Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Еве едно направиче со доста популарна цена (УСД 12,45) кое што може преку телефон да контролира било кој уред со далечинско вклучително и климите. Има апликација и за андроид и за иос и преку телефонот може да се праќаат командите од далечинското. Плус може да се програмира во одредено време да се испрати команда. Така да за сите што имаат потреба да вклучат клима додека не се дома, ова може да биде решението.
Единствено да се провери поддршката за конкретен модел, но со оглед на тоа дека би требало да може да учи од далечинското, не би требало да е проблем.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Еве едно направиче со доста популарна цена (УСД 12,45) кое што може преку телефон да контролира било кој уред со далечинско вклучително и климите. Има апликација и за андроид и за иос и преку телефонот може да се праќаат командите од далечинското. Плус може да се програмира во одредено време да се испрати команда. Така да за сите што имаат потреба да вклучат клима додека не се дома, ова може да биде решението.
Единствено да се провери поддршката за конкретен модел, но со оглед на тоа дека би требало да може да учи од далечинското, не би требало да е проблем.
Направичето за 1 недела ке биде во МК со официјален застапник и ке иде гратис со клима ;)
А ке има и други модели на Броадлинк со радио сигнал за командување пример бојлер или слични апарати кои немаат даљинско.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
So kapilara e Lomo 18kata
http://gree.uk.com/service_manuals.html

Za Hansol 18 nemame oficijalna specifikacija a ni product kod, neznam tocna oznaka na nadvoresna edinica pa zatoa i nemam mislenje....no mislam ide so single-rotary kompresor i EEV, dosta jaka masina so slicna cena treba da e Multisplit FreeMatch 4 od 21000btu(LCLH) so twin kompresor i 2xEEV, na taa moze da i zakacis ili edna cela 18ka vnatresna ili 2 pomali (ako imas uste nekoja soba za greenje).

I onaa @maxradule sto ja zemal ako dobro ja pobaravte po se izgleda e jaka klima, original Midea 2015 multi so twin(midea modelite im stojat ispisani vo servisnoto za AECI COFM na 36str:icon_lol:) , po kompresorot se naogja i kako lanski Inventor multi no moze da se najde mnogu slicna so Airwel multi koja duri ima i EVent. AECI-COFM e lanski model sto ne ja primetivme cela godina a verovatno i ke ja snema kaj nas, kaj nas AERI e Multito za 2016ta a vo Hrvatska samo AECI se nudi za Multisplit odnosno tamu nemaat multi AERI sto e bas cudna rabota.
Ете го де ... :)
Од графикот на страна 11, вика 100% на 7c, дали ова значи дека на надворешна +7c ќе ја постигне номиналната моќност од 5275W?
По оваа логика на 90% капацитет на 0c, ќе даде 90% од 5275W т.е. ~4800W?

Имаше AEVI 18к, во AMC, по цена од ~43000ден, според BOM кодовите од сајтот на вивакс, оваа е најверојатно Airwell направена најверојатно од Midea, нормално тошиба компресор.
Конкретно, AWSI-HKD018-N11, овој има и E-Vent.
Според, скиците во сервисното, предната решетка на надворешната е иста со виваксот ACP-18CH50AEVI.:)
Пак ќе кажам, најверојатно е истата клима, кој го интересира и има време нека провери во детали па нека сподели.

Некој да ми препорача добра клима до 300 евра ?
За греење нема клима за тие пари, на старо можда, одвои неколку денови препрочитај ја темава од почеток.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ете го де ... :)
Од графикот на страна 11, вика 100% на 7c, дали ова значи дека на надворешна +7c ќе ја постигне номиналната моќност од 5275W?
По оваа логика на 90% капацитет на 0c, ќе даде 90% од 5275W т.е. ~4800W?
Pojse info imas tuka za onaa bez LCLH REgular ili kako se vika taa do -15
A odgovorot na prasanjeto ovde
Имаше AEVI 18к, во AMC, по цена од ~43000ден, според BOM кодовите од сајтот на вивакс, оваа е најверојатно Airwell направена најверојатно од Midea, нормално тошиба компресор.
Конкретно, AWSI-HKD018-N11, овој има и E-Vent.
Според, скиците во сервисното, предната решетка на надворешната е иста со виваксот ACP-18CH50AEVI.:)
Пак ќе кажам, најверојатно е истата клима, кој го интересира и има време нека провери во детали па нека сподели.
Da ne praime zabuni i mesame babi i zabi, sve sto e Midea neznaci deka e dobro...ja zboram za AECI ama MULTISPLIT 18000btu edinica so 48kg i 1,9kg freon i cena od 41000 a ti zboris za AEVI monosplit(ne multisplit) od 43000den kao deka bozem e ista a prvo tezi samo 37,5kg...nema vrska edno so drugo.
Potocno zboruvav za AWAU-YCZ218-H11 sto e oznaka na nadvoresna edinica koja ide vo kombinacija ili na 2 x AWSI-HKD009-N11 vnatresni ili 2x AWSI-HND009-N11.
BOM kodobite na ovoj Airwell-multi se i skroz razlicni od AECI multisplit vklucitelno i kompresorot iako e naveden istiot model sto moze da znaci 2 raboti....ili deka kodovite na Airwell se po druga nomenklatura(kolku samo da se razlicni) ili vistinski se toa skroz drugi delovi vo Airwell od AECI.
Ako ti e za podatoci za novite Vivaksi/Midei multi dosta info imas na mundoclima novata 18ka multi prvo e olesneta za 12kg, ima pomal kompresor od 13cc3(AECI ima 15cc3) i nakraj kompresorot ne e twin.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Направичето за 1 недела ке биде во МК со официјален застапник и ке иде гратис со клима ;)
А ке има и други модели на Броадлинк со радио сигнал за командување пример бојлер или слични апарати кои немаат даљинско.
А без клима колку пари ќе биде? И каде ќе може да се купи?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Еве едно направиче со доста популарна цена (УСД 12,45) кое што може преку телефон да контролира било кој уред со далечинско вклучително и климите. Има апликација и за андроид и за иос и преку телефонот може да се праќаат командите од далечинското. Плус може да се програмира во одредено време да се испрати команда. Така да за сите што имаат потреба да вклучат клима додека не се дома, ова може да биде решението.
Единствено да се провери поддршката за конкретен модел, но со оглед на тоа дека би требало да може да учи од далечинското, не би требало да е проблем.
на кој принцип работи?
комуницира со климата преку инфра ред? или блутут?
како ќе го командаш кога не си дома,преку рутер?
до колку метри фаќа?
кои други уреди може да контролираш со него?бољер,парно,вентилатор од климатизација? како?[DOUBLEPOST=1468485132][/DOUBLEPOST]Изгледа стигнало ломото GREE LOMO GWH12QC-K3DNA1G и се продава за 31000 ден.
Маса: внатрешна единица- 10 kg , надворешна единица - 29 Kg
надворешнава лесна некако :)
гаранција 1 година,со доплата до +4 год
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А без клима колку пари ќе биде? И каде ќе може да се купи?
Mislam 1900 ke bide mini modelot, ke bide objaveno naskoro sto modeli ke ima posto neznam koi modeli sve ke donesat, a misalm vekje znaes kade ke moze da se kupi, pozadi bunjakovec :)
Ova mi imaat prateno pa ke vidime sto modeli/ceni ke ima
RM-pro.jpg TC2 Smart Wall Switch.jpg E-Air.jpg
 

Attachments

  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
на кој принцип работи?
комуницира со климата преку инфра ред? или блутут?
како ќе го командаш кога не си дома,преку рутер?
до колку метри фаќа?
кои други уреди може да контролираш со него?бољер,парно,вентилатор од климатизација? како?[DOUBLEPOST=1468485132][/DOUBLEPOST]Изгледа стигнало ломото GREE LOMO GWH12QC-K3DNA1G и се продава за 31000 ден.
Маса: внатрешна единица- 10 kg , надворешна единица - 29 Kg
надворешнава лесна некако :)
гаранција 1 година,со доплата до +4 год
Го земав ломото пред една недела, го монтираа утредента, и барем за сега не гледам зошто толку е фалено.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Го земав ломото пред една недела, го монтираа утредента, и барем за сега не гледам зошто толку е фалено.
како бе :confused: не лади?
какво е на фаца? дај сика
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
како бе :confused: не лади?
какво е на фаца? дај сика
Лади, нема збор, брзо оладува и потоа одржува температура. Има i-feel опциja и други тракатанци. За моj вкус е бучна, очекував да биде потивка. И друго што ми смета е што упатството е само на англиски. Jaс разбирам, ок, ама не и сите, а мислам дека и по закон мора упатството да биде преведено.

DSC_4591-1.jpg DSC_4592-1.jpg
Муабетов ми е, не знам по што отскокнува од другите 3.5ки, дали вреди за плус 50-100 евра.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
за ладење сите ладат :)
греењето е проблем
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
за ладење сите ладат :)
греењето е проблем
Е тоа ке видиме зa некоj месец, ке пишам. А и кога ке доjде сметката за струja, да видам како ке се покаже со економичност кога лади, а понатаму и кога грее.
Сега разладува простор од 35 квадрати на 28 степени, а со отворени врати и другите простории (вкупно околу 70 квадрати), секако во нив е плус некоj степен.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@steff29 аман бе друже, што простор е тоа, куќа или стан ?
кај мене без да ладам не оди над 27с. по овие горештини
За бучна сигурно ја сметаш надворешната, бидејќи гледам иста е со Change, врти надворешниот вентилатор стално на максимум или намалува по некое време ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom