Најекономично греење и ладење

Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Pa ni na mene ne mi se dopagja i sto sea, sum se greel so toa sto imam, mislis ja neznam deka 70m2 ne se great so edna 3,5ka i deka barem uste edna mi treba ?

Nego sto zakljucok pokusavas da izvadis ti sto se grees na drva ? Ako ti e pak muabetot za On/Off e isto so inverter kupi si On/OFF klimi napraj merenja pa dokazi deka e isto.
Mene mi e sosema Ok potrosuvackata i verovatno sekoj porazumen tuka ke go izvadi istiot zakljucok. Da ne sakas so 200W da gream 50m2 ?

Prvo po kvadraturata sto ja imam i vtoro sto neraboti Automodot kako sto treba i sakam realno imam potroseno kako nekoja prosecno eftina 5,5ka sto na -10 ke izvadi maksimum 3 do 4KW.
Klimata mi rabotela manuelno na 3 ili 4brzina sto e maximum izduv za nea....za toa sum zborel X pati deka manuelno ja rabotev. Dogrevani so parno e samo spalna odnosno prostor koj e predaleku i ne go fakja klimata, i toa samo pred spanje za da kacat 1-2stepena toa se 2 radijatora po 1saat pred spanje. Sto e do mene nemorase ni da dogrevam, za decata go pravev toa. Za slednata sezona ke bide namesten i ziden kontroler i ke se resi Auto modot i sigurno i pomalce ke potrosi.

Ovaa klima e edna od najekonomicnite sto se prodava kaj nas....Energetska klasa A+++ na -10 dava 3,6KW i COP =3,1...sve e super, samo toa napisanoto vazi ako grees na 20C i ako e stavena vo prostor 30-35m2 i toa dobro izoliran. Ja ne se falam so potrosuvackata kaj mene COPot e =2 zaradi nacinot na rabota i kvadraturata, ja samo informiram i uleti na informacija prvo se nezahvalni, vtoro so mocani 5posta nemas nikakov pridones na temava i ne ti dolikuva da mi repliciras. I nemas so sto, nemas klima se grees na kjumbe.
Za 6000den za 4meseca se 1500den mesecno na greenje, bez PVC prozori i bez stiropor na fasada...so ovie pari ti pola kubik drva mozes da kupis.... ama deka ke zgrees so toj pola kubik slicna kvadratura malo morgen.
Pa vidi vaka sega, klima imam ama ne e gree i ne e inverter, nejse, drugo mi e muabetov. Sakam da ti ukazam(a i drugi toa go pravat) deka osven za gree za nisto drugo ne si korisen na forumov. Koga zlatko ni kazuvase deka se gree so on/off klima i dogreva so termovka ti skokase togas deka so inverter ne ti treba drugo grejno telo za sto samiot sega si se demantira. I jas kombiniram parno i klima ama moeto e na drva.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
mora da pisam deka cela zima ja isterav so klima bez nikakvo dogrevanje, grubo potroseno za cela sezona, posto nemam merac okolu 12000 den.sega mnogu ili malku, jas sum zadovolen.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Pa vidi vaka sega, klima imam ama ne e gree i ne e inverter, nejse, drugo mi e muabetov. Sakam da ti ukazam(a i drugi toa go pravat) deka osven za gree za nisto drugo ne si korisen na forumov. Koga zlatko ni kazuvase deka se gree so on/off klima i dogreva so termovka ti skokase togas deka so inverter ne ti treba drugo grejno telo za sto samiot sega si se demantira. I jas kombiniram parno i klima ama moeto e na drva.
A da go popusis malce ti i na Gree i na Inverterov malce pa da bides za nesto od korist i ti drvaru eden mrsulav ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Auu od :zver: stana zivotno, bas kulturno covekot ti replicirase, dno si. :dudlac:
Kulturniot od gore neka kupi merac za svojata OnOfica i neka izmeri 7meseci za site tuka pa neka drobi sarma deka e od korist...dotogas na site ni e jasno zasto i koj drobi a nema mereno niednas ili nema merac kupeno ...a ti raboti go :drk: i dalje za tvoite od Taftalige ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
ejjjj odgovor u moj stil :icon_mrgr:, mada jas i voopsto ne psujam ama nekogas site normalni kulturni zborovi se iscrpeni
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
LG Z 12 EM.NSH/E 12 EM.UA3
SAMSUNG AR 12 KSFPEWQNZE / AR 12 KSFPEWQXZE
Toshiba RAS-13BKV-Е
Просторија од 30м2 висока 3м нова градба, имам трилема помегу овие 3 инвентори за ладење и греење или имате некој друг предлог до 40к ден. Фала на помошта
Od ovie tri sekako TOSHIBATA e izbor br.1. SAMSUNG-ot i LG-to se deklarirani samo do -10 C i za tie pari se apsolutno vo aut.
Mene mi izgleda kako da ce e premalku za prostorija od 30m2x3m visocina=90m3 da se zagree dobro so klima od 3,5Kw, no ako se raboti za dobra izolacija, orientacija jug-istok, a TOSHIBATA e 13000Btu, ne 12000Btu, verojatno ce zadovoli.
Edinstvena "mana" na TOSHIBATA e po obicaj vo Makedonija previsokata cena, vo Bugarija e okolu 600 e ........
 
Член од
17 јуни 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
Od ovie tri sekako TOSHIBATA e izbor br.1. SAMSUNG-ot i LG-to se deklarirani samo do -10 C i za tie pari se apsolutno vo aut.
Mene mi izgleda kako da ce e premalku za prostorija od 30m2x3m visocina=90m3 da se zagree dobro so klima od 3,5Kw, no ako se raboti za dobra izolacija, orientacija jug-istok, a TOSHIBATA e 13000Btu, ne 12000Btu, verojatno ce zadovoli.
Edinstvena "mana" na TOSHIBATA e po obicaj vo Makedonija previsokata cena, vo Bugarija e okolu 600 e ........
фала на мислење позз
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Dali ima nekoj iskustvo za greenje ladenje so konzolnite uredi?
Ovaa ponuda od Greemak e mnogu dobra gledam za 12 kata ima 34 kg, nadvoresna ima 1.15 kg freonot,EEV i najvazno daikin kompresor ama i vnatresnata e slicna so hansolot ima 7 brzini na raspolaganje za najdobar komoditet, I e do -20stepeni.
Прегледај го приврзокот 150488
@tomas87_temkeu ova ti e najdobra ponuda do 40000....prasaj gi kolku freon imaat tie drugite sto ti gi predlagaat ;)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
LG Z 12 EM.NSH/E 12 EM.UA3
SAMSUNG AR 12 KSFPEWQNZE / AR 12 KSFPEWQXZE
Toshiba RAS-13BKV-Е
Просторија од 30м2 висока 3м нова градба, имам трилема помегу овие 3 инвентори за ладење и греење или имате некој друг предлог до 40к ден. Фала на помошта
Prvo dali si siguren za 3te metri visina, ako e stan neveruvam deka nekoj gradi so 3m visina, za kukja se e mozno.
Za klimite, si stavil od neptun linkovi, valjda imas oi vo tehnomarket videno deka lg tamu im e 30000 momentalno. Za taa cena e najdobar izbor od site. Samsung imaat gratis montaza sega, pa taa cena od 35000 ti e so montaza i bi ti bila vtora opcija. Ne ispagja neznam kolkava razlika so LG, pa sto te vlece poveke. Mene licno LG mi po na srce od samsung, tebe neznam.
Toshibata doagja okolu 45000 so montaza, premnogu. Toa im e osnoven model i e vo isti rang i so lg i so samsungot a razlika vo cena e 10-11000.
Ova e moe mislenje za tie tri modeli
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
A da go popusis malce ti i na Gree i na Inverterov malce pa da bides za nesto od korist i ti drvaru eden mrsulav ?
Te razbiram frustriran si no aj kazi ziti se zosto ti e prasalnikot na kraj?
Tvojot psiholoski profil vaka po pisanovo, ukazuva deka najverojatno si bil zlostavuvan kako mal. Pozdravi nakaj doma. Tolku!
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Kulturniot od gore neka kupi merac za svojata OnOfica i neka izmeri 7meseci za site tuka pa neka drobi sarma deka e od korist...dotogas na site ni e jasno zasto i koj drobi a nema mereno niednas ili nema merac kupeno ...a ti raboti go :drk: i dalje za tvoite od Taftalige ;)
:zver: si ej, sarma go napravi forumot, edno gi sovetuvas, drugo kupuvas, koj i da bara sovet-kupete gree- on si kupil mitsubishi, te samo inverter koristis, onda preokret imal i parno, aj sto imal parno imal i uste edna klima, eftino mu trosela klimata demek i gi pcue korisnicite na drva, a zaborava da kaze deka potrosil kolku 5 kubika drva za 60kv. stan :lolzz:, sovetuvas deka inverter ne se gasi- a go izliza kopceto za on-off, najdobrata klima ja zel, ali COP-ot kaj nego i bil samo 2, te daljinsko ne ti cini, a mozda si i nepismen za tolku slozena naprava, trci- lazi i aj pak nanovo u krug.:toe:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
:zver: si ej, sarma go napravi forumot, edno gi sovetuvas, drugo kupuvas, koj i da bara sovet-kupete gree- on si kupil mitsubishi, te samo inverter koristis, onda preokret imal i parno, aj sto imal parno imal i uste edna klima, eftino mu trosela klimata demek i gi pcue korisnicite na drva, a zaborava da kaze deka potrosil kolku 5 kubika drva za 60kv. stan :lolzz:, sovetuvas deka inverter ne se gasi- a go izliza kopceto za on-off, najdobrata klima ja zel, ali COP-ot kaj nego i bil samo 2, te daljinsko ne ti cini, a mozda si i nepismen za tolku slozena naprava, trci- lazi i aj pak nanovo u krug.:toe:
A be ti zena da ne si ? so ustava pogana beter od zena si, vaka ni na edna televizija nelazat ko tebe be...ti bozem svetecot nezavisen si tuka a zine nekoj za klima ti pocnuvas na T T T T da dtkas :)
sea odjavisi se pa pisi kao @gocka"s ili nekoj od novive, gi imas dosta novi profili shaltaj si gi i praj si repliki so niv u par kontra Gree ;)
Idi Leci Se i ODJEBI !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom