturi, a i ne e tolku potrben.

Kompresorot (masloto vo kompresorot) ima problem da se oladi na mnogu niski temperaturi, odnosno da bidam poplasticen, na masloto mu treba ladenje na mnogu niski temp. za da na pregree
 

Kajgana Shop

На врв Bottom