Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
па имаше некој пресметки за колку време ќе ги вратиш парите дадени за поскапа варјанта(инвертер)
мене ми се наметнува прашањето,дали поефтините инвертри кој се од 22000-28000 ден се ок за користење.
остајте искуства со скапи инвертри.
нека пише некој искуство со поефтините инвертри.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Ova e pogodok bas vo EPICENTAR. Dajte da vidime koi se toa modeli. Vo Srbija si go imaat FUJITSI nekoj model 2 ili 3 od dole gledano, za pomalce od 500e i site toj i go kupuvaat i se prezadovolni. Ovde najelementarnite od FUJITSU se poskapi od ovoj i otpadjaat kako izbor.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Не е лошо да се сподели кој колку потрошил за загревање во грејната сезона 2015/2016 година. Пред некој ден направив една груба пресметка колку сум потрошил за загревање во изминатава грејна сезона со клима уред инвретер. Да потсетам клима уредот 3,5 KW е поставен во просторија од 25-26 м2 во висина на таван од 2,7 м. со отворена врата се загреваше и дополнителна површина од 14 м2, значи околу 40 м2 со висина на таван од 2,7 м., се работи за стан изложен кон Југ-Југоисток. Настрана тоа спалната соба со површина од исто од околу 14 м2 се загреваше со друга клима со јачина од 2 KW и тоа повремено, а во навистина ладните денови сите врати беа отворени и двете клими работеа 24/7, а во потоплите денови, помалата клима во спалната соба работеше повремено и вратата беше затворена.
Се на се, грубо само за загревање на споменатите простории ( 26м2+14м2+14м2 ) со висина на таван од 2,7 м во грејната сезона 2015/206 ( октомври-мај ) и зададена температура 22- ретко 23 С, имам потрошено околу 10.500,оо денари еве нека биде 11.000,оо денари. Објектот нема посебна изолација изграден кон крајот на 70-тите со нови ПВЦ шест коморни прозорци и со четирисезонски стакла. Се на се целосно сум задоволен, иако зимата беше релативно блага, со исклучок на одредени периоди, но сепак беше долга, затоа што и во мај мораше да се грее, малку, малку но мораше.
Повелете со ваше искуство за тоа како ја поминавте изминатата грејна сезона и колку ( грубо ) ве чини загревањето.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Не е лошо да се сподели кој колку потрошил за загревање во грејната сезона 2015/2016 година. Пред некој ден направив една груба пресметка колку сум потрошил за загревање во изминатава грејна сезона со клима уред инвретер. Да потсетам клима уредот 3,5 KW е поставен во просторија од 25-26 м2 во висина на таван од 2,7 м. со отворена врата се загреваше и дополнителна површина од 14 м2, значи околу 40 м2 со висина на таван од 2,7 м., се работи за стан изложен кон Југ-Југоисток. Настрана тоа спалната соба со површина од исто од околу 14 м2 се загреваше со друга клима со јачина од 2 KW и тоа повремено, а во навистина ладните денови сите врати беа отворени и двете клими работеа 24/7, а во потоплите денови, помалата клима во спалната соба работеше повремено и вратата беше затворена.
Се на се, грубо само за загревање на споменатите простории ( 26м2+14м2+14м2 ) со висина на таван од 2,7 м во грејната сезона 2015/206 ( октомври-мај ) и зададена температура 22- ретко 23 С, имам потрошено околу 10.500,оо денари еве нека биде 11.000,оо денари. Објектот нема посебна изолација изграден кон крајот на 70-тите со нови ПВЦ шест коморни прозорци и со четирисезонски стакла. Се на се целосно сум задоволен, иако зимата беше релативно блага, со исклучок на одредени периоди, но сепак беше долга, затоа што и во мај мораше да се грее, малку, малку но мораше.
Повелете со ваше искуство за тоа како ја поминавте изминатата грејна сезона и колку ( грубо ) ве чини загревањето.
Za stan so takva kvalitetna stolarija i takva izlozenost e mnogu, na pola bi trebale da ti bidat smetkite za takva blaga zima kako sto bese.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Za stan so takva kvalitetna stolarija i takva izlozenost e mnogu, na pola bi trebale da ti bidat smetkite za takva blaga zima kako sto bese.
Nema vrska. Ako se pritopluval, kako nekoi koi se falat so 120w, pa da bide pomala potrosuvackata.
Inace sumata e sosema vo red. Neznam za sto klimi stanuva zbor, trebase i toa da go pises koga imase tolku dolgo objasnuvanje. No gore dolu, bilo koja klima ke ja isterase zimava bez problem.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Nema vrska. Ako se pritopluval, kako nekoi koi se falat so 120w, pa da bide pomala potrosuvackata.
Inace sumata e sosema vo red. Neznam za sto klimi stanuva zbor, trebase i toa da go pises koga imase tolku dolgo objasnuvanje. No gore dolu, bilo koja klima ke ja isterase zimava bez problem.
Nema vrska tvoeto, stan od 50 kv. so paneli da se grees ke imas 12.000 za celi 6 meseci, mozda i pomalku za vakva zima so bese.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Da pisese barem ti kolku imas potroseno za greenje ovaa zima, pa da se javuvas so pausalni izjavi posle.
Ni kazuvas nesto pametno, ni nekoja informacija spodeluvas
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Da pisese barem ti kolku imas potroseno za greenje ovaa zima, pa da se javuvas so pausalni izjavi posle.
Ni kazuvas nesto pametno, ni nekoja informacija spodeluvas
Da pisese barem ti kolku imas potroseno za greenje ovaa zima, pa da se javuvas so pausalni izjavi posle.
Ni kazuvas nesto pametno, ni nekoja informacija spodeluvas.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ja pa mislam 10.500 mesecno a toa za cela zima, abe idi begajte mene za prosli mesec 4.300 mi dojde kaj sto nisto ne gree i nisto ne ladi
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Znaci temava dojde skoro do 600 strani i 9000 posta od gluposti pisuvanje.
Ovoj tetoecot so "ne gree" stopati ima pisano kako plakja astronomski smetki za struja, a plus i kako da se gordee so toa. Kompjuterite sto mu lapaat kako termo pecka, i posle nemal greenje i ladenje.
gigovit ima seriozni problemi so sebe, sega malku mu gi otvoriv postovite na forumov, no comment.

A vidov i kandilce koristi Fujitsu klimi. (nesto utakmicive denes tapa)
Jas pred nekolku meseci kazav kako ja pominav proslata grejna sezona koja mi zavrsi na 1 April. Posle toa samo ednas ili dvapati na pocetok na Maj pustiv samo na kratko, dali po 5-6 saati. Stvarno nemase potreba kaj mene za greenje od April. Vkupno potroseno za greenje okolu 7000 den. 42m2 (30 dnevna kaj sto e klimata +12 soba nonstop otvorena) Klimata od sredina Noemvri -mislam deka bese, non-stop pustena na 22-23 stepeni, no i na 21 vo potoplite denovi koi gi imase zimovo koga i gasese sama ili nie ja gasevme. A takvi denovi imase nekolku vo Fevruari i Mart. Ako e nad 16-17 stepeni denot so sonce nema potreba od greenje kaj mene.
Se razesti utakmicava, dosta bese ovde
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
па имаше некој пресметки за колку време ќе ги вратиш парите дадени за поскапа варјанта(инвертер)
мене ми се наметнува прашањето,дали поефтините инвертри кој се од 22000-28000 ден се ок за користење.
остајте искуства со скапи инвертри.
нека пише некој искуство со поефтините инвертри.
јас можам да кажам нешто за евтините инвертери
денеска од 14 часот до сега 0.7 kw за ладење 20м2 на Т од 24с.
утре пуштам исто време НЕОТО и ќе видиме до кај е економичноста на инвертерите[DOUBLEPOST=1466109864][/DOUBLEPOST]
Za stan so takva kvalitetna stolarija i takva izlozenost e mnogu, na pola bi trebale da ti bidat smetkite za takva blaga zima kako sto bese.
дај молим те не го дупи човекот во здрав мозок, многу потрошил
па скопјани тие пари ги плаќаат за два месеци на греење и тоа само до 21 часот
размисли пред да напишеш нешто
ај кажи оти и моите 3-4К за цела грејна сезона се многу за соба од 20м2
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Не за џабе мерачот со месеци го држев на климата :icon_mrgr:

Прва група фотки сликано 13-Декември-2015:
Вкупно мерено часови 2042 или 2,9месеци.
Климата била активна 61% од времето или 1258h, во Kw и пари... 662,6Kw/h или 3758ден
DSC_0399.jpg DSC_0401.jpg

(За нова година 7дена небевме дома, мерачот е повтороно активиран на 8-Јануари-2016) Собна температура на 8ми Јануари по враќањето 11.5Ц :)
DSC_0422.jpg

Втора група фотки сликано 4-Мај-2016
Вкупно мерено часови 2806 (од 8 Јануар до 4ти Мај) или 3,9месеци
Работела 69% од времето или 1963h, во Kw и пари....1031Kw/h или 5709ден
DSC_0020.jpg DSC_0021.jpg
Сметките за струја ми се меѓу 3500 и 5000 во овој период(Октомври-Мај) и една од 7400(Дек-Јан), но мерењето се однесува само за греењето со климата. Греjна површина дневна+куна+ходник отворен простор од 48м2(северна страна)..плус 2помали соби од 10 и 8м2 кои таа од 10м2(јужна страна) се догреваше во поладното со обична Он/Офф 9ka. Се користеше и парно на струја навеќер за догреванје на спална од 14м2.
Температури меѓу 21 и 24C.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom