Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ај сега да ве видам стручњаци што совет ќе дадете
кој знае знае кој не сега ќе научи, имам 2 Change 9-ki, е сега проблемот ако е проблем што едната денеска драстично беше побучна на ладење на иста Т во одржување, значи да се разбереме уште од старт, не брка никаква Т, двете ладат и одржуваат 26с. Разликата е што е едната е монтирана со 3м цевки, а другата со 5 ипол. Е оваа со над 5 метри е многу побучна надворешната, иако трошеа исто цело време 320 едната другата 328
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
eve edna slika, zavcera staviv odbojnici, sega ne se kako amortizeri, ali sepak vrsat golema rabota i mislam deka toj zvuk sto se prenesuvase na zidot, recisi se izgubi vo celost. Za komentarive na beko, sakam da kazam deka koristam nivni kujnski aparati dve god i sum zadovolen, lani se rasipa nekoj termoprekidac od furnata, se javiv vo servisot posto imaat 5 god gar, si dojdoa ekspresno si go zamenija, se na se zadovolen od servis kako servis. Прегледај го приврзокот 150889
Дали може информација колку и од каде ги зема одбојниците?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ubavo e od @GT1 sto potrosi vreme za site nas i napravi ispituvanje od koi site ce si izvleceme svoi zaklucoci.
Mene vaka mi secit umov:
Znaci postojat cetiri tipa na klimadjii:
1. AVTOHTONI so svoi proizvodi, koi gi sklopuvaat, a pri toa nesto sami proizveduvaat, a bogami dosta delovi gotovi gi kupuvaat od specijalizirani za toa proizvoditeli kako kompresori, upravuvacka elektronika, inverter sklopovi, EEV, motori, limarija, plastiki itn sto e sosema vo red.
Tuka se vece spomenatite, japonci, korejci i kinezi (siguren sum deka ima uste eden kup nacii, no tie poretko dopiraat kaj nas). Vo kinezite
sekako deka spadjaat GREE,MIDEA i GALANC kako najgolemi i najpriznati brendovi ( dokaz se brakovite na GREE so DAIKIN i MIDEA so
TOSHIBA mislam bese)
2. FIRMI OD POZNAT BREND koi pravat se nesto i se poznati na pazarot, ama SVOI klimi nemaat. Primer eve go BEKO i GORENJE,
ELEKTROLUX sigurno ima uste eden kup drugi.
Karakteristicno e sto tie vo kutija so svoe ime stavaat gotovi proizvodi od avtohtoni firmi, no toa ne se ni slucajno JAPONSKI brendovi .
Doduse ima kompresori japonski no toa se vece tehnologii vo napustanje koi se seuste dovolno dobri no ne se vrvni.
3. TRGOVSKI brendovi koi nemaat ama nikakvo proizvodstvo tuku samo vrsat poracki od kineski firmi ( sto mislite dali MITSHUBISHI ce stavi
kutija na koja pisuva VIVAX?) . Primer e spomenatiot hrvatski VIVAX i pak hrvatskiot QUADRO, ST, ....
4.NEPOZNATI za nas MIX firmi mozebi proizvoditeli, mozebi trgovci,ili pitaj boga kakvi kombinacii

Sam po sebe se nametnuva odgovorot sto bi izbrale za kupuvanje, sekako se tie firmi pod 1. I tuka sekogas vredi praviloto KOLKU PARI TOLKU MUZIKA, ostanatoto se samo niansi nisto drugo. Se si go ima izmereno MARKETINGOT po svojot proveren metod na ponuda i potrazuvanje, ostanatoto se samo trgovski stosevi i nedostatok na zdrava konkurencija (zboram kaj nas).
Znaci dilemata za izbor pomedju na primer MIDEA ili GREE e pak stvar na servisna mreza i rezervni delovi, dobra usluga, a kvalitetot e tuka, se e izmereno so cenata na kostanje. Istoto vazi za bilo koi sporedbi medju slicni po rejting firmi.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
останува и онаа дилема која вика дали да вложиш 40-50 000 ден во поскапа клима или да гледаш нешто поефтино 25000.или он офф 13000 ден.
бидејќи разликата која ќе ја имаш во денари и колку ќе ја користиш климата годишно односно за колку години ќе ги повратиш/исплатиш климата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали може информација колку и од каде ги зема одбојниците?
Izberi si ovde, a mozes da gi poracas ovde spored shifrata za Artiklot (Art.No.), ako nema na lager se ceka okolu 2 nedeli
TYPE A se mislam tie za klima 12ka i 18ka zavisno od tezinata[DOUBLEPOST=1466690202][/DOUBLEPOST]Denes imav edno prasanje od korisnik....bi rekol prasanje na mesto
1. Mitsubishi heavy industries "Standard" SRK / SRC 35 ZMP-S 34.000 denari

2. DAIKIN FTXB-C/RXB 32.200 den

3. MITSUBISHI ELECTRIC MCZ-ХЈ-35ВА / MUZ-ХЈ-35ВА 34.500 den

Sto bi rekle da izbere coekov od ovie 3 ??
http://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-HJ_VA_Parts_Catalog_Eng.pdf
Ednoreden e ili dvoreden izmenuvacov ?
http://a-klimat.ru/files/shop_products/25/documents_file/1/mitsubishi_srk_zmp_s_technical_manual_13-srk-t-140.pdf
Eden isti kompresor vo 25 i 35...vo 25 na 700W i vo 35 na 900W

http://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-HJ_VA_Service_Manual_Eng.pdf
Razlicni kompresori vo 25 i 35ka...500W i 550W (verovatno nominal input)....na greenje 870W so 995W

U globala site se osnovni modeli, ama od tie Best Of sto bi bilo MHI SRK ili ME HJ ?
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
Почитувани пријатели

ми треба помош во избор на клима наменета за ладење и загревање во октомври и април (преодни периоди, зимно време се грее со парно). Добро изолирана нова зграда, во дневата имам Тошиба Сузуми 13 и сум презадоволен но заради парното не ми се инвестира многу за другите соби кои се помали (9 и 12 квадратни метри, плафон нешто под 2.5м).

Разгледував и видов интересни понуди за околу 20.000 плус монтажа. Наводно се работи за инвертери а би преферирал заради комодитет (да не паѓа и качува темп. премногу туку да се одржува). Главна цел е ладење, споредна греење во период кога не би требало да оди под нула (обично пор или околу 10 степени). Според тоа сметам дека релативниот квалитет би играл најголема улога:

- Gree Change 2.5kW GWH09KF-K3DNA5J - 20.000 + монтажа - ГрееМак и АгроТехна
- Vivax Z-design ACP-09CH25AEZI - 23.000 со монтажа - Паком и дилери (пр. екупи)
- Fuego FG 120 ASW INV - 3.5kW - 20.000 (плус монтажа не знам дали беше гратис) - Нептун

Сите три би требало да се инвертери, првите 2 со капацитет од 2.5kw / 9000 BTU, третиот појак 3.5/12000. Со оглед на намената и големината на собите сметам дека всушност 2.5кв се најоптимална димензија.

Прашањето е кој какви искуства има и дали има нешто да препорача? За Тошибата изборот ми беше полесен, со евтиниве не се снаоѓам толку добро.

Во групава најверојатно би влегол и НЕО, а нешто поскап 3.5кв е и ST by Midea (што и да значи тоа) и Heier од Сет. Но не би давал повеќе кеш од што треба.... Препораки?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Почитувани пријатели

ми треба помош во избор на клима наменета за ладење и загревање во октомври и април (преодни периоди, зимно време се грее со парно). Добро изолирана нова зграда, во дневата имам Тошиба Сузуми 13 и сум презадоволен но заради парното не ми се инвестира многу за другите соби кои се помали (9 и 12 квадратни метри, плафон нешто под 2.5м).

Разгледував и видов интересни понуди за околу 20.000 плус монтажа. Наводно се работи за инвертери а би преферирал заради комодитет (да не паѓа и качува темп. премногу туку да се одржува). Главна цел е ладење, споредна греење во период кога не би требало да оди под нула (обично пор или околу 10 степени). Според тоа сметам дека релативниот квалитет би играл најголема улога:

- Gree Change 2.5kW GWH09KF-K3DNA5J - 20.000 + монтажа - ГрееМак и АгроТехна
- Vivax Z-design ACP-09CH25AEZI - 23.000 со монтажа - Паком и дилери (пр. екупи)
- Fuego FG 120 ASW INV - 3.5kW - 20.000 (плус монтажа не знам дали беше гратис) - Нептун

Сите три би требало да се инвертери, првите 2 со капацитет од 2.5kw / 9000 BTU, третиот појак 3.5/12000. Со оглед на намената и големината на собите сметам дека всушност 2.5кв се најоптимална димензија.

Прашањето е кој какви искуства има и дали има нешто да препорача? За Тошибата изборот ми беше полесен, со евтиниве не се снаоѓам толку добро.

Во групава најверојатно би влегол и НЕО, а нешто поскап 3.5кв е и ST by Midea (што и да значи тоа) и Heier од Сет. Но не би давал повеќе кеш од што треба.... Препораки?
Koja e taa Midea od ST, ja po oznakite nemozam da ja najdam ;)
A posto od site 3 sto gi navede niedna nema eurovent ili bilo kakov test za da go dokazat sprotivnoto mozam da go kazam slednoto....samo ednata od tie 3 odnosno Change ima Elektomagneten Ventil(otvorena i pokazana tuka), i ima i Save(ECO) mod za ladenje sto vodi kon A+....a drugive (ako citaat) da si gi soberat partalite i da si gi spustat cenive na Vivaks Fuego ili neka gi otvorat edinicive da vidime dali i sto imaat vnatre, EEV ili kapilari ;)
Toa sto Trajko ili Stojko ke go napise na temava ne go zimajte za gotovo-svrseno, Daikin kompresor u bilo kakva masina nemoze da bide poslab od ebano Beko u koe bogzna sto ima sakal toa nekoj da go svari ili ne neka go dokaze sprotivnoto...makar i so merac nemora test da ima(a nema ni flaer) ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Дечки ајде малку помош,
Станува збор за спрат од куќа, сендвич ѕидови со полна цигла и 5ка тервол помеѓу циглите, во моментов нема фасада ама во план сум да се стави пред зимото 5 или 8 цм стиропор (но да го разгледаме случајот ако не се стави фасада).
Прозорите и вратите се постари дрвени прозори со термоизолациско стакло не е од овие новиве 4 сезони или кои и да се сега актуелни ама одлично си ја вршат работата, одлично дихтуваат и немам проблем со нив во моментов. Површината е околу40-45м2. Мислам дека е 42м2 ама не сум 100% сигурен. Имено во целата таа квадратура станува збор за мала кујна со отворен ходник околу 22-23м2 се овие две простории + уште 2 спални соби со вкупна големина од околу 19-19,5м2.
Изборот на клима ми е стеснет на следниве:
Hitachi RAC35WPB
Fujitsu ASYG-12LLCC
Daikin FTX35C
Daikin FTX35J3
Mitsubushi SRk/SRC 35 ZMP-S
Ценовниот ранг на сите овие се движи до 40к денари, максимален буџет со кој се располага е 50к денари, по можност и после монтажата да не се надминува оваа цена.
Благодарам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Koja e taa Midea od ST, ja po oznakite nemozam da ja najdam ;)
A posto od site 3 sto gi navede niedna nema eurovent ili bilo kakov test za da go dokazat sprotivnoto mozam da go kazam slednoto....samo ednata od tie 3 odnosno Change ima Elektomagneten Ventil(otvorena i pokazana tuka), i ima i Save(ECO) mod za ladenje sto vodi kon A+....a drugive (ako citaat) da si gi soberat partalite i da si gi spustat cenive na Vivaks Fuego ili neka gi otvorat edinicive da vidime dali i sto imaat vnatre, EEV ili kapilari ;)
Toa sto Trajko ili Stojko ke go napise na temava ne go zimajte za gotovo-svrseno, Daikin kompresor u bilo kakva masina nemoze da bide poslab od ebano Beko u koe bogzna sto ima sakal toa nekoj da go svari ili ne neka go dokaze sprotivnoto...makar i so merac nemora test da ima(a nema ni flaer) ;)
Dopolna za Save(Energy Save-SE) kaj Change kako se aktivira so Health/Save kopceto...fala na @yamaha10 sto ne napisa deka ja ima:P
DSC_0045.jpg DSC_0047.jpg DSC_0049.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
убава работа е тоа SE ја преполовува потрошувачката која и без тоа е мала
тука не се пофалив ама во ПП ти пишав дека има таква функција и функционира одлично, и што ќе се фалам кога ти го откри тоа и ми го кажа :D
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
убава работа е тоа SE ја преполовува потрошувачката која и без тоа е мала
тука не се пофалив ама во ПП ти пишав дека има таква функција и функционира одлично, и што ќе се фалам кога ти го откри тоа и ми го кажа :D
Ne e moZno da trosi tolku malce klima od 20 karti I od Gree :)da e i da ima ecomode aj vidi pod nalepnica Gree da ne ima drugo ime :) proverisija nadvoresnata da ne e tttttt. Strav mi e da go izgovoram da ne ja zgresam rabotata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom